تعمیرات جاروبرقی

تعمیر جاروبرقی صنام sanam | جاروبرقی خوابیده یا ایستاده صنام

تعمیر جاروبرقی صنام | نکات تعمیر و نگهداری جاروبرقی صنام، مکانیزم عملکرد جاروبرقی صنام

جاروبرقی یکی از ضروری ترین و پرکاربردترین وسایل خانگی به شمار می رود. بنابراین روش صحیح استفاده و تعمیرات جاروبرقی امری ضروری تلقی می گردد. در صورت استفاده ی اصولی از جاروبرقی، تعمیرات و سرویس به موقع آن می تواند کارایی و طول عمر این وسیله را افزایش دهد و از هدر رفتن وقت و هزینه جلوگیری کند. شما به خواندن این مقاله علاوه بر تعمیرات جاروبرقی خود می توانید با رعایت برخی نکات ساده از خراب شدن جاروبرقی نیز جلوگیری نمایید.

جاروبرقی صنام

مکانیزم عملکرد جاروبرقی صنام

جاروبرقی وسیله ای است که با استفاده از مکش آشغال ها و مواد زاید را از روی سطوح موجود جمع آوری میکند.این وسیله با استفاده از مکانیزم ایجاد اختلاف فشار باعث جمع آوری آشغال ها می شود. به زبان ساده تر جاروبرقی به وسیله ی موتور خود فشار هوا درون مخزن جارو را کم می کند و این موضوع باعث ایجاد مکش و جمع آوری آشغال ها می شود. در واقع فشار هوا درون مخزن جاروبرقی کمتر از فشار هوای بیرون است.

در چنین شرایطی هوایی که خارج از مخزن می باشد تمایل دارد تا وارد مخزن جاروبرقی شود و در این بین هر چه را که در مسیر خود باشد را مکش کرده و به داخل مخزن می کشد.در نهایت اشیاء و اجسامی که در چنین شرایطی به داخل مخزن کشیده شده اند، در همان جا محبوس شده و هوا مجدد گردش می کند، این مکانیزم برای تمامی جاروبرقی ها اعم از خوابیده و ایستاده کاربرد دارد. در واقع یک موتور الکتریکی وظیفه ی جابجایی هوا را برعهده دارد.

نحوه ی عملکرد آن به این صورت می باشد که موتور از طریق فن هوا را به داخل می کشد و به حرکت در می آورد، در نتیجه آشغال ها درون فضای محبوس به دام می افتند.

تفاوت جاروبرقی خوابیده و ایستاده صنام

اولین تفاوت جاروبرقی های خوابیده و ایستاده در وارد کردن نیروی مورد نیاز جهت حمل جاروبرقی است. در واقع جاروبرقی های ایستاده بیش تر وزن خود را که معمولا شامل موتور، فیلتر، کیسه و سیم جمع کن می باشد را در یک واحد جداگانه قرار می دهد تا وزن جاروبرقی را در زمان حمل کاهش دهد. همچنین به دلیل استفاده از لوله ی فنری در جاروبرقی های ایستاده می توانید با ثابت ماندن جاروبرقی فضای بیشتری از خانه را پوشش دهید.

مزیت دیگر جاروبرقی های ایستاده نسبت به خوابیده این است که می تواند موتور بزرگتر و پرقدرت تری را در خود جای دهد.

هر دو مدل از جاروبرقی های ایستاده و خوابیده با استفاده از برس های چرخان آشغال های چسبیده به سطوح را جمع کرده و به داخل می فرستند.

معرفی قطعات و قسمت های مختلف جاروبرقی صنام

جارو برقی صنام هم مانند سایر لوازم برقی از قسمت ها و قطعات متفاوتی تشکیل شده است که در صورت عملکرد صحیح مانند یه مجموعه به هم پیوسته در کنار یکدیگر جاروبرقی را می سازند. و از کار افتادن هر یک از این اجزا می تواند عملکرد جاروبرقی را مختل نماید. به همین دلیل آشنایی با این قطعات و مسئولیت آن ها می تواند کمک بزرگی در عیب یابی و تعمیر جاروبرقی نماید.

 • موتور جاروبرقی: موتور جاروبرقی در واقع قلب جاروبرقی است که وظیفه ی مکش زباله ها و آشغال ها به داخل مخزن جاروبرقی را بر عهده دارد.
 • بدنه ی جاروبرقی صنام: بدنه ی جاروبرقی در اصل محفظه ای است که سایر قطعات از قبیل موتور، سیم جمع کن و … را درون خود جای داده است و معمولا از جنس پلاستیک مقاوم و بسته به برند جارو برقی در طرح ها و رنگ های متفاوت ساخته می شود.
 • لوله جاروبرقی صنام: این لوله که به لوله تلسکوپی نیز معروف می باشد معمولا از جنس فلز ضد زنگ ساخته می شود و به دلیل خاصیت ارتجاعی آن کاربری جارو را راحت تر می کند.
 • خرطومی جاروبرقی صنام: این لوله به دلیل طراحی خرطومی آن امکان حرکت در جهات مختلف را به کاربر می دهد و به همین جهت جنس آن لاستیک نرم می باشد. وظیفه ی خرطومی جاروبرقی ایجاد مسیر جهت مکش آشغال ها به داخل مخزن می باشد.
 • سیم جمع کن جاروبرقی صنام: وظیفه ی این قسمت جمع کردن سیم جاروبرقی پس از اتمام کار به صورت خودکار می باشد. همچنین در زمانی که از جاروبرقی استفاده نمی شود این قسمت از سیم جاروبرقی محافظت می نماید.
 • فیلتر جاروبرقی: فیلتر جاروبرقی از جنس اسفنج بوده و از ورود گرد و غبار به داخل جاروبرقی و هم چنین بازگشت آن به سمت موتور جلوگیری می کند.
 • کیسه ی جاروبرقی صنام: کیسه ی جاروبرقی قسمتی است که زباله های مکش شده توسط موتور را درون خود جای می دهد این کیسه ها معمولا در دو نوع دائمی و یکبار مصرف تولید می شوند. و عموما کیسه هایی که بر روی عمده جاروبرقی ها نصب می شوند از نوع دائمی و از جنس میکرو فیلتری می باشند.
 • برس جاروبرقی صنام: این قطعه انتهایی ترین قسمت جاروبرقی می باشد که بر روی زمین کشیده می شود تا زباله هایی که به زمین چسبیده اند را نیز تمیز نماید.
 • ترموستات جاروبرقی صنام: این قطعه یکی از مهم ترین قطعات در جاروبرقی محسوب می شود که وظیفه ی محافظت از موتور را برعهده دارد در صورتی که دمای موتور از حد مجاز بیشتر شود ترموستات جاروبرقی به طور خودکار دستگاه را خاموش می کند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات نمایندگی تعمیرات جاروبرقی توشیبا TOSHIBA

چگونه عیب جاروبرقی صنام را پیدا کنیم؟

جواب این سوال یکی از اساسی ترین مراحل تعمیرات جاروبرقی می باشد. در صورتی که مشکل جاروبرقی را پیدا کنید ۵۰ درصد راه را رفته اید. در ادامه ما به برخی از مشکلات رایج در جارو برقی ها خواهیم پرداخت.

کار نکردن موتور جاروبرقی صنام

اگر موتور جاروبرقی کار نکرد در ابتدا از اتصال دستگاه به به برق اطمینان حاصل نمایید و سپس به سراغ پریز برق رفته و از برق دار بودن آن مطمئن  شوید. اکنون به سراغ سیم جاروبرقی رفته و از لحاظ قطعی و عدم اتصال آن را بررسی کنید و در صورت قطع بودن آن را رفع نمایید. بعد از بررسی موارد گفته شده کلید on/off موتور جاروبرقی را چک کنید. و در مرحله ی آخر موتور جاروبرقی را بررسی کرده و در صورتی که نیاز به تعویض داشت آن را تعویض نمایید.

جاروبرقی صنام

کند کار کردن موتور جاروبرقی صنام

 • یکی از دلایل عمده این ایراد گرفتگی ناشی از گرد و غبار در قسمت های مختلف جاروبرقی می باشد.
 • همچنین می توانید در صورت لزوم برس های فرسوده را نیز تعویض نمایید.
 • بیرینگ های خشک را نیز روغن کاری کرده و در صورت نیاز آن ها را نیز تعویض کنید.
 • در صورتی که موتور جاروبرقی به صورت بریده بریده کار میکند باید ابتدا کابل برق جاروبرقی را بررسی کرده و در صورت قطعی آن را رفع کنید سپس فن جاروبرقی را نیز تست کنید و در صورت نیاز آن را نیز تعویض کنید.

کم شدن مکش جاروبرقی صنام

کم شدن مکش جاروبرقی یکی از مشکلات رایج مصرف کنندگان می باشد. اگر علت این ایراد به درستی تشخیص داده نشود ممکن است موتور دستگاه آسیب ببیند و به مرور بسوزد.

 • لوله دستگاه را بررسی نمایید و در صورت گرفتگی و یا انسداد آن را رفع کنید زیرا انسداد لوله باعث اعمال فشار بیشتر به موتور در جهت رفع گرفتگی شده و به مرور زمان موتور از کار می افتد.
 • گاهی ممکن است فیلتر دستگاه کثیف شده باشد و جلوی مکش جاروبرقی را بگیر لذا توصیه می شود در بازه های زمانی مختلف اقدام به تمیز کردن فیلتر جاروبرقی خود نمایید.
 • پر شدن کیسه جاروبرقی هم از علل شایع کاهش مکش دستگاه می باشد. توجه داشته باشید چه کیسه ی جاروبرقی شما یکبار مصرف باشد و چه از نوع پارچه ای قابل تخلیه باشد باید آن را پس از پر شدن تخلیه و یا تعویض نمایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیرات جاروبرقی شیائومی | مشکلات رایج جاروبرقی شیائومی

جاروبرقی صنام

لرزش جاروبرقی صنام به هنگام استفاده

اگر در هنگام استفاده از جاروبرقی، جارو دچار لرزش شود علت آن به جای گذاری اشتباه موتور درون محفظه و یا خرابی گیره های نگهدارنده ی موتور بر می گردد. زمانی که گیره های نگهدارنده ی موتور بشکند و یا موتور به درستی در جای خود چفت و بست نشود به دلیل توان بالای موتور به هنگام کار جاروبرقی دچار لرزش خواهد شد. در صورتی که این لرزش موتور به موقع رفع نشود می تواند باعث قطع سیم های رابط موتور و یا شکستن محفظه ی جاروبک ها و ذغال ها شود.

علت وجود صدای ناهنجار به هنگام استفاده از جاروبرقی صنام

اگر در زمان استفاده از جاروبرقی متوجه صدای ناهنجار دستگاه شده اید توصیه می شود یکی از موارد زیر را بررسی نمایید.

 • پروانه دستگاه را بررسی کنید ممکن است پروانه جاروبرقی شل باشد و یا شکسته باشد.
 • احتمال دارد بیرینگ دستگاه خراب شده باشد. در صورت خرابی بیرینگ به هنگام کار موتور صدای ناهنجاری تولید می شود.
 • در برخی از موارد این صدا به ذغال های دستگاه برمیگردد در صورتی که ذغال های دستگاه فرسوده و یا کوتاه شده باشد در هنگام کار جرقه زده و باعث ایجاد سر و صدای زیادی می شود.

جاروبرقی صنام

لوازم مورد نیاز جهت تعمیر جاروبرقی صنام

در صورت پیدا کردن عیب جاروبرقی باید قطعات مورد نیاز از قبیل تسمه، موتور، فیلتر، لوله و … را تهیه نمایید. برای تهیه ی این قطعات می توانید به نمایندگی های مجاز برند مورد نظر مراجعه نمایید. ابزار های مورد نیاز برای تعمیر جاروبرقی به شرح زیر می باشد

 • انبردست
 • مولتی متر
 • پیچ گوشتی در سایز های مورد نیاز
 • چسب
 • دم باریک

نکات تعمیر و نگهداری جاروبرقی صنام

با رعایت کردن نکات زیر می توانید عمر جاروبرقی خود را افزایش داده و از برخی خرابی های جاروبرقی صنام خود جلوگیری کنید این کار موجب جلوگیری از هدر رفتن وقت و هزینه خواهد شد.

 • سعی کنید جاروبرقی صنام خود را در محل های گرم و در مجاورت شوفاژ یا بخاری استفاده نکنید.
 • از قرار گیری مناسب کیسه ی جاروبرقی صنام در جای خود مطمئن شوید.
 • توصیه می شود قبل از استفاده از جاروبرقی صنام محلی که قرار است جارو کشیده شود را بررسی و در صورت وجود سوزن یا اجسام نوک تیز و زباله های بزرگ آن را با دست بردارید.
 • در صورتی که قصد استفاده از جاروبرقی صنام به مدت طولانی را دارید سعی کنید هر ۱۵ دقیقه به جارو برقی خود استراحت دهید.
 • فیلتر های جاروبرقی صنام را بصورت دوره ای تمیز و در صورت لزوم تعویض نمایید.
 • از قرار دادن اجسام سنگین بر روی جاروبرقی صنام و یا اعمال فشار بر آن خودداری کنید.
 • هرگز از کیسه ی پلاستیکی به جای کیسه ی اصلی جاروبرقی صنام استفاده نکنید.
 • برای روشن و خاموش کردن جاروبرقی و یا همچنین افزایش و کاهش قدرت آن از پا استفاده نکنید.

جاروبرقی صنام

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

جاروبرقی صنام به وسیله ی موتور خود فشار هوا درون مخزن جارو را کم می کند و این موضوع باعث ایجاد مکش و جمع آوری آشغال ها می شود.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا