تعمیرات لباسشویی

دلایل تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

شاید شما هم جزو افرادی باشید که بعد از استفاده از لباسشویی، متوجه شوید لباس‌های شما تمیز نشده است و به دنبال راهی بگردید که لباس‌ها را تمیزتر کنید. در این صورت توصیه می‌کنیم حتماً این مطالب را مطالعه کنید زیرا در این مقاله از آی بک امداد تلاش کردیم توضیحاتی‌ها را برایتان ارائه دهیم تا شما را با دلایل تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی آشنا کنیم.

دلایل تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی

دلیل تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی می‌تواند موارد مختلفی باشد که مهمترین آنها تنظیم غلط برنامه شستشو، استفاده از مواد شوینده نامرغوب، عدم کارکرد درست دستگاه، حجم زیاد لباس و.. می باشد که در ادامه شما را با این موارد آسنا خواهیم کرد:

تنظیمات غلط در لباسشویی های هوشمند

شاید شما تصور کنید که ماشین لباسشویی‌های هوشمند بسیار بهتر و جذاب‌تر از ماشین لباسشویی‌های ساده و قدیمی می‌باشند ولی آشنا نبودن با تنظیمات این لباسشویی، باعث می‌شود کیفیت کار آن پایین آمده و شما از عملکرد آن راضی نباشید، پس بهتر است ابتدا در مورد کار با این ماشین‌های لباسشویی، اطلاعات لازم را به دست بیاورید و دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید تا بتوانید لباس‌های خود را با کمک این لباسشویی کاملاً تمیز کنید.

علائمی برای شستشوی لباس‌ها در روی ماشین لباسشویی درج شده که باید در هنگام استفاده از آن به این راهنمایی‌ها توجه کنید زیرا گاهی بی‌توجهی به این نکات ساده باعث شود که لباس‌های شما در لباسشویی تمیز نشود.

مثلاً بعضی از لباس‌ها برای شستشو به آب سرد نیاز داشته و بعضی‌ها هم مانند حوله‌ها و پارچه‌های کتانی باید با آب گرم شسته شوند و به غیر از این، مدت زمان شستشو و یا تنظیمات دیگر هم اهمیت دارد. برای اینکه برنامه مناسبی را جهت شستشوی لباس انتخاب کنید باید به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا از دفترچه راهنمایی لباسشویی خود کمک بگیرید تا بتوانید از تنظیمات درست آگاهی پیدا کرده و آنها را به خوبی اجرا کنید.
 • به وسیله برچسبی که در روی لباس قرار دارد، دمای مناسب را برای شستشوی لباس تنظیم کنید.
 • لازم است که مشخصات ماده شوینده انتخاب شده را هم چک کنید، بعضی از شوینده‌ها در آب گرم و بعضی‌ها هم در آب سرد خوب عمل می‌کنند.
حتما بخوانید:   تعمیر ماشین لباسشویی جنرال الکتریک

البته استفاده از پودر لباسشویی و یا مایع بی‌کیفیت هم می‌تواند دلیلی برای تمیز نشدن لباس‌ها باشد.

تمیز نشدن لباس

 

پر شدن بیش از اندازه دیگ لباسشویی

اگر از لباسشویی درست استفاده نکنید باعث خواهد شد لباس‌های شما به اندازه کافی تمیز نشود. ماشین لباسشویی سنسور تشخیص سطح آب دارد که از سرریز شدن لباسشویی جلوگیری خواهد کرد.

 • اگر شما مقدار زیادی لباس را در دستگاه بریزید، برای تمیز شدن لباس‌ها، آب به اندازه کافی در دستگاه وجود ندارد.
 • پر شدن بیش از اندازه مخزن لباسشویی باعث خواهد شد لباس‌ها در هم گره بخورند و یا اینکه در کف مخزن ثابت باقی بمانند.
 • بارگیری اندازه در لباسشویی نکته حائز اهمیتی برای شستشوی تمیز و درست لباس‌ها است.
 • ریختن لباس زیاد در داخل مخزن لباسشویی، باعث بروز مشکلاتی مانند خشک نشدن لباس‌ها خواهد شد.

همانطور که می‌دانید لباسشویی‌های جدید دارای سنسورهای قوی برای مدیریت خودکار سطح آب داخل لباسشویی هستند پس اگر لباس‌هایی که در داخل دیگ لباسشویی می‌ریزید بیش از اندازه باشد، نمی‌توان اطمینان پیدا کرد که آب به اندازه لازم برای شستشوی لباس در دیگ لباسشویی جمع شود. اگر دیگ لباسشویی بیش از اندازه لباس داشته باشد، باعث خواهد شد لباس‌ها در کف مخزن باقی مانده و یا در هنگام چرخش در یکدیگر تنیده شوند و لباس ها خوب تمیز نشود. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید حتماً به ظرفیت لباسشویی خود توجه کنید و به اندازه لازم لباس را در داخل مخزن قرار دهید. لباس داخل مخزن باید به اندازه‌ای باشد که بالای آن به اندازه یک دست خالی مانده باشد.

نکته مهم: بدون اینکه در نظر بگیریم لباسشویی چند کیلویی است، شما باید توجه داشته باشید که مخزن لباسشویی نباید بیشتر از سه چهارم پر شود و یا همانطور که گفتیم به اندازه یک کف دست باید بالای مخزن خالی بماند.

خراب شدن قطعات ماشین لباسشویی

خراب شدن قطعات دستگاه لباسشویی هم ممکن است در کیفیت عملکرد آن تأثیر منفی بگذارد اگر یکی و یا چند قطعه در لباسشویی خراب شده و دچار مشکل شود، ممکن است که ماشین لباسشویی شما از کار افتاده و یا عملکرد درستی نداشته باشد و این باعث می‌شود که لباس‌ها در لباسشویی خوب تمیز نشود.

هزینه خرید لباسشویی نو بسیار سنگین بوده و شرایط اقتصادی کنونی به بعضی از افراد اجازه نمی دهد که لباسشویی خود را عوض کنند، پس مجبور می‌شوند که برای تعمیر لباسشویی به دنبال یک تعمیرکار مناسب بگردند. البته توصیه می‌کنیم قبل از اینکه کاملاً لباسشویی شما خراب شود اگر علائمی مانند صدای زیاد را در لباسشویی دیدید، حتماً آن را تعمیر کنید و صبر نکنید تا ماشین لباسشویی کاملاً خراب شده و از کار بیفتد.

حتما بخوانید:   نبایدهای ماشین لباسشویی | چه چیزهایی را در لباسشویی نشوییم؟

انتخاب پودر یا صابون مناسب لباسشویی

گاهی دلیل تمیز نشدن لباس‌ها در لباسشویی می‌تواند شوینده های نامرغوب باشد:

 • وقتی ماده شوینده در لباسشویی زیاد باشد نه تنها لباس‌ها تمیز نمی‌شود، بلکه باعث می‌شود اصطکاک در بین لباس‌ها کمتر شده و لباس‌ها سایش کمتری در روی هم داشته باشند و این می‌تواند باعث تمیز نشدن لباس‌ها شود.
 • اگر شوینده کف زیادی بکند باعث خواهد شد دستگاه دچار نشتی آب شود.
 • مناسب‌ترین شوینده برای لباسشویی، پودری می‌باشد که دارای کف کمتری بوده و آنزیم داشته باشد.
 • اگر شما مقدار زیادی صابون پودری استفاده کنید، باعث می‌شود رد صابون در روی لباس باقی بماند.

کیفیت پودر می‌تواند در تمیز نشدن لباس‌ها بسیار تأثیرگذار باشد. به طور کلی می‌توان گفت اصطکاک و ساییده شدن لباس‌ها می تواند در تمیز شدن آنها نقش زیادی داشته باشد. پودرهای لباسشویی معمولاً کف زیادی می‌کنند و این کف مانع می‌شود تا لباس‌ها خوب به همدیگر ساییده شوند و این می‌تواند باعث تمیز نشدن لباس‌ها در لباسشویی شود. پس بهتر است برای اینکه لباس‌ها بهتر شسته شود از پودری استفاده کنید که آنزیم دار بوده و کف کمتری ایجاد کند. اگر هم از صابون پودری برای لباسشویی استفاده می‌کنید، برای اینکه لباس‌ها بهتر تمیز شود قبل از اینکه ماشین را روشن کنید و مخزن پر شود، صابون را در داخل آب لباسشویی اضافه کنید زیرا این پودرها در مقایسه با پودر معمولی نیاز به زمان بیشتری جهت شستشوی لباس‌ها دارند و علاوه بر این، در هنگام استفاده از پودر صابون باید مقدار آن را در لباسشویی کنترل کنید زیرا ریختن مقدار زیادی پودر صابون باعث می‌شود اثر آن در روی لباس‌ها باقی بماند.

نتیجه می‌گیریم که انتخاب درست پودر و یا مایع لباسشویی می‌تواند از تمیز نشدن لباس‌ها در لباسشویی جلوگیری کند.

محفظه الیاف را چک کنید

اگر ماشین لباسشویی شما جزو لباسشویی‌های است که درب آن از طرف بالا باز می‌شود، باید بدانید که یکی از عوامل مهم برای تمیز نشدن لباس در این لباسشویی‌ها، گرفتگی محفظه الیاف است. این لباسشویی‌ها محفظه‌ای دارند که پرزها و الیاف‌های لباس که در هنگام شستشو کنده شده، در آن جمع می‌شوند. معمولاً این محفظه در قسمت زیر حلقه بالای مخزن و یا حتی در داخل قسمت چرخان دستگاه تعبیه شده است، پس ممکن است خراب شدن و یا گرفتگی این محفظه باعث شود الیاف و پرزها در روی لباس باقی بماند.

در روی پمپ بعضی از لباسشویی‌ها، قسمتی را برای جذب پرز اختصاص داده‌اند. اگر این قسمت گرفته شود نه تنها پرزها به وسیله لباس جذب می‌شود، بلکه لباسشویی هم با مشکل مواجه شده و آب خوب تخلیه نمی‌شود. پس بهتر است اگر متوجه شدید که لباس‌ها در داخل لباسشویی تمیز نشده، ابتدا این قسمت را چک کنید و اگر این محفظه به وسیله پرزها و الیاف دچار گرفتگی شده بود، آن را به کمک آب گرم و صابون بشویید و سپس خشک کنید و دوباره در جای خود نصب کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی سامسونگ | آموزش کامل لباسشویی Samsung

ماشین لباسشویی باید تراز باشد.

تراز نبودن ماشین لباسشویی باعث صدای بلند، لرزش و گاهی هم نشتی آب می‌شود و این می‌تواند در عملکرد لباسشویی تأثیر زیادی داشته باشد و کیفیت شستشوی لباس‌ها را کاهش دهد. اگر ماشین لباسشویی تان را تراز کنید تا حدودی مشکل رفع خواهد شد. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 • ماشین‌های لباسشویی پایه‌هایی دارند که به راحتی تنظیم می‌شوند و شما می‌توانید متناسب با سطح، آنها را تراز کنید.
 • پایه‌ها را بررسی کنید احتمال دارد که به دلیل سایش، دچار آسیب شده باشند. اگر متوجه سایش پایه‌ها شدید، باید آنها را عوض کنید.
 • اگر لباسشویی شما دارای پایه نبود و یا اینکه پایه‌های آن تنظیم نمی‌شد، باید برای تراز کردن از اشیاء دیگر کمک بگیرید.

نکته مهم: هیچگاه لباسشویی را در روی سطح نرم یا فرش قرار ندهید. لباسشویی‌ها برای اینکه عملکرد درستی داشته باشند به سطح سخت و صاف نیاز دارند.

فیلتر لباسشویی را تمیز کنید.

یکی از دلایل کثیف ماندن لباس‌ها در لباسشویی ممکن است کثیفی فیلتر دستگاه باشد. همه لباسشویی‌ها فیلتر تخلیه آب دارند. اگر این فیلتر گرفته شود، مسیر تخلیه با مشکل مواجه خواهد شد و باعث می‌شود آب نشت کرده  و لباسشویی عملکرد درستی نداشته باشد. برای اینکه فیلتر لباسشویی را تمیز کنید به روش زیر عمل کنید:

 • لباسشویی را از برق کشیده و شیرهای آب آن را ببندید.
 • درپوش تخلیه را باز کرده و کمی صبر کنید تا همه آب از آن خارج شده و در ظرف بریزد.
 • فیلترها را از ورودی آب خارج کرده و به وسیله پاک کننده یا سرکه سفید آن را تمیز کنید.
 • بعد از تمیز کردن، دوباره فیلترها را در جای خود بگذارید.

تمیز نشدن لباس

سخن پایانی

تمیز نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی نشان دهنده عملکرد نادرست دستگاه لباسشویی است. اگر مواردی که در این مقاله نام بردیم را رعایت کردید ولی باز هم لباس‌ها در لباسشویی کثیف ماند، حتماً باید لباسشویی خود را به وسیله یک تعمیرکار حرفه‌ای تعمیر کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

دلایل تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تنظیمات غلط در لباسشویی های هوشمند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x