خدمات نظافتی

شپش حیوانات خانگی و طریقه از بین بردن آن

حیوانات خانگی و طریقه از بین بردن آن | اقدامات لازم برای پیشگیری از شپش حیوانات

از جمله نکات مراقبتی مهم در نگهداری حیوانات خانگی شپش آنها و طریقه از بین بردن شپش حیوانات خانگی است. افرادی که به نگه داشتن حیوانات خانگی مانند گربه و سگ علاقه مند هستند، باید با اقداماتی که برای جلوگیری و درمان کردن شپش حیوانات خانگی می‌توان انجام داد، آشنا باشند.

درمان کردن شپش حیوانات با شناخت شپش و حمام کردن حیوانات در سلامت پوست و موی حیوانات تاثیر زیادی خواهد داشت.

شپش در حیوانات خانگی و طریقه نابود کردن آنها

برای از بین بردن و مقابله با شپش حیوانات خانگی بهترین روش حمام کردن مرتب آنها می باشد، ولی این راهکار برای جلوگیری و کنترل شپش در حیوان های خانگی تنها راهکار نیست.

مراجعه به کلینیک ها و درمانگاه های تخصصی حیوان های خانگی و مشورت کردن با افرادی که در این زمینه به اندازه کافی تخصص و تجربه دارند، در تشخیص حیوان های خانگی در زمان مناسب و طریقه نابود کردن آنها بسیار موثر خواهد بود. چنانچه حیوان خانگی دچار خارش شده است و مو و پوست بدن او دارای شپش است، باید در کمترین زمان ممکن برای برطرف کردن آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

شپش حیوانات

اقداماتی که برای درمان و از بین بردن شپش حیوانات خانگی باید انجام داد

برخی از افراد با دیدن خارش پوست حیوانات فکر می‌کنند، که حیوان آنها حتماً به شپش مبتلا شده است، ولی این گونه نمی باشد. باید محل خواب او را بررسی کنید و همچنین در محیط او موادی که موجب حساسیت می‌شود، را مشاهده نمایید. همچنین بهتر است، که در مورد وضعیت حیوان خانگی خود با دامپزشک مشورت نمایید و در مورد خارش مو و بدن حیوانتان از او راهنمایی بگیرید. چنانچه تشخیص داد، که در بدن گربه یا سگ شما شپش وجود دارد، باید درمان آن را تحت نظر دامپزشک آغاز نمایید.

برطرف کردن شپش حیوانات خانگی با حمام ضد شپش

در زمان مشاهده تورم و خارش پوست حیوانات از جمله راهکارهای بسیار موثر و کاربردی حمام ضد شپش می باشد. برای انجام دادن آن باید منبع آب که ترجیحاً بهتر می باشد، که از شلنگ استفاده کنید، شامپوی ضد شپش و تعدادی حوله باید در دسترس خود قرار دهید.

برای حمام کردن حیوانات خانگی بهترین دما آب ولرم می‌باشد. چون در صورتی که از آبی که دارای دمای بالا است، استفاده شود، روی حیوان های خانگی مانند سگ، عکس عمل خواهد کرد. با استفاده از حوضچه، وان و یا داخل حیاط با بستن قلاده سنگ می توانید حمام حیوان خود را انجام دهید. برای شستن درست بدن حیوان خانگی و قطع و وصل نمودن آب بهتر است، که از شیر هایی که به ضامن دستی متصل می باشند، استفاده نمایید. چنانچه قصد دارید، گربه خانگی را بشویید، پیشنهاد می‌شود، که در مکانی مثل سینک این کار را انجام دهید.

وقتی که نکات بالا را فراهم نمودید، طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • با رعایت دستورالعمل از شامپوی ضد شپش که مخصوص حیوانات خانگی است، استفاده نمایید.
 • وقتی که شامپو ضد شپش را برای حیوانات خود تهیه می‌کنید، باید به نوع حیوان توجه داشته باشید. چون شامپو حیوانات مختلف با یکدیگر فرق داشته و برای هم ضرر خواهند داشت.
 • گردن حیوان خود را آب بزنید و با شامپو ضد شپش با دقت بشویید. با انجام دادن این کار به دیگر قسمت های بدن شپش سرایت نخواهد کرد.
 • از سطح بدن شامپوی ضد شپش را به صورت کامل شستشو دهید و حیوان را آبکشی نمایید.
 • برای اینکه دچار خشکی نشود، از شامپو هایی که نرم کننده می باشند، استفاده نمایید.
 • با دقت و به درستی به وسیله حوله حیوان خود را خشک نمایید.
 • به این نکته توجه کنید، که این راهکار تنها برای از بین بردن و نابود کردن شپش حیوان خانگی کافی نخواهد بود و باید محل حیوان خود را تمیز نمایید و بدین ترتیب از سرایت کردن شپش به محیط زندگی جلوگیری نمایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهکارهایی سریع و آسان برای مرتب نمودن و تمیز کردن اتاق خواب دخترانه

حمام حیوان

استفاده از اسپری ضد شپش

وقتی که تشخیص داده شد، که حیوان خانگی شپش دارد، از جمله راهکارهای که می‌توان برای درمان آنها استفاده نمود، استفاده کردن از محصول های درمانی ویژه مانند اسپری ضد شپش می باشد، که حتماً باید با تشخیص و مشورت دامپزشک از این اسپری ها استفاده شود. اسپری ضد شپش برای پیشگیری از هرگونه کنه، انگل پوستی و شپش در حیوانات خانگی مانند گربه تولید شده است، که از دور باید به بدن حیوانات اسپری شود.

با توجه به دستورالعمل استفاده و توصیه دامپزشک متخصص این کار را هر هفته می توانید تکرار نمایید. ستون فقرات و گردن حیوانات خانگی بهترین مکان برای زدن اسپری ضد شپش می باشد. در زمان استفاده از این اسپری ها باید توجه داشته باشید، که اسپری ضد شپش به هیچ عنوان با گوش و چشم حیوان شما نباید برخورد داشته باشد. همچنین از اصابت دست تا زمان معینی با بدن حیوان جلوگیری نمایید.

انتقال شپش گربه به انسان

از جمله نگرانی هایی که افراد دارای حیوانات خانگی دارند، این است، که شپش حیوان ها به افراد سرایت شود. در مورد حیوان های خانگی مانند گربه، فقط یک نوع شپش وجود دارد، که نمی تواند به بدن انسان ها و حیوان های خانگی دیگر سرایت کند.

به صورت کلی شپش انسان ها با شپش حیوان های خانگی متفاوت است و شپش حیوان های خانگی به انسان منتقل نمی شود. شپش حیوان های خانگی مختلف هم با یکدیگر تفاوت دارند و یک گونه از حیوانات به گونه های دیگر  سرایت نمی کند. چون هر کدام از گونه های شپش فقط می توانند از خون موجود خاصی تغذیه نماید.

نکات مراقبتی مهم در زمان روبرو شدن با شپش حیوان های خانگی

وقتی که در پوست و موی حیوانات خانگی شپش مشاهده نمودید، برای درمان و نابود کردن شپش حیوان خانگی باید نکاتی را مد نظر داشته باشید:

 • چنانچه گربه یا سگ خانگی دارای شپش است، باید در کمترین زمان ممکن با توجه به اندازه و وزن حیوان خود از داروی ضد انگل استفاده نمایید. توجه داشته باشید، که استفاده از این داروها حتما باید با دستور و تجویز دامپزشک مخصوص باشد.
 • برای این که از حیوان خانگی خود شپش ها را بردارید، باید با احتیاط و دقت عمل کنید و سطح پوست حیوان خانگی را فشار ندهید.
 • وقتی که گربه و سگ خود را بیرون می برید، در زمان برگشت، حتماً باید بدن حیوان خود را بررسی و تمیز نمایید.
 • رعایت کردن بهداشت گربه و سگ و همچنین جای زندگی آنها در جلوگیری از مبتلا شدن به شپش تاثیر بسزایی خواهد داشت.
 • وقتی حیوانات خانگی دچار شپش می شوند، باید فوری محل زندگی آنها را با مواد مخصوص این کار ضدعفونی نمایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تمیز کردن کابینت های گلاس بدون از بین رفتن برق آن

علامت های شپش در حیوان خانگی با توجه به نوع آنها

به صورت کلی شپش ها به دو دسته مکنده ها و جونده ها تقسیم می گردند و نشانه های شپش در حیوان های خانگی با توجه به نوع آنها تعیین می گردد. شپش ها انواع گوناگونی دارند، که ماهیت هر کدام از آنها در رفتار آنها تاثیر مستقیم خواهد داشت.

از علائم مهم شپش در حیوان های خانگی که به شپش جونده دچار شده اند، می توان به خارش زیاد و حساسیت های پوستی اشاره نمود. این شپش ها روی پوست حیوان فقط حرکت می کند و موجب می شوند، که لایه های روی پوست تحریک شوند و در آخر موجب خارش زیاد بدن آنها می شوند. شپش هایی که جونده هستند، علاوه بر اینکه تحریکات پوستی را ایجاد می کنند، ناقل بیماری هم خواهند بود.

نوع دیگری از شپش ها در حیوان های خانگی شپش های مکنده خون هستند، که مثل انگل خونخوار فقط از خون آنها تغذیه خواهد کرد و این موجب بیماری و ضعیف شدن حیوانات خانگی خواهد شد. شپش مکنده در زندگی حیوانات تاثیر منفی خواهد گذاشت. بنابراین به محض تشخیص آنها، حیوان خانگی را باید درمان کنید.

بدون شک وجود شپش مکنده و جونده در سطح پوست حیوان های خانگی عوارض بسیار بد و جدی را به همراه خواهد داشت. به خصوص شپش‌هایی که از نوع خونخوار می باشند، موجب بیماری های خونی نیز خواهند شد. البته شپش های جونده نیز موجب بیماری های عفونی مثل انگل ها و کرم در سیستم گوارش حیوان خانگی می شوند. بنابراین نباید هیچ کدام از آنها را نادیده بگیرید و به محض تشخیص، باید اقدامات لازم برای از بین بردن و درمان آنها را انجام دهید.

برای اینکه متوجه شوید حیوانات خانگی شما به شپش مبتلا شده‌اند، باید حیوان خود را زیر نظر داشته باشید. در صورتی که رفتارهای غیر معمول از خود دارد، می توانید پی ببرید، که حیوان خانگی دچار شپش شده است، اما به صورت دقیق کدام رفتار حیوان نشان دهنده وجود شپش در آن است؟

 1. گاز گرفتن و خارش زیاد بدن
 2.  ایجاد حساسیت پوستی مثل قرمزی و التهاب
 3. خشک بودن پوست
 4.  ریزش داشتن موهای حیوان های خانگی
 5.  به صورت غیر معمول بی قرار بودن
 6.  مالش به سطح هایی که زبر هستند
 7.  مشاهده پوست مرده در جای خواب حیوانات

برای درمان شپش در حیوان های خانگی بهتر است، که در ابتدا از آن پیشگیری کنید. استفاده از برخی از محلول های ضد شپش برای حیوان های خانگی با تجویز و تشخیص دامپزشک تا حد زیادی می تواند تخم شپش را در آنها از بین ببرد. همچنین در صورتی که بهداشت حیوان خانگی را با دقت رعایت نمایید، احتمال مبتلا شدن آنها به شپش کمتر خواهد بود.

شپش حیوانات خانگی و طریقه از بین بردن آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکارهایی برای از بین بردن شپش حیوانات خانگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا