تعمیرات کولر آبی

مهمترین علائم خرابی خازن کولر آبی | راهنمای نصب خازن کولر آبی

یکی از قطعات مهم کولرهای آبی، خازن می باشد که در صورت خراب شدن می تواند مشکلات زیادی برای کولر به وجود بیاورد خرابی خازن کولر آبی با نشانه هایی همراه است که می‌خواهیم در این مقاله از ایبک امداد شما را با آن آشنا کنیم با ما همراه باشید.

خازن چه نقشی در کولر آبی دارد؟

همانطور که می دانید کولرهای آبی یکی از متداول ترین و ساده ترین سیستم های سرمایشی می باشد. خازن کولر آبی، با تبخیر آب فرایند تولید هوای سرد را انجام می دهد. در ساختار این دستگاه، اجزای مکانیکی و الکترو مکانیکی ساده‌ای قرار داده شده است؛ که خازن هم یکی از این قطعات الکتریکی می باشد که قابلیت نگهداری و ذخیره سازی انرژی و نیروی الکترونیکی را برای دستگاه فراهم می کند.

خرابی و یا معیوب شدن خازن باعث آسیب های جدی به کولر و همچنین قطعات آن می شود اگر با علائم خرابی خازن کولر آبی آشنا شوید از بروز مشکلات در کولر جلوگیری خواهید کرد. در صورتی که خازن کولر آبی خراب شود باید منتظر از کار افتادن کل سیستم و یا خرابی قطعات دیگر کولر باشید؛ مانند: کند شدن سیستم آبرسانی، خرابی واتر پمپ و همچنین پروانه و یا در مواردی هم ممکن است باعث سوختن موتور شود.

مهمترین علائم خراب شدن خازن کولر آبی چیست؟

حالا که شما را با اهمیت خازن در کولر آبی آشنا کردیم می خواهیم ببینیم اگر خازن کولر آبی خراب شود چه نشانه هایی دارد تا به ما کمک کند مشکل را سریع برطرف کنیم. مهمترین علائم خراب شدن خازن کولر آبی عبارتند از:

 • زیاد شدن دمای موتور کولر
 •  نوسان ولتاژ ورودی به کولر آبی
 •  فرسودگی موتور کولر
 •  کند شدن دور موتور کولر آبی
 •  تنظیم اشتباه تسمه
 • تغییر شکل پیدا کردن ظاهر خازن
 • زور زدن کولر

در ادامه مطالب می خواهیم شما را با این علائم بطور کامل آشنا کنیم:

خازن کولر آبی

۱- زیاد شدن دمای موتور کولر

اگر الکتروموتور بیش از اندازه داغ شود می تواند یکی از نشانه های خرابی خازن کولر آبی باشد. زیادتر شدن دمای کارکرد خازن از مقدار مشخص شده، باعث می شود عمر خازن کم شده و دچار خرابی شود. در صورتی که موتور کولر در هوای داغ و یا بدون تهویه مناسب کار کند احتمال آسیب‌دیدگی و سوختگی خازن زیاد خواهد شد؛ برای اینکه با این مشکل روبرو نشوید باید حتماً کولر آبی خود را در مکان مناسبی نصب کرده و یا برای خنک شدن آن از سایه بان استفاده کنید؛ زیرا این کار در افزایش طول عمر خازن و همچنین کارکرد آن تأثیر گذار است.

۲- نوسان ولتاژ ورودی به کولر آبی

یکی دیگر از علائم خرابی خازن موتور کولر، نوسانات برق و ولتاژ ورودی به دستگاه است. وقتی ولتاژ دارای نوسان باشد شدت جریان به مقدار زیادی بالا و پایین رفته و باعث زیاد شدن دمای خازن می شود در صورت تکرار این عمل عمر خازن کم شده و کارایی خود را از دست خواهد داد و در نهایت هم از کار میافتد.

۳- فرسوده شدن موتور کولر آبی

علامت دیگر خرابی خازن، فرسودگی الکتروموتور می باشد. الکتروموتور یکی است بخش های مهم و با اهمیت در کولر آبی است، در صورتی که کولر در محیط های گرم و برای مدت طولانی کار کند و یا به طور مداوم دستگاه را خاموش و روشن کنند، باعث کم شدن کارایی موتور الکتریکی دستگاه خواهد شد. فرسودگی موتور الکتریکی باعث خرابی و معیوب شدن خازن کولر آبی می شود. تقریباً می توان گفت فرسودگی موتور یکی از جدی ترین دلایل برای خراب شدن خازن کولر آبی است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعویض پروانه کولر آبی و شفت کولر | مراحل تعویض پروانه کولر آبی

۴- کند شدن دور موتور کولر آبی

کند شدن دور موتور کولر آبی می تواند خبر از خراب شدن خازن بدهد موتورهای دو دور با خازن راه انداز از چهار سیم پیچ مختلف برخوردار هستند برای هر دور موتور باید یک سیم پیچ مجزا هم در نظر بگیرند موتورهای دو دور برای دورهای ۱۵۰۰ و ۱۰۰۰ تولید می شوند. در ساختمان ها، موتور دو دور یک خازن و یک سیم پیچ کمکی هم طراحی می شود که به صورت سری در مدار موتور قرار می گیرند.

وقتی کولر شروع به کار می کند الکتروموتور در دور های تند و یا کند، سیم پیچ اصلی و همچنین خازن و سیم پیچ کمکی در مدار قرار می گیرند و باعث کار کردن موتور با همان دور خواهند شد. به این ترتیب اگر سیم پیچ راه انداز بسوزد و یا معیوب شود می تواند یکی از دلایل مهم کند شدن دور موتور کولر های آبی باشد.

۵- تنظیم اشتباه تسمه

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث سوختن خازن در کولر های آبی شود تنظیم نبودن درست تسمه دستگاه است در صورتی که تسمه درست تنظیم نباشد باعث می شود فشار زیادی به الکتروموتور وارد شده و حتی باعث آسیب‌دیدگی و خرابی خازن خواهد شد و می‌تواند باعث کم شدن بازدهی دستگاه و همچنین کم شدن سرمایش کولر آبی شود.

برای رفع مشکل می توانید به راحتی تسمه را تنظیم کرده و از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

۶- تغییر شکل پیدا کردن ظاهر خازن

یکی از واضح ترین علائم خراب شدن خازن کولر آبی، تغییر شکل ظاهری آن است، خازنی که خراب شود ظاهری باد کرده پیدا خواهد کرد. اگر خازن کولر شما روغنی باشد در صورت خرابی، ظاهر آن باد کرده و سطح خارجی آن هم روغنی می شود. این نشانه به شما هشدار می دهد که خازن شما خراب شده است.

۷- زور زدن دستگاه کولر آبی

در صورتی که خازن معیوب شده باشد شما متوجه زور زدن موتور در هنگام کارکرد خواهید شد. در این شرایط تصور می کنید که باید با دست موتور کولر را بچرخانید تا دستگاه کار کند. زور زدن موتور یکی از علائم مهم خراب شدن خازن در کولر های آبی می باشد

خراب شدن خازن چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

خراب شدن خازن را باید جدی بگیرید زیرا می‌تواند باعث خرابی و آسیب جدی به قطعات دیگر کولر شود بروز مشکل در واتر پمپ، خرابی پروانه کولر، کند شدن آب رسانی می تواند از رایج ترین مشکلاتی باشد که خرابی خازن به همراه می آورد در صورتی که مشکل خازن را برطرف نکنید ممکن است موتور کولر بسوزد.

توصیه می کنیم در صورتی که هر کدام از علائم نامبرده شده را مشاهده کردید سریع خازن را بررسی کرده و مشکل را رفع کنید.

تست سلامت خازن کولر آبی

اگر علائم و نشانه های خرابی خازن کولر را مشاهده کردید برای اینکه از سلامت خازن اطمینان پیدا کنید می توانید تست سلامت خازن کولر را انجام دهید علائمی مانند ترکیدگی، برآمدگی یا فرورفتگی نشانه خراب شدن خازن کولر آبی می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ۱۵ دلیل خنک نکردن کولر آبی و روش های رفع مشکل

برای تست خازن می توانید از دستگاه اهم متر استفاده کنید. این دستگاه ساده ترین روش برای تست خازن محسوب می شود برای اینکار ابتدا دو سر سیم های اهم متر را به خازن وصل کنید سپس اگر عقربه با سرعت زیاد به انتهای صفحه رفت و دوباره به آرامی به قسمت وسط صفحه برگشت و بعد از آن به کندی به جای خود بازگشت، این نشانه سلامت خازن می باشد و در غیر این صورت خازن کولر خراب شده است.

چگونه می توانیم از خراب شدن خازن کولر آبی جلوگیری کنیم؟

یکی از راه های موثر برای جلوگیری از خراب شدن و همچنین سوختن خازن موتور، سرویس به موقع کولر آبی است سرویس دستگاه می تواند بسیاری از خرابی های کولر و همچنین مشکلات فنی آن را کم کند برای بررسی قطعات مهم کولر آبی مثل الکتروموتور باید از کارکرد درست و سلامت این قطعه اطمینان پیدا کنید.

روغن کاری موتور، چک کردن اتصالات، شستشوی کامل بدنه، بررسی شلنگ ها و عوض کردن سالیانه پوشال کولر می تواند اقدامات مهمی در این زمینه باشد.

نکته مهم: قبل از اینکه سرویس کولر آبی را انجام دهید دقت داشته باشید که حتماً نکات ایمنی را رعایت کنید برای این منظور ابتدا دستگاه را خاموش کرده و برق آن را قطع کنید تا حوادث ناخوشایندی مثل برق گرفتگی به وجود نیاید.

توصیه می کنیم در صورتی که با علائم خراب شدن خازن کولر روبرو شدید حتماً مشکل را جدی گرفته و برای تعمیر آن و رفع مشکل اقدام کنید.

در صورت خراب شدن خازن کولر آبی چکار کنیم؟

اگر خازن کولر آبی شما خراب شود تنها راه چاره تعویض خازن است که می تواند علائم خرابی آن را برطرف کند برای اینکه خازن جدید را نصب کنید باید حتماً موتور را به طور کامل باز کرده و خازن جدید را جایگزین کنید و دوباره موتور را در جای خود ببندید. توصیه می‌کنیم اگر تخصصی در این زمینه ندارید به هیچ وجه اقدام به تعویض خازن نکنید بهتر است از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

راهنمای نصب خازن کولر آبی

همانطور که گفتیم در صورت سوختگی خازن باید آن را تعویض کنید برای عوض کردن خازن موتور کولر آبی و نصب کردن خازن جدید، باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا موتور کولر را باز کرده و خازن قدیمی را خارج کنید.
 • در قسمت خازن راه انداز فیش های ترمینال قرار دارد.
 • یکی از فیش های ترمینال خازن را به فیش پلاتینی کلید گریز از مرکز متصل کنید.
 • فیش دیگر را به سر سیم رابط سیم پیچ متصل کنید.

خازن کولر آبی

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم به زبان ساده برای شما نقش خازن در موتورهای کولر آبی و همچنین علامت های خرابی خازن کولر را به طور کامل توضیح دهیم. اینکه شما نشانه های خرابی و سوختن خازن را بدانید از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا سوختن خازن و یا خرابی آن می تواند به قطعات دیگر کولر آسیب وارد کند.

قیمت خازن کولر بسیار کم بوده و ارزان قیمت است. در صورتی که شما سرویس سالیانه کولر آبی را انجام دهید سرویسکار، خازن را چک کرده و در صورت خرابی، آن را تعویض خواهد کرد و به این صورت از مشکلات احتمالی در کولر جلوگیری می‌کنید.

اگر در زمینه تعمیرات کولر آبی سوالی داشتید در قسمت انتهای صفحه مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

مهمترین علائم خرابی خازن کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

خراب شدن خازن چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا