تعمیرات پکیج و آب گرمکن

تعویض پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مشکلات رایج در دستگاه پکیج خراب شدن پرشر سوئیچ آب است. پرشر سوئیچ کلید حداقل فشار دستگاه است. در این مقاله از ایبک امداد، قصد داریم ابتدا شما را با پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور آشنا کنیم و دلایل خرابی و نشانه های از کار افتادن این قطعه را بررسی کرده همچنین به نحوه تعویض پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور بپردازیم:

پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور چیست؟

در پکیج ایران رادیاتور از حسگرها یا سنسور های متنوع و مختلفی استفاده شده که مهمترین آنها پرشر سوئیچ آب یا کلید وابسته فشار است.

 • حسگر ها وظیفه دارند از نحوه عملکرد صحیح و درست پکیج اطمینان پیدا کنند. پرشر سوئیچ آب یا کلید حداقل فشار از یک ورودی آب و دو اتصال برق تشکیل و وظیفه دارد، فشار کم آب را در سیستم گرمایش پکیج کنترل کند.
 • فشار حداکثر دستگاه پکیج به کمک شیر اطمینان انجام می شود به این شکل که اگر فشار دستگاه بیشتر از ۳ بار برسد، شیر اطمینان پکیج فعال شده و با خارج شدن آب از مدار باعث می شود فشار پایین بیاید.
 • قبل از روشن شدن پکیج، میزان فشار آب مدار گرمایش توسط پرشر سوئیچ آب اندازه گیری می شود. چنانچه فشار بار پایین تر از ۶ بار باشد به برد گزارش داده و مانع از روشن نشدن پکیج خواهد شد.
 • پرشر سوئیچ آب به این دلیل اهمیت دارد که اگر خراب شود و نتواند کمبود آب مدار را تشخیص دهد، پکیج در حالتی که کم آب است شروع به کار می کند. در این شرایط به مبدل دستگاه خسارت های بسیار سنگین وارد می شود.
 • جهت اینکه بتوانید میزان آسیب کارکرد پکیج بدون آب را تصور کنید، فقط کافی می باشد یک کتری را در نظر داشته باشید که بدون آب روی  گاز گذاشته و گاز را روشن می کنید. در این حالت کتری بر اثر بی آبی داغ شده و احتمالاً سوراخ می شود. چنانچه پکیج به دلیل خراب شدن پرشر سوئیچ فشار، کم آب یا بدون آب کار کند احتمال آسیب های زیاد و سوراخ شدن مبدل پکیج وجود دارد.
 • وظیفه پرشر سوئیچ آب یا حداقل فشار در پکیج های دیواری این می باشد که بار فشار داخل سیستم را دائم اندازه گیری کند تا در صورت افت فشار ۶ بار، از روشن شدن پکیج جلوگیری کند.
 • عملکرد پرشر سوئیچ آب به این صورت است که این قطعه دارای دو عدد اتصال برق است که در حالت نرمال یا NO قرار می گیرند.
 • در این حالت چنانچه دو پایه اتصال پرشر را با اهم متر به هم وصل کنید، اهم متر را روی وضعیت بیزر یا بوق تنظیم کنید، هیچ صدایی نباید بگوش شما برسد.
 • اگر فشار آب داخل مدار گرمایش را به بیشتر از ۶ بار برسانید و دو پایه پرشر را در حالت بوق اهم متر چک کنید فشار آب، موجب وارد شدن فشار به دیافراگم پرشر شده و دو پایه آن به هم متصل می شوند و به شکل نرمال یا NC بسته می شود.
 • بسته شدن پایه ها وجود جریان آب در مدار پکیج ایران رادیاتور را گزارش داده و دستگاه می تواند به کار خود ادامه دهد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  سرویس و شستشوی رادیاتور شوفاژ | مزایای شستشوی رادیاتور شوفاژ

پکیج ایران رادیاتور

محل مناسب نصب پرشر سوئیچ آب در پکیج ایران رادیاتور

پرشر باید مقدار فشار بین رادیاتور ها و مدار گرمایشی را کنترل کند، پس بهتر است در قسمتی از مدار گرمایشی قرار بگیرد.

محل نصب پرشر سوئیچ آب یا روی بلوک برنجی یا در زیر پمپ پکیج ایران رادیاتور است. اما این تفاوت محل نصب بدلیل تفاوت در مدل های پکیج ایران رادیاتور است.

 خراب شدن پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور

یکی از دلایل مهم خراب شدن این قطعه رسوب گرفتگی آن می باشد.

 1. حجم زیادی از رسوبات در پرشر پکیج جمع شده و بر روی حسگر دستگاه تأثیر می گذارد و مانع از کارکرد درست این قطعه در سنجیدن میزان فشار آب پکیج ایران رادیاتور می شود. قبل از اینکه اقدام به تعویض پرشر سوئیچ آب کنید، بهتر است دستگاه را اسید شویی کنید تا دوباره پکیج بر اثر تجمع رسوبات دچار خرابی نشود.
 2. توجه داشته باشید هر چند وقت یکبار بصورت دوره ای دستگاه پکیج ایران رادیاتور را سرویس کنید تا از خراب شدن پرشر سوئیچ آب و دیگر قطعات دستگاه جلوگیری شود.
 3. هنگام سرویس پکیج اگر نیاز به اسید شویی باشد سرویسکار این کار را بخوبی انجام می دهد.

نشانه های خرابی پرشر سوئیچ آب در پکیج ایران رادیاتور چیست؟

در پکیج ایران رادیاتور مدل دیجیتالی کدهای خطا E1 نشانه کمبود فشار آب در سیستم مدار گرمایش می باشد. در این صورت چنانچه مانومتر پکیج ایرادی نداشته باشد عقربه های آن ۱ بار را نشان داده و پکیج قادر نخواهد بود روشن شود. چنانچه دستگاه روشن باشد ولی پرشر سوئیچ آب خراب شده باشد پکیج هیچ عکس العملی در تغییر وضعیت خود نشان نمی دهد و در مرحله قبل باقی می ماند. در این حالت می گویند سوئیچ باز است یعنی در دو پایه آن اتصال برقرار نمی باشد تا برد، فرمان عملکرد پکیج را بدهد.

روش تست پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور

وقتی به سالم بودن پرشر سوئیچ آب شک کردید لازم است برای اطمینان پیدا کردن از سالم یا خراب بودن این قطعه، آنرا تست کنید.

روش تست پرشر در پکیج ایران رادیاتور بسیار آسان می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم:

نحوه تست پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور به هنگام روشن بودن دستگاه

هنگامی که دستگاه پکیج روشن است باید سیم های پرشر سوئیچ  را از دستگاه جدا کنید. اگر پرشر سالم باشد با جدا شدن سیم دستگاه نیز خاموش می شود.

نحوه تست پرشر سوئیچ آب هنگام خاموش بودن پکیج ایران رادیاتور

اگر پکیج شما به علت خراب شدن پرشر سوئیچ آب روشن نمی شود، شیر  آب گرم را باید باز کنید. سیم های پرشر سوئیچ را اتصال کوتاه دهید. چنانچه با این کار مشعل پکیج روشن شد، نشانه این است که پرشر سوئیچ خراب شده است و باید حتماً آنرا تعویض کنید.

نحوه تست پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور به وسیله اهم متر

برای اطمینان پیدا کردن از خرابی پرشر موارد زیر را دنبال کنید:

 1. به کمک شیر پرکن باید فشار دستگاه پکیج ایران رادیاتور را به یک بار برسانید.
 2. مولتی متر را روی دو کنتاکنت پرشر سوئیچ متصل کرده و مولتی متر را بر روی حالت بیزر قرار دهید.
 3. چنانچه دو کنتاکنت به هم متصل باشند، از مولتی متر صدای بوق ممتد به گوش شما می رسد که نشان دهنده سلامت پرشر سوئیچ آب می باشد.
 4. اگر مولتی متر بوق نزد نشانه این است که سوئیچ خراب شده است و باید حتماً آنرا تعویض کنید.
 5. بهتر است قبل از اقدام به تست پرشر از سالم بودن مانومتر پکیج اطمینان پیدا کنید. چون ممکن است که مانومتر دچار خرابی شده باشد و فشار صحیح را به ما نشان ندهد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر آبگرمکن برفاب | ویژگی های آبگرمکن برفاب
 طریقه تعویض پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور

اگر با علامت هشدار فشار کم آب در پکیج ایران رادیاتور روبرو شدید و بعد از انجام مراحل تست پرشر سوئیچ اطمینان پیدا کردید که این قطعه خراب شده است، باید برای تعویض آن اقدام کنید.

 • چون پرشر سوئیچ آب بصورت یکپارچه طراحی شده و امکان تعمیر ندارد. پرشر سوئیچ آب پکیج در دو مدل اورینگی و رزوه ای فشاری بوده و به راحتی تعویض می شوند. این قطعه از لحاظ کنتاکنت ها دارای  دو مدل سه پایه و دوپایه است. چنانچه پرشر سوئیچ آب شما آب دو کنتاکنت یعنی دو سیم باشد تفاوتی ندارد که کدام سیم ها را به کدام پایه ها اتصال بدهید. چنانچه از مدل سه سیم باشد، محل اتصال سیم ها مهم می باشد به همین علت کنتاکنت های پرشر سوئیچ سه سیم را با علامت های مشخص روی پرشر نشان می دهند.
 • برای تعویض پرشر سوئیچ باید برق دستگاه را قطع کنید. سپس محل پرشر سوئیچ آب را روی دستگاه پیدا کنید. همانگونه که گفتیم پرشر سوئیچ روی کلکتور رفت و برگشت گرمایش یا هوزینگ نصب شده است تا بتواند میزان فشار آب در مدار گرمایشی را چک کند.
 • بعضی از مدل های پکیج ایران رادیاتور پرشر سوئیچ به صورت اورینگی می باشد. ابتدا باید خار آنرا برداشته و اگر بصورت رزوه ای بود در خلاف جهت عقربه های ساعت آنرا بپیچانید. سپس پرشر جدید سوئیچ آب را روی محل نصب قبلی ببندید و سیم های ارتباطی آنرا با توجه به سه سیمه یا دو سیمه بودن پرشر سوئیچ را اتصال دهید. بعضی از مدل های پکیج ایران رادیاتور پرشر سوئیچ به همراه پیچ تنظیم کننده وجود دارد می توانید به کمک این پیچ فشار آب دستگاه را بخوبی تنظیم کنید.
خلاصه مطالب

پرشر وظیفه دارد از روشن شدن پکیج به هنگام کمبود فشار آب جلوگیری کرده تا از داغ شدن و سوراخ شدن مبدل پکیج ایران رادیاتور جلوگیری کند.

 • چنانچه فشار آب در مدار گرمایشی کمتر از ۶ بار باشد، بعد از اتصال دو پایه های پرشر سوئیچ مولتی متر نباید پایه ها به هم راه دهند. چنانچه غیر از این باشد حتماً سوئیچ خراب شده است و باید آنرا تعویض کنید.
 • هنگام تعویض پرشر سوئیچ به مدل باز و بسته کردن پرشر سوئیچ بخوبی دقت کنید آیا رزوه ای است یا اورینگی.

پکیج ایران رادیاتور

نتیجه گیری

در این مقاله از اهمیت قطعه پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور و نحوه تست آن مطالب مهمی را برایتان توضیح دادیم. همچنین به نحوه تعویض پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور پرداختیم. چنانچه مشکلی در پکیج ایران رادیاتور خود داشته باشید می توانید با قسمت پشتیبانی ایبک امداد مطرح کنید تا کارشناسان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تعویض پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نشانه های خرابی پرشر سوئیچ آب در پکیج ایران رادیاتور چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا