تعمیرات کولر گازی

بررسی دلایل خنک نکردن کولرهای گازی | علت سرد نکردن اسپلیت

کثیف بودن فیلتر دلیل اصلی خنک نکردن کولر گازی

استفاده از کولرهای گازی در فصل تابستان به شدت افزایش پیدا می کند. در صورتی که کولر نتواند هوای محیط را خنک کند، طبیعتا برای کاربر قابل تحمل نبوده و به دنبال راه حلی برای رفع این مشکل است. اما سوال اینجا است که علت خنک نکردن کولر گازی چه می تواند باشد؟ آیا روش هایی برای رفع این مشکل برای افرادی که تخصصی ندارند، وجود دارد؟ این مقاله از را اختصاص داده ایم به مبحث علت خنک نکردن کولر گازی و راه حل رفع آن. بنابراین در صورتی که شما نیز با این مشکل مواجه شده اید، می توانید با خواندن مطالب این مقاله تا حد زیادی خودتان در خانه مشکل را رفع کنید.

علت خنک نکردن کولر گازی

برای اینکه بتوانید مشکل خنک نکردن کولر گازی را رفع کنید، ابتدا باید علت آن را عیب یابی کنید. در همین راستا به علت های رایج خنک نکردن کولر گازی در محیط پرداختیم و هر یک را توضیح داده ایم.

کثیفی و گرفتگی فیلتر هواست

فیلتر هوا یک قطعه مهم در کولر گازی است که وظیفه دارد هوای وارد شونده را از گرد و غبار، آلاینده ها و باکتری ها پاک کند. این قطعه باعث می شود که هوای خروجی تمیز و سالم باشد و عملکرد دستگاه بهینه شود. اما اگر فیلتر هوا کثیف و گرفته شود، علاوه بر آلوده کردن هوای خروجی، باعث مسدود شدن جریان هوا و کاهش قدرت خنک کنندگی دستگاه می شود.

برای تمیز کردن فیلتر هوا، باید:

 • ابتدا دستگاه را خاموش و از برق جدا کنید.
 • سپس پنل جلوی دستگاه را باز کنید و فیلتر هوا را بکشید بیرون.
 • فیلتر هوا را با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده شستشو داده و خشک کنید.
 • سپس فیلتر هوا را به جای خود برگردانید و پنل جلو را ببندید.
 • حال میتوانید دستگاه را روشن کنید و از خنک بودن محیط لذت ببرید.
 • توصیه می شود که حداقل هر ۱۵ روز یک بار فیلتر هوای دستگاه را تمیز کنید. این عمل ساده باعث صرفه جویی در مصرف برق و افزایش عمر دستگاه می شود.

از کار افتادن فن یا موتور فن

از کار افتادن فن یا موتور فن یکی از جمله علت خنک نکردن کولر گازی است. فن کولر گازی وظیفه دارد هوای خنک را به محیط پخش کند و باعث گردش هوا شود. اگر فن یا موتور آن خراب شود، جریان هوا مسدود می شود و دستگاه قادر به خنک کردن نخواهد بود.

برای برطرف کردن این مشکل، باید علت خرابی فن یا موتور را پیدا و رفع کنید. علت خرابی ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • خراب شدن خازن
 • آسیب دیدگی موتور فن
 • آسیب دیدگی پروانه های فن

تنظیم اشتباه و خرابی ترموستات

ترموستات کولر گازی یک دستگاه کنترل کننده دما است که با قطع و وصل کردن جریان برق به کمپرسور، دمای محیط را در سطح مطلوب نگه می دارد. اگر ترموستات به درستی تنظیم نشده باشد یا دچار خرابی شده باشد، می تواند علت خنک نکردن کولر گازی به حساب آید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت کولر گازی گری اکسنت با اسفورماتیک چیست؟

ممکن است باعث شود که کولر گازی خود را خنک نکند و عملکرد آن تحت تاثیر قرار گیرد.

برای برطرف کردن این مشکل، باید علت آن را پیدا و رفع کنید. علت تنظیم اشتباه یا خرابی ترموستات ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • تنظیم نادرست دمای ترموستات
 • خراب شدن سنسور ترموستات
 • خاموش شدن فیوز تغذیه

خرابی در برد اصلی

برد اصلی یا برد فرمان کولر گازی، قطعه ای است که وظیفه کنترل و هماهنگی بین بخش های مختلف دستگاه را دارد. این قطعه با دریافت سیگنال های الکترونیکی از ترموستات، فن، کمپرسور و سایر قطعات، عملکرد آنها را تنظیم می کند. اگر برد اصلی یا برد فرمان دچار خرابی شود، ممکن است باعث شود که کولر گازی محیط را خنک نکند.

برای برطرف کردن این مشکل، باید علت خرابی برد اصلی یا برد فرمان را پیدا و رفع کنید. علت خرابی ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

سوختگی یا آسیب دیدگی قطعات الکترونیکی

قطعات الکترونیکی مانند ترانزیستور، دیود، رزیستور و … ممکن است به دلایل مختلف مانند نوسانات برق، رعد و برق، ضربه، رطوبت و … سوخته یا آسیب دیده شوند. این باعث می شود که سیگنال های الکترونیکی به درستی منتقل نشوند و عملکرد بخش های دستگاه تحت تاثیر قرار گیرد. برای تشخیص این مشکل، باید قطعات الکترونیکی را با استفاده از چشم یا تجهیزات تست الکترونیک مانند مولتی متر، اسیلوسکوپ و … بررسی و در صورت لزوم آنها را جایگزین کنید.

دلیل خنک نکردن کولر گازی

خاموش شدن فیوز تغذیه

فیوز تغذیه قطعه ای است که جریان الکتریکی را به برد اصلی یا برد فرمان منتقل می کند. اگر فیوز تغذیه سوخته یا قطع شده باشد، جریان الکتریکی قطع می شود و برد اصلی یا برد فرمان عمل نخواهد کرد. برای حل این مشکل، باید فیوز تغذیه را با چک کردن وضعیت آن با چشم یا چک لامپ بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعویض نمایید.

آسیب دیدگی کابل ها و سوکت های اتصالی

کابل ها و سوکت های اتصالی قطعاتی هستند که برد اصلی یا برد فرمان را به ترموستات، فن، کمپرسور و سایر قطعات متصل می کنند. اگر کابل ها و سوکت های اتصالی دچار شکستگی، شل شدگی، زنگ زدگی یا آسیب دیدگی شوند، ممکن است باعث قطع یا کاهش جریان الکتریکی و سیگنال های الکترونیکی شوند و عملکرد بخش های دستگاه را تحت تاثیر قرار دهند.

از کار افتادگی کمپرسور یا موتور

از کار افتادگی کمپرسور یا موتور کمپرسور از جمله علت خنک نکردن کولر گازی و اسپیلت است. کمپرسور قطعه ای است که در یونیت خارجی کولر گازی نصب شده است و وظیفه دارد باد خنک کننده را از اواپراتور گرفته و به گاز داغ و پرفشار تبدیل کند. سپس این گاز را به کندانسور منتقل می کند تا خنک شده و دوباره به اواپراتور برگردد. این چرخه باعث خنک شدن هوای داخل محیط می شود.

اما اگر کمپرسور یا موتور آن خراب شود، این چرخه قطع می شود و کولر گازی قادر به تولید هوای خنک نخواهد بود. علت خرابی کمپرسور ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • خاموش شدن فیوز تغذیه
 • خاموش شدن حفاظ حرارتی
 • آسیب دیدگی پروانه های کمپرسور

گرفتگی مسیر گاز در لوله های کولر

برخی مواقع ممکن است کولر پنجره ای به درستی کار نکند و هوای خروجی آن گرم باشد. علت خنک نکردن کولر گازی پنجره ای ممکن است گرفتگی مسیر گاز در لوله ها باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از کولر گازی حایر Haier

گاز خنک کننده باید به صورت روان و بدون مانع در لوله های رفت و برگشت کولر جریان داشته باشد. اگر لوله ها دچار گرفتگی، تغییر شکل، سوراخ شدگی یا آسیب دیدگی شوند، جریان گاز مختل میشود و کولر قادر به خنک کردن نخواهد بود.

برای تشخیص این مشکل، باید لوله های کولر را باز و بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را تعمیر یا تعویض کنید.

کثیف بودن یا خرابی کندانسور

یکی از شایع ترین دلایل خنک نشدن کولر گازی کثیفی یا آسیب دیدن کندانسور است. کندانسور بخشی از تهویه مطبوع است که گرما را از مبرد به هوای بیرون منتقل می کند. اگر کندانسور کثیف، گرفتگی یا خمیده باشد، باعث کاهش راندمان و عملکرد کولر می شود. برخی از علائم کندانسور معیوب عبارتند از:

 • هوای خارج شده از دریچه ها گرم است یا به اندازه کافی خنک نیست.
 • کولر گازی صداهای بلند یا غیرعادی تولید می کند.
 • کولر گازی به طور مکرر روشن و خاموش می شود یا اصلا روشن نمی شود.
 • کویل های کندانسور به وضوح کثیف، گرد و غبار یا روغنی هستند.
 • پره های کندانسور خم شده یا آسیب دیده اند.

از کار افتادن خازن یا سنسور دما

یکی از دلایل احتمالی خنک نشدن کولر گازی شما به درستی کار نکردن خازن (سنسور دما) است. خازن وسیله ای است که به کمپرسور و فن کمک می کند تا به خوبی راه اندازی و کار کنند. سنسور دما دستگاهی است که دمای هوا را اندازه گیری می کند و تنظیمات کولر را بر اساس آن تنظیم می کند.

اگر هر یک از این دستگاه ها معیوب باشد، می تواند عملکرد خنک کننده کولر گازی را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از علائم خازن یا سنسور دما معیوب عبارتند از:

 • تهویه مطبوع صداهایی شبیه به کلیک ایجاد می کند.
 • کولر به درستی روشن یا خاموش نمی شود.
 • تهویه مطبوع هوای کافی را گرم یا سرد نمی کند.
 • کولر گازی یخ می زند یا آب نشت می کند.

 علت خنک نکردن کولر گازی

تحلیل و نشتی گاز مبرد

گاز مبرد ماده ای است که هوای داخل کویل های اواپراتور را خنک می کند. اگر گاز مبرد کم یا نشتی داشته باشد، ظرفیت خنک کنندگی و راندمان کولر گازی را کاهش می دهد. برخی از نشانه های گاز مبرد کم یا نشتی عبارتند از:

 • هوای خارج شده از دریچه ها گرم است یا به اندازه کافی خنک نیست.
 • کولر گازی صدای خش خش یا حباب می دهد.
 • کولر گازی یخ می زند یا آب نشت می کند.
 • قبض برق بیشتر از حد معمول است.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی علت خنک نکردن کولر گازی پرداختیم و تمامی عواملی که می تواند به نوعی در این زمینه تاثیرگذار باشند، را بیان کردیم. در صورتی که کولر گازی شما محیط را خنک نمی کند، می توانید از طریق شماره های مندرج در صفحه با کارشناسان مجموعه ایبک امداد تماس بگیرید و درخواست اعزام تعمیرکار به محل نمایید.

علت خنک نکردن کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی علت خنک نکردن کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا