تعمیرات کولر آبی

۱۵ دلیل خنک نکردن کولر آبی و روش های رفع مشکل

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مشکلات رایج در کولرهای آبی، خنک نکردن کولر است که می تواند در فصل تابستان یک سری از افراد را درگیر کند. خنک نکردن کولرهای آبی دلایل مختلفی دارد که به طور کلی به دو دسته آن را تقسیم می کنند گاهی ممکن است مشکل از خود کولر آبی باشد و گاهی هم ممکن است عوامل جانبی در خنک نکردن کولر مؤثر باشند.

اگر شما هم با این مشکل روبرو هستید با ما همراه باشید تا در این مقاله از ایبک امداد دلایل خنک نکردن کولر آبی و همچنین روش رفع مشکل را برایتان توضیح دهیم.

دلایل خنک نکردن کولر آبی چیست؟

اگر متوجه شدید که باد کولر آبی گرم شده است حتماً سریع برای پیدا کردن دلیل آن اقدام کنید زیرا ممکن است مشکلی در دستگاه به وجود آمده باشد که موجب باد گرم کولر می شود و در اثر برطرف نکردن مشکل صدمات بیشتری به قطعات دیگر دستگاه وارد خواهد شد در این صورت باعث مشکلات بزرگتری می شود که برای شما بسیار هزینه‌بر است.

دلایل خنک نکردن کولر آبی عبارت است از:

 1. فرسودگی دستگاه و عمر زیاد آن
 2. سرویس نکردن به موقع دستگاه کولر آبی
 3. متناسب نبودن ظرفیت کولر با فضای ساختمان
 4. کم بودن آب کفی کولر
 5. کلید کولر آبی خاموش باشد.
 6. پوشال ها کهنه و کثیف شده باشند.
 7. تسمه کولر پاره و یا شل شده است.
 8. کانال کولر مسیر مناسبی ندارد.
 9. تنظیم نبودن و یا پاره شدن پارچه برزنتی کولر آبی
 10. واتر پمپ کولر دچار مشکل شده باشد.
 11. توزیع آب به صورت درست در داخل کولر انجام نشود.
 12. موتور خراب شده است .
 13. برای کارکرد کولر، هوای مناسب جریان نداشته باشد.
 14. دمای هوا زیاد باشد و هوا خیلی گرم باشد.
 15. در فضا رطوبت وجود داشته باشد.

خنک نکردن کولر آبی

۱- فرسودگی دستگاه و عمر زیاد آن

بعضی از اشخاص از عمر مفید کولر گازی آگاه نیستند و سال های زیادی از دستگاه کولر آبی خود استفاده می کنند بدون اینکه به فکر تعویض و یا تعمیر قطعات کولر باشند. در صورت طولانی بودن عمر کولر، دیگر دستگاه شما مانند قبل هوا را خنک نخواهد کرد در این صورت بهتر است به فکر تعویض قطعات آن و یا خریدن یک کولر آبی و جدید باشید برای این منظور بهتر است با یک تعمیرکار کولر مشورت کنید.

۲- سرویس نکردن به موقع دستگاه کولر آبی

یکی از کارهایی که حتماً باید سالانه انجام شود سرویس کولر آبی است. سرویس کردن کولر در زمان مناسب و به روش درست باید انجام شود. در هنگام سرویس علاوه بر تمیز کردن تمام کثیفی ها و آلودگی های کولر، قطعات مختلف دستگاه هم عیب یابی می شود و در صورت هرگونه خرابی به وسیله تعمیرکار تعمیر می‌شود تا مشکل جدیدی به وجود نیاید.

۳- متناسب نبودن ظرفیت کولر با فضای ساختمان

یکی از عوامل مهم خنک نکردن منزل، متناسب نبودن ظرفیت کولر با ساختمان است. در صورتی که کولر آبی شما نسبت به محیط کوچک باشد، می تواند باعث خنک نکردن کولر آبی شود. حتماً باید از ظرفیت مناسب برای منزل خود اطلاع داشته باشید تا بتوانید کولر آبی مناسب را خریداری کرده و نصب کنید تا با مشکل خنک نشدن خانه روبرو نشوید.

۴- کم بودن آب کفی کولر

همانطور که می دانید آب داخل کفی کولر باید به مقدار معینی برسد تا دستگاه بتواند محیط را خوب خنک کند اگر آب کفی از مقدار مشخص کمتر باشد، واترپمپ درست کار نکرده و باعث می شود کولر خنک نکند. در صورتی که متوجه شدید دستگاه کولر آبی شما باد خنک نمی زند ابتدا آب کولر را بررسی کرده و از سالم بودن شلنگ، آبریز ها و شناور اطمینان پیدا کنید. در صورتی که هر کدام از این قطعات خراب و یا مسدود شده بود باید آنها را تعویض کنید و بعد از آن آب کولر را به مقدار لازم اضافه کنید تا مشکل خنک نکردن کولر برطرف شود.
اگر آب به مقدار کافی به کولر نرسد می تواند باعث کم شدن آب دستگاه شده و شما نتوانید از خنک بودن باد کولر آبی لذت ببرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از کولر آبی و گازی مرحله به مرحله

کم شدن آب کولر می تواند به دلایل مختلفی مانند کم بودن آب منطقه شما باشد و یا ارتفاع زیاد محلی که کولر را نصب کرده اید باعث این مشکل می شود. برای رفع مشکل می توانید از یک پمپ استفاده کنید تا فشار آب بیشتر شده و آب بهتر به دستگاه کولر برسد.
هیچگاه به کم بودن آب کولر بی توجه نباشید زیرا در این صورت به پمپ آب و همچنین موتور کولر آسیب زیادی وارد خواهد شد و شاید مجبور شوید آنها را تعویض کنید.

۵- کلید آب کولر خاموش است.

همانطور که می دانید کولرهای آبی سه کلید دارند که هر کدام وظیفه مخصوصی دارد. اگر در هنگامی که کولر روشن است کلید آب را روشن نکنید، موتور کار می کند ولی دستگاه باد خنک نخواهد داشت در صورتی که متوجه خنک نکردن کولر آبی شدید، ابتدا کلید آب را چک کنید و از روشن بودن آن اطمینان پیدا کنید.

۶- پوشال ها کهنه و کثیف شده باشند.

همانطور که می دانید پوشال ها در خنک کردن کولر آبی بسیار مؤثرند و در صورتی که پوشال کهنه و کثیف باشد می تواند باعث خنک نکردن کولر شود. پوشال های کولر آبی را باید سالیانه تعویض کنید تا آب و هوا در آن خوب جریان داشته باشد و قارچ و باکتری هم در کولر رشد نکند. هنگامی که پوشال را تعویض می کنید حتماً پوشالی تهیه کنید که متناسب با سایز دستگاه شما باشد تا مشکلی برای عبور هوا و جریان آب به وجود نیاید.

در هنگام خنک نکردن کولر آبی یکی از اقدامات مهمی که باید انجام دهید بررسی پوشال ها و تعویض آنها است که می تواند تأثیر زیادی در خنک کردن کولر داشته باشد.

۷- تسمه کولر پاره و یا شل شده است.

تسمه باعث چرخیدن فن کولر و همچنین جریان هوای خنک از پارچه برزنتی به داخل کانال است اگر تسمه پاره شده باشد و یا تنظیم نباشد، ممکن است با مشکل خنک نکردن کولر آبی رو به رو شوید. حرکت مناسب و آزادانه فن کولر و همچنین تسمه را حتماً بررسی کنید اگر متوجه شدید که تسمه پاره شده است آن را عوض کنید و اگر تسمه شل شده بود به مقدار لازم آن را محکم کنید.
دقت داشته باشید تسمه باید درست تنظیم شود تا دستگاه خوب کار کند و مشکلات بیشتری برای دستگاه شما به وجود نیاید.

۸- کانال کولر مسیر مناسبی ندارد.

اگر محلی که کولر را نصب کرده اید فاصله مناسبی با فضای شما نداشته باشد و یا کانال کولر انحرافات زیادی داشته باشد باعث خواهد شد کولر آبی باد خنکی نداشته و کیفیت کار کولر کم شود زیرا باد خنک به وسیله کانال طولانی و زاویه دار به هدر رفته و شما نمی توانید از خنکی باد کولر آبی استفاده کنید. هنگام نصب کولر و کانال کشی باید به این مورد کاملاً توجه کنید.

۹- تنظیم نبودن و یا پاره شدن پارچه برزنتی دلیل خنک نکردن کولر آبی

همانطور که در بالا برایتان توضیح دادیم باد خنک به وسیله پارچه برزنتی به طرف کانال کولر فرستاده خواهد شد اگر پارچه موقعیت مناسبی نداشته باشد باد به شکل درست به کانال منتقل نمی شود. یکی از دلایل خنک نکردن کولر آبی احتمال دارد پاره شدن برزنت کولر باشد. زمانی که با خنک نکردن کولر آبی روبرو شدید تمام قسمت های پارچه برزنتی را بررسی کرده و از سالم بودن بست ها و اتصالات آن و همچنین قرار گرفتن درست پارچه در کانال اطمینان پیدا کنید اگر مشکلاتی در انتقال باد کولر، از فن به کانال وجود داشت حتماً سریع آن را برطرف کنید.

۱۰- واتر پمپ کولر آبی دچار مشکل شده باشد.

مسدود شدن لوله آب و همچنین خراب شدن پمپ، یکی از دلایل خنک نکردن کولر آبی است برای برطرف کردن مشکلات واتر پمپ کولر، باید فضای کافی برای تمیز کردن آن داشته باشید تا بتوانید واتر پمپ را تمیز کنید.
بعد از تمیز کردن واتر پمپ، از چرخش درست پره ها اطمینان پیدا کنید در نهایت از سالم بودن سبد پمپ آب هم مطمئن شوید درصورتی که سبد پمپ آب پاره شده بود حتماً آن را تعویض کنید تا آسیب بیشتری به واترپمپ وارد نشده و از خراب شدن آن جلوگیری کرده باشید.
در صورتی که در شلنگ و یا پمپ آب انسداد و یا رسوب مشاهده کردید حتماً پمپ آب را تمیز کرده و مشکل را برطرف کنید در صورت نیاز شلنگ آب را هم تعویض کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل بوی بد کولر آبی چیست؟ | از بین بردن بوی کولر آبی

برای عملکرد صحیح واتر پمپ حتماً آن را روغن کاری کنید و به مقدار کافی روغن به آن اضافه کنید.

۱۱- توزیع آب به صورت درست در داخل کولر انجام نمی شود.

پاره شدن و یا بسته شدن لوله های توزیع آب و شلنگ می تواند باعث خنک نکردن کولر آبی شود اگر یکی از لوله های انتقال آب پاره و یا مسدود شود باید آنها را باز و تمیز کنید تا آب به راحتی جریان پیدا کند. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای لوله ها و شلنگ به وجود بیاید این است که به دلیل قرارگیری نامناسب لوله های آب و یا جدا شدن اتصال آنها، آب درست در کولر حرکت نکرده و باعث خنک نکردن کولر آبی خواهد شد برای رفع مشکل باید لوله ها به طور مناسب قرار گرفته باشند و همچنین پوشال ها هم باید به مقدار کافی به وسیله آب مرطوب شده باشند.

۱۲- خراب شدن موتور دلیل خنک نکردن کولر آبی

یکی از قطعات مهم در کولر آبی دینام است که باید به طور منظم دینام و یا همان موتور را تمیز کنید و آن را به صورت درست روغن کاری کنید تا عملکرد بهتری داشته باشد. اگر موتور کولر آبی دچار مشکل شد باید به وسیله تعمیرکار عیب یابی و تعمیر شود. دقت داشته باشید تعمیر موتور کولر آبی کاری بسیار تخصصی بوده و حتماً برای رفع مشکلات موتور باید با تعمیرکار تماس بگیرید.

۱۳- برای کار کردن کولر، هوای مناسب جریان نداشته باشد.

یکی از عوامل خنک نکردن کولر آبی نبود جریان هوا در اطراف دستگاه است. در صورتی که کولر آبی را در پشت بام و یا حیاط طوری نصب کنید که در اطراف آن هوا به خوبی جریان نداشته باشد می تواند باعث خنک نشدن کولر آبی شود. در زمان نصب کولر حتماً به اندازه و ابعاد دستگاه و همچنین فضایی که برای کولر در نظر گرفته اید توجه کنید تا با مشکل خنک نکردن کولر آبی روبرو نشوید.

یکی دیگر از دلایلی که می تواند کیفیت باد خنک کولر را کم کند ساکن ماندن هوا در ساختمان است. در صورتی که حس کردید باد کولر آبی گرم شده است ممکن است ساکن بودن هوا و عدم جریان آن، باعث گرما و دم کردن هوای اتاق شود.

برای برطرف کردن این مشکل می توانید پنجره را باز کرده و از دم کردن هوا جلوگیری کنید جریان صحیح هوا در هنگام روشن بودن کولر آبی از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر در هنگام استفاده از کولر آبی تمام درب و پنجره ها به طور کامل بسته باشد می‌تواند باعث دم کردن و گرمای اتاق شود

۱۴- دمای هوا زیاد باشد و هوا خیلی گرم باشد.

گرم بودن زیاد هوا می تواند باعث خنک نکردن کولر آبی شود در صورتی که با این مشکل روبرو شدید می توانید برای رفع آن موارد زیر را انجام دهید:

 1. سایه بان مناسبی برای کولر آبی قرار دهید.
 2. در داخل کفی کولر یخ بیاندازید.
 3. بدنه کولر را با رنگ های روشن رنگ کنید.
 4. پوشال های چوبی یا پلاستیک کولر آبی را با پوشال های سلولزی تعویض کنید.

۱۵- در فضا رطوبت وجود داشته باشد.

رطوبت اطراف کولر می تواند در صورت زیاد بودن، باعث تأخیر در تبخیر آب شده و گردش هوا را کم کند در نتیجه هوا به درستی وارد دستگاه نشده و می تواند در خنک نکردن کولر آبی مؤثر باشد به همین دلیل توصیه می‌شود از کولرهای آبی در جاهایی که آب و هوای مرطوب دارند استفاده نشود.

خنک نکردن کولر آبی

سخن پایانی

یکی از دستگاه هایی که در تابستان مورد نیاز افراد است کولر آبی بوده که می تواند هوای گرم محیط را به هوایی خنک و مطبوع تبدیل کند استفاده از این دستگاه در شهرهایی که آب و هوای خشک دارد بسیار رایج است.

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با دلایل خنک نکردن کولر آبی به طور کامل آشنا کنیم در صورتی که با مطالعه این مقاله مشکل کولر آبی شما برطرف نشد باید با تعمیرکار کولر آبی تماس بگیرید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

۱۵ دلیل خنک نکردن کولر آبی و روش های رفع مشکل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل کم بودن آب کفی کولر چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا