مجله ساختمان

آیا رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی از مد می‌افتد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

وقتی که از استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی صحبت می‌شود، افراد در ذهن خود سبک‌های محبوب و آرام را تصور می‌کنند که می‌تواند روی آنها تأثیر بگذارد. از جمله رنگ‌های خنثی که در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شوند، می‌توان به رنگ‌های خاکی، سفید، برنز و بنژ اشاره نمود که در شاخه رنگ‌های سنتی قرار می‌گیرند.

استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی امروزه بسیار تکامل یافته و نسبت به گذشته تفاوت‌های زیادی دارد. در دهه نود میلادی رنگ‌ خنثی هم‌معنی با رنگ بژ محسوب می‌شد و همه چیز مثل کابینت، کاشی و فرش به رنگ بژ بود.

پس از آن از ترکیب رنگ سفید و بژ استفاده شد و رنگی که به دست آمد، به عنوان رنگ اثاثیه و لوازم منزل، وسایل تزیینی و رنگ دیوار مورد استفاده قرار گرفت.

استفاده از طراحی‌های خنثی

اکثر طراحان در دکوراسیون داخلی از رنگ‌های خنثی استفاده می‌کنند و رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی یکی از بخش‌های جدا ناپذیر هستند و در انواع سبک‌های طراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سبک‌های گوناگون از طرح‌های رنگی مختلف استفاده می‌شود که ممکن است پس از گذشت مدتی از مد بیفتند و از یاد بروند. اما رنگ‌های خنثی دارای جذابیت بیشتری بوده و طول عمر آنها بیشتر است.

برخی از طراحان حتی اگر از رنگ‌های زنده هم استفاده کنند، در کنار آن از رنگ‌های خنثی برای متعادل کردن و خنثی نمودن، استفاده می‌کنند.

روند تکامل رنگ‌های خنثی

استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی با گذشت زمان تکامل یافته است. رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی همچنان یکی از تن‌های سفید یا بژ را شامل می‌شود. اما بسیار گسترش پیدا کرده است و شامل بعضی از سایه‌هایی می‌باشد که ممکن است توجهی به آن نکرده باشید.

در زمان گذشته رنگ کرم و سفید بسیار متداول بود، اما امروزه رنگ خاکستری ملایم جای رنگ بژ را به صورت کامل گرفته است. چنانچه از چندین طراح بخواهید که با رنگ خاکستری یا بژ طراحی خنثی را انجام دهند،  به همان تعداد طرح با رنگ‌های خنثی و مختلف دریافت می‌کنید. در چند دهه گذشته بسیاری از سبک‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون دیده می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی کلید جذابیت طراحی و طول عمر است.

حتما بخوانید:   طراحی دکوراسیون داخلی خانه چگونه باید انجام شود؟

رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی به عنوان نقطه آغاز

طراحان از راهکارها و شیوه‌های مختلف برای ایده پردازی در مورد استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی برای کارفرمایان خود استفاده می‌کنند. دیوارهای سفید آزادی بیشتری را برای طراحان به وجود می‌آورند و می‌توان به راحتی رنگ را در اشکال، متریال، الگوها و بافت‌های مختلف لایه‌بندی نمود. به این صورت جلوه‌های بصری بیشتر می‌شود و چشم با دیدن دکوراسیون خنثی خسته نخواهد شد.

استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی موجب به وجود آمدن فضای آرامبخش‌تر خواهند شد و موجب کاهش اضطراب نیز می‌شوند، اما این به این معنا نخواهد بود که در منزل هرگز نباید از رنگ‌های دیگر استفاده نمود. طراحی‌های جدیدی که انجام می‌شود خنثی، ولی منعطف و رنگارنگ هستند تا بتوانند احساس امنیت و آرامش را در فضای مورد نظر ایجاد نمایند.

همچنین می‌توان از رنگ‌های خنثی جدید در طراحی گیاهان، سنگ و چوب طبیعی استفاده نمود و به وسیله رنگ‌های خنثی که دارای بافت‌های گوناگونی هستند به تضاد مناسبی رسید.

وقتی که در دکوراسیون داخلی از رنگ‌های خنثی استفاده می‌شود، موجب می‌شود که ظاهر خانه تغییرات زیادی داشته باشد. اگر کسی بخواهد در طراحی از رنگ‌های تند استفاده کند، می‌توان این خواسته را با آثار هنری لوازم دکوری و کوسن وارد دکوراسیون داخلی نمود تا در صورت خسته شدن انجام تغییرات دکوراسیون برای او ارزان‌تر تمام شود.

اگر مبل خاکستری کمرنگ یا مبل کرم رنگ دارید، انتخاب بسیار مناسب و خوبی کردید، چون تا سال‌ها می‌توانید از آنها استفاده نمایید و برای ایجاد تغییرات دکوراسیون داخلی، می‌توانید کوسن‌ها را با رنگ‌ها و طرح‌های جدید تعویض نمایید.

رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی بهترین انتخاب هستند

دلایل بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی گزینه بسیار مناسب و خوبی است. در ادامه فقط به چند مورد از هزار و یک دلیل اشاره می‌کنیم، تا بتوانید با داشتن اطلاعات و آگاهی کامل در مورد این موضوع با خیال راحت این کار را انجام دهید. وقتی که در مورد مزایای استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی اطلاعات لازم را داشته باشید، می‌توانید انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی

 

از رنگ‌های خنثی پس از مدتی خسته نمی‌شوید

یکی از دلایل مهمی که پیشنهاد می‌شود از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی استفاده کنید، این است که رنگ‌های خنثی به هیچ عنوان خسته کننده یا تکراری نمی‌شوند. حتماً دیده‌اید که خانه‌های سنتی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برای چندین سال سفید بوده‌اند و کسی هم از آنها خسته نمی‌شود، اما تصور کنید که این دیوارهای سفید به رنگ آبی بودند. قطعاً پس از مدتی خسته شده و تمایل به عوض کردن رنگ دیوارها داشته‌اید.

حتما بخوانید:   منظرسازی مدرن یا فضای سبز مدرن چیست؟ | محوطه سازی مدرن

به همین علت امروزه اکثر افراد کاغذ دیواری‌ها را نیز در یکی از تم‌های شیری، طوسی، کرم و سفید انتخاب می‌کنند. این انتخاب‌ها علاوه بر اینکه موجب روشنایی محیط مورد نظر خواهند شد، حس خسته کنندگی و دلزدگی نیز به افراد نخواهد داد. همچنین در کنار این عدم تکراری و خسته شدن، از مد نیفتادن را هم باید به مزایای استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی اضافه نمود.

موضوع مد برای بسیاری از افراد دارای اهمیت می‌باشد. به همین علت برای اینکه پس از گذشت چند سال از انتخاب خود پشیمان نشوید، بهتر است که به سراغ رنگ‌های عجیب و غریب و تند نروید. گر چند امکان دارد استفاده از رنگ‌های تند و پررنگ برای چند ماه به نظرتان بسیار جالب و هیجان انگیز آید، اما پس از مدتی از مد افتاده و خسته کننده خواهد شد.

باید وسایل خانه هم خودی نشان دهند

ممکن است که به رنگ خاصی علاقه‌مند باشید، ایرادی ندارد. فقط بین استفاده از رنگ مورد علاقه برای دیوارپوش یا استفاده از آن رنگ برای مبل با یکدیگر بسیار تفاوت وجود دارد. استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی به شما این امکان را خواهد داد تا بیشتر از رنگ‌های دیگر بتوانید استفاده نموده و لذت ببرید.

در اصل وقتی که محیط منزل با رنگ‌های خنثی یک دست شده است، یک سرویس مبل راه راه که به رنگ مشکی و سفید است بسیار جذاب خواهد بود و یا در گوشه‌ای از یک راهرو می‌توانید از پاف قرمز استفاده کنید. در این شرایط اگر رنگ سقف دیوارها و کف منزل از رنگ‌های خنثی استفاده شده باشند، بسیار زیباتر و چشم‌نوازتر خواهند بود.

رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ‌های خنثی در سبک‌های مجلل ویکتوریایی و ایرانی

در سبک‌های مجلل ایرانی و ویکتوریایی از بوفه‌ها و کنسول‌های چوبی، ویترین‌ها، سرویس‌های نشیمن، ظروف دکوری و… زیاد استفاده می‌شود. تصور نمی‌کنید در این شرایط اگر به جای رنگ‌های دیگر از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی استفاده شود، فضا آرام‌تر به نظر می‌آید و دکوریجات و وسایل پیرامون بهتر فرصت دیده شدن خواهند داشت؟

وقتی که در زیر پا فرش‌های ریز بافت دارید و لوسترهای بسیار لوکس آویزان نموده‌اید و یا رو مبلی شما به رنگ فیروزه‌ای یا قرمز است، خیلی عجیب خواهد بود چنانچه کاغذ دیواری شما نیز شلوغ و پر نقش و نگار انتخاب شود، به خصوص در صورتی که پای رنگ‌های خاص و تیره در میان باشد.

حتما بخوانید:   لوله مانیسمان رده ۴۰ چیست؟ | کاربرد لوله مانیسمان رده ۴۰

استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی سبک‌های مینیمال و مدرن

سبک مینیمال به معنای سیاه و سفید است. بنابراین وقتی که در دکوراسیون داخلی منزل خود از سبک مدرن و مینیمال استفاده می‌کنید، حتماً باید با رنگ‌های خنثی کنار آمده و از آنها برای رنگ دیوار و کفپوش منزل خود استفاده نمایید. استفاده از رنگ‌های خنثی در این موارد موجب می‌شود که دست شما برای انتخاب بازتر باشد و عناصر گوناگون را می‌توانید به راحتی با یکدیگر ست کنید.

برای نمونه اگر پرده‌های شما به رنگ سبز لجنی باشد، دشوار خواهد بود که سرویس مبلی را انتخاب کنید که با این دکوراسیون و فضا مناسب باشد. به همین علت پیشنهاد می‌شود تا جایی که امکان دارد از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی استفاده نمایید تا در آینده نیز بتوانید راحت‌تر سبک خود را تغییر دهید و عناصری که باب میلتان است را خریداری نمایید.

چنانچه اطلاعات کافی در مورد سبک‌های گوناگون دکوراسیون داخلی خانه ندارید و می‌خواهید ملزومات منزل خود را تهیه کنید، نگران نباشید. فقط در مورد رنگ‌ها باید این اصل را مد نظر داشته باشید که «تا جایی که امکان دارد از رنگ‌های خنثی استفاده نمایید»!

سخن تکمیلی

امروزه به رنگ‌هایی که در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود، باید دقت بیشتری داشته باشید تا محیط پیرامون شما ظاهر مناسبی داشته باشد و بتوانید از آنها انرژی دریافت کنید. باید انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی به گونه‌ای انجام شود که در عین حال که زیبایی خاصی دارد، با دکوراسیون و لوازم دیگر خانه هم همخوانی داشته باشد.

در صورتی که از رنگ‌های عمیق و پررنگ استفاده کنید، ممکن است پس از مدتی از آن انتخاب خود پشیمان شوید و یا نتوانید عناصر دیگر منزل خود را با آنها همخوانی دهید. به همین علت پیشنهاد می‌شود که بیشتر از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی خود استفاده نمایید.

این کار دارای زیادی است که می‌توان به این مورد اشاره نمود که پس از گذشت مدتی شما از آنها خسته نخواهید شد و یا به راحتی می‌توانید از رنگ‌های دیگر برای ملزومات منزل خود استفاده نمایید تا آنها بهتر به چشم آیند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

آیا رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی از مد می‌افتند؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x