تعمیرات آسانسورتعمیرات

مهمترین نکات کاربردی برای سرویس آسانسور

آسانسور یکی از کاربردی‌ترین وسایلی است که امروزه بشر از آن به دلیل امنیت بالایی که دارد استفاده می‌کنند. سرویس آسانسور به منظور نگه‌داری بهتر و استفاده بهینه‌تر از آسانسور مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین برای بالابردن عملکرد خوب آسانسور می‌توان از این امکان استفاده کرد. تجهیزات آسانسور بسیار پیچیدگی دارند. بنابراین باید همیشه سرویس شوند. کارهای مربوط به تعمیر و… توسط افرادی انجام می‌گیرد که در این زمینه سال ‌ها تجربه کسب کرده‌اند. سرویس آسانسور یک فرایندی است که به صورت سیستماتیک ارائه می‌شود. بنابراین باید برای تعمیر آن خیلی جدی پیگیری های لازم را اتخاذ کرد. قبل از بروز مشکل باید تشخیص و بررسی مشکلات آن را یافت. خرابی‌های که در آسانسور وجود دارد، باعث می‌شود که خطرات امنیتی برای افراد و هزینه ‌های سنگینی را ارائه کند. اهمیت سرویس را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سرویس آسانسور

سرویس و نگهداری مربوط به آسانسور چه اهمیتی دارد؟

همان‌طور که می‌دانید آسانسور یکی از وسایل مهمی است که امروزه کاربرد چشمگیری پیدا کرده است. در واقع به تمامی افراد خدماتی ارائه می‌کند و به کارها آسانی و سرعت می‌بخشد. آسانسور با قطعات مکانیکی و الکتریکی ساخته شده است؛ بنابراین این قطعات که بسیار حساس هستند و دارای پیچیدگی‌هایی هستند، امکان دارد که جان خطراتی را برای افرادی که از آن استفاده می‌کنند داشته باشد. به همین منظور به کمک سرویس آسانسور و تکنسین‌های خوب و باتجربه می‌توان از این مشکل کاست و راحتی و ایمنی را برای افراد یک ساختمان فراهم آورد. بنابراین با کمک یک تیم خبره می‌توان به صورت دوره‌ای سرویس آسانسور را چک کرد. توجه به سرویس به موقع آسانسور می‌تواند امنیت را برای افراد ساختمان برآورده کرد. با توجه ‌به پیشرفت تکنولوژی و… دیده می‌شود که روند مربوط به نگه‌داری و تعمیر با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد.

حتما بخوانید:   مشکلات درب یخچال سامسونگ چیست؟

آسانسور دارای چه عملکردی است؟

در حالت کلی آسانسور به سیستم قرقره بالابر شباهت بسیاری دارد. این قرقره می‌تواند آسانسور را بالا و پایین بکشد. در آسانسور سیستم مکانیزم پیشرفته‌ای برای تحمل بار وجود دارد. در سیستم آسانسور جعبه فلزی وجود دارد که در ابعاد مختلفی ارائه می‌شود. با توجه به طناب فلزی که دارد، به صورت سخت متصل گشته است. چرخ قرقره آسانسور از قسمت موتور عبور می‌کند. در واقع طناب فلزی که در آن وجود دارد، به منظور نگه داشتن آن است. این سیستم با یک موتور قابل اجرا است. بنابراین در صورت روشن شدن سوئیچ آسانسور بالا و پایین می رود و یا متوقف می شود.

انواع آسانسورها به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

آسانسورها انواع مختلفی دارند که عبارت است از:

 • آسانسور کششی
 • آسانسور هیدرولیکی
 • آسانسور شیشه‌ای
 • آسانسور بالا‌برنده
 • آسانسور مسکونی
 • آسانسور کشاورزی
 • آسانسور بیمارستان
 • آسانسور صنعتی
 • آسانسور مخصوص پارکینگ
 • آسانسور ساختمان، 1 الی 3 طبقه و 4 الی 12 طبقه، ساختمان 12 طبقه به بالا

مزایای مربوط به سرویس آسانسور در چیست؟

هر چیز الکتریکی که خریداری می‌شود و یا از آن استفاده می‌شود، بعد مدتی کار کردن به سرویس و تعمیر نیاز پیدا می کند. دقیقاً آسانسور هم مانند دیگر لوازم است. مزایای آن در بخش زیر آورده شده است:

 • سرویس آسانسور در زمان‌های مشخص باعث می شود که بهتر عمل کند.
 • با توجه به سرویس کردن آسانسور می‌توان در آن استهلاک کمتری را دید
 • سرویس آسانسور باعث می‌شود که در فاصله زمانی کمتری بازسازی و یا تعویض شوند
 • در صورتی که سرویس آن به موقع صورت گیرد، نیازی به توقف اضطراری نیست
 • سرویس آسانسور باعث می‌شود که ایمنی و راحتی را برای بسیاری از مصرف کنندگان فراهم آورد.

ویژگی یک تکنسین خوب در سرویس آسانسور چیست؟

همان‌طور که می‌دانید برای سرویس آسانسور باید از کسانی کمک گرفت که با تجربه خود می توانند روند مربوط به تعمیرات آسانسور را پیش بگیرند. بنابراین تکنسین ها با دانش خود می توانند، اجزا و تجهیزات مختلف مکانیکی و الکتریکی آسانسور را تعمیر کنند. در بسیاری از مواقع دیده می شود که برای شیوه تعمیر نیاز دارن که با سیم های برق و یا سوئیچ کنترل در ارتباط باشند و یا در روند مربوط به سرویس آسانسور به آنها برخورد کنند. این کار به آن ها این اجازه را می دهد که بتوانند اختلالات آسانسور ها را بهتر تشخیص دهند. یک تکنسین باید بتواند برای سرویس کردن آسانسور با تمامی ویژگی ها و سیستم برق و… آن آشنایی داشته باشد. با توجه به سلامتی فیزیکی و جسمی که تکنسین های سرویس آسانسور دارند می توانند با هوشیاری بهتری روند کار را ارائه کنند.

حتما بخوانید:   عیب یابی در یخچال ساید بای ساید ال جی

مراحل مربوط به سرویس آسانسور چگونه است؟

تعمیر کار وظیفه دارد که به صورت دقیق تمامی جزئیات مربوط به آسانسور را مورد بررسی قرار دهد. از جمله مواردی چون: آسانسور، موتور خانه، چاله آسانسور، سیستم‌های آسانسور و… را مورد بررسی قرار دهد. برای سرویس آسانسور باید پلن‌های مربوطه به درستی طی شوند. در واقع قبل از هر چیزی باید یک اصول پیشگیرانه طراحی شود. آسانسورهایی که خراب می‌شوند، امکان دارند بخش‌های مختلفی از قطعات آنان دچار مشکل شده باشد. در ابتدا باید با بررسی برند، معایبی که در آن وجود دارد را مورد بررسی قرار داد. همچنین بسیاری از مواقع خرابی‌های آسانسور را می‌توان در درست عمل نکردن درب‌های واحدها دانست. همچنین به دلیل استفاده از سیستم‌های اپراتور درب دیده می‌شود که این مشکل به طور کامل برطرف شده است. بنابراین برای بالا بردن سرعت درب‌های آسانسور برای باز شدن می‌تواند آن‌ها را کنترل کنند.

مورد بعدی که باید مورد بررسی قرار گیرد، موتورخانه آسانسور است. موتورخانه آسانسور باید به صورت خودکار بسته باشد تا افراد متفرقه به آن وارد نشوند. موتورخانه باید به صورت ایمنی باشد. به عنوان مثال نباید در آن آتش سوزی اتفاق بی‌افتد. عملکردهای مربوط به واحدهای آسانسور باید به صورتی باشند که تمامی موارد جزئی مورد بررسی قرار گرفته باشد و در صورت مشکل به خوبی تعمیر گردند. از جمله لامپ‌های شکسته شده، تمیزی آسانسور، آب‌گرفتگی مربوط به چاله، اختلال در عملکرد درب‌ها و سیستم اعلام آتش ‌سوزی، کار نکردن برخی دکمه‌های ضروری و اضطراری و عدم تناسب کابل‌های آسانسور باید مورد بررسی قرار گیرد.

قبل از سرویس آسانسور نیاز است چه نکاتی را رعایت کنیم؟

همان‌طور که میدانید در بسیاری از موارد نیاز است که قبل از تعمیر مواردی را در نظر گرفت. این موارد به شرح زیر است:

 • تمامی اجزای آسانسور باید مورد بررسی قرار بگیرد.

موضوع مربوط به سرویس آسانسور را باید قبل از هر چیزی به تمامی ساکنان اطلاع داد. در این بخش تکنسین تمامی تجهیزات مربوط به آسانسور را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 • داخل کابین آسانسور باید مورد بررسی قرار گیرد.

علائم و تمامی وضعیت‌های مربوط به آسانسور را باید مورد بررسی قرار داد. از جمله، کنترل آسانسور، دکمه، تهویه، روشنایی و باز و بسته کردن درب کابین می باشد.

 • توجه به بخش بالای آسانسور هم بسیار مهم است.

بخش‌های مربوط به بالابر و کابل‌های آسانسور باید به صورت دقیق نصب شود. همچنین روند کارکرد آن باید به صورت دقیق و بی نقص باشد. کابل، زنجیر، ریل و روغن کاری یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید رعایت شود.

 • موتور خانه آسانسور باید مورد بررسی قرار گیرد

تمامی تجهیزات و اجزای موتور خانه بسیار دارای اهمیت است. در واقع این ها در کارکرد آسانسور تأثیر مستقیم دارد.

حتما بخوانید:   علت خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا چیست؟

در سرویس آسانسور از چه تکنولوژی استفاده می‌شود؟

با استفاده از تکنولوژی مورد نیاز برای سرویس آسانسور می‌توان از نرم افزارهایی استفاده کرد. این کار باعث می‌شود که انرژی کمتری صرف سرویس آن‌ها شود. با استفاده از نرم افزارهای هوشمندی که در این زمینه وجود دارد، می‌توان شرایط را برای سرویس کردن آسان‌تر کرد. به همین منظور در هر زمان و مکان می‌توان به صورت آفلاین به بررسی آن‌ها پرداخت. برای بررسی بهتر قطعات آسانسور باید از آن‌ها عکس گرفت و سپس به گزارش دقیق آن‌ها پرداخت. روند کار باید به صورت دقیق اولویت بندی شده باشد.

سرویس آسانسور

سرویس آسانسور و نگهداری آن به چه صورت ارائه می‌شود؟

در سرویس نگهداری آسانسور می‌توان قطعات کلی آسانسور را نصب کرد و بر آن‌ها نظارت داشت؛ بنابراین عملکرد آن بعد از نصب به صورت کلی هیچ سیستم و مکانیزمی ندارد. در صورت نیاز می‌توان سرویس و نگهداری آن را بازبینی کرد. خطرات احتمالی آسانسور را، با سرویس می‌توان آن‌ها را رفع کرد. سرویس آسانسور از نصب آسانسور با اهمیت‌تر است. بنابراین باید به صورت منظم به سرویس آسانسور پرداخت. سرویس و نگهداری آسانسور در صورت اقتصادی می‌تواند ارزان‌تر و اقتصادی‌تر باشد. به همین منظور می‌توان خرابی و فرسودگی‌هایی که داشته است را بهتر و راحت‌تر تعمیر کرد. به عنوان مثال طناب فولادی آسانسور اگر فرسوده شده باشد، این فرسودگی یا خوردگی در سیم بکسل باعث می‌شود که فلکه کششی موتور و هرزگرد شود. در صورتی که ترمز ایمنی آسانسور فعال نباشد، باعث پارگی سیم می‌شود. در نتیجه باعث سقوط آسانسور می‌شود.

 

کلام پایانی

سرویس آسانسور در ساختمان ها یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین موضوعاتی است که باید توسط تکنسین‌ها این حوزه مورد بررسی قرار گیرد. آسانسورهای ساختمانی در انواع مختلفی ارائه می‌شوند؛ بنابراین با توجه به نوع کارایی که آنها دارند باید سرویس شوند. روند سرویس آنها به صورت ماهیانه باید انجام گیرد تا باعث افزایش طول عمر آن آسانسور شود. سرویس آسانسور باید توسط تکنسین های ماهر انجام بگیرد. زیرا آنها بخش های مختلفی از آسانسور را مورد بررسی قرار می دهند. بخش هایی چون اتاق، چاله و کنترل و… دارای اهمیت است که بتوان در سرویس آن را ارائه کرد.

برای سرویس آسانسور چه نکاتی را باید رعایت کنیم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آسانسور یکی از کاربردی‌ترین وسایلی است که امروزه بشر از آن به دلیل امنیت بالایی که دارد استفاده می‌کنند. سرویس آسانسور به منظور نگه‌داری بهتر و استفاده

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا