تعمیرات پکیج و آب گرمکن

هر آنچه که در مورد شیر پرکن پکیج باید بدانید | کارکرد پکیج

هر آنچه در مورد شیر پرکن پکیج باید بدانید | کارکرد پکیج، محل قرارگیری شیر پرکن پکیج

بهتر است که افراد مصرف کننده پکیج در مورد قطعات مختلف این دستگاه پرکاربرد اطلاعات کافی داشته باشند. شیر پرکن پکیج یکی از قطعه‌های مهم این دستگاه است که اگر در مورد آن شناخت کافی داشته باشید، در استفاده از سیستم و نگهداری بهتر از پکیج موثر خواهد بود. قطعه شیر پرکن برای تنظیم کردن فشار آب رادیاتورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که خرابی برای این قطعه وجود داشته باشد، عملکرد کل دستگاه مختل خواهد شد.

کارکرد شیر پرکن پکیج

در مسیر ورودی پکیج شیر پرکن قرار دارد و تنظیم فشار آبی که به مدار رادیاتور وارد می‌شود و همچنین آبگیری سیستم در هنگام راه‌اندازی را بر عهده دارد. عملکرد این قطعه در پکیج دارای اهمیت بسیار زیادی است. چون در حالت عادی فشار مدار باید بین یک تا یک و نیم بار باشد. در غیر این صورت به پمپ پکیج فشار وارد می‌شود و حتی امکان سوختن آن نیز وجود خواهد داشت.

محل شیر پرکن پکیج

شیر پرکن پکیج قطعه‌ای بسیار کاربردی برای انجام دادن تنظیمات می‌باشد و موقعیت آن در دستگاه طوری است که دسترسی به آن راحت می‌باشد. به همین دلیل در اکثر پکیج‌ها با مدل‌های مختلف به رنگ سیاه یا آبی می‌باشد.

اجزای مختلف شیر پرکن شامل قسمت ثابت، قسمت متحرک و واشر آب بند کننده است و در انواع مدل‌ها به صورت اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی وجود دارد که رایج‌ترین آن مدل دستی می‌باشد. برای اینکه شیر پرکن پکیج را باز کنید، باید دسته را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و برای بستن شیر پرکن به صورت برعکس عمل نمایید.

تنظیم فشار پکیج با شیر پرکن

به صورت معمولی در همه ‌های مختلف پکیج‌ها، فشار باید بین ۱ تا دو بار باشد که نرمال‌ترین حالت آن یک و نیم بار است. وقتی فشار پکیج کمتر باشد، برای افزایش دادن آن باید شیر پرکن پکیج را باز کنید و وقتی که فشار به مقدار استاندارد رسید، آن را ببندید. در صورتی که فشار دستگاه بالاتر از دو بار باشد، لازم است که برای تنظیم کردن آن ابتدا شیر پرکن را بسته و برای تخلیه آب اضافه، شیر تخلیه دستگاه خود را باز نمایید.

حتما بخوانید:   روش لوله کشی روکار شوفاژ | مزایا و معایب لوله کشی روکار

مقایسه شیر پرکن اتوماتیک و شیر پرکن دستی

در پکیج‌هایی که دارای شیر پرکن دستی هستند، مصرف کننده برای تنظیم فشار باید آن را باز و بسته نمایند. بدین معنا که آبگیری دستگاه به حالت دستی توسط کاربر انجام خواهد شد. در حالی که شیر پرکن اتوماتیک به گونه‌ای عمل می‌کند که برای باز و بسته کردن آن نیاز به دخالت افراد نخواهد بود. وقتی که فشار کمتر می‌شود، شیر پرکن به صورت خودکار باز می‌شود و به درون مدار سیستم آب کافی وارد خواهد شد و تا وقتی که فشار به حد نرمال و استاندارد برسد، ادامه می‌یابد و پس از آن شیر پرکن بسته خواهد شد.

شیر پرکن

شیر پرکن دستی یا اتوماتیک

در پکیج‌هایی که دارای شیر پرکن اتوماتیک هستند نمی‌توان به موقع و به راحتی نشتی را تشخیص داد. وقتی که فشار پکیج کاهش پیدا می‌کند، آب با استفاده از شیر پرکن اتوماتیک وارد مدار خواهد شد. بنابراین وقتی که فشار دستگاه افت پیدا می‌کند و در قسمتی از پکیج نشتی وجود داشته باشد، تشخیص آن راحت نخواهد بود و به موقع تشخیص داده نمی‌شود.

وقتی که نشتی پکیج دیر هنگام تشخیص داده می‌شود، خسارت‌های بیشتری به دستگاه وارد می‌شود و در نتیجه برای تعمیر آن باید هزینه‌های بیشتری پرداخت کرد، اما در صورتی که دستگاه به سیستم هشدار تکرار افت فشار باشد، می‌توان به موقع نشتی دستگاه را تشخیص داد و در این حالت استفاده و نصب شیر پرکن خودکار و اتوماتیک مانعی نخواهد داشت.

دلیل خرابی شیر پرکن پکیج

در حالت نرمال در مواقعی که شیر پرکن پکیج بسته است، آب اضافه وارد لوله‌ها و مدار رادیاتور نمی‌گردد. اما در صورتی که در این قطعه اختلالی به وجود آید، این احتمال وجود دارد که ورود آب به صورت کامل مسدود نگردد. دلیل خراب شدن شیر پرکن پکیج در اغلب مواقع سختی بالای آب و رسوبات می‌باشد. چون املاح زیادی که در آب وجود دارد، با گذشت زمان موجب خوردگی واشر دور شیر و یا مغزی می‌شود.

علائم خرابی شیر پرکن پکیج

وقتی که شیر پرکن پکیج خراب است در تشخیص و عیب یابی آن موارد زیر کمک کننده خواهد بود:

  • فشار دستگاه به زیر یک بار کاهش پیدا می‌کند.
  • مقدار فشار پکیج ممکن است به بالاتر از دو بار برسد.
  • احتمال نشت آب از پکیج زیاد است.

نحوه‌ی نمایش کردن و تست شیر پاک کن کار سخت و دشواری نیست. در صورتی که شیر پرکن بسته است فشار آب پکیج افزایش پیدا خواهد کرد و احتمال خرابی آن وجود دارد. همچنین در حالتی که فشار پکیج کاهش می‌یابد، این احتمال وجود دارد که قسمتی از پکیج مانند شیر پرکن نشتی داشته باشد.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر آبگرمکن برفاب | ویژگی های آبگرمکن برفاب

تعمیر و یا تعویض شیر پرکن پکیج

وقتی که از خرابی شیر پاک کن اطمینان حاصل نمودید، تعمیر و یا تعویض آن از اقداماتی است که باید انجام دهید تا مشکل به وجود آمده برای پکیج برطرف گردد. در صورتی که املاح و رسوبات آب در قسمت اطراف مغزی تجمع پیدا کرده باشند و خوردگی در شیر پاک کن اتفاق نیفتاده باشد، می‌توان تعمیر آن را انجام داد و دوباره از آن استفاده نمود.

اگر رسوبات و املاح آب موجب خوردگی مغزی یا شیر پاک کن آن شده باشند، تنها راهکار تعویض این قطعه خواهد بود. در صورتی که در زمان مناسب پکیج خود را رسوب‌گیری نمایید، از بروز مشکلات بسیاری در این دستگاه و در قطعات مختلف آن مانند شیر پرکن جلوگیری خواهید نمود. تعمیر و یا تعویض شیر پرکن برای عملکرد درست پکیج باید به صورت صحیح و دقیق انجام شود.

مراحل عوض کردن شیر پرکن پکیج

  • قبل از اینکه اقدامی انجام دهید، دستگاه پکیج خود را خاموش نمایید. برای اینکه آب پکیج به صورت کامل تخلیه شود و در لوله‌های آن آبی باقی نماند، اطمینان حاصل کنید که مسیر آب سرد ورودی بسته است.
  • شیر تخلیه دستگاه پکیج خود را باز نمایید تا آب به صورت کامل از آن خارج گردد.
  • شیر پرکن را با ابزار مناسب و به آرامی باز نمایید.
  • شیر پاک کن جدید را به آرامی جایگزین کرده و اطمینان حاصل کنید که آن را کاملاً محکم نمودید.
  • شیر تخلیه را ببندید.مسیر آب سرد ورودی را باز نمایید.
  • شیر پرکن را باز کرده و اجازه دهید که آب وارد مدار دستگاه گردد.
  • فشار آب دستگاه خود را کنترل نمایید و وقتی که به یک و نیم بار رسید، شیر پرکن پکیج خود را محکم ببندید.

توجه باشید که تعمیر و یا تعویض شیر پرکن حتماً باید توسط افراد ماهر انجام شود. در صورتی که تعویض شیر پاک کن را به تعویق بیندازید، می‌توانید برای پکیج خانه شما مشکلات بسیار جدی ایجاد کند.

شیر پرکن پکیج

فشار مناسب پکیج

فشار مناسب برای هواگیری پکیج بین نیم بار تا یک و نیم بار است، که البته بهتر است که روی یک و نیم بار تنظیم گردد. تفاوتی ندارد که پکیج شما از نوع دیواری یا ایستاده است. همه دستگاه‌های شوفاژ که زمینی یا دیواری هستند، با فشار یک و نیم بار کار می‌کنند. در ساختمان‌های چند طبقه در قسمت‌هایی از شهرهای بزرگ در ساعات به خصوصی فشار آب کاهش پیدا می‌کند و مصرف در این موارد بیشتر از اندازه است.

حتما بخوانید:   دلیل روشن نشدن پکیج بوتان و ایران رادیاتور

در نتیجه وقتی افراد با باز کردن شیر پرکن می‌خواهند فشار مدار را بالا ببرند، متوجه می‌شوند که فشار دستگاه تغییری نمی‌کند و در این حالت شیر پرکن را متأسفانه در همان حالت باز رها می‌کنند و محل را ترک می‌کنند. در اواخر شب یا در مواقعی که فشار آب بالاتر می‌رود، آب وارد مدار شده و فشار آب در سیستم بالا می‌رود. در این صورت فشار شکن فعال شده و آب اضافه در سیستم تخلیه می‌شود و در صورتی که شیر تخلیه به صورت صحیح لوله کشی نباشد، امکان دارد که با تخلیه آب خسارت زیادی به ساختمان نیز وارد گردد.

بنابراین وقتی که شیر پرکن را تنظیم می‌کنید، حتماً آن را به حالت بسته قرار دهید. در صورتی که در هنگام نصب پکیج آموزش‌های لازم به افراد داده شود، می‌تواند جلوی خیلی از هزینه‌های جانبی و مالی را بگیرد و افراد تنظیمات را به صورت صحیح انجام دهند.

یکی دیگر از موارد مهم که در کم شدن آب سیستم نقش دارد، انتخاب رادیاتور می‌باشد. چون آلومینیوم خالص نرم است و کمی ترکیبات برای پایداری بهتر به آن اضافه می‌شود. سرب و آلومینیوم پیل را تشکیل می‌دهند و موجب تجزیه هیدروژن و آب اکسیژن می‌گردد. در حقیقت با خروج هوا در شیر هواگیر پمپ کمی هیدروژن نیز وجود خواهد داشت و این موجب می‌شود که با گذشت زمان در مدار کمبود آب باشد.

سخن تکمیلی

دستگاه پکیج دارای قطعات مختلفی است که عملکرد درست هر کدام از این قطعه‌ها موجب می‌شود که پکیج عملکرد درستی داشته باشد. در صورتی که هر کدام از این قطعه‌ها مانند شیر پرکن ایراد و مشکلی داشته باشد، در کل دستگاه مشکل به وجود می‌آید و عملکرد آن مختل خواهد شد. بنابراین باید از عملکرد درست همه آنها اطمینان حاصل کنید و در زمان مناسب اقدامات لازم برای تعمیر و یا تعویض شیر پرکن پکیج را انجام دهید. توجه داشته باشید در صورتی که در این زمینه مهارت کافی ندارید، برای تعمیر و یا تعویض شیر پرکن از افرادی که تخصص کافی در این زمینه دارند کمک بگیرید.

31

هر آنچه که درباره شیر پرکن پکیج باید بدانید | کارکرد پکیج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی شیر پرکن پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x