تعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلایل روشن نشدن پکیج و نحوه برطرف کردن آنها

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

خراب بودن پکیج با هر برندی که باشد، دردسرهایی را به همراه دارد. در این شرایط آرامش و رفاه افراد تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. روشن نشدن پکیج از مشکلات شایع این دستگاه است که کاربران ممکن است آن را تجربه کنند. خاموش شدن مکرر یا ناگهانی پکیج نیز از دیگر مواردی هستند که می‌توانند سبب روشن نشدن پکیج شوند. در صورتی که با دلایل روشن نشدن پکیج آشنایی کافی داشته باشید، می‌توانید آنها را در مدت زمان کمتری رفع کنید.

در برخی مواقع روشن نشدن و خاموش شدن پکیج به علت ساده‌ای رخ می‌دهد، در این حالت می‌توانید خودتان آنها را برطرف کنید، اما در برخی مواقع نیاز به دانش و تجربه کافی می‌باشد. بنابراین باید از تعمیرکاران متخصص در این حوزه راهنمایی بگیرید.

دلیل روشن نشدن مشعل پکیج

در اکثر مدل‌های پکیج امروزه از سنسورهای گوناگونی استفاده می‌گردد. بنابراین ایراد داشتن یا وجود خطایی در هر کدام از این سنسورها، سبب می‌شود که شعله پکیج خاموش شود. پکیج دستگاهی می‌باشد که با برق و گاز کار می‌کند. بنابراین برای بررسی دلیل خاموش شدن ناگهانی پکیج و یا روشن نشدن پکیج باید جریان آب، برق و گاز را مورد بررسی قرار دهید و از سالم بودن فیوزها و کلید برق اطمینان حاصل کنید. همچنین باید بررسی نمایید که شیر گازی که به پکیج متصل است، انسدادی نداشته باشد.

کمبود آب در مخزن

پکیج برای اینکه عملکرد خوبی داشته باشد به آب کافی نیاز دارد. بنابراین در مواقعی که برای تغذیه آب مشکلی داشته باشد، شیر پرکن خرابی داشته باشد، دستگاه نشت داشته باشد و یا به دلایل دیگر پکیج با مشکل کمبود آب مواجه شود، شما شاهد روشن نشدن و خاموش شدن پکیج خواهید بود.

 • فشار آب پکیج را با استفاده از نشانگر عقربه‌ای می‌توان خواند. این عدد باید بین عددهای ۱ و ۲ باشد.
 • در صورتی که فشار نزدیک عدد نیم است، دستگاه خاموش خواهد شد و تا موقعی که فشار مجدداً تنظیم نگردد، روشن نمی‌شود.
 • در این شرایط با استفاده از شیر پرکن که در زیر پکیج قرار دارد، باید فشار آب را به درستی تنظیم کنید و آن را کاهش یا افزایش دهید.

روشن نشدن پکیج

فشار کم گاز

یکی از اساسی‌ترین مواردی که سبب عملکرد درست پکیج می‌شود، گاز ورودی به آن می‌باشد. در صورتی که در تأمین گاز مشکلی وجود داشته باشد، برای نمونه اگر فشار گاز کم باشد یا شیر بسته باشد، سبب روشن نشدن پکیج خواهد شد.

در لوله‌های مدار پکیج هوا وجود دارد

چنانچه در لوله‌های مدار به جای آب، هوا وجود داشته باشد، پمپ پکیج به جای اینکه آب را پمپاژ کند، در مدار هوا را به جریان می‌اندازد. این موجب خواهد شد که برد پکیج تشخیص دهد آب مدار کم است و در نتیجه پکیج خاموش شده و از روشن شدن پکیج جلوگیری می‌شود.

بنابراین یکی از دلایل این مشکل، هوا گرفتگی رادیاتورها و لوله‌ها است که می‌توان با انجام هواگیری به راحتی این مشکل را برطرف کرد. توجه داشته باشید که یکی از مواردی که می‌توانید تشخیص دهید، هوای زیاد در مدار پکیج وجود دارد، این است که فشار افزایش پیدا می‌کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا پکیج‌ بوتان و ایران رادیاتور بوی گاز می دهند؟

مدار گرمایشی مسدود است

در صورتی که مدارک گرمایشی پکیج که شامل رادیاتورها و لوله‌ها است، دچار مسدودیت و گرفتگی شود، تغییرات فشار ایجاد شده و موجب خواهد شد که پکیج روشن نشود.

 • انسداد مدار گرمایشی به علت رسوبات رادیاتورها و لوله‌ها ایجاد می‌شود. رسوبات معمولاً به علت سختی آبی است که وارد مدار می‌شوند. در صورتی که بر روی دستگاه سختی گیر نصب کنید، تا حدودی می‌توانید از این مشکل جلوگیری نمایید.
 • همچنین لوله‌های نامناسب و قدیمی می‌توانند علت رسوب به وجود آمده باشند که پس از انجام رسوب زدایی، بهتر است که تعویض آنها انجام شود.

پمپ آب خراب است

پمپ آب در مدار گرمایشی پکیج وظیفه پمپاژ آب را دارد. چنانچه پمپ گردشی آب یا پمپ سیرکولاتور دچار مشکلی شود، آب به صورت صحیح در گردش نخواهد بود و برد دستگاه این را تشخیص داده و موجب روشن نشدن پکیج می‌گردد.

باید بدانید که پمپ آب به صورت یک دفعه خراب نخواهد شد و در ابتدا نیم سوز می‌شود. پس از مدتی به صورت کامل ضعیف می‌شود و می‌سوزد. در این حالت مشکل روشن نشدن پکیج به وجود می‌آید.

دودکش پکیج ایراد دارد

دودکش پکیج یکی از موارد بسیار مهمی است که سبب عملکرد درست پکیج می‌شود. چون دود حاصل از احتراق با کمک دودکش بیرون می‌رود. اگر دودکش به صورت صحیح نصب نگردد و یا از سقف فاصله مناسب و استانداردی نداشته باشد، نمی‌تواند دودها را به خوبی خارج کند و قسمتی از دود احتراق در محل جمع می‌شود. این مورد به وسیله سنسور پکیج تشخیص داده می‌شود و سبب خاموشی دستگاه می‌گردد. حتی پس از اینکه مجدداً پکیج را روشن می‌کنید، دستگاه فوری خاموش می‌شود.

شمعک پکیج ایراد دارد

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن پکیج و شمعک آن، ایراد در گازرسانی و در سیستم جرقه زنی می‌باشد. اما امکان دارد که خود شمعک هم مشکلی پیدا کند.

برای اینکه از این مورد اطمینان حاصل کنید، باید شیر آب گرم را باز کنید و به کمک فندک و به حالت دستی شمعک را روشن کنید. در صورتی که پکیج روشن می‌شود، احتمالاً شمعک دستگاه ایرادی پیدا کرده است که باید توسط متخصص مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت لزوم تعویض آن انجام شود.

گاز شمعک با لوله نازک تأمین می‌گردد که امکان دارد که به علت انسداد با گرد و خاک، آلودگی و… قطع شده و سبب روشن نشدن پکیج شود.

جوش آوردن پکیج

از دلایل روشن نشدن پکیج و خاموشی ناگهانی آن این است که بیش از اندازه گرم شده است. چنانچه پکیج بیش از اندازه داغ شود و دمای آب از حد مشخصی بالاتر رود، برای اینکه از خطرات جلوگیری شود، پکیج به صورت اتوماتیک خاموش می‌گردد. در این شرایط گفته می‌شود که پکیج جوش آورده است.

وقتی که دمای آب پایین می‌آید پکیج دوباره روشن می‌گردد دلیل جوش آوردن پکیج به موارد مختلفی مانند خراب بودن کلید NTC، تنظیم نادرست دما، رسوب‌گرفتگی مبدل ثانویه و… مربوط است.

در صورتی که پکیج از نوع دیجیتالی باشد، ارور مربوطه بر روی آن دیده خواهد شد. در برخی از مدل‌های پکیج با بوق زدن این خطاها رخ می‌دهند. در این صورت کاربران از جوش آوردن پکیج اطلاع پیدا می‌کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مشکلات رایج موتورخانه و نحوه برطرف کردن آنها

برد پکیج ایراد دارد

در صورتی که دلایل گفته شده سبب روشن نشدن پکیج نشده بودند و مشکل به وجود آمده به آنها مربوط نبود، امکان دارد که برد پکیج ایرادی پیدا کرده باشد. در این صورت مشکل خاموش شدن پکیج و روشن نشدن آن رخ می‌دهد.

پکیج

دلیل خاموش شدن پکیج

در صورتی که دلیل خاموش شدن پکیج روشن نشدن آن را می‌خواهید بدانید، در ابتدا باید اطلاع پیدا کنید که پکیج شما در کدام یک از سه حالت زیر است:

 • خاموشی ناگهانی پکیج: در اولین حالت خاموشی ناگهانی پکیج رخ می‌دهد که در بیشتر مواقع پس از عیب یابی و راه اندازی مجدد پکیج مشکل به وجود نمی‌آید و احتمال تکرار آن کم است.
 • خاموشی مداوم پکیج: در این حالت پکیج به صورت مکرر خاموش می‌شود. در این شرایط در برخی مواقع مشکل دیگری نیز اتفاق می‌افتد. برای اینکه بتوانید مشکل را برطرف کنید و پکیج را به صورت اصولی عیب یابی نمایید از تکنسین کمک بگیرید.

خاموش و روشن شدن مکرر پکیج: در این حالت وقتی پکیج خاموش می‌شود، دستگاه پس از خاموشی، مشکل روشن شدن وجود ندارد. بنابراین وقتی دلایل خاموش و روشن شدن پکیج برطرف می‌شود، دیگر مشکل وجود نخواهد داشت.

نکات مهم نگهداری از پکیج

با توجه به اینکه پکیج از جمله لوازمی است که مدام در حال کار است، بنابراین مراقبت اصولی و درست از آن دارای اهمیت بسیاری می‌باشد. برای اینکه از پکیج به خوبی نگهداری کنید و عمر مفید آن را افزایش دهید، باید به این نکات توجه نمایید:

 • از فیلتر مناسب استفاده کنید. فیلترهای مغناطیسی قدرت رسوب‌گیری بسیار خوبی دارند. بنابراین برای استفاده بسیار مناسب خواهند بود.
 • پکیج را در مکان مناسب نصب نمایید. آشپزخانه و انباری برای قرارگیری پکیج مناسب می‌باشند. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که پکیج باید از زمین فاصله یک الی دو متری داشته باشد.
 • از کلاهک مناسب برای دودکش پکیج استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که قبل از آغاز فصل سرد سال مسیر دودکش را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید و در صورت وجود مشکل آنها را برطرف نمایید.
 • به صورت روزانه فشار پکیج را کنترل کنید. فشار نرمال دستگاه بین یک الی یک و نیم است. چنانچه این مقدار کمتر یا بیشتر باشد، پکیج عملکرد مناسبی نخواهد داشت.
 • باید به صورت منظم و دوره‌ای سرویس پکیج را انجام دهید تا اگر مشکلی وجود دارد، به مشکلات بزرگتر تبدیل نشود.

سخن تکمیلی

کاربرانی که از پکیج استفاده می‌کنند، در برخی مواقع با مشکل روشن نشدن پکیج مواجه می‌شوند. روشن نشدن پکیج و خاموشی آن دلایل گوناگونی می‌تواند داشته باشد که در این مطلب به صورت مفصل مورد بررسی قرار دادیم. برخی از آنها را می‌توانید خودتان بررسی نمایید، برای نمونه می‌توانید جریان آب، برق و گاز پکیج را بررسی کنید. اما در مواقعی که قطعات پکیج مشکل پیدا می‌کنند، حتماً باید توسط تکنسین متخصص مورد بررسی قرار بگیرند. در غیر این صورت ممکن است برای پکیج شما مشکلات بیشتری ایجاد شود و هزینه تعمیرات افزایش پیدا کند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل روشن نشدن پکیج و نحوه برطرف کردن آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل روشن نشدن پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا