تعمیرات کولر گازی

دلایل کار نکردن کنترل کولر گازی و اسپیلت و نحوه تست آن

دلایل کار نکردن کنترل کولر گازی و اسپیلت و نحوه تست آن

با استفاده از ریموت کنترل کولر گازی و یا اسپیلت می‌توان تنظیمات دستگاه را به آسانی انجام داد. بنابراین در صورتی که ریموت دستگاه شما کار نکند و خراب باشد، بسیار ناراحت کننده خواهد بود. در مواقعی که دلیل کار نکردن کنترل اسپیلت را بدانید می‌توانید آنها را در منزل بدون نیاز به تعمیرکار برطرف کنید. چنانچه خرابی کنترل کولر گازی و اسپیلت ‌تخصصی‌تر باشد، شما نمی‌توانید آن را تعمیر کنید. در این صورت از کارشناس متخصص باید کمک بگیرید.

کاربرد ریموت کنترل اسپیلت و کولر گازی

کنترل کولر گازی و اسپیلت با دو بخش برد گیرنده و ریموت کنترل انجام می‌گردد. ریموت کنترل کولر گازی و اسپیلت از دیود فرستنده مادون قرمز با لامپ ال ای دی، کیبورد پلاستیکی، فنرهای باتری، برد مدار چاپی و قاب پلاستیکی تشکیل شده است. با توجه به اینکه قطعه‌های آن کمتر است، عیب یابی آن بهینه‌تر و آسان‌تر خواهد بود.

نحوه عملکرد کنترل اسپیلت و کولر گازی

نحوه عملکرد کنترل اسپیلت و کولر گازی اینگونه است که وقتی کلید ریموت فشار داده می‌شود، آی سی که بر روی صفحه برد کنترل وجود دارد کد و مکان مربوطه به آن را مشخص می‌کند و به ترانزیستور سیگنال را می‌فرستد.

ترانزیستور داده‌های ورودی و کدهای ارسالی را تقویت نموده و آنها را به فرستنده‌های مادون قرمز ارسال می‌کند.

در بین فرآیندها قطعه‌ای به اسم کریستال در برد گیرنده وصل است که تولید فرکانس را بر عهده دارد و نوسان سازی وظیفه اصلی آن می‌باشد.

دلایل کار نکردن کنترل کولر گازی و اسپلیت

خرابی و کار نکردن کنترل کولر گازی و اسپیلت دلایل گوناگونی مانند فاصله نامناسب، کثیف بودن سنسور کنترل، تمام شدن باتری، کنترل خرابی ریموت، کنترل خراب بودن برد و… می‌تواند داشته باشد. باید بدانید که عیب یابی و تعمیر کنترل کولر گازی و اسپلیت باید توسط افراد آموزش دیده انجام شود.

حتما بخوانید:   راهنمای شارژ کردن گاز کولر گازی LG در محل

وجود مانع و فاصله نامناسب

در برخی مواقع امکان دارد که کنترل کولر گازی را به سمت دستگاه خود بگیرید و دکمه‌های آن را فشار دهید، اما پاسخی دریافت نکنید. امکان دارد که فاصله شما از اسپیلت و کولر گازی بیش از اندازه زیاد باشد. برای رفع مشکل موارد زیر را انجام دهید:

  • اسپیلت و کولر گازی نیز مثل کنترل تلویزیون باید از دستگاه با فاصله مناسب قرار بگیرد. بنابراین باید کمی نزدیک‌تر به دستگاه شوید و مجدداً کنترل اسپیلت و کولر گازی را تست کنید.
  • در برخی مواقع امکان دارد که مانعی بر سر مسیر باشد. به عنوان مثال در مسیر سنسور کنترل مبلمان قرار گرفته باشد و در این حالت ریموت نمی‌تواند عملکرد درستی داشته باشد. بنابراین وجود نداشتن مانع را نیز باید بررسی کنید.

کثیف بودن سنسور کنترل اسپیلت

در مواقعی که سنسور ریموت کثیفی یا آلودگی دارد، امکان دارد که عملکرد کنترل اسپیلت مختل شود و نتواند به صورت صحیح کار کند. چون آلودگی و گرد و خاک موجب می‌شود که سیگنال‌های کنترل توسط کولر گازی دریافت نشود. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، باید با استفاده از پارچه مناسب سنسور کنترل را تمیز کنید.

تمام شدن باتری کنترل کولر گازی

در صورتی که کلیدهای کنترل کولر گازی خود را فشار می‌دهید اما اتفاقی نمی‌افتد، امکان دارد که ریموت کولر گازی با اختلالاتی مواجه شده باشد. ساده‌ترین دلیل بروز این مشکل این است که باتری کنترل کولر گازی تمام شده باشد. باتری کنترل با ایجاد جریان و تأمین برق برای مدار ریموت موجب می‌شود که دکمه‌های آن عملکرد درستی داشته باشند.

در صورتی که باتری تمام شده باشد، کنترل عمل نخواهد کرد. باید باتری‌های کنترل کولر گازی خود را به موقع عوض کنید. پیشنهاد می‌شود که از باتری‌های با کیفیت و مناسب استفاده کنید، تا در زمان کم مجبور به عوض کردن مجدد آنها نشوید.

کنترل کولر گازی

خرابی ریموت کنترل

اگر موارد بالا را بررسی کردید، اما مشکل به وجود آمده برطرف نشد احتمال دارد که ریموت کنترل خراب باشد. دلایل گوناگونی مانند شکستن کریستال برد ریموت، سوختن لامپ ال ای دی در جلوی کنترل موجب خرابی آن می‌شوند. در این مواقع بهتر است که برای عیب یابی و تعمیر کنترل از افراد فنی کار کمک بگیرید.

برد ریموت کنترل خراب است

یکی دیگر از مواردی که موجب می‌شود دکمه‌های کنترل کولر گازی عمل نکنند، خراب بودن برد آن می‌باشد. در صورتی که آی سی سوخته باشد موجب اختلال در عملکرد آن خواهد شد. با تست ریموت کنترل اسپیلت و کولر گازی می‌توان از سالم یا خراب بودن آن اطمینان حاصل کرد.

حتما بخوانید:   راهکارهای کلیدی جهت جلوگیری از یخ زدگی کولر گازی | چرا کولر گازی یخ می زند؟

خرابی چشمی گیرنده کولر گازی

در بعضی مواقع امکان دارد که ریموت کنترل سالم باشد و دلیل کار نکردن آن به سبب خراب بودن برد دستگاه باشد. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، باید اطمینان حاصل کنید که چشم گیرنده کولر گازی تمیز است. در صورتی که همچنان دکمه‌های کنترل کولر گازی عمل نمی‌کردند، باید تعمیر چشم گیرنده کولر گازی را انجام دهید. در صورتی که این کار توسط افراد مبتدی و غیر حرفه‌ای انجام شود، ممکن است که خسارت بیشتری وارد شود.

تست کنترل اسپیلت و کولرگازی

برای اینکه به صورت صحیح تشخیص دهید که دلیل کار نکردن کنترل اسپیلت یا کولر گازی با خراب بودن و ایراد داشتن ریموت در ارتباط است، باید ریموت کنترل خود را تست و بررسی نمایید برای این کار دو شیوه وجود دارد.

تست ریموت با رادیو

چنانچه در منزل خود از رادیو استفاده می‌کنید باید دستگاه خود را روشن کنید و ریموت کنترل را به طرف آن بگیرید و یکی از دکمه‌های آن را فشار دهید. چنانچه کنترل خراب باشد، از رادیو صدای نویز خواهید شنید.

تست ریموت با دوربین موبایل

یکی دیگر از روش‌های تست کردن ریموت کنترل کولر گازی این است که از دوربین عکاسی گوشی استفاده کنید. ابتدا باید دوربین گوشی خود را روشن کنید و ریموت کنترل را به طرف آن بگیرید. در صورتی که یکی از دکمه‌های کنترل را فشار دادید و لامپی که جلوی ریموت است قرمز یا بنفش می‌شود، در این حالت کنترل کولر گازی شما سالم است. اما در مواقعی که لامپ جلوی ریموت کنترل بی‌رنگ بود و عکس‌العملی نشان نداد، کنترل کولر گازی شما خراب است. در این حالت باید از افراد متخصص در این زمینه برای عیب‌یابی آن کمک بگیرید.

ریست کردن کنترل کولر گازی

در واقعی که کنترل از راه دور اسپیلت و کولر گازی شما هنگ کرده است، برای آنکه به حالت اولیه برگردانید، باید آن را ریست کنید. برای انجام دادن این کار در قسمت پایین سمت راست دکمه‌ای وجود دارد که باید از آن استفاده کنید و به مدت چند ثانیه آن را نگه دارید تا دستگاه داده‌های قبلی را پاک کند. چنانچه دکمه ریست وجود نداشت، می‌توانید باتری‌های کنترل را بیرون آورید و دوباره آن را داخل دستگاه بگذارید. در صورتی که با انجام دادن این کارها کنترل شما ریست نشد، باید مشکلات فنی آن را بررسی کنید.

مراقبت و نگهداری از کولر گازی سالانه

هر سال باید مراقبت و نگهداری سالانه توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود. این کار از تمیز کردن فیلترها فراتر خواهد بود. این مراقبت و نگهداری از کولر گازی قبل از شروع فصل باید انجام شود و در حین سرویس سالانه باید موارد زیر انجام شود:

  • بازرسی و تمیز کردن کویل‌ها
  • عوض کردن یا تمیز کردن فیلترها
  • عوض کردن و تنظیم تسمه فن
  • روانکاری یاتاقان‌ها و موتورها
  • بررسی و تمیز کردن فن‌ها و دمنده‌ها
  • بازرسی ایمنی‌ها و کنترل‌ها
  • بررسی فشار و منبر بررسی دما
حتما بخوانید:   آشنایی با بهترین مارک کولر گازی

تنظیم جریان هوا

وقتی که درهای داخلی بیش از اندازه بسته می‌شوند موجب می‌گردد که سیستم کولر گازی تعادل نداشته باشد و در کل خانه جریان هوا کمتر باشد. بنابراین باید جریان هوا را تنظیم کرده و کمی از درها را باز نگه دارید.

کنترل کولر گازی

از تایمر استفاده کنید

از ترموستات قابل برنامه‌ریزی در واحدهای مرکزی باید استفاده کنید. در این صورت در مواقعی که شما نیستید در دمای بالاتر و در مواقعی که شما حضور دارید، در دمای خنک‌تر تنظیم خواهد شد. کولرهای گازی دارای ترموستات‌های قابل تنظیم و تایمر داخلی می‌باشند یا می‌توانید این تایمرها را خریداری کنید. فقط اطمینان حاصل کنید که با ولتاژ کولر گازی شما مطابقت داشته باشد.

با استفاده از کنترل کولر گازی باید دستگاه خود را بر روی درجه مناسب تنظیم کنید تا نیاز نباشد که مرتب دستگاه خود را روشن و خاموش کنید. وقتی که روشن و خاموش کردن کولر گازی به صورت مکرر انجام می‌شود، موجب خواهد شد که برق زیادی مصرف شود و قطعه‌های آن استهلاک بیشتری داشته باشند.

یکدیگر از موارد بسیار مهم در نگهداری از کولرهای گازی تمیز نگه داشتن آن می‌باشد باید سالانه دو بار اقدام به تمیز کردن کولر گازی و کنترل کولر گازی نمایید تا دستگاه شما به صورت صحیح کار کند و در حین کار کردن با مشکلاتی مواجه نشود.

سخن تکمیلی

استفاده از کنترل کولر گازی و اسپیلت موجب می‌شود که بتوانید به راحتی دستگاه خود را تحت کنترل داشته باشید و تنظیمات مربوط به آن را انجام دهید. در برخی مواقع امکان دارد به دلایل مختلفی کنترل کولر گازی کار نکند. در این مواقع برای اینکه بتوانید آن را عیب یابی و تعمیر کنید، باید مواردی مانند تمام شدن باتری، کثیف بودن، فاصله مناسب داشتن و… توجه کنید. چنانچه با بررسی موارد گفته شده مشکل به وجود آمده برطرف نشد، باید کنترل کولر گازی شما توسط تکنسین متخصص در این زمینه مورد بررسی قرار گرفته و عیب یابی شود.

31

دلایل کار نکردن کنترل کولر گازی و اسپیلت و نحوه تست آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلایل کار نکردن کنترل کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x