مجله لوازم خانگی

راهنمای کامل عملکرد پنکه مه پاش | انواع مدل های پنکه مه پاش

حتماً برای شما پیش آمده که در فصل گرم تابستان به مکان تفریحی مثل پارک بروید و پنکه مه پاش را در آنجا ببینید. با قرار گرفتن در مجاورت این پنکه متوجه می‌ شوید که هوای تازه‌ تر و خنک‌ تری را احساس خواهید کرد. فضای باغ، ویلا، رستوران، بالکن و یا هر فضا و محیط باز دیگری را می‌ توان با پنکه رطوبت ساز و یا مه پاش خنک نمود. وقتی که فصل تابستان است و هوا به شدت گرم است فقط با استفاده از تهویه مطبوع هوا نمی‌ توانید محیط را به حد کافی خنک کنید اما یک پنکه مه پاش یا رطوبت ساز می‌ تواند عاملی حیاتی برای دلپذیر کردن و خنک کردن فضا شود. پنکه مه پاش جهت خنک کردن و همچنین تعدیل دمای هوا از آب تبخیر شده استفاده می‌ کند و برای محیط زیست ضرری ندارد.

پنکه مه پاش چیست؟

میز فن یا پنکه مه پاش که نام دیگر آن پنکه رطوبت ساز می‌ باشد دستگاهی است که در سالیان اخیر به بازار وارد شده و از جدیدترین تکنولوژی‌ ها برای خنک نمودن هوا در فضای باز می‌ باشد و علاوه بر داشتن عملکرد تهویه مطبوع و مقرون به صرفه می‌ تواند ایجاد مه و رطوبت کند و بلافاصله بعد از برخورد با سطوح گرم حرارت را از محیط اطراف جذب کرده و تبخیر می‌ کند. ایجاد مه توسط این فرایند بسیار لطیف بوده و احساس خیس شدن هم به شما نمی‌ دهد.

انواع مدل‌ های مختلف پنکه مه پاش

پنکه مه پاش دارای مدل‌ های مختلفی می‌ باشد.

 • پنکه مه پاش ایستاده
 • پنکه مه پاش دیواری
 • پنکه مه پاش مخزن‌ دار

یک دسته‌ بندی دیگر هم برای پنکه رطوبت ساز وجود دارد و آن هم خانگی و صنعتی می‌ باشد که در ادامه مطلب در مورد آن بیشتر توضیح می‌ دهیم.

 • پنکه مه پاش ایستاده

پنکه مه پاش که به صورت ایستاده است می‌ تواند هم مدل صنعتی و هم مدل خانگی داشته باشد. از این نوع پنکه‌ ها برای فضاهای باز بیشتر استفاده می‌ شود.راهنمای کامل عملکرد پنکه مه پاش | انواع مدل های پنکه مه پاش پنکه‌ های ایستاده همچنین دارای سیستم تنظیم ارتفاع می‌ باشند و به راحتی می‌ توانید ارتفاع آن را همانطور که خودتان می‌ خواهید تغییر دهید.

 • پنکه مه پاش دیواری
حتما بخوانید:   مدل‌های میز مدرن و پیشرفته | انواع میزهای ناهارخوری

این پنکه ها می توانند بهترین انتخاب برای مکان‌ هایی باشند که دارای محدودیت فضا هستند. این پنکه‌ ها روی دیوار نصب می‌ شوند و همچنین فضای زیادی اشغال نمی‌ کنند. پنکه‌ های مه پاش دیواری بدون مخزن هستند و باید مستقیم به شیر آب وصل شوند.

 • پنکه مه پاش صنعتی

یکی دیگر از انواع پنکه‌ های مه پاش نوع صنعتی است که دارای ابعاد بزرگتری می‌ باشد. توان و قدرت خنک کنندگی آن زیاد است و برای فضاهای بزرگ مناسب می باشد. پنکه‌ های صنعتی هم از نوع ایستاده هستند و هم از نوع دیواری. این محصولات معمولاً در سالن‌ های بزرگ مورد استفاده قرار می‌ گیرند و می‌ توان از آنها در کافی شاپ‌ ها و رستوران‌ ها استفاده کرد. محیطی که این پنکه‌ ها در آن قرار می گیرند می‌ تواند هم به صورت فضای باز باشد و هم به صورت سر پوشیده. در هر دو حالت شما می‌ توانید از پنکه مه پاش نوع صنعتی استفاده کنید.

روش کار پنکه مه پاش چگونه است؟

پنکه مه پاش برای آنکه درست کار کند به منبع آب هم نیاز دارد و این آب از مخزن آبی که در بخش پایینی بدنه قرار داده شده است تامین خواهد شد. مخزن پنکه مه پاش قابل جدا سازی بوده و می‌ توان آن را پر کرد و یا آنکه به صورت مستقیم آن را به لوله آب شهری متصل نمود. البته این بستگی به مدل و نوع پنکه مه پاش دارد. پنکه مه پاش با در نظر گرفتن نوع و مدل آن به یک پمپ فشار متوسط و یا فشار قوی مجهز می‌ باشد و می‌ تواند مه ایجاد نماید. در اطراف پروانه پنکه مه پاش شیارها و دهانه‌ های نازل مانند کوچکی هم وجود دارد. هر پنکه تعداد دهانه‌ های متفاوتی دارد و آب را به صورت غبار و مه در هوا انتشار می‌ دهد بنابراین این کار باعث خنک شدن هوا در اطراف و همچنین کاهش دما خواهد شد. پنکه مه پاش مصرف برق زیادی ندارد و برای آنکه کار کند برق کمی مصرف می‌ کند.

پنکه مه پاش بهترین گزینه جهت خنک کردن فضای باز

بزرگترین معضلی که در فضای باز معمولا در فصل تابستان وجود دارد خنک کردن محیط می‌ باشد. در فضای باز نمی‌ توان از پنکه و یا کولر برای خنک کردن محیط استفاده کرد. این لوازم با آنکه مصرف انرژی زیادی دارند نتیجه مطلوب نخواهند داشت بنابراین بهترین گزینه استفاده از پنکه رطوبت ساز می‌ باشد و این دستگاه به شما امکان لذت بردن از فصل تابستان در فضای باز را می‌ دهد.

عدم انتقال باکتری‌ ها و انواع بیماری‌ ها

پنکه مه پاش به علت استفاده کردن از آب تازه از بروز باکتری‌ ها و انتقال بیماری‌ ها تا حد زیادی جلوگیری می‌ کند.

راهنمای کامل عملکرد پنکه مه پاش | انواع مدل های پنکه مه پاش

معمولاً در وسایل سرمایشی که از آب بازیابی شده در آن استفاده می‌ شود امکان بروز بیماری و انتقال سرایت باکتری‌ ها و میکروب‌ ها وجود دارد بنابراین این مورد می‌ تواند یکی از مزایای استفاده از پنکه مه پاش باشد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر تخصصی چرخ گوشت زولینگن

از بین بردن غبار و گرد و خاک

پنکه مه پاش و یا همان رطوبت زا، غبار و گرد و خاک‌ هایی که در هوا وجود دارد را به راحتی از بین می‌ برد و این دستگاه بهترین گزینه برای مناطقی می‌ باشد که گرد و خاک در آنجا وجود دارد و یا وزش بادهای موسمی در آنجا زیاد است.

قابلیت جابجایی و حمل و نقل آسان

پنکه‌ های مهپاش و یا رطوبت زا معمولاً در هر مکانی مورد استفاده قرار می‌ گیرند و این مزیت بزرگی برای این دستگاه تهویه هوا می‌ باشد. به جز پنکه مه پاش مدل دیواری که حتماً باید در یک مکان ثابت نصب شود دیگر مدل‌ های این پنکه از قبیل پنکه مدل پرتابل دارای چرخ‌ هایی هستند که در قسمت زیرین آن تعبیه شده و به راحتی آن را قابل حمل و جابجایی کرده است. بنابراین می‌ توانید از آنها در رستوران‌ ها، باغ‌ ها، ویلاها و همچنین همه فضاهای باز استفاده کنید و به راحتی آن را به بخش‌ های مختلف انتقال داده و از هوای خنکی که توسط این پنکه ایجاد می‌شود لذت ببرید.

عملکرد بدون سروصدای پنکه مه پاش

یکی دیگر از مزایای استفاده از پنکه مه پاش این است که بدون صدا می‌ باشد. پنکه مه پاش کاملاً بی‌ صدا است و همین موضوع باعث محبوبیت این سیستم‌ های تهویه هوا شده است. در نتیجه می‌ توان در آرامش کامل از آن استفاده کرد و از هوای خنک آن در فضای باز لذت برد.

تامین رطوبت محیط با پنکه مه پاش

همانطور که گفتیم پنکه رطوبت زا یا مه پاش موجب خیس شدن شما نمی‌ شود اما پاشش قطرات ریز آب کمک می‌ کند تا محیط خنک شده و رطوبت آن تامین شود. با خرید این پنکه گیاهان شما هم شاداب و سرحال خواهند شد زیرا هوای مرطوب و خنک این پنکه‌ ها می‌ تواند رطوبت مورد نیاز برای گیاهان را هم تامین کند. همچنین وجود مه پاش در گلخانه‌ ها موجب می‌ شود که گیاهان در محیط بهتری قرار گیرند و کمتر در معرض بیماری‌ ها و تنش‌ های گیاهی قرار بگیرند.

کاربردهای کشاورزی پنکه مه پاش

جهت ایجاد رطوبت مناسب و همچنین کنترل آن در محیط‌ هایی مثل مرغداری‌ ها، سالن تولید قارچ، محل نگهداری پرنده‌ ها، محیط سوار کاری، محل نگهداری حیوانات و همه صنایعی که به دامداری و کشاورزی وابسته است می‌ توان از پنکه مه پاش استفاده کرد. در واقع پنکه رطوبت یا مه پاش می‌ تواند بهترین گزینه برای این محیط‌ ها باشد.

سایر مزایای استفاده از پنکه مه پاش

 • مصرف کم انرژی نسبت به سایر کولرها و سیستم‌ های تهویه مطبوع هوا
 • کم بودن هزینه نصب، راه‌ اندازی و نگهداری از آن
 • استفاده از پنکه مه پاش در دامداری‌ ها که باعث افزایش رشد و همچنین شیر دهی دام‌ها خواهد شد.
 • کاهش بوی نامطبوع و بد در محیط
 • موثر در کاهش دما
حتما بخوانید:   راهنمای انتخاب مهم ترین تجهیزات آشپزخانه

هزینه پنکه‌ های مه پاش

بر اساس اندازه محیط و همچنین نوع سیستمی که مورد نیاز می‌ باشد قیمت پنکه‌ های مه پاش متغیر است. چنانچه آب در فضا به اندازه کافی باشد هزینه سیستم مه پاش هم کاهش پیدا می‌کند ولی اگر به پمپ برای استفاده از پنکه نیاز داشته باشید قطعاً راه‌ اندازی این سیستم برای شما هزینه‌ های بیشتری خواهد داشت.

معایب پنکه های مه پاش

 • یکی از معایب استفاده پنکه مه پاش عدم کارآمد بودن این دستگاه در مناطق شرجی و مرطوب می‌ باشد زیرا عمل تبخیر آب به دشواری صورت گرفته و خنک سازی فضا هم کمتر از مناطق خشک و معتدل انجام می‌ شود.

راهنمای کامل عملکرد پنکه مه پاش | انواع مدل های پنکه مه پاش

 • علاوه بر آن چنانچه در منطقه‌ای ساکن هستید که هوای آنجا معتدل بهاری بوده و یا تابستان‌ های کوتاه دارد این پنکه‌ ها نمی‌ توانند برای شما کارایی زیادی داشته باشند.

مهمترین نکات برای خرید پنکه مه پاش

برای خرید یک پنکه مه پاش باید به نکات زیر توجه کنید.

 • یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب پنکه اندازه محیطی است که شما قصد دارید آن را خنک کنید. اگر جریان هوا به حد کافی وجود نداشته باشد تاثیر خنک کردن مطلوبی هم ایجاد نخواهد شد و اگر این جریان زیاد باشد ممکن است که محیط را خیس کند.
 • یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید جنس پنکه می‌ باشد.
 • به علت آنکه پنکه آبی معمولاً در بیرون از منزل استفاده می‌ شود معمولاً ذرات آب می‌ تواند ایجاد مشکل کند. همچنین آلودگی و گرد و غبار، نور آفتاب و باد می‌ تواند برای پنکه مشکل ساز باشد بنابراین باید به جنس بدنه آن و کیفیت دستگاه توجه نمایید.
 • مورد دیگری که به هنگام خرید پنکه مه پاش لازم است به آن توجه شود انتخاب نوع مخزن آب آن است. بعضی از مخزن‌ ها به شیر آب متصل می‌ شوند و برخی دیگر باید به صورت دستی پر شوند.
 • برخی از پنکه‌ های مه پاش دارای سیستم دفع حشرات هستند و با انتشار حشره کش در هوا می‌ توانند در این مورد تاثیر گذار باشند.
 • آخرین نکته‌ ای که باید به آن توجه کنید سرعت پنکه و همچنین ارتفاع آن است.

سخن پایانی

پنکه مه پاش در مدل‌ ها و انواع گوناگون و خاصی با در نظر گرفتن کاربردهای آن تولید شده‌ اند. هر پنکه ممکن است دارای قطعات گوناگون، روش کار متفاوت، امکانات و ویژگی‌ ها و همچنین عملکردهای گوناگونی باشد اما در نهایت برای خنک کردن محیط و ایجاد مه مورد استفاده قرار می‌ گیرند. شما باید با توجه به نیاز و خواسته خود و همچنین دقت به محل زندگی بهترین نوع از پنکه مه پاش را انتخاب کنید.

31

راهنمای کامل عملکرد پنکه مه پاش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای کامل عملکرد پنکه مه پاش، انواع مدل های پنکه مه پاش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x