خدمات نظافتی

سریعترین و بهترین روش برای تمیز کردن لوستر خانه

همه می خواهند که لوستر های براق و تمیز داشته باشند و هیچ کس دوست ندارد که لوستر منزلش از تار عنکبوت و گرد و غبار پوشیده شده باشد، ولی نکته مهم این است که تمیز کردن لوستر کار بسیار سختی است. اگر با نحوه تمیز کردن لوستر به شکل اصولی آشنا شوید، می توانید به راحتی حداقل سالی یک بار لوستر خود را تمیز کرده و از درخشش و زیبایی آن لذت ببرید. لوستر هایی که به خوبی تمیز نشوند کدر شده و زیبایی چندانی ندارند. معمولاً برای خانم های خانه دار، تمیز کردن لوستر کار سخت و زمان‌بری است ولی می‌تواند در زیبایی خانه تأثیر زیادی داشته باشد.

محتوا پنهان

نکات مهم برای تمیز کردن لوستر کریستال

معمولاً افراد، تمیزکاری لوستر را جزو نظافت خانه قرار نمی دهند ولی براق شدن و تمیزی لوستر تأثیر زیادی در تمیزی ظاهری خانه دارد. برای این کار باید به نکات مهمی توجه کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک گردگیر که با ارتفاع لوستر تان مناسب باشد، تهیه کنید تا بتوانید به طور مرتب گرد و خاک را از روی آن پاک کنید. پاک کردن گرد و خاک باعث خواهد شد که نور لوستر بیشتر شده و درخشش بیشتری پیدا کند. غیر از پاک کردن، باید سالی یک بار هم آن را کامل و اساسی تمیز کنید، تا درخشان و براق شود.

البته محلی که لوستر نصب شده در روند این تمیزکاری بسیار مؤثر است. اگر لوستر در آشپزخانه قرار داشته باشد باید بیشتر به تمیز کردن آن اهمیت بدهید زیرا آلودگی و چربی در آشپزخانه زیاد است. بعضی از لوسترها در ورودی ساختمان نصب شده که آنها هم نسبت به لوستر های داخل پذیرایی، نیاز به گردگیری بیشتری دارند. برای اینکه لوستر را تمیز کنید، استفاده از گردگیر هایی که دسته بلند بوده و از پرشترمرغ درست شده اند، بهترین گزینه برای این کار هستند.

حتما بخوانید:   ترفندهای تمیز کاری منزل | نکات مهم در تمیز کردن منزل

تمیز کردن لوستر

انواع لوستر

امروزه لوسترهای کریستال محبوبیت زیادی در بین مردم دارند، البته این حرف به این معنی نیست که بگوییم همه لوستر ها کریستال هستند، بلکه جنس، مدل و اندازه لوستر ها با یکدیگر تفاوت زیادی دارد. برای اینکه بتوانید به روش مناسبی آنها را تمیز کنید باید ابتدا بدانید که جنس لوستر شما چیست؟ لوستر های طلایی، آلومینیومی، پلاستیکی، شیشه ای، فلزی برنزی و چوبی از انواع دیگر لوستر می باشند که نحوه تمیز کردن هرکدام را برایتان توضیح خواهیم داد.

نکات مهمی که باید برای تمیز کردن لوستر، بدانید.

اگر می‌خواهید لوستر منزلتان را تمیز کرده و گرد و غبار آن را پاک کنید، باید قبل از این که تمیز کاری را شروع کنید، نکات مهمی را دانسته و رعایت کنید:

  •  برای اینکه دچار برق گرفتگی نشوید، باید برق ساختمان را کاملاً قطع کنید. اگر هم شرایط قطع برق وجود نداشت، حتماً باید کلید چراغ لوستر را خاموش کنید.
  • بعد از خاموش کردن چراغ، صبر کنید تا لامپ لوستر خنک شود، سپس لامپ ها را از لوستر باز کنید.
  • ممکن است در هنگام تمیز کردن لوستر گرد و خاک در روی فرش بریزد، پس قبل از تمیز کردن، پارچه بزرگی در روی زمین بیاندازید.
  • برای تمیز کردن لوستر باید از یک گردگیر و یا دستمال نرم استفاده کنید تا لوستر تان آسیب نبیند.
  • توصیه می کنیم لوستر را کامل در آورید و پایین آورده تا بتوانید به راحتی آن را تمیز کنید.
  •  در هنگام تمیز کردن لوستر باید از یک نردبان بلند کمک بگیرید تا با مشکل روبرو نشوید.

نحوه تمیز کردن لوستر های برنجی

در زمان قدیم برای ساختن لامپ و فانوس از برنج استفاده می کردند زیرا معتقد بودند که برنج دوام و عمر بیشتری دارد. اگر در منزل خود لوستر برنجی دارید، برای تمیز کردن آن می توانید مراحل زیر را انجام دهید تا لوستر تان به خوبی برق بزند:

۱- ابتدا لوستر برنجی خود را به وسیله دستمال خشک کنید.

به وسیله یک پارچه خشک و تمیز، لوستر برنجی را گردگیری کنید. اگر مدت زیادی از تمیز نکردن آن گذشته، کارتان کمی سخت می شود. باید به طور مداوم این لوستر گردگیری شود تا آلودگی و کثیفی در روی آن باقی نماند.

۲- به وسیله آب گرم و مایع ظرفشویی لوستر را تمیز کنید.

حالا باید مقداری آب در داخل سطل ریخته و کمی هم مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. به وسیله حوله همه قسمت های لوستر را کاملاً تمیز کنید. بعد از اینکه کارتان تمام شد لوستر را خشک کنید، به شکلی که هیچ قسمتی خیس باقی نماند.

۳- لکه های روی لوستر برنجی را از بین ببرید.

شاید مشاهده کنید که در روی لوستر برنجی شما لکه هایی وجود دارد. اول باید ببینید لوستر دارای روکش فولادی بوده و یا لوستر برنجی جامد است. برای این کار از یک آهنربا استفاده کنید. معمولاً آهن ربا به فولاد می چسبد ولی به لوستر برنجی جامد نمی چسبد.

حتما بخوانید:   راهنمای نظافت یخچال | چه زمانی برای نظافت یخچال فریزر مناسب می باشد؟

۴- به وسیله آبکاری زنگ زدگی لوستر برنجی را برطرف کنید.

اگر لکه در روی لوستر برنجی بود که دارای روکش فولادی است، می توانید به وسیله سیم ظرفشویی لکه ها را محو کنید و جای زنگ زدگی لوستر را با آبکاری یا رنگ برطرف کنید.

۵- پاک کردن لکه در لوستر برنجی جامد

در صورتی که لوستر شما از جنس برنج جامد بود، نمی توان به وسیله سیم ظرفشویی لکه را پاک کرد ولی با استفاده از پاک کننده و اسپری های مخصوص که از فروشگاه باید تهیه کنید، این کار امکان پذیر است.

نکته مهم: لوستر برنجی محبوبیت زیادی در بین مردم داشته و جزو لوستر های فلزی محسوب می شود.

 تمیز کردن لوستر برنجی با استفاده از روش های خانگی

برای اینکه به روش خانگی لوستر برنجی خود را تمیز کنید، می توانید از سس کچاپ استفاده کنید. برای این منظور سس کچاپ را روی قسمت های مختلف لوستر خود ریخته و چند ثانیه صبر کنید. حالا به وسیله یک دستمال مرطوب لوستر را کاملاً خشک کنید. استفاده از سرکه برای تمیز کردن تمام وسایل خانه امکان پذیر است. لوستر هم به وسیله سرکه براق و تمیز خواهد شد. لکه هایی که در لوستر برنجی شما وجود دارد به وسیله سرکه و نمک کاملاً محو می شود. برای این منظور سرکه و نمک را با هم مخلوط کرده و در روی لوستر بمالید. ده دقیقه صبر کرده و آن را بشویید. سپس به وسیله یک دستمال آن را خوب خشک کنید.

نحوه تمیز کردن لوسترهای برنزی

قبل از اینکه برای تان تمیز کردن این لوستر را توضیح دهیم، باید بگوییم که برنز در مقابل رطوبت بسیار مقاوم بوده و شما می توانید از لوسترهای برنزی در تمام مناطق آب و هوایی استفاده کنید.

یکی از دغدغه‌های اشخاصی که از این لوستر استفاده می کنند، سیاه شدن لوستر برنزی است. بعضی از فروشندگان این لوستر می گویند رنگ لوستر در دراز مدت تغییر می کند. صورتی که می‌خواهید لوستر برنزی را تمیز کنید بهتر است کمی آب و الکل را در داخل ظرف اسپری ریخته و روی آن اسپری کنید بعد از این کار لوستر را به وسیله پارچه ای مرطوب خوب تمیز کنید.

چگونه می توان لوستر برنزی را با لیمو ترش تمیز کرد؟

یکی دیگر از راه های تمیز کردن لوستر برنزی، استفاده از لیمو ترش است. برای این منظور شما به یک مسواک و برشی از لیموترش نیاز دارید. ابتدا آب لیمو را گرفته و داخل لیوان بریزید به وسیله یک مسواک غیرقابل استفاده، آب لیمو را به تمام قسمت های لوستر بمالید. بعد از این کار، آن را شسته و خوب خشک کنید. بعد از پایان کار متوجه خواهید شد که لوستر تان چقدر زیبا و براق شده است.

چگونه می توان لوستر برنزی را به وسیله الکل تمیز کرد؟

برای تمیز کردن لوسترهای برنزی و همچنین نقره‌ای، می‌توانید از محلول آب، صابون و الکل استفاده کنید. برای این منظور یک قاشق الکل را با آب و صابون مخلوط کنید و لوستر برنزی خود را چند بار با این مخلوط بشویید. بعد از پایان کار آن را خوب خشک کنید.

حتما بخوانید:   کاربردهای بخارشو در منزل | نحوه عملکرد بخارشو

نحوه تمیز کردن لوسترهای چوبی

لوسترهای چوبی از محبوبیت زیادی بین کاربران برخوردار است. از این لوستر می توان در سالن غذاخوری، اتاق، راهرو و آشپزخانه هم استفاده کرد. برای اینکه این لوسترها را تمیز کنید بهتر است از دستمال و یا پارچه میکرو فیبر استفاده کنید. در صورتی که لوستر چوبی شما حباب دارد، باید حباب ها را از لوستر در آورده و به وسیله یک دستمال مرطوب با دقت آن ها را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن لوسترهای طلایی رنگ

امروزه در بیشتر خانه ها این لوستر ها دیده می شود. لوسترهای طلایی در صورتی که کدر و تیره شوند، زیبایی خود را از دست می دهند. برای تمیز کردن آنها می توانید از آب و الکل استفاده کنید. برای این منظور پارچه تمیزی را در داخل محلول آب و الکل زده و تمام قسمت های مختلف آن را تمیز کنید. دقت داشته باشید بعد از اینکه لوستر را تمیز کردید فوراً آن را روشن نکنید زیرا ممکن است به دلیل خیسی، دچار برق گرفتگی شوید.

نحوه تمیز کردن لوسترهای کریستال

برای تمیز کردن لوسترهای کریستال روش های زیادی وجود دارد که بعضی از آنها را برایتان بیان می کنیم:

  1. تمیز کردن لوسترهای کریستال در حالتی که آویزان است.
  2. تمیز کردن لوسترهای کریستال با روش دستکش سفید
  3. تمیز کردن لوسترهای کریستال با روش باز کردن قطعات

۱- تمیز کردن لوسترهای کریستال در حالتی که آویزان است.

در این روش شما باید از شیشه پاک کن و یا اسپری مناسب استفاده کنید. لوستر را خاموش کرده و اگر می توانید فیوز برق را هم قطع کنید. سپس لامپ ها را درآورید و سرپیچ ها را به وسیله یک دستمال تمیز کنید. هیچگاه اسپری را به طور مستقیم اسپری نکنید زیرا ممکن است وارد اتصالات شود. شیشه پاک کن را در روی کریستال ها به خوبی اسپری کرده و صبر کنید. سپس همه سر پیچ ها و اتصالات را خشک کنید و لامپ ها را دوباره سر جای خود ببندید.

۲- تمیز کردن لوسترهای کریستال با روش دستکش سفید

در این روش از یک دستکش باید استفاده کنید و مدت بیشتری هم در روی نردبان بمانید. این روش کثیف کاری کمتری دارد. ابتدا از قطع بودن فیوز مطمئن شوید. دستکش خود را دست کرده و دستانتان را به محلول مورد نظر آغشته کنید و تمام رشته ها و کریستال ها را با دست تمیز کنید.

تمیز کردن لوستر

۳- تمیز کردن لوسترهای کریستال با روش درآوردن قطعات

بهترین روش برای تمیز کردن لوستر کریستال این روش است که تمام کریستال ها را باز کنید و به خوبی آن را بشویید. دقت کنید به صورتی باید قطعات و رشته ها جابجا شود که هیچگونه خراش و ضربه ای به آنها وارد نشود.

31

سریعترین و بهترین روش برای تمیز کردن لوستر خانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تمیز کردن لوسترهای برنزی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x