خدماتخدمات نظافتی

روش پاک کردن لکه روغن ماشین

چگونه می توانیم کله های روغن و گریس را از روی فرش و موکت پاک کنیم؟

گاهی ایجاد لکه هایی سخت در اثر تماس با گریس و یا روغن ماشین می تواند شما را با مشکل پاک کردن این لکه ها رو به رو کند ما می‌خواهیم در این مقاله از سایت ایبک برای شما روش پاک کردن لکه روغن ماشین را به طور کامل توضیح دهیم تا شما با استفاده از این راهنمایی‌ها بتوانید در صورت لزوم لکه روغن ماشین را برطرف کنید برای این منظور تا انتها با ما همراه باشید.

فرق لکه روغن ماشین با آلودگی های دیگر

عاملی که باعث می شود شما فرقی بین آلودگی روغن ماشین و دیگر آلودگی‌ها قائل شوید روغنی بودن آن است می توان گفت لکه هایی که از مواد روغنی به وجود می آیند نظافت بسیار دشواری خواهند داشت و دلیل آن این است که روغن در آب حل نمی شود و در کنار نامحلول ها هم نفوذ بالایی دارد و هنگام شستشو از سطح جدا نمی شود و به آن با سختی می چسبد بنابراین برای پاک کردن لکه های روغنی باید کارهای خاصی انجام دهید!

چه عواملی در پاک کردن لکه روغن ماشین موثر می باشند؟

عوامل زیادی می توانند برای پاک کردن لکه روغن ماشین موثر باشد و یک روش خاص را نمی توان برای همه لکه ها در نظر گرفت از بین این عوامل ما دو مورد را که برای این لکه بسیار تاثیر گذار است برای شما بیان می کنیم:

 • زمانی که از ایجاد لکه می گذرد.
 •  بافت و جنس سطحی که لکه بر روی آن به وجود آمده است.

قبل از اینکه شروع کنید و لکه را پاک کنید  به نکات مهمی باید توجه کنید که مهمترین آنها مواردی است که برای شما بیان کردیم . پاک کردن لکه روغن ماشین از روی آسفالت، با پاک کردن لکه روغن ماشین از روی لباس، فرق زیادی دارد و عمر لکه هم در روند پاک کنندگی بسیار موثر است هر چه مدت بیشتری از لکه گذشته باشد نظافت آن سخت تر می شود ما می‌خواهیم در این مقاله پاک کردن لکه روغن ماشین را از بعضی از سطوح برای شما توضیح دهیم.

حتما بخوانید:   روش تمیز کردن مبل پارچه ای و شستن مبل در منزل

مراحل انجام پاک کردن لکه روغن ماشین

لکه روغن ماشین

معمولاً بیشتر مردم به دنبال روشی برای پاک کردن لکه روغن ماشین از روی کف پارکینگ (کاشی، آسفالت، بتن و ..)، پارچه و لباس می باشند به همین دلیل تلاش می کنیم راهکارهایی را برای پاک کردن لکه روغن ماشین از روی این سطوح برای شما بیان کنیم تا شما بتوانید با انجام این مراحل لکه روغن ماشین را به راحتی پاک کنید ابتدا مراحل را به طور خلاصه بیان کرده و سپس نکاتی را که در مورد هر مرحله لازم است بدانید در اختیارتان می گذاریم.

 1. آماده سازی
 2.  شستشو
 3.  پاکسازی
1- آماده سازی

در مرحله اول شما باید نسبت به عمر لکه تدابیری را در نظر بگیرید اگر لکه شما تازه به وجود آمده باید سعی کنید از خشک شدن آن جلوگیری کنید تا راحت تر پاک شود همچنین در این صورت شما باید تا حد امکان مقدار روغنی را که ریخته شده از روی سطح جمع کنید تا در سطح نفوذ نکند اگرهم لکه خشک شده باید دنبال راهکارهایی برای شستشوی آن از سطح باشید.

2- شستشو

در مرحله دوم شما باید شستشو را شروع کنید و از مواد مختلف برای شستن لکه روغن ماشین استفاده کنید ولی مقدار نفوذ لکه و حتی جنس سطح، عامل مهمی برای انتخاب این مواد می باشد.

3- پاکسازی

بعد از اینکه مرحله شستشو تمام شد باید سطح را پاکسازی کنید معمولاً بعد از اتمام شستشو باید روند پاکسازی شروع شود تا اثر لکه به طور کامل از سطح پاک شود.

 

روش پاک کردن لکه روغن ماشین از کف پارکینگ

لکه روغن ماشین

وقتی که روغن ماشین روی کف پارکینگ ایجاد لکه کند شما علاوه بر اینکه مشکل وسیله نقلیه خود را برطرف می کنید باید در فکر راهی باشید تا بتوانید این لکه را به راحتی پاک کنید به طور معمول کف پارکینگ از جنس کاشی، آسفالت، بتن و یا سیمان می باشد که تقریباً نظافت در همه این موارد یکسان است همانگونه که گفتیم برای پاک کردن این لکه شما باید چند مرحله را انجام دهید که ما هر کدام را به طور کامل برایتان توضیح می دهیم.

1- آماده سازی

اگر می‌خواهید راحت‌تر شستشو را انجام دهید باید ابتدا لکه را برای پاک کردن کاملاً آماده کنید اگر لکه روغن ماشین تازه به وجود آمده باشد باید ابتدا روغن های اضافه را از روی سطح جمع کنید و بگذارید لکه خشک شود برای اینکه لکه را از سطح جمع کنید می توانید از این مواد استفاده کنید:

 • نشاسته یا آرد ذرت
 • خاک اره
حتما بخوانید:   آموزش کامل رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی در منزل

وقتی شما یکی از این مواد را روی لکه روغن ماشین بریزید باعث می شود که مواد روغن را به خود جذب کند و از نفوذ بیشتر آن به کف پارکینگ جلوگیری کند پس در مرحله اول شما باید به کمک این مواد روغن باقی مانده روی سطح را جمع کنید همچنین برای اینکه روغن خشک نشود می توانید از مواد زیر استفاده کنید:

 1. نوشابه
 2.  تینر
 3. محلول آب و صابون
 4. مایعات اسیدی و…

شما می توانید از این مواد استفاده کنید تا لکه روغن ماشین شما دیرتر خشک شود و راحت تر بتوانید آن را پاک کنید یکی از این مواد را روی سطح بریزید و چند ساعت آن را به حال خود بگذارید این کار باعث می شود ارتباط بین لکه و سطح ضعیف شود اگر از ایجاد لکه زمان زیادی گذشته می توانید با کمک بخارشو یکی از راه های ضعیف کردن ساختار لکه را انجام دهید استفاده از بخارشو باعث می شود که لکه به مایع تبدیل شود و این به پاک کردن آن کمک زیادی می کند شما می توانید بعد از اینکه از بخارشو استفاده کردید از مواد نام برده شده روی سطوح بریزید تا برای شستشو با مشکل روبرو نشوید و سپس مرحله شستشوی لکه را شروع کنید.

2- شستشو

در این مرحله هم مثل مرحله قبل می توانید برای پاک کردن لکه روغن ماشین از مواد مختلف استفاده کنید که ما برای شما مهم ترین و بهترین آنها را نام می بریم:

_ جوش شیرین:

برای پاک کردن لکه روغن ماشین، یکی از متداول ترین روش ها استفاده از جوش شیرین است برای این کار شما باید بعد از اینکه جوش شیرین را روی لکه ریختید حدود نیم ساعت صبر کنید تا جوش شیرین روی لکه باقی بماند بعد به کمک یک فرچه یا برس فلزی که مرطوب کرده‌اید روی سطح لکه را کامل بکشید تا ذرات روغن از روی سطح کاملاً پاک شود شما می توانید این کار را چندین بار تکرار کنید البته قابل ذکر است که جوش شیرین لکه هایی را پاک می کند که عمر آن طولانی نباشد.

_ جوهر نمک:

یکی دیگر از موادی که باعث پاک شدن لکه روغن ماشین می شود جوهر نمک است شما می توانید از جوهر نمک مانند مواد دیگر برای پاک کردن لکه روغن ماشین استفاده کنید جوهر نمک باعث می شود که واکنش شیمیایی در لکه به وجود بیاید و ذرات روغن از سطح جدا شود برای این منظور باید جوهر نمک را به طور مستقیم روی لکه بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا اثر کند.

حتما بخوانید:   انواع چسب لوله فاضلاب و بهترین چسب نشتی لوله سبز و لوله فاضلاب
_ پودر لباسشویی

برای پاک کردن لکه روغن ماشین به کمک پودر لباسشویی، باید ابتدا پودر لباسشویی را با آب مخلوط کنید و با یک فرچه زبر روی لکه را بکشید حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه این کار را انجام دهید تا ماده در لکه نفوذ کند البته اگر عمر لکه زیاد باشد و کاملاً در سطح نفوذ کرده باشد احتمالاً به کمک پودر لباسشویی هم کاملا پاک نمی شود و لازم است برای پاک شدن کامل از پاک کننده های قوی تری کمک بگیرید.

_ پاک کننده اجاق گاز:

این پاک کننده می تواند در پاک کردن لکه روغن ماشین به شما کمک زیادی کند آن را روی لکه بریزید و با یک برس یا فرچه سیمی آن را کاملا پاک کنید تا پاک کننده به لکه نفوذ کند بعد از آن کمی فرصت دهید تا ساختار لکه ضعیف شود.

_ اسپری (WD- ۴۰)

اگر توانستید این اسپری را تهیه کنید کار برای شما بسیار آسان می شود قبل از اینکه از این اسپری استفاده کنید باید روغن های ریخته شده را با دستمال و موادی که در قسمت آماده سازی گفتیم جمع کنید. بعد ماده را روی سطح اسپری کنید ۵ دقیقه که گذشت لکه را پاک کنید اگر متوجه شدید که هنوز لکه پاک نشده می‌توانید کمی مایع ظرفشویی روی لکه بریزید و سپس آب داغ با آن اضافه کنید حالا می توانید با فرچه روی لکه را کاملا بکشید تا اثر آن از بین برود.

3- پاکسازی :

وقتی که شما مرحله شستشو را انجام دادید حالا وقت آن رسیده که سطح را تمیز کرده و پاکسازی کنید برای این کار می‌توانید از محلول آب با صابون و یا آب با مواد شوینده دیگر استفاده کنید بعد از اینکه ساختار لکه ضعیف شد مقداری از این محلول آماده شده را روی لکه بریزید و بعد آب را با فشار روی آن بگیرید تا لکه بر طرف شود.

نتیجه گیری:

در این مقاله از سایت ایبک برای شما روش پاک کردن لکه روغن ماشین را از سطوح به طور کامل توضیح دادیم همانطور که گفتیم سعی کنید وقتی لکه ایجاد شد در مرحله اول به برطرف کردن آن اقدام کنید زیرا در صورت گذشته زمان و کهنه شدن لکه، پاک کردن آن بسیار سخت می شود.

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

نحوه پاک کردن لکه روغن ماشین

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش پاک کردن لکه روغن ماشین از کف پارکینگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا