تعمیراتتعمیرات یخچال

سیم کشی یخچال چیست و نکات ایمنی آن چه مواردی است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

سیم کشی یخچال یکی از کارهای تخصصی می‌باشد، که انجام دادن آن نیاز به تخصص و مهارت زیادی نیاز دارد. در سیم کشی یخچال باید به نکات ویژه‌ای توجه کنید.یخچال‌ها دارای مدل‌های گوناگونی مانند ال جی، سامسونگ و غیره می‌باشند. اما سیم کشی همه‌ی یخچال‌ها تقریبا مشابه است. ما در این مقاله از سایت ایبک شما را با سیم کشی یخچال و نکات ایمنی آن آشنا می‌کنیم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

سیم کشی یخچال

نحوه سیم کشی یخچال

چک کردن مدار الکتریکی

یخچال‌های جدید باید مدارهای الکتریکی خاص خود را داشته باشند. برخلاف دیگر پریزهای برق در آشپزخانه، پریز یخچال نیازی به نصب پریز قطع کننده زمین ندارد. مقدار برقی که معمولاً یخچال مصرف می‌کند باعث می‌شود که قطع کننده مدار خروجی GFI قطع شود که می‌تواند منجر به از دست دادن طولانی مدت یخچال و از بین رفتن مواد غذایی شود. با نصب یک پریز GFI در مدار یخچال خود، می‌توانید غذای خود را برای خوردن ایمن نگه دارید.

سیم کشی یخچال را برنامه ریزی کنید

خانه خود را بررسی کنید تا برنامه ریزی کنید که کابل برق جدید را برای مدار یخچال کجا قرار دهید. کابل باید از جعبه قطع کننده مدار به آشپزخانه کشیده شود. ممکن است مجبور شوید سوراخ‌های دسترسی را از طریق دیوارها و تیرچه‌های کف برای مسیر کابل سوراخ کنید. نقشه‌ای از خانه خود بکشید و یادداشت کنید که می‌خواهید کابل به کجا برود. برای ایمنی، از خطوط لوله آب و مجاری گرمایی در حین حرکت خودداری کنید.

مدار شکن

برق اصلی خانه را در جعبه قطع کننده مدار قطع کنید. پیچ‌های نگهدارنده سرپوش روی جعبه قطع کننده مدار را بردارید. در حین کار مراقب باشید که سیم‌های برق مشکی بزرگی که از بالا وارد پنل می‌شوند را لمس نکنید زیرا هنوز جریان الکتریکی از آن‌ها عبور می‌کند.

یک سیم تستر نئون را به میله باس خنثی روی جعبه قطع کننده مدار، که یک میله فلزی با پیچ‌های ترمینال است، لمس کنید. سپس سرب دیگر را به پیچ‌های تنظیم کننده یک قطع کننده دو قطبی، که شبیه دو قطع کننده مدار کوچک در کنار هم هستند، لمس کنید. اگر برق خاموش باشد، تستر نئون روشن نمی‌شود و کارکرد آن بی خطر می‌شود.

درجه آمپر پانل قطع کننده مدار را بررسی کنید. آن را بر روی قطع کننده مدار اصلی قرار دارد. این مجموع جریان دو ستون قطع کننده مدار خانه است. رتبه آمپر تمام قطع کننده‌های مداری که در حال حاضر استفاده می‌شوند را جمع آوری کنید، سپس درجه آمپر ۱۵ قطع کننده مدار جدید یخچال را به کل اضافه کنید. اگر مجموع کمتر از جریان کل کلیدهای برق خانه باشد، نصب قطع کننده جدید برای یخچال بی خطر است.

سیم کشی یخچال

سوراخ‌ها و برش‌ها را برای سیم کشی یخچال ایجاد کنید

اگر دوشاخه یخچال در نزدیکی پایین دستگاه قرار دارد، ۲۰ سانت از کف به بالا یا اگر دوشاخه یخچال در نزدیکی بالای دستگاه قرار دارد، ۱۰۰ سانتی متر از کف به بالا اندازه بگیرید و با مداد علامت بزنید. از گوشه دیوار ۱۰ سانتی متر اندازه بگیرید و با مداد  علامت بزنید. جعبه برق را روی دیوار در مرکز بین علامت ۱۰ سانتی متری و دیوار کناری قرار دهید. جعبه را به دیوار نگه دارید و سپس با مداد اطراف آن را ترسیم کنید. سوراخ جعبه برق را با یک تیغ برش دهید.

روی تیرچه‌های کف و دیوارها جایی که باید برای سیم برق سوراخ کنید را علامت بزنید. علامت‌ها را در یک خط مستقیم قرار دهید یا برای سهولت در نصب تا حد امکان آن‌ها را ردیف کنید. اگر فضای حفاری به راحتی قابل قبول نباشد، برخی از مناطق مسیر می‌توانند کابل را به تیرچه‌های کف منگنه کنند. قبل از اینکه بخواهید کابل را به این روش بچسبانید، کدهای ساختمان محلی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که این کار در منطقه شما مجاز است. روی تیرچه‌های دیوار و کف روی علامت‌ها سوراخ کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از یخچال پارس | روش نصب و راه اندازی یخچال پارس

کابل برق را برای سیم کشی یخچال اجرا کنید

کابل برق را از داخل خانه عبور دهید و از سوراخ جعبه برق شروع کنید. کابل برق را با منگنه‌های درجه سیم برق عایق و یک تفنگ منگنه به مرکز تیرچه‌های کف یا دیوار وصل کنید. مطمئن شوید که پایه‌های منگنه را در اطراف کابل قرار دادید تا قبل از فشار دادن دسته تفنگ منگنه، کابل برق را سوراخ یا پاره نکنند. کابل برق را تا انتها تا کلید مدار بکشید. انتهای کابل برق را با سیم کاتر ببرید و ۱۲ سانتی متر کابل را از سوراخ جعبه برق آویزان کنید.

سیم کشی یخچال

پریز را سیم کشی کنید

مرحله بعد سیم کشی یخچال، سامان دهی پریز برق است. سیم بیرون زده از ژاکت عایق بیرونی را از کابل برق جدا کنید تا سیم‌ها ظاهر شوند. جعبه برق را با پیچ به دیوار وصل کنید. سیم ها را به داخل جعبه برق هدایت کنید. ۶ سانتی متر عایق را از انتهای سیم‌های سیاه و سفید جدا کنید. پریزهای برق دارای پیچ‌هایی هستند که در سمتی که سیم‌ها وصل شده‌اند قرار دارند.

سیم مشکی را در جهت عقربه‌های ساعت دور پیچ برنجی پریز برق بپیچید و با پیچ گوشتی سفت کنید. سیم سفید را در جهت عقربه‌های ساعت دور ترمینال پیچ نقره‌ای پریز برق بپیچید و پیچ را محکم کنید. سیم مسی لخت را در جهت عقربه‌های ساعت دور پیچ سبز رنگ بپیچید و آن را سفت کنید. سیم‌ها را به آرامی داخل جعبه برق فشار دهید. پریز برق را داخل جعبه نگه دارید، سوراخ‌های پیچ پریز را با سوراخ‌های پیچ جعبه برق تراز کنید و آن‌ها را با پیچ وصل کنید.

مدار شکن سیم

با یک پیچ گوشتی و چکش، سوراخی را که روی محفظه جعبه قطع کننده مدار قرار دارد، ایجاد کنید. اگر سوراخ ناهنجار تا آخر بیرون نیامد، آن را با انبردست بگیرید و از بدنه بچرخانید. یک گیره کابل را به سوراخ ضربه‌ای فشار دهید. ۱۲ سانتی متر از ژاکت عایق بیرونی را از کابل برق جدا کنید تا دو سیم عایق شده و سیم زمین خالی کابل نمایان شود. سیم‌ها را از طریق گیره کابل عبور دهید و گیره را سفت کنید.

یک ترمینال پیچ تنظیم نشده ​​را روی میله باس جعبه شکن پیدا کنید. سیم زمین مسی لخت را داخل سوراخ قرار دهید و پیچ تنظیم را محکم کنید. اگر مدارشکن شما یک گذرگاه اتصال به زمین ندارد، بلکه یک باس بار خنثی با سیم‌های مسی سفید و خالی به آن متصل است، سیم اتصال زمین را به یک پیچ تنظیم در باس بار نول وصل کنید.

سیم سفید کابل برق را در یک ترمینال پیچ استفاده نشده روی میله باس خنثی قرار دهید و پیچ تنظیم را محکم کنید. انتهای سیم مشکی را در ترمینال پیچی کلید مدار قرار دهید و پیچ را محکم کنید. قطع کننده مدار را در یک شکاف آزاد روی پانل یا ستون قطع کننده مدار با سیم مشکی که در زیر زبانه گذرگاه داغ جعبه قطع کننده مدار قرار دارد قرار دهید. طرف دیگر را در جای خود محکم کنید. هنگامی که مدار شکن به درستی انجام شود، یکنواخت یا هم‌سطح با قسمت بالایی دیگر کلیدهای مدار قرار می‌گیرد.

مستطیل پوشش قطع کننده مدار را از بین ببرید تا کلید مدار جدید در معرض دید قرار گیرد. سرپوش جعبه قطع کننده مدار را دوباره نصب کرده و آن را در جای خود پیچ ​​کنید.

سیم کشی یخچال

پایان نصب سیم کشی یخچال

تمام کلیدهای مدار داخل جعبه را خاموش کنید. کلید مدار اصلی را روشن کنید. کلیدهای مدار دیگر را جداگانه روشن کنید. نام مدار جدید مانند یخچال را روی برچسب شماره گذاری شده جعبه کلید مدار بنویسید. پریز برق یخچال جدید را تست کنید. یک سر تستر نئون را به پیچ بالایی جعبه برق و سر دیگر را به شکاف سمت راست پریز لمس کنید. اگر روشن شود، مدار یخچال به درستی کار می‌کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فلوتر یا شناور منبع آب چیست؟ | انواع شناور منبع آب

نحوه سیم کشی ترموستات

یک فریزر فقط به همان اندازه خوب است که ترموستات آن دقیق باشد. ترموستات خراب می‌تواند فریزر را بی مصرف کند و کل محتویات آن را از بین ببرد. ترموستات‌های فریزر را می‌توان با چند ابزار و تکنیک مناسب در خانه سیم کشی کرد.

بسته به مدل فریزر، ترموستات را روی در بیرونی یا داخل فریزر قرار دهید. هر پیچ یا پانل نگهدارنده ترموستات را با یک پیچ گوشتی باز کنید. ترموستات را از محفظه آن بیرون بکشید. سیم‌ها را از ترموستات جدا کنید. اگر سیم‌ها در جای خود فشرده شده‌اند از انبردست سوزنی یا اگر سیم‌ها در جای خود به حالت عادی قرار گرفته‌اند از پیچ گوشتی استفاده کنید.

ترموستات‌های فریزر به طور کلی دارای پنج نوع سیم هستند:

  • قهوه ای (قدرت)
  • آبی (خنثی)
  • سبز (زمینی)
  • مشکی (کمپرسور)
  • سفید (روشنایی)

ترموستات جدید را وصل کنید. تمام سیم‌ها را به ترموستات جدید در همان محل ترموستات قدیمی وصل کنید. اکثر ترموستات‌ها یک نمودار سیم کشی روی سطح خود دارند که پایانه‌های مختلف را برچسب گذاری می‌کند. ترموستات را در محفظه آن تعویض کنید. هر پانل یا پیچ را تعویض کرده و ترموستات را با پیچ گوشتی در جای خود بپیچید.

سیم کشی یخچال

 رله یا استارتر چگونه سیم کشی شده است؟

در بحث سیم کشی یخچال رله یا استارتر یک قطعه مهم حساب می‌شود.

این دستگاه برای راه اندازی یک موتور کمپرسور نا هم زمان تک فاز ضروری است. استارتر موتور شامل دو سیم پیچ است. راه اندازی و کار. اولین مورد فقط برای ایجاد گشتاور و راه اندازی کمپرسور استفاده می‌شود. سیم پیچ دوم برای حفظ روتور در شرایط کار با تامین مداوم جریان متناوب به آن مورد نیاز است.

طرح اتصال رله پیچیده نیست. ورودی دستگاه به صورت مشروط صفر و فاز عرضه شده و فاز خروجی به دو خط تقسیم می‌شود. خط اول به سیم پیچ کاری موتور الکتریکی متصل می‌شود و خط دوم از طریق تماس راه اندازی به سیم پیچ راه اندازی نزدیک می‌شود.

در رله یخچال‌های قدیمی و مدرن جریان از طریق فنر با مقاومت بالا و سپس از طریق اتصال با جامپر دو فلزی سیم کشی می‌شود. با افزایش شدید جریان در مدار (گیر کردن موتور، اتصال کوتاه بین پیچ‌ها و سایر خرابی‌ها)، فنر در تماس با جامپر گرم می‌شود که تحت تأثیر دما تغییر شکل می‌دهد.

نکات ایمنی در سیم کشی یخچال

  •  هنگام کار با برق همیشه از آب اجتناب کنید. هرگز تجهیزات یا مدارهای الکتریکی را با دست خیس لمس نکنید.
  •  هرگز از تجهیزاتی با سیم‌های فرسوده، عایق آسیب دیده یا شاخه‌های شکسته استفاده نکنید.
  •  اگر در خانه خود روی هر پریزی کار می‌کنید، همیشه برق را خاموش کنید. همچنین بهتر است علامتی روی پنل سرویس نصب کنید تا هیچ کس به طور تصادفی کلید اصلی را روشن نکند.
  • در حین کار همیشه از ابزارهای عایق استفاده کنید.
  •  همیشه از قطع کننده مدار یا فیوز با درجه جریان مناسب استفاده کنید. کلیدهای مدار و فیوزها وسایل حفاظتی هستند که در صورت وقوع شرایط اتصال کوتاه یا جریان بیش از حد، سیم برق را به طور خودکار قطع می‌کنند. در سیم کشی یخچال انتخاب فیوز یا قطع کننده مدار مناسب ضروری است. معمولاً برای محافظت در برابر اتصال کوتاه فیوزی با نامی ۱۵۰ درصد جریان مدار معمولی انتخاب می‌شود.

 

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با سیم کشی یخچال و نکات ایمنی آن آشنا کنیم. ممنون که تا پایان مقاله همراه ما بودید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

سیم کشی یخچال چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزشی برای سیم کشی یخچال چیست و نکات ایمنی آن

امتیاز کاربر: ۴.۰۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا