تعمیرات کولر گازی

چگونگی ایجاد اورلود کولرهای گازی و راهکارهای کلیدی برای رفع آن | تعمیر تخصصی کولر در محل

دلایل اورلود کردن کمپرسور کولر گازی | انواع اورلود

شاید تا بحال کلمه اورلود برای کولر گازی را نشنیده باشید. حق دارید این کلمه کاملا تخصصی و بین تعمیرکاران کولر گازی رواج دارد. اما اگر در خانه یا محل کار خود کولر گازی دارید، بهتر است با علت اورلود کولر گازی آشنا شوید. تا بتوانید در موارد ضروری با داشتن اطلاعاتی هر چند اندک از خرابی های بزرگ کولر جلوگیری نمایید.

اورلود چیست؟

اورلود یک قطعه الکترونیکی است که در برخی از لوازم خانگی و الکتریکی برای جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه ها در برابر اضافه بار یا حرارت بالا تعبیه می شود. اورلود به دو نوع حرارتی و مغناطیسی تقسیم می شود که کاربرد و عملکرد آنها متفاوت است.

اورلود حرارتی از یک قطعه بی متال تشکیل شده است که در صورت گرم شدن، جریان را قطع می کند. اورلود مغناطیسی از یک بوبین سیم پیچ تشکیل شده است که در صورت عبور جریان زیاد، مدار را قطع می کند.

انواع مختلف اورلود کولر گازی  مختلف اورلود کولر گازی

اورلود کولر گازی در کمپرسور کولر گازی نصب شده و وظیفه محافظت از کمپرسور در برابر اضافه بار یا حرارت زیاد را دارد. اورلود کولر گازی به دو نوع حرارتی و مغناطیسی تقسیم می شود. که توضیحات آن را در ادامه بیان می کنیم:

اورلود مغناطیسی

اورلود مغناطیسی نوعی اورلود است که با بهره مندی از یک بوبین سیم پیچ و یک هسته مغناطیسی، در صورت عبور جریان زیاد از حد تنظیم شده، مدار را قطع می کند. این نوع اورلود برای حفاظت در برابر خطای اتصال کوتاه و سوختن قطعات داخل دستگاه مفید است. اورلود مغناطیسی در دو نوع داخلی و خارجی تولید می شود. در کولر گازی های جدید، اورلود مغناطیسی به صورت داخلی در کمپرسور قرار دارد.

حتما بخوانید:   معانی کدهای خطا در کولر گازی توشیبا

اورلود حرارتی

اورلود حرارتی یک نوع اورلود است که با استفاده از یک قطعه بی متال، در صورت بالا رفتن حرارت به هر دلیل، جریان را قطع می کند. این نوع اورلود از شامل دو فلز غیر هم جنس است که با گرم شدن، منبسط شده و حالت آن تغییر می کند.

این تغییر حالت باعث جدا شدن اتصال اورلود می شود و مدار را قطع می کند. اورلود حرارتی برای محافظت در برابر سوختن قطعات داخل دستگاه مفید است. اورلود حرارتی در یخچال ها و سشوار ها و برخی کولر گازی ها استفاده می شود.

معرفی اورلود اکسترنال و اینترنال

اورلود اکسترنال و اینترنال دو نوع اورلود هستند که بر اساس محل قرارگیری آنها در دستگاه الکترونیکی تعریف می شوند. اورلود اکسترنال یک قطعه جداگانه است که به صورت سری در مدار برقی بسته می شود و در صورت بالا رفتن جریان یا حرارت، مدار را قطع می کند. اورلود اینترنال یک قطعه داخلی است که درون وسیله برقی یا کمپرسور قرار دارد و همان کار را انجام می دهد.

برای مثال، در کولر گازی های قدیمی تر، اورلود به صورت اکسترنال روی سیم مشترک بسته می شد، اما در کولر گازی های جدید، اورلود به صورت اینترنال در کمپرسور جای داده شده است.

اورلود کولر گازی چه زمانی رخ می دهد؟

اورلود کولر گازی زمانی رخ می دهد که جریان یا حرارت برق وارد به کمپرسور بیش از حد مجاز باشد و خطر سوختن یا آسیب دیدن کمپرسور را افزایش دهد. در این صورت، اورلود به عنوان یک محافظ اضافه بار، مدار را قطع می کند و جلوی خراب شدن کولر گازی را می گیرد.

علت اورلود کولر گازی بسیار متنوع است. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • مقدار گاز زیاد یا کم در سیستم
 • فشار بالای کندانسور
 • کثیف بودن کندانسور
 • ولتاژ پایین یا نوسان دار برق
 • اشکال مکانیکی در کمپرسور
 • خرابی خازن کمپرسور
 • مشکل دار بودن قسمتی از سیم پیچ دستگاه
 • گرفتگی و مسدود شدن لوله

اورلود چیست

علت اورلود کولر گازی در بخش کمپرسور

همانطور که گفتیم، اورلود کولر گازی یک قطعه است که برای جلوگیری از سوختن کمپرسور در صورت بالا رفتن حرارت آن، جریان برق را قطع می کند. این قطعه می تواند حرارتی یا مغناطیسی باشد و به صورت داخلی یا بیرونی نصب شود. علت اورلود کولر گازی در بخش کمپرسور ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

 • خرابی بودن خازن در کمپرسور
 • سوختگی استارتر، سیم پیچ و سایر قطعات الکتریکی کمپرسور
 • شارژ گاز بیش از حد
 • ایجاد نقص فنی در خازن، فن و …
 •  کثیف شدن یا زیاد بودن فشار کندانسور
 • ایجاد خرابی در قطعات مکانیکی کمپرسور
 • وجود نوسان در برق ورودی کولر
حتما بخوانید:   راهنمای خرید کولر گازی | انواع کولرهای گازی

برای تست اورلود کولر گازی می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 • با دست زدن به بدنه کمپرسور اگر حرارت خیلی زیاد باشد یعنی اورلود سالم است.
 • با استفاده از اهم متر برای تست اورلود و سالم یا خراب بودن آن

نحوه رفع مشکل اورلود در کولر گازی

مشکل اورلود در کولر گازی معمولا به دلیل افزایش فشار گاز در داخل سیستم و یا کاهش جریان هوای ورودی به دستگاه است. برای رفع این مشکل می ‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

بررسی فیلتر هوا

اگر فیلتر هوای کولر گازی شما کثیف یا مسدود شده باشد، جریان هوا کاهش می‌ یابد و باعث افزایش فشار گاز در داخل سیستم می‌ شود. بنابراین، باید فیلتر هوا را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید.

بررسی میزان مایع سرداب

در صورتی که مایع سرداب در داخل سیستم کمتر از حد نصاب باشد، فشار گاز در داخل سیستم افزایش می ‌یابد و ممکن است باعث اورلود شود. در این صورت، باید میزان مایع سرداب را بررسی کرده و در صورت نیاز، مایع سرداب را افزایش دهید.

بررسی دمای محیط

در صورتی که در محیطی با دمای بالا قرار دارید، کولر گازی ممکن است نتواند به درستی کار کند و اورلود شود. در این صورت، باید دمای محیط را کاهش داده و کولر گازی را در محیطی با دمای مناسب قرار دهید.

بررسی کمپرسور

در صورتی که کمپرسور کولر گازی شما دچار مشکل شده باشد، ممکن است باعث اورلود شود. در این صورت، باید کمپرسور را بررسی کرده و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض کنید.

نحوه تشخیص اورلود در کولر گازی

جهت تشخیص علت اورلود کولر گازی باید به دنبال علائم زیر باشید:

 • اگر کولر گازی صدای بلندی تولید می ‌کند، ممکن است دلیل آن اورلود باشد. این صدا معمولا به دلیل افزایش فشار گاز در داخل سیستم و یا افزایش بار کولینگ است.
 • اگر کولر گازی شما کارایی و عملکرد کمتری از قبل دارد و هوای خنکی که تولید می ‌کند کمتر از حد معمول است، ممکن است دلیل آن اورلود باشد.
 • چنانچه مصرف برق کولر گازی شما افزایش یافته است، این نشانگر اورلود و وجود مشکل در سیستم است.
 • در صورتی که کولر گازی شما قادر به خنک کردن محیط نیست، این مشکل ممکن است به دلیل اورلود باشد.
حتما بخوانید:   تفاوت کولر گازی گری اکسنت با اسفورماتیک چیست؟

در صورتی که هر یک از نشانه های بالا را در کولر گازی خود مشاهده کردید، لازم است با یک تکنسین مجرب و متعهد تماس بگیرید تا به محل اعزام شود و جهت رفع عیب کولر اقدام نماید.

دلیل اورلود کولر گازی

چگونگی خارج کردن کولر گازی از حالت اورلود

برای خارج کردن کولر گازی از حالت اورلود، می ‌توانید مطابق با مراحل زیر را اقدام کنید:

 • در صورتی که می ‌بینید کولر گازی در حالت اورلود قرار دارد، اولین اقدام باید قطع برق دستگاه باشد. این کار به دلیل کاهش فشار گاز در داخل سیستم و جلوگیری از خرابی بیشتر کمک می‌ کند.
 • پس از قطع برق، باید منتظر شد تا کولر گازی خنک شود. در صورتی که بعد از چند دقیقه دستگاه خنک نشد، ممکن است دلیل آن مشکل دیگری باشد و بهتر است با تکنسین تماس بگیرید.
 • فیلتر هوای کولر گازی باید به صورت دوره ‌ای تعویض شود. در صورتی که فیلتر هوای کولر گازی شما کثیف یا مسدود است، جریان هوا کاهش می ‌یابد و علت اورلود کولر گازی باشد. بنابراین، باید فیلتر هوا را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض کنید.
 • در صورتی که مایع سرداب در داخل سیستم کمتر از حد نصاب باشد، فشار گاز در داخل سیستم افزایش می ‌یابد و ممکن است باعث اورلود شود. در این صورت، باید میزان مایع سرداب را بررسی کرده و در صورت نیاز، مایع سرداب را افزایش دهید.

جمع بندی

در این مطلب از وبسایت ایبک امداد علت اورلود کولر گازی را بررسی نمودیم. در صورتی که نیاز به تعمیرات و سرویس کولر دارید، می توانید از طریق شماره های قید شده در صفحه از این مجموعه درخواست اعزام تعمیرکار به محل نمایید. در صورت دریافت درخواست شما سریعا نیروهای متخصص و مجرب ایبک امداد در محل شما حاضر می شوند و اقدام به عیب یابی و تعمیر کولر گازی می نمایند.

31

علت اورلود کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت اورلود کولر گازی و نحوه رفع آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x