تعمیرات جاروبرقی

نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی چیست؟

جارو برقی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین لوازم خانگی است که هر روز مورد استفاده قرار می گیرد. جهت استفاده بهینه از جاروبرقی بهتر است کاربران با قطعات این دستگاه آشنایی داشته باشند. یکی از قطعات مهم جاروبرقی زغال دستگاه است. سوالات زیادی در مورد زغال جاروبرقی پرسیده شده است. با ایبک امداد همراه باشید تا به سوالات شما و  نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی بپردازیم:

زغال جاروبرقی چیست؟

زغال جاروبرقی از جنس گرافیت ساخته شده است که به عنوان رسانای جریان الکتریکی کاربرد دارد. گرافیت به علت وجود الکترون در لایه های کربن آن جریان الکتریسیته را بخوبی انتقال می دهد و به همین دلیل به یک گزینه بسیار عالی برای تهیه زغال جاروبرقی مبدل شده است. زغال با ایجاد اصطکاک با کلکتور موجب می شود موتور دستگاه با توان زیاد فعالیت کند. اگر این قطعه که دارای ابعاد کوچک می باشد به درستی وظایف خود را انجام ندهد عملکرد دستگاه به مخاطره خواهد افتاد.

دلیل تمام شدن زغال جاروبرقی چیست؟

یکی از خرابی هایی که سلامت زغال را با تهدید روبرو می کند استفاده طولانی مدت از جاروبرقی است که باعث خوردگی زغال دستگاه شده و موجب می‌شود زغال جاروبرقی به مرور از بین برود. بیشتر مردم فکر می کنند که موتور دستگاه سوخته است. اگر زغال در جاروبرقی نباشد موتور کار نمی کند. زغال در کارکرد موتور تأثیر بسزایی دارد. اگر زغال دچار خوردگی شده باشد باید بررسی کنید که شدت خوردگی چقدر است.

 زغال جاروبرقی

زغال جاروبرقی در کجا قرار دارد؟

زغال جاروبرقی در درون موتور قرار گرفته است و برای تعویض و دستیابی آن باید به موتور دسترسی داشته باشید. اگر تا به حال تجربه این کار را نداشته اید بهتر است برای تعویض موتور زغال موتور، از یک تعمیرکار ماهر درخواست کنید تا زغال موتور را برای شما تعویض کند.

کیفیت‌ زغال چه تأثیری در سلامت آن دارد؟

زغال در جاروبرقی بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید مهم می باشد. زغال جاروبرقی باید از مواد اصیل و خالص ساخته شده باشد. یکی از دلایل زود تمام شدن زغال جاروبرقی به علت بی کیفیت بودن جنس آن می باشد. اگر جنس زغال جاروبرقی کیفیت نداشته باشد در موتور قسمتی که به کلکتور وصل شده است ایجاد جرقه می کند و باعث می شود بار اضافی به موتور وارد شود و سیم پیچی موتور می سوزد. کیفیت بد زغال جاروبرقی باعث خوردگی کلکتور می شود و پس از مدتی باعث از بین رفتن کلکتور شده از آنجایی که نمی توان کلکتور را به تنهایی تعویض کرد باید موتور و سیم پیچی آرمیچر را تعویض کرد. اصیل ترین زغال جاروبرقی باید کمترین خوردگی و کوچکترین جرقه را در کلکتور بوجود بیاورد.

اگر بهترین زغال جاروبرقی را خریداری کرده باشید می‌توانید تا مدت های زیاد از آن استفاده کنید. مهمترین دلیل تمام شدن زغال جاروبرقی می تواند استفاده بیش از اندازه از دستگاه باشد زمانی که دستگاه به طور مداوم روشن است حتماً زغال آن دچار فرسودگی و خوردگی می شود و به مرور زمان آسیب بیشتری خواهد دید با مراقبت صحیح از جاروبرقی می توانید سرعت تمام شدن زغال را کم کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل اصلی جرقه‌زدن کلکتور جاروبرقی

نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی

امکان دارد جاروبرقی در طول عمر مفید خود با مشکلاتی مواجه شود که برای برطرف کردن آن باید دلیل بوجود آمدن مشکل را پیدا کنید در ادامه به بررسی نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی می پردازیم:

 1. کار نکردن موتور جاروبرقی
 2. ایجاد جرقه در جاروبرقی
 3. کم شدن قدرت جاروبرقی
 4. ریپ زدن موتور

دلیل از کار افتادن موتور جاروبرقی چیست؟

از کار افتادن موتور دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها می تواند تمام شدن زغال جاروبرقی باشد. اگر زغال جاروبرقی بصورت کامل تمام شود اتصال به کلکتور دیگر برقرار نخواهد شد و این امر موجب کار نکردن موتور جاروبرقی می شود. چنانچه این مشکل برای موتور جاروبرقی شما پیش آمد توصیه می شود خودتان اقدام به تعویض زغال موتور دستگاه نکنید بهتر است از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا جاروبرقی شما را بررسی و تعمیر کند.

دلیل جرقه زدن جاروبرقی

ممکن است با مشکل جرقه زدن دستگاه جاروبرقی مواجه شوید. این مشکل حتماً شما را می ترساند و مشکلات زیادی می تواند باعث جرقه زدن در جاروبرقی شما شود.

 • ممکن است مدار الکتریکی دچار خرابی شده باشد.
 • یکی از دلایل جرقه در جاروبرقی کم شدن کربن یا زغال جاروبرقی است.
 • زمانی که کربن جاروبرقی تمام می شود اتصال برقرار نمی شود و باعث ایجاد جرقه می شود.
 • بهتر است جاروبرقی را باز کرده و این مشکل را بخوبی بررسی کنید اگر کربن جاروبرقی تمام شده یا کم باشد باید آن را تعویض کنید.
 • برای برطرف کردن این مشکل در جاروبرقی بهتر است از یک متخصص حرفه ای کمک بگیرید تا دستگاه را تعمیر کند.

دلیل کاهش قدرت مکش جاروبرقی

یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید کم شدن قدرت موتور جاروبرقی شما می باشد.

 • مشکل کم شدن زغال می تواند باعث بروز این مشکل شود. بهتر است جاروبرقی را باز کرده و به زغال آن نگاه کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید.
 • امکان دارد به علت کثیف بودن کلکتور و یا نیم سوز شدن موتور قدرت مکش جاروبرقی شما کم شود.
 • چنانچه دانش کافی برای تعمیر موتور جاروبرقی را ندارید بهتر است از یک تعمیرکار ماهر متخصص کمک بگیرید تا دستگاه جاروبرقی را تعمیر کند.

دلیل ریپ زدن موتور جاروبرقی چیست؟

استفاده یکسره و مداوم از جاروبرقی باعث فرسایش، خوردگی و کوتاه شدن زغال دستگاه می شود. اگر به علت کار یکسره و بی وقفه جاروبرقی، زغال دستگاه کوتاه شود موتور بخوبی کار نکرده و دائم قطع شده و ریپ می زند. ریپ زدن موتور یعنی بصورت مداوم قطع و وصل شدن موتور جاروبرقی، که در اینصورت باید با تعویض کردن زغال، این مشکل را برطرف کنید. بهتر است از تعمیرکار ماهر بخواهید دستگاه شما را تعمیر کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی جاروبرقی گوسونیک Gosonic

نحوه تعویض زغال جاروبرقی

تعویض زغال جاروبرقی نیاز به مهارت زیاد دارد. اگر خودتان توانایی این کار را ندارید بهتر است از یک متخصص تعمیرکار کمک بگیرید.

 • هنگام باز کردن جاروبرقی جریان الکتریکی در موتور دستگاه وجود دارد و باید برای جلوگیری از برق گرفتگی جاروبرقی را از پریز برق بکشید.
 • برای رسیدن به موتور باید قاب را برداشته و با دقت پیچ های جاروبرقی را باز کنید.
 • جاروبرقی را بخوبی نگه دارید تا محتویات آن بیرون نریزد پس به آرامی اینکار را انجام دهید تا قطعات آن صدمه نبینند.
 • مراقب فنر کشنده سیم باشید تا جدا نشود در غیر اینصورت مونتاژ فنر مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت.
 • بعد از بیرون آوردن قاب و باز کردن پیچ ها باید موتور را به آرامی خارج کنید تا به کربن یا زغال جاروبرقی دسترسی کامل داشته باشید.
 • مراقب کابل ها باشید تا پاره نشوند و قطعات مهم الکتریکی صدمه نبینند.
 • زغال قدیمی را به آرامی از جای خود خارج کنید. محل زغال و موتور را با یک پارچه و مسواک تمیز کرده و کثیفی هایی که در این قسمت انباشته شده است را بخوبی تخلیه کنید.
 • زغال جدید را با احتیاط در محل خودش قرار دهید و از فیکس شدن آن مطمئن شوید.
 • فنرها را به دقت نصب کنید چون احتمال دارد باعث شود جاروبرقی باز شود.
 • بعد از انجام مراحل ذکر شده، قطعات دستگاه را با دقت زیاد در جای خودشان قرار دهید و جاروبرقی را ببندید.
 • اطمینان پیدا کنید که تمام قطعات را در جای خودشان قرار داده اید و بخوبی جاروبرقی را ببندید.
 • دقت داشته باشید سیم ها را در جای خودشان قرار دهید تا صدمه ندیده باشند.

باز هم متذکر می شویم اگر دانش فنی و تجربه این کار را ندارید باید از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا زغال جاروبرقی شما را تعویض کنند.

زغال جاروبرقی

نتیجه گیری

به قطعه سیاه رنگی که از جنس گرافیت است زغال جاروبرقی می گویند. در گرافیت لایه های کربنی می باشد که در درون آن الکترون وجود دارد به همین علت جریان زغال می تواند جریان الکتریسیته را خیلی ساده از خود عبور دهد به همین دلیل تولید کنندگان جاروبرقی از آن به عنوان یک رسانای الکتریکی استفاده می کنند.

برای جلوگیری از کم یا تمام شدن زغال جاروبرقی بهتر است هنگام استفاده از دستگاه به زمان روشن بودن جاروبرقی توجه کامل داشته باشید نباید دستگاه را بیشتر از ۱۰ دقیقه روشن بگذارید. بهتر است چند دقیقه به موتور جاروبرقی استراحت دهید تا خنک شود و سپس دوباره آنرا روشن کنید. داغ کردن موتور باعث بروز مشکلات زیادی در جاروبرقی شما می شود. همچنین عمر دستگاه را کاهش می دهد.

در این مقاله از ایبک امداد در پاسخ به سوالات شما در مورد زغال دستگاه و نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی چیست؟ مطالبی را برایتان بیان کردیم. چنانچه مشکلی در این زمینه داشتید می توانید با قسمت پشتیبانی ایبک امداد مطرح کنید تا متخصصان ما پاسخگوی شما باشند.

نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل ریپ زدن موتور جاروبرقی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا