تعمیرات کولر گازی

کولر های گازی مولتی اسپیلت چیست؟ | کولر های گازی نسل جدید با نسل های قبل از آن

کولر های گازی مولتی اسپیلت چیست؟ | بررسی تفاوت کولر های گازی نسل جدید با نسل های قبل از آن

با گرم شدن هوا نیاز به وسیله گرمایشی بیش از پیش احساس می شود و افراد برای خنک کردن خود از روش های مختلفی استفاده می کنند. این وسایل سرمایشی نسبت به گذشته پیشرفت های شایانی داشته است .در فصل گرما برخی به کولر های آبی و پنکه روی می آورند و برخی دیگر به انواع مختلف کولر های گازی روی می آورند. کولر های گازی در مقایسه با کولر های آبی می توانند هوای خنک تری را برای شما به ارمغان بیاورند ولی این وسیله سرمایشی هم مانند هر وسیله ی دیگری در کنار مزایای بیشماری که دارد می تواند معایبی نیز داشته باشد به عنوان مثال برخی از کولر های گازی به خاطر تک پنل بودن آن ها فقط در یک اتاق قابل استفاده هستند و باعث گرم شدن سایر اتاق ها می شوند. برای رفع این مشکل در کولر های گازی،مدل دیگری به بازار عرضه شد که به آن ها کولر های گازی مولتی اسپیلت می گفتند.

کولر های گازی مولتی اسپیلت چیست؟

کولر های گازی مولتی اسپیلت یکی از انواع کولر های گازی بوده اند که بر عکس مدل های قبل از این نسل که از یک پنل برای سرمایش استفاده می کردند ، دارای چندین پنل بوده اند و شما دیگر مشکلات موجود در نسل های قبلی را ندارید.از این رو به این کولر های گازی گاهی کولرهای گازی چند پنله نیز گفته می شود.امروزه کولر های گازی چند پنله به دلیل کاربرد و تاثیر بیشتری که در خنک کردن محیط دارند بیشتر مورد استقبال قرار گرفته اند.

در کولر های گازی مولتی اسپیلت از دو یونیت داخلی و خارجی استفاده می شود که یونیت خارجی یک کندانسور و کمپرسور دارد که یونیت داخلی به خارجی متصل است و با توجه به داشتن چند پنل می تواند باد خنک را از طریق این پنل های مختلف خود به بیرون پرتاب کند.multi split system 1024x576 1

اجزا و نحوه ی کار  کولر های گازی مولتی اسپیلت:

به طور کلی اجزای اصلی در این کولر های گازی به 4 قسمت تقسیم می شوند که به شرح ذیل است:

 • کندانسور
 • کمپرسور
 • شیر انبساط
 • اپراتور
حتما بخوانید:   ارورهای کولر گازی دوو DAEWOO | کدهای خطای کولر دوو

این کولر های گازی نسبت به نسل های قبل از آن ها دارای کارکرد بهتری  بوده اند و تقاضا های جدید به سمت این کولر ها رفته است .به طور کلی نحوه کار  این کولر های گازی را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • اپراتور موجود در این کولر های گازی که دارای یک مبرد فشار پایین است که هوا گرم بیرون را گرفته و تبدیل به گاز می کند و باعث خنک شدن هوا محیط می شود.
 • گاز تولید شده توسط اپراتور به کمپرسور کولر گازی رسیده
 • بعد از آن که گاز از کمپرسور به کندانسور رسید حال این قطعه در کولر های گازی دما و فشار گاز را بالا می برد و با کمک فن موجود در اسپیلت هوا را به بیرون پرتاب می کند.
 • بعد از آنکه به اندازه کافی گاز موجود در کولر های گازی افزایش پیدا کرد این گاز به مایع تبدیل شده
 • حال نوبت به آخرین قطعه در کولر های گازی یعنی شیر انبساط می رسد که دما و فشار گاز را در کولر های گازی پایین بیاورد تا دوباره فرایند بیان شده تکرار شود و شما از هوای خنک و مطبوع لذت ببرید.

مزایای کولر های گازی چیست؟

اگر شما نیاز به هوایی خنک تر دارید انتخاب کولر های گازی به جای کولر های آبی گزینه مناسب تری می باشد. حال در کنار این مزیت عمده ای که این کولر های گازی نسبت به انواع دیگر آن دارد دارای مزیت های دیگری نیز می باشد که به شرح ذیل است:

 • این کولر های گازی به دلیل اینکه دارای یک کمپرسور بزرگ هستند دیگر مانند کولر های آبی نیاز به کانال کشی ندارند.
 • کولر های گازی این نسل دارای یک کمپرسور گردشی بوده اند که کارایی بالاتری نسبت به مدل های دیگر دارند.
 • یکی دیگر از مزایای عمده این مدل از کولر های گازی نسبت به مدل های قبلی آن یعنی کولر های گازی معمولی این است که مصرف برق در این کولر های گازی نسبت به مدل های قبلی آن کمتر است و می توان گفت که 30 تا 40 درصد کاهش مصرف برق از مزیت های عمده این کولر های گازی می باشد.
 • استفاده از ترموستات های جداگانه برای یونیت های داخلی هم مزیت دیگر این کولر های گازی می باشد.
 • این کولر های گازی مولتی اسپیلت نسبت به کولر های گازی معمولی فضای کمتری را اشغال می کنند و برای خانه هایی با متراژ پایین مناسب تر هستند.
 • هزینه نگهداری و تعمیرات و همچنین خدمات پس از فروش این کولر های گازی مولتی اسپیلت نسبت به کولر های گازی معمولی کمتر است.
 • این کولر های گازی نسبت به مدل های معمولی آن به علت ساختار و فرایند موجود در آن ها هوا را با سرعت بیشتری خنک می کنند پس کارایی بالاتری نسبت به انواع کولر های گازی دارند.
 • همانطور که در قبل هم گفته شده است این کولر های گازی نسبت به نسل قبل از آن دارای چند پنل بوده و سبب افزایش کارایی آن ها شده است.
 • مراحل نصب این کولر های گازی نسبت به مدل های فبل از آن نیز آسان تر بوده است.
 • مزیت دیگری که این کولر های گازی دارند این است که این کولر ها نیاز به برق سه فاز نداشته و امنیت بالاتری را دارا هستند.
 • این کولر های گازی حتی برای ساختمان هایی که در نقاط مرتفع قرار دارند نیز کاربرد دارد.مولتی پنل دایکین
حتما بخوانید:   دلیل آب دادن پنل کولر های گازی هوگن

معایب کولر های گازی مولتی اسپیلت:

این کولر های گازی در کنار مزایای عمده ای که در بالا به آن ها اشاره شده است دارای معایبی نیز بوده اند که در هنگام خرید باید به آن ها دقت کنید . این معایب به شرح ذیل می باشند:

 • امکان تعیین دما برای پنل های مختلف در این کولر های گازی وجود ندارد و دما تنظیم شده در یونیت داخلی به این پنل ها نیز منتقل می شود.
 • پنل های مختلفی که در این کولر های گازی وجود دارد به هم متصل بوده و امکان کنترل جداگانه برروی آن ها وجود ندارد به عنوان مثال اگر پنل اصلی خاموش شود کلیه پنل های آن  خاموش شده و شما حق انتخاب در این مورد را ندارید.
 • برای محل های بزرگ مانند سالن های کنفرانس ، بیمارستان ها ، تعمیرگاه ها و آزمایشگاه ها و .. مناسب نیست . علت آن هم باز هم به خاطر چند پنله بودن آن و عدم کنترل مستقل بر روی این پنل ها می باشد.

تفاوت بین کولر های گازی مولتی اسپیلت نسبت به کولر های گازی معمولی :

کولر های گازی مولتی اسپیلت نسبت به کولر های گازی معمولی دارای مزیت هایی بوده اند که در قبل هم به برخی از آن ها اشاره شده است اما در ساختار کولر های گازی مولتی اسپیلت هم تفاوت هایی با کولر های گازی معمولی وجود دارد که به شرح ذیل است :

 • اولین تفاوتی که بین کولر های گازی مولتی اسپیلت و کولر های گازی معمولی وجود دارد این است که نحوه اتصال یونیت داخلی به یونیت خارجی در مدل های مختلف و نسل های مختلف کولر های گازی متفاوت است. به عنوان مثال در کولر های گازی معمولی یک یونیت داخلی به یک یونیت خارجی متصل شده است در حالی که در کولر های گازی مولتی اسپیلت یک یونیت داخلی به چندین یونیت داخلی متصل شده است.
 • تفاوت دیگری که کولر های گازی مولتی اسپیلت با کولر های گازی معمولی دارند این است که در ساختار کولر های گازی مولتی اسپیلت از یک اینورتر استفاده شده است که در کولر های گازی معمولی این قطعه وجود ندارد.
حتما بخوانید:   مبرد چیست و مبرد R-410A چه کاربردهایی دارد؟

نکاتی که در هنگام خرید کولر های گازی مولتی اسپیلت باید به آن توجه کنید:

استفاده از کولر های گازی مولتی اسپیلت امروزه بیش از پیش شده است و تقاضای کاربران برای خرید این تاسیسات سرمایشی نسبت به قبل افزایش یافته است و اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که یک سری ویژگی های کلیدی وجود دارد که باید در هنگام خرید این کولر های گازی به آن توجه کنید تا سبب شود تا بهترین کارکرد را به شما ارائه دهند و در فصل سرما از هوای مطبوع تولید شده توسط این تاسیسات سرمایشی استفاده کنید.

اولین ویژگی ای که در هنگام خرید کولر های گازی مولتی اسپیلت باید به آن توجه کنید که جز مهمترین ویژگی های آن هم می باشد ظرفیت و متراژ فضایی است که قرار است این کولر های گازی در آن استفاده شود. به طوری که اگر متراژ را در نظر نگیرید ممکن است از کولر گازی استفاده کنید که ظرفیت بالایی دارد و سبب می شود تا هم در هزینه پرداختی برای این کولر دچار زیان شوید و هم توان مصرفی شما بالا رود و با قبض برق نجومی برای منزل خود مواجه شوید و همچنین برعکس اگر از کولر های گازی با ظرفیت کم استفاده شود سبب می شود تا هوای خنکی که مورد انتظار شما بوده است فراهم نشود و شما در خرید کولر گازی تان شکست بخورید.

ویژگی های دیگری که در هنگام خرید کولر های گازی باید به آن توجه کنید در موارد تعداد اتاق ها ، تعداد درب ها ، تعداد پنجره ها و تعداد پنل ها خلاصه می شود.

31

کولر های گازی مولتی اسپیلت چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کولر های گازی مولتی اسپیلت چیست؟ | بررسی تفاوت کولر های گازی نسل جدید با نسل های قبل از آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x