تعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلایل خاموش شدن پکیج پس از چند ثانیه

بررسی عواملی که موجب می شود پکیج پس از چند ثانیه خاموش شود

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

پکیج دیواری از جمله سیستم های گرمایشی است که با به کارگیری آن و بدون نیاز به موتور خانه و سایر وسایل گرمایشی می توان گرمای محیط زندگی و یا کار در طی فصل سرد سال و همچنین آب گرم مورد نیاز افراد را نیز فراهم نمود. به طور حتم پکیج دیواری نیز همانند سایر وسایل و دستگاه ها ممکن است در اثر استفاده و با گذشت زمان و یا حتی در صورت نصب غیر اصولی و عدم رعایت برخی از استاندارهای نصب با ایرادات و اختلالاتی در عملکرد مواجه شود که خاموش شدن پکیج پس از چند ثانیه یکی از این موارد است.

خاموش شدن پکیج ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد، به همین دلیل در مقاله پیش رو تلاش شده است که برخی از علت های مربوط به آن معرفی و مورد بررسی قرار گیرد که به طور حتم مطالعه آن موجب آشنایی بیشتر خواننده با این علت ها و همچنین رفع آسان تر ایراد نام برده می شود.

پکیج دیواری

در زمان حاضر پکیج دیواری یکی از وسایل گرمایشی محبوب است که با صرف هزینه کم تر و همچنین با اختصاص مکانی کوچک تر (نسبت به موتور خانه و ….) می تواند گرما و آب گرم مورد نیاز محل زندگی را برای افراد فراهم کند.

پکیج های دیواری در انواع مختلفی تولید می شود و به طور کلی اساس کار آن ها بدین شکل است که؛ آب گرم تولید شده توسط قسمت های مختلف پکیج به صورت خودکار در بخش اصلی سیستم جمع آوری و سپس به سمت رادیاتورها و یا شیرهای آّب گرم هدایت می شود.

گاهی وجود برخی از مشکلات و پیدایش بعضی ایرادات باعث می شود که پکیج نتواند به درستی عمل کند، یکی از این مشکلات خاموش شدن پکیج است که خود می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد.

دلایل اصلی خاموش شدن پکیج پس از چند ثانیه

مشکلات رایجی برای پکیج دیواری ممکن است اتفاق بیافتد که یکی از آنها خاموش شدن پکیج می باشد،که خود ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کافی نبودن مقدار آب در مسیر مدار
 • وجود هوا در لوله های پکیج
 • انباشت رسوب و گرفتگی لوله ها
 • مشکل در الکترود یون
 • مشکل در جوش آوردن آب
 • کم بودن فشار گاز
 • تخلیه نشدن دود
 • خراب شدن پمپ
 • خراب شدن برد
 • و …

موارد نام برده در ادامه به صورت جداگانه و اجمالی مورد بررسی قرار می گیرند.

خاموش شدن پکیج1

کافی نبودن آب در مسیر مدار پکیج، دلیل خاموش شدن پکیج

شاید بتوان کمبود و یا حتی نبود آب در مسیر پکیج تا رادیاتور و یا حتی لوله های آب را یکی از اصلی ترین دلایل خاموش شدن پکیج به شمار آورد که این خود می تواند در اثر وجود نشتی یا مشکل در منبع انبساط پکیج رخ داده باشد و یا اینکه علت آن کم بودن فشار آب باشد.

در مورد پکیج های دیواری باید توجه داشت تا زمانی که مقدار فشار آب به یک (مقدار حاصل) نرسد، پکیج روشن نمی شود. از طرفی نیز باید توجه داشت تا زمانی که فشار آب به کمتر از یک نرسد دستگاه پکیج روشن می ماند ولی اگر فشار به پایین تر از مقدار حداقل برسد آنگاه دستگاه خاموش خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فهرست کامل ارورهای پکیج شاپه و نحوه رفع آنها

خاموش شدن پکیج به دلیل وجود هوا در لوله ها

چنانچه وجود هوا در لوله های پکیج، عبور و جریان آب را با اختلال مواجه کند آنگاه می توان آن را یکی از دلایل اصلی خاموش شدن پکیج به شمار آورد. شنیدن صداهای خاص از پکیج دیواری، کاهش بازدهی سیستم گرمایشی و عدم پخش یکنواخت گرما در سطح شوفاژ از جمله نشانه های وجود هوا در مدار گرمایشی است.

برای رفع این مشکل پیشنهاد می شود هر چند مدت یک بار رادیاتورها هواگیری شوند،  باید توجه داشت با انجام این کار نه تنها به بهبود عملکرد دستگاه کمک می شود بلکه عمر مفید آن نیز افزایش می یابد.

خاموش شدن پکیج به دلیل انباشت رسوبات و گرفتگی لوله ها

گرفتگی هر یک از لوله ها و مجاری که در مسیر پکیج تا رادیاتور قرار می گیرد، می تواند به دلیلی برای خاموش شدن پکیج تبدیل گردد.

در این مورد باید توجه داشت که جمع شدن رسوب در لوله های پکیج باعث می شود که جریان آب در آن ها با اختلال مواجه شود و در نتیجه میزان فشارآب کاهش یابد که در نهایت خود باعث می شود که پکیج خاموش شود. برای رفع چنین مشکلی تنها کافی است که به صورت دوره ای صافی های زیر پکیج باز و سپس فیلترهای آن تمیز شود.

خاموش شدن پکیج به دلیل تنظیم نبودن میزان فشار گاز شهری

گاز شهری یکی از ملزومات و ورودی ها برای درست کار کردن پکیج دیواری است. عدم تنظیم صحیح مقدار گاز ورودی به پکیج باعث می شود که پکیج نتواند به درستی کار کند و در نتیجه خاموش شود.

خاموش شدن پکیج به دلیل جوش آوردن آن

بالا رفتن دمای آب و به عبارتی جوش آوردن آن در مدار گرمایشی پکیج یکی از دلایل خاموش شدن پکیج دیواری است. به طور طبیعی زمانی که دمای آب در پکیج تا یک حد خاصی بالا می رود، پکیج خاموش و زمانی که دمای آن پایین بیاید دوباره روشن می شود.

جوش آوردن آب و بالا رفتن دما در پکیج خود می تواند در اثر خرابی کلید NTC، تنظیم نبودن شعله، وجود ایراد در کلید تنظیم دما، گرفتگی مسیر آّب و قطعات داخلی پکیج نظیر میکروسوییچ اتفاق بیافتد.

خرابی دودکش دلیلی برای خرابی خاموش شدن پکیج

چنانچه آشکار است دود کش وظیفه دارد تا تمامی دود ایجاد شده در پکیج را به سمت خارج، هدایت کند تا خطرات ناشی از آن را به شکلی صحیح برطرف نماید. باید توجه داشت که درست کار نکردن دودکش و خراب شدن ترموستات دودکش باعث می شود تا به دلیلی برای خاموش شدن پکیج تبدیل شود. در این مورد با استفاده از حسگر دود می توان عملکرد دودکش را مورد ارزیابی قرار داد.

در مورد دودکش پکیج باید توجه داشت که:

 • در حالت معمول اندازه دودکش در پکیج های دیواری ۱۵ سانتی متر می باشد، بنابراین اگر اندازه دود کش محل مورد نظر کمتر از این مقدار بود و همچنین امکان تغییر اندازه آن وجود نداشته باشد می توان از پکیج های مدل فن دار برای آن مکان استفاده کرد.
 • در مدل هایی از پکیج دیواری که محافظ احتراق آن ها بسته می باشد، عملیات تخلیه دود از طریق یک دودکش دو جداره صورت می گیرد که برای تخلیه هوا به یک فن نیز نیاز خواهند داشت.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  هزینه و نحوه نصب رادیاتور شوفاژ پره‌ای و پنلی

خراب شدن پمپ، دلیلی برای خاموش شدن پکیج

یکی از دلایلی که موجب می شود تا احتمال رسیدن آب به پکیج به حداقل مقدار برسد آنست که پمپ دستگاه به درستی کار نکند. زیرا این خرابی باعث می شود تا آب به درستی پمپاژ نشود و در این حالت است که در عملکرد پکیج اختلال و مشکل ایجاد می گردد.

در صورت خاموش شدن پکیج و برای آگاهی از وضعیت پمپ می توان پیچ روی پمپ آب را باز کرد و در زمانی که پکیج کار می کند وضعیت آن را مورد بررسی قرار داد.

افزون بر این باید توجه داشت که وجود نقص در موتور سیرکولاتور نیز علتی برای خاموش شدن پکیج می باشد چرا که عملکرد صحیح  این قطعه باعث می شود تا آب به راحتی به پمپ وارد شود. درصورت خرابی موتور سیرکولاتور میزان پمپاژ آب به پمپ دچار افت شده و در نهایت در اثر کمبود آب پکیج خاموش می شود.

خرابی الکترود یون، دلیلی برای خاموش شدن پکیج

تشخیص شعله در پکیج بر عهده الکترود یون است. در صورت خرابی الکترود یون شعله به درستی در پکیج دیواری تشکیل نمی شود که در نتیجه موجب می شود شعله و به دنبال آن پکیج خاموش شود. در صورتی خرابی الکترود یون و برای رفع ایراد آن می توان میله یون را تعویض کرد.

خراب شدن برد اصلی، دلیلی برای خاموش شدن پکیج

شاید بتوان گفت که نقش برد در پکیج دیواری همانند نقش مغز است چرا که عملکرد تمامی اجزای موجود در پکیج به وسیله برد آن کنترل می شود. درست کار نکردن برد باعث می شود که سنسورهای دستگاه از کار بیافتد و در نهایت منجر به خاموشی پکیج شود.

خرابی پیلوت دلیلی برای خاموش شدن پکیج

پیلوت وظیفه نگه داشتن شمعک پکیج را بر عهده دارد و دارای شعله ای سه جهته می باشد. در برخی از موارد سمت ترموکوپل پیلوت در اثر کثیفی و یا گرفتگی روشن نمی شود و می توان آن را به عنوان علتی برای خاموش شدن پکیج تلقی کرد.

خاموش شدن پکیج 2

در بالا برخی از دلایل مربوط به مشکل خاموش شدن پکیج مورد بررسی قرار گرفت با آگاهی از این موارد بهتر است پیش از هنگام خرید سیستم پکیج و نصب آن، به استاندارهای نصب و محل قرارگیری آن توجه داشت و همچنین دفترچه راهنمای آن به خوبی مطالعه شود تا با استفاده صحیح و بهینه از پکیج بتوان به مدت زمان بیشتری از عملکرد بدون ایراد آن بهره مند شد.

در پایان پیشنهاد می شود برای رفع ایرادات نام برده در بالا از خدمات افراد متخصص در این زمینه استفاده شود چرا که رفع بسیاری از این مشکلات به وسیله خود شخص امکان پذیر نیست، البته برای پیشگیری از بروز نقص و ایرادات مختلف در پکیج نیز می توان وضعیت آن را به صورت دوره ای مورد ارزیابی قرار داد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل خاموش شدن پکیج پس از چند ثانیه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل خاموش شدن پکیج پس از چند ثانیه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا