خدمات ساختمان

مراحل رنگ کردن استخر | زمان مناسب برای رنگ آمیزی استخر

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

وقتی فصل گرما فرا می‌رسد باید به فکر رنگ آمیزی استخر باشید معمولاً انتخاب رنگ استخر می‌تواند در کیفیت نهایی کار تأثیر زیادی داشته باشد. یکی از عواملی که در انتخاب رنگ استخر تأثیرگذار است، سطح زیر کار است یعنی شما باید ابتدا توجه کنید ببینید سطح زیر کار استخر از چه متریال خاص و یا سیمانی درست شده است؟ دقت داشته باشید که رنگ آمیزی استخر را باید در هنگامی انجام دهید که استخر کاملاً خشک است.

در استخرهایی که عملیات سیمان کاری با سیمان نرمه انجام شده، به راحتی می‌توان رنگ را در روی آن اجرا کرد ولی دقت کنید استخرهایی که برای بار اول رنگ می‌شوند به آستر نیاز دارند تا سیمان سطح زیر کار اشباع شود و مصرف رنگ را برای استخر پایین بیاورد.

شرکت‌هایی که رنگ‌های استخر را تولید می‌کنند رنگ مناسب را برای آستر به شما پیشنهاد خواهند کرد. رنگ کردن استخر یک کار سنتی و تجربی است که معمولاً به وسیله نقاشان قدیمی انجام می‌شود.

شما می‌توانید استخر خود را در زمان یک و یا حتی دو روز رنگ کنید ولی دقت داشته باشید برای رنگ کردن استخر هم مثل جاهای دیگر، قبل از رنگ آمیزی باید زیرسازی انجام بگیرد تا رنگ ماندگاری و زیبایی بیشتری داشته باشد. برای رنگ کردن استخر باید قبل از اینکه رنگ آمیزی را شروع کنید، تمام نقاط استخر را کاملاً زیرسازی کنید به این صورت بعد از رنگ آمیزی، استخر شما زیبایی بیشتری خواهد گرفت و رنگ آن هم ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

مناسب‌ترین فصل برای اجرای رنگ استخر

نمی‌توان به طور قطعی گفت که برای رنگ کردن استخر چه فصلی مناسب است ولی این را می‌توانیم بگوییم که برای رنگ آمیزی کردن استخر فصل زمستان به هیچ وجه مناسب نیست، مخصوصاً در مناطق سردسیر کشور.

حتما بخوانید:   نمای چوبی ترمو وود چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

بهترین زمان برای اینکه استخر را رنگ کنید اوایل فصل تابستان و یا اواخر زمستان است، زیرا در این زمان بدنه استخر نه آنقدر گرم می‌باشد که باعث شود رنگ خشک و تبخیر شود، نه آنقدر سرد می‌باشد که باعث شود در رزین‌های رنگ مشکل ایجاد شود.

توجه به این موضوع که شما چه فصلی را برای رنگ کردن استخر انتخاب کنید می‌تواند در کیفیت نهایی کارتان تأثیر زیادی داشته باشد

رنگ کردن استخر

چه زمانی باید برای رنگ کردن استخر اقدام کنیم؟

معمولاً وقتی که استخر شما تغییر رنگ بدهد و یا اینکه پوست پوسته شده باشد و یا حتی وقتی که آب بندی استخر شما از حالت خود خارج شود، باید برای رنگ کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید.

قبل از اقدام برای رنگ آمیزی استخر باید حتماً نوع رنگ مناسب را برای این کار در نظر بگیرید. به این نکته مهم توجه داشته باشید که برای ساختن رنگ استخری، رزین‌های مختلفی استفاده می‌کنند به همین علت انتخاب نوع رنگ برای این کار اهمیت زیادی دارد، پس بهتر است قبل از اینکه رنگ آمیزی استخر را شروع کنید رنگی که قبلاً استفاده شده و رنگی که جدیداً می‌خواهید استفاده کنید را کاملاً بشناسید و نسبت به آنها اطلاعات کامل داشته باشید.

بهترین رنگ برای استخر چیست؟

یکی از مناسب‌ترین رنگ‌ها برای استخر رنگ پلاستیکی است. به دلیل اینکه این رنگ فقط برای جاهای مرطوب و استخرها درست شده، خواص آنها متناسب با نیاز استخر در نظر گرفته می‌شود. این رنگ می‌تواند در برابر انبساط و انقباض کاملاً مقاوم بوده و زود ترک نخورد و از دیوار استخر جدا نشود. مواد تشکیل دهنده این رنگ در مقابل قارچ و کپک مقاومت می‌کنند و حتی تحت تأثیر بعضی از مواد شیمیایی موجود در آب هم قرار نمی‌گیرند.

رنگ‌های پلاستیکی استخر به راحتی در روی سطح استخر پخش شده و آن را پوشش خواهد داد. برای اینکه شما از رنگ پلاستیکی برای نقاشی استخر استفاده کنید، نیازی نیست که حتماً رنگ‌های قبلی را پاک کنید زیرا رنگ جدید و رنگ قدیمی از جهت ترکیبات شیمیایی کاملاً با هم ترکیب می‌شوند. فقط دقت داشته باشید که شما رنگ پلاستیکی استخر را نمی‌توانید در روی آکریلیک یا اپوکسی و همچنین استخرهای روکش وینیل یا فایبرگلاس استفاده کنید. اگر در روی این موارد رنگ پلاستیک را استفاده کنید رنگ پوسته پوسته شده و می ریزد.

نکات مهم برای رنگ آمیزی استخر

هیچگاه در هنگام تابش مستقیم نور آفتاب استخر را رنگ نکنید. معمولاً در هنگام صبح که درجه هوا از ۱۰ درجه بالاتر و از ۲۹ درجه کمتر است برای رنگ آمیزی استخر مناسب است. به این نکته‌ هم توجه کنید که باید قبل از رنگ آمیزی استخر را کاملاً خشک کنید. قبل از شروع کار، ابتدا وضعیت آب و هوا را چک کنید و اگر متوجه شدید که در یکی دو روز آینده احتمال بارندگی وجود دارد، بهتر است رنگ آمیزی استخر را به زمان دیگری موکول کنید.

حتما بخوانید:   آموزش نقاشی ساختمان با غلطک طرح دار | اجرای نقاشی روی دیوار با غلطک

برای رنگ کردن استخر به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

تجهیزات مورد نظر برای رنگ آمیزی استخر عبارتند از:

 • مواد پاک کننده
 • مواد رقیق کننده
 • رنگ پلاستیک
 • کاردک ۵×۳۰
 • صفحه پلاستیکی
 • دستگاه مکنده ضایعات
 • جاروی برسی دسته دار
 • طناب نایلونی
 • شلنگ تخلیه برای آب پمپ
 • پمپ تخلیه آب
 • غلتک نقاشی ۸ – ۳ سانتی
 • رول غلتک نقاشی ۹.۵
 • غلتک نقاشی

مراحل رنگ کردن استخر

برای رنگ کردن استخر باید به ترتیب مراحل زیر را انجام بدهید:

 • آشغال‌ها و برگ‌هایی که در روی آب شناور هستند به وسیله تور جمع کنید.
 • در استخر دستگاه تصفیه آب را خاموش کرده و از برق بکشید.
 • شلنگ تخلیه را هم به پمپ آب متصل کنید و پمپ را در زیر آب قرار بدهید.
 • شلنگ را برای تخلیه کردن آب در مکانی که برای تخلیه آب است، قرار بدهید و یا حتی می‌توانید از آب استخر برای آبیاری کردن گیاهان هم استفاده کنید.
 • به کمک یک طناب نایلونی پمپ را در قسمت پایین استخر ثابت کنید و سیم برق آن را در بیرون استخر بگذارید.
 • برای اینکه پمپ را روشن کنید ابتدا آن را به پریز متصل کنید.

زباله‌هایی که در کف استخر هستند را خارج کنید.

همان زمان که آب استخر را تخلیه می‌کنید، می‌توانید به وسیله دستگاه مکنده و جاروی برسی دسته‌دار ضایعات موجود در کف استخر را خارج کنید. لازم نیست که در همه قسمت‌های استخر این کار انجام شود، فقط جاهایی که به تمیز کردن نیاز دارد را خوب تمیز کنید.

بعد از تخلیه شدن آب به وسیله پمپ، مقداری زباله و آب در کف استخر می‌ماند، باید آنها را در گوشه‌ای جمع بکنید و سپس به کمک دستگاه مکنده از کف استخر آنها را خارج کنید. دقت داشته باشید کف استخر باید کاملاً تخلیه و تمیز شده باشد.

پوسته‌های رنگ را بتراشید.

بعد از اینکه استخر کاملاً خشک شد،حالا نوبت تراشیدن پوسته‌های رنگ قدیمی است. می توانید به وسیله کاردک این پوسته‌ها را بتراشید و آنها را از کف استخر و دیواره خارج کنید.

حتما بخوانید:   همه چیز در مورد کاغذ دیواری راهرو | انتخاب جنس و رنگ کاغذ دیواری

استخر را خوب تمیز کنید.

بعد از اینکه کف و دیواره استخر را تراشیدید، سطح استخر را به وسیله برس تمیز کننده و مواد پاک کننده خوب تمیز کنید. بهتر است که دیواره استخر را به وسیله شلنگ بشویید و آبی را که جمع می‌شود به بیرون استخر پمپ کنید. به کمک دستگاه مکنده می‌توانید این کار را انجام بدهید و صبر کنید که استخر خوب خشک شود.

 استخر را برای رنگ آمیزی آماده کنید.

باید به غلتک نقاشی، دسته کشویی را وصل کنید و رول غلتک را هم به اضافه کنید. همه مواد و لوازم مورد نیازتان را باید با خودتان داخل استخر برده و آنها را در کنار خروجی آب قرار دهید و روی دریچه خروجی هم به وسیله یک صفحه پلاستیکی بپوشانید.

 لبه‌ها را رنگ کنید.

باید لبه‌ها را به وسیله یک قلمو خوب رنگ کنید. همانطور که می‌دانید لبه‌های استخر شامل موارد زیر هستند:

 • زیر لبه ها
 • طاقچه‌ها یا پله‌ها
 • زهکشی‌ها در دور استخر
 • اطراف نردبان
 • زیر لبه‌های کاشی

رنگ کردن استخر با رول غلتک

رنگ پلاستیکی را به وسیله رول غلتک و از قسمت بالا به طرف پایین به دیواره‌های استخر بمالید. دقت داشته باشید هنگام نقاشی کردن نباید لایه‌های رنگ ضخیم باشند. بهتر است به جای اینکه یک لایه رنگ بزنید، از دو لایه رنگ استفاده کنید. زدن یک لایه ضخیم باعث می‌شود رنگ زود خراب شود به همین علت باید لایه‌های رنگ نازک باشد.

تمام فضای استخرتان را به قسمت‌هایی کوچک تقسیم کرده و به ترتیب تمام قسمت‌ها را رنگ کنید. اگر متوجه شدید رنگ یک قسمت هنوز خشک نشده، روی آن رنگ نکنید زیرا این کار شما باعث خواهد شد که بافت رنگ پوسته پوسته و خشن شود.

 رنگ‌های اضافه را پاک کنید.

اگر در جاهایی از استخر رنگ خراب شده و یا اشتباهی رنگ کرده‌اید، باید به وسیله تینر آن قسمت‌ها را پاک کنید.

رنگ کردن استخر

 صبر کنید تا رنگ خشک شود.

رنگ‌های پلاستیکی استخر هم مثل رنگ‌هایی که پایه حلالشان آب است، بعد از تبخیر شدن آب، خشک نمی‌شوند پس باید قبل از اینکه استخرتان را برای استفاده، از پر از آب کنید بهتر است ۷ روز صبر کنید تا کاملاً استخر خشک شود. برای خشک کردن استخر از پنکه‌های بزرگ هم می‌توانید استفاده کنید.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

مراحل رنگ کردن استخر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

زمان مناسب برای رنگ آمیزی استخر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x