خدمات شستشو

روش درست جدا کردن لباس‌های تمیز از لباس کثیف چگونه است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در برخی مواقع انجام دادن برخی از کارها طولانی و خسته کننده می‌باشد. کارهایی که با گذشت زمان نیز ساده‌تر نشده و همچنان مشکل هستند. جدا کردن زباله‌ها، جارو کردن خانه، شستشوی ظرف‌ها و… همه از جمله کارهای وقت‌گیر می‌باشند و خسته کننده هستند. برای اینکه انرژی کمتری برای برخی از کارها صرف کنید، باید با برنامه منظم و استراتژی در دراز مدت به صورت برنامه‌ریزی شده عمل نمایید. برای اینکه بتوانید در زمان شستشو به صورت درست جدا کردن لباس‌های کثیف را انجام دهید، باید با شیوه درست انجام این کار آشنا باشید.

جدا کردن لباس‌های کثیف بر اساس رنگ

یکی از بهترین روش‌های جدا کردن لباس‌های کثیف برای شستشو این است که آنها را با توجه به رنگ آنها به دو دسته روشن و تیره تقسیم نمایید، که اکثر افراد این کار را انجام می‌دهند. وقتی که لباس‌های کثیف با توجه به رنگ آنها جدا می‌شود، احتمال رنگ دادن و خراب شدن آنها بسیار کاهش پیدا می‌کند.

توصیه می‌شود که برای شستشوی حوله‌ها، لباس‌ها و ملحفه‌های سفید از آب بسیار گرم استفاده کنید و در صورت تمایل و نیاز از کمی سفید کننده نیز استفاده نمایید. در کنار این لباس‌های تیره را از لباس‌های روشن جدا نموده و آنها را به صورت جداگانه با استفاده از آب سرد مورد شستشو قرار دهید. باید بدانید که لباس‌های کوچک مثل جوراب را بهتر است که با دست شستشو دهید تا بتوانید تا جایی که امکان دارد از گم شدن آنها جلوگیری نمایید.

لباس‌ها را قبل از شستن مورد بررسی قرار دهید

لباس‌ها را با توجه به رنگ‌های آنها مرتب نموده و سپس قبل از اینکه آنها را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید مورد بررسی قرار دهید. در برخی مواقع امکان دارد که وجود یک لنگ جوراب قرمز در بین دیگر لباس‌های روشن که قصد شستشوی آنها را دارید، فاجعه‌ای به بار آورد. همچنین احتمال دارد که در جیب لباس‌ها و یا شلوارها اشیایی مانند سکه یا دیگر موارد سخت وجود داشته باشد که هم به دستگاه و هم به لباس شما آسیب خواهد رساند. بنابراین باید از تفکیک لباس‌ها و خالی بودن جیب آنها اطمینان حاصل نمایید.

حتما بخوانید:   آشنایی با خشکشویی پتو

جدا کردن لباس‌ها بر اساس نوع پارچه

یکی دیگر از راه‌هایی که برای تفکیک لباس‌ها پیش از شستشو از آن استفاده نمایید این است که آنها را با توجه به نوع پارچه جداسازی نمایید. برای نمونه بعضی از لباس‌ها ممکن است که پرز بدهند و لباس‌های دیگر آنها را جذب می‌کنند. وقتی که این لباس‌ها بدون تفکیک و با یکدیگر مورد شستشو قرار می‌گیرند، مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

البته باید بدانید که لباس‌هایی که دارای پارچه بسیار ظریفی هستند، حتماً باید با دست شسته شوند و یا آنها را به خشکشویی‌های معتبر و با تجربه بسپارید تا به صورت اصولی این کار را انجام دهند. در صورتی که لباس‌های کمی برای شستشو دارید وسوسه نشوید که آنها را با هم داخل دستگاه قرار دهید. برای اینکه طول عمر لباس‌ها حفظ شود، آنها را در سبد جداگانه تفکیک کنید تا لباس‌های کثیف دیگری با آنها اضافه شود و یا شستن آنها را خودتان با دست انجام دهید.

برای جلوگیری از آسیب دیدن یا سایش لباس‌های سنگین‌تر یا پارچه‌های بسیار ظریف آنها را از یکدیگر جدا کنید. امکان دارد که لباس‌های بسیار ظریف مانند حریر، با دکمه‌ها و زیپ‌های لباس‌های دیگر دچار خرابی شوند.

یکی دیگر از دلایل جدا کردن لباس‌ها بر اساس نوع پارچه این است که لباس‌های سنگین‌تر در مقایسه با پارچه‌های سبک‌تر در مدت زمان بیشتری خشک می‌شوند یعنی در صورتی که پس از شستشوی لباس‌ها آنها را روی بند درخت آویزان نمایید، لباس‌هایی که پارچه‌های آنها سنگین‌تر است دیرتر خشک می‌شوند.

جدا کردن لباس‌های کثیف

به دستورالعمل های مراقبت لباس‌های مختلف توجه کنید

در هنگام جدا کردن لباس‌های کثیف باید به راهنمای شستشوی آنها و دستورالعمل‌هایی که بر روی برچسب آنها قید شده است، توجه کنید. این موضوع بسیار حائز اهمیت است. برچسب‌هایی که در گوشه لباس‌ها وصل شده‌اند برای نگهداری و شستشوی صحیح لباس‌ها توصیه‌هایی را بیان می‌کنند. با توجه به راهنمای شستشو می‌توانید از آسیب دیدن لباس‌ها به علت شستشوی نادرست جلوگیری نمایید.

توجه داشته باشید که برخی از لباس‌ها را برای اولین بار حتماً باید به صورت تنهایی مورد شستشو قرار دهید. به این لباس‌ها، لباس‌های با رنگ عمیق گفته می‌شود که می‌توان به ژاکت‌های قرمز یا شلوار جین آبی اشاره کرد که حتماً باید برای اولین بار به تنهایی شسته شوند.

تفکیک لباس‌ها با توجه به مقدار کثیفی آنها

لباس‌هایی که دارای آلودگی و کثیفی بیشتری هستند، باید برای مدت طولانی‌تری شسته شوند. بنابراین بهتر است که آنها را به صورت جداگانه بشویید. این کار موجب می‌شود که لکه‌های سنگین از بین بروند. مرتب کردن و تفکیک لباس‌ها با توجه به مقدار آلودگی و لکه آنها موجب می‌شود که آسیب کمتری به لباس‌ها وارد شود. چون در صورتی که جدا کردن لباس‌های کثیف با توجه به میزان کثیف بودن آنها انجام شود، نیازی نخواهد بود که شستشوی سنگین و طولانی برای همه لباس‌ها انجام شود.

حتما بخوانید:   چگونه لکه وایتکس را از روی لباس پاک کنیم | روش پاک کردن لکه وایتکس

توجه نمایید که اگر لکه‌ای بر روی لباس شما ایجاد شده است، در کمترین زمان ممکن آنها را از بین ببرید تا شستشوی آنها راحت‌تر و آسان‌تر انجام شود. لکه‌های سنگین حتماً باید در اسرع وقت از بین برده شوند تا قدرت آنها از مواد شوینده بیشتر نشود.

اهمیت جدا کردن لباس‌های کثیف

جدا کردن لباس‌های کثیف و مرتب سازی آنها پیش از شستشو در ماشین لباسشویی موجب می‌شود که در هزینه و وقت شما صرفه‌جویی زیادی شود و همچنین سلامت لباس‌ها تضمین خواهد شد. همانطور که گفته شد جدا کردن لباس‌های کثیف به طولانی شدن عمر آنها کمک زیادی می‌کند. بنابراین از این به بعد لباس‌های خود را با دقت بیشتری داخل ماشین لباسشویی بگذارید.

طریقه استفاده از ماشین لباسشویی برای شستشوی لباس‌ها

اکثر مردم مختلف ماشین لباسشویی خود را نتیجه گرفته و تنها از برخی از آنها استفاده می‌کنند. باید بدانید که انتخاب بهترین چرخه شستشو موجب می‌شود که در مصرف انرژی و همچنین مصرف آب صرفه‌جویی زیاد شود و از خرابی و آسیب دیدن لباس‌ها و دستگاه شما جلوگیری می‌شود. برای اینکه بتوانید به صورت صحیح و اصولی از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید، باید پس از جدا کردن لباس‌های کثیف، به موارد زیر نیز توجه نمایید:

  • با توجه به برچسب مراقبت از لباس چرخه شستشو و دمای مناسب برای آن را انتخاب نمایید. ممکن است که پیراهن کثیفی را در بعد از ظهر بخواهید مورد شستشو قرار دهید، به همین علت با عجله چرخه شستشوی سریع را انتخاب می‌کنید. اما باید اتیکت لباس را بررسی کرده و اطلاعاتی که در آن آمده است را مرور کنید. امکان دارد که شستشوی سریع موجب آسیب دیدن لباس شما شود.
  • در مواقعی که از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، باید بدانید که طول دوره شستشوی لباس‌ها افزایش پیدا می‌کند. وقتی که جدا کردن لباس‌های کثیف را انجام دادید، با انجام دادن تنظیم مناسب، شستشوی لباس‌ها را در زمان کمتری انجام دهید. در این صورت از چین و چروک بیش از اندازه لباس جلوگیری می‌شود.
  • با توجه به نوع لباسی که مورد شستشو قرار می‌دهید، باید از مواد شوینده مناسب استفاده نمایید. پس از اینکه جدا کردن لباس‌ها را انجام دادید، مایع، پودر یا قرص لباسشویی مناسب را به آن اضافه نمایید. قبل از آنکه لباس‌ها را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید، داخل محفظه مخصوص آن از قرص‌های پودری می‌توانید استفاده نمایید.
  • توجه نمایید که اگر جدا کردن لباس‌ها را انجام دادید و متوجه شدید که لباس‌های کثیف شما بیش از اندازه زیاد است، دستگاه خود را تر از ظرفیت پر نکنید و شستشوی آنها را در دو مرحله می‌توانید انجام دهید. در این صورت هم شستشوی لباس‌ها بهتر انجام خواهد شد و هم به دستگاه شما آسیبی وارد نشده و مقدار کارایی آن کاهش پیدا نخواهد کرد.
  • پس از جدا کردن لباس‌های کثیف باید به نوع آنها توجه نمایید و برنامه شستشوی مناسب به آنها را انتخاب کنید. امروزه ماشین‌های لباسشویی دارای برنامه‌های شستشوی مختلفی هستند. برای نمونه در صورتی که پارچه لباس کثیف شما از نوع ظریف است، می‌توانید برنامه مناسب با این پارچه را انتخاب کنید و یا اگر می‌خواهید شستشوی لباس‌های ضخیم و پشمی را انجام دهید، باید از برنامه‌ای که مناسب این گونه لباس‌ها است، استفاده نمایید. در این صورت حالت لباس‌ها عوض نمی‌شود و شست و شو به صورت درست انجام خواهد شد.
  • یکی دیگر از نکات بسیار مهم برای شستشوی درست لباس‌ها این است که دمای دستگاه خود را کنترل کنید. برخی از ماشین‌های لباسشویی تنظیمات بخار نیز دارند که موجب می‌شوند لباس‌ها تمیزتر شسته شوند. وقتی که جدا کردن لباس‌های کثیف انجام شد، با توجه به میزان کثیفی و نوع پارچه‌ای که دارند، باید دمای مناسب برای شستشوی آنها انتخاب شود.
حتما بخوانید:   راهکارهای کلیدی و اصولی جهت شستن کوسن مبل | شستشوی بالشتک مبل در منزل

جدا کردن لباس‌های کثیف

سخن تکمیلی

در مواقعی که می‌خواهید لباس‌های خود در ماشین لباسشویی مورد شستشو قرار دهید، باید حتماً به این نکته مهم توجه نمایید که جدا کردن لباس‌های کثیف از یکدیگر موجب شستشوی بهتر آنها خواهد شد. در صورتی که جدا کردن لباس‌های کثیف با دقت انجام نشود، ممکن است که رنگ آنها به یکدیگر منتقل شود و یا پرز برخی از لباس‌ها توسط لباس‌های دیگر جذب شود و به این ترتیب علاوه بر اینکه شستشو به صورت درست انجام نمی‌شود، لباس‌های شما آسیب‌های جدی خواهند دید. بنابراین حتماً باید قبل از قرار دادن لباس‌ها داخل ماشین لباسشویی آنها را با دقت تفکیک نمایید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

برای شستن لباس‌ها، جدا کردن لباس‌های کثیف چطور است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه جدا کردن لباس‌های کثیف

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x