خدمات نظافتی

خانه تکانی و تغییر دکوراسیون برای عید نوروز

معمولاً ماه اسفند با تمام ماه‌های دیگر سال فرق می‌کند و شاید به دلیل این باشد که ماه اسفند بوی نوروز می‌دهد و همه بعد از یک انتظار طولانی، منتظر نو شدن سال و زنده شدن دوباره طبیعت می‌باشند. روزهای اسفند برای ایرانی‌ها حال و هوای بسیار شورانگیز و عجیبی دارد و خانه تکانی ها نشان می‌دهد که رسیدن بهار نزدیک است. معمولاً در این ماه همه در حال جنب و جوش برای تغییر دکوراسیون خانه بوده و می‌خواهند همه چیز را نو و جدید کنند، به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله از ایبک شما را با سریع‌ترین، ساده‌ترین و بهترین ترفندها برای نو کردن دکوراسیون خانه آشنا کنیم.

خانه تکانی برای عید نوروز

با نزدیک شدن فصل بهار معمولاً دلهره تغییر دکوراسیون و خانه تکانی به جان همه می‌افتد. خانه تکانی یکی از رسم‌های قدیمی ما ایرانیان است که با پایان رسیدن فصل زمستان انجام می‌گیرد. فرارسیدن سال نو انگیزه‌ای می‌شود برای یک شروع پر انرژی.

تعویض دکوراسیون خانه نه تنها می‌تواند ظاهر خانه شما را زیبا کند، بلکه در باطن افراد هم تأثیرگذار است. بعضی‌ها تصور می‌کنند برای تغییر دکوراسیون باید هزینه‌های هنگفت پرداخت کنند، در صورتی که به هیچ وجه اینطور نیست. شما می‌توانید در کمترین زمان و با پرداخت هزینه کم، دکوراسیون خانه خود را به صورتی زیبا تغییر دهید.

راهنمای تغییر دکوراسیون در خانه تکانی

در ادامه برای اینکه ظاهر خانه خود را تغییر داده و به اصطلاح تغییر دکوراسیون بدهید، پیشنهاداتی را برای هر قسمت از منزل ارائه می‌کنیم تا بتوانید در صورت امکان، تغییرات لازم را در تمام نقاط خانه انجام بدهید. استفاده از این ایده‌ها به شما کمک خواهد کرد تا دکوراسیون روحیه بخش و دلنشینی در منزل ایجاد کنید.

خانه تکانی

ایجاد تغییرات در ورودی خانه

ورودی خانه اولین جایی است که نیاز به تغییر دارد. معمولاً خانه‌های امروزی آپارتمان بوده و از حیاط بی‌بهره هستند و دارای فضای ورودی کوچکی هم می‌باشند، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای ورودی منزل تزیین گل آرایی را انتخاب کنید. گل‌های بهاری مانند سنبل و یا سبزه‌های زیبا می‌توانند برای نوروز جهت تزیینات ورودی استفاده شوند، البته طرز استفاده از آنها هم به سلیقه و نظر شما بستگی دارد. شاید دوست داشته باشید که از گلدان‌های آویز استفاده کنید. تزیینات درب ورودی را می‌توانید با راهکارهای ساده ولی جذاب انجام دهید. گاهی ایده‌های خلاقانه می‌تواند زیبایی های چشمگیر خلق کند.

حتما بخوانید:   سقف کاذب چیست و چگونه می توان آن را تمیز کرد؟

نقطه کانونی در پذیرایی ایجاد کنید.

نقطه کانونی در هر خانه‌ای اهمیت بسیاری دارد. شاید سؤال کنید نقطه کانونی چیست؟ گاهی ممکن است نقطه‌ای کانونی یکی از وسایل منزل باشد و یا حتی یکی از دیوارهای خانه.

نقطه کانونی به جایی می‌گویند که در هنگام ورود به منزل، بیشتر از جاهای دیگر به چشم می‌آید. در اصل نقطه کانونی توجه افراد را در هنگام ورود جلب می‌کند. شما می‌توانید با نورپردازی فضای خانه را به راحتی عوض کنید. مثلاً یکی از دیوارهای منزل را برای نقطه کانونی انتخاب کرده و دکوراسیون نور را در روی دیوار پیاده کنید و یا حتی یک جفت دیوار کوب کلاسیک یا مدرن در روی دیوار نصب کرده و به وسیله نورپردازی نقطه کانونی زیبایی ایجاد کنید.

یا می‌توانید یک جفت آباژور زیبا را در دو طرف شومینه پذیرایی قرار دهید، در این صورت بهتر است که مبلمان را هم در اطراف آن بچینید تا فضایی بسته و صمیمی ایجاد شود، به این ترتیب یک نقطه کانونی برای پذیرایی درست کرده‌اید.

بیشتر خانواده‌های ایرانی برای تغییر دکوراسیون معمولاً از اتاق نشیمن شروع می‌کنند. رنگ آمیزی کردن اتاق نشیمن بهترین تنوع برای شروع سال نو می‌باشد. اگر فرصتی برای رنگ آمیزی ندارید، می‌توانید یکی از دیوارهای نشیمن را انتخاب کرده و آن را متناسب با کفپوش، فرش و یا مبلمان رنگ کنید و همانطور که گفتیم در روی دیوار نقطه کانونی ایجاد کنید.

غیر از رنگ آمیزی می‌توان با کاغذ دیواری هم دیوارهای پذیرایی را تغییر داد. در صورتی که امکان تعویض مبل‌ها نیست کوسن‌های مبل را تغییر دهید و یا جای مبل‌ها را عوض کنید. به این وسیله اتاق پذیرایی و نشیمن شما تغییر زیادی خواهد کرد. استفاده از میز شیشه‌ای باعث می‌شود فضای اتاق بزرگتر به نظر بیاید.

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید برای زیباتر شدن اتاق پذیرایی انجام دهید، گذاشتن یک کتابخانه برای کسانی است که اهل کتاب می‌باشند. کتابخانه‌ای زیبا و ساده، باعث ایجاد فضایی گرم و صمیمی خواهد شد. در صورت استفاده از کتابخانه، بهتر است از رنگ‌های متضاد برای رنگ آمیزی کتابخانه استفاده کنید. البته تأثیر تابلو فرش، تابلوهای نقاشی و تأثیر مجسمه‌ها را در اتاق پذیرایی فراموش نکنید.

تغییر دکوراسیون اتاق خواب

برای تغییر دکوراسیون در اتاق خواب گزینه‌های زیادی وجود دارد. مثلاً شما می‌توانید برای لباس‌های مدرن خود از رگال‌ها استفاده کنید و لباس‌های بهاری جدید را در آن قرار دهید. انتخاب نوع رگال برای لباس ها، به سبک دکوراسیون اتاق شما بستگی دارد، شما می‌توانید لباس‌های نو خود را به آن آویزان کنید. گذاشتن یک آینه قدی در کنار اتاق خواب می‌تواند شما را در ست کردن لباس‌ها یاری کند.

حتما بخوانید:   ترفندهای عالی برای تمیز کردن آشپزخانه

استفاده از نیمکت پای تخت هم گزینه مناسبی است. برای انتخاب این نیمکت‌ها گزینه های زیادی دارید. می‌توانید حتی از یک جعبه چوبی و یا چمدان قدیمی و یا حتی تشک‌های سنتی استفاده کنید و یک نیمکت پای تخت خلق کنید.

از عوض کردن روبالشتی و ملافه‌ها هم غافل نشوید. اگر برایتان امکان دارد بهتر است از ملافه‌های بهاری و رنگ روشن استفاده کنید.

تغییر دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه جزو جاهایی می‌باشد که تغییرات اساسی زیادی در آن می‌توان انجام داد و معمولاً هزینه‌های این تغییرات هم زیاد است. اگر می‌خواهید با روش‌های ساده و ارزان این تغییرات را ایجاد کنید بهتر است از دیوارپوش‌های بین کابینتی کمک بگیرید. نوع، طرح و رنگ این دیوارپوش‌ها می‌تواند به طور کلی فضای آشپزخانه شما را تغییر دهد. بهتر است برای رنگ‌های کابینت از نقش‌های شاد و رنگارنگ استفاده کنید.

برای زیباسازی آشپزخانه و جلوگیری از شلوغی‌های آن، می‌توانید از قفسه‌های مختلف استفاده کنید. بعضی از قفسه‌ها را می‌توانید خودتان درست کنید فقط کافیست کمی خلاقیت به خرج دهید.

معمولاً عوض کردن کابینت‌ها می‌تواند تغییر زیادی در دکوراسیون آشپزخانه بدهد ولی مسلماً این کار هزینه زیادی دارد. اگر می‌خواهید بدون پرداخت هزینه هنگفت دکوراسیون کابینت‌ها را تغییر دهید، یک راه استفاده از برچسب‌ها و استیکرها در روی کابینت و راه دیگر هم رنگ کردن کابینت‌ها است. اگر می‌خواهید آشپزخانه مدرن داشته باشید، همه کابینت‌ها را با یک نقش و رنگ تغییر ندهید. بهتر است از دو رنگ مکمل برای این کار استفاده کرده و یا اینکه استیکرهای ساده و طرح‌دار را در کنار هم استفاده کنید. البته تمام این موارد به دکوراسیون آشپزخانه‌تان بستگی دارد.

یک شلف دیواری زیبا و ساده هم می‌تواند ایده نوروزی جالبی برای آشپزخانه باشد. ظرف‌های شیشه‌ای را که پر از خوراکی‌ها و ادویه‌جات رنگارنگ است به شکل حرفه‌ای در روی این شلف‌ها گذاشته و با این کار آشپزخانه خود را زیباتر کنید.

تغییر دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام

مسلماً عوض کردن کاشی‌ها و بازسازی سرویس بهداشتی و حمام کار پرهزینه و زمانبری است، اگر وقت زیادی نداشته و یا نمی‌خواهید هزینه زیادی برای این کار صرف کنید، می‌توانید با چند تغییر ساده، سرویس بهداشتی خانه را شیک کنید.

حتما بخوانید:   راهکارهایی برای اجرای فنگ شویی در خانه | نحوه اجرای فنگ شویی

برای تغییر دادن دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام می توانید از ملزومات بهداشتی مثل شلف‌های جا حوله ای، قفسه‌ها، شمع‌های تزیینی و وسایل دیگر بهداشتی استفاده کنید. از بعضی گیاهان و گلدان‌هایی که به نور زیادی نیاز ندارند و مقاومت زیادی هم در مقابل رطوبت دارند، می‌توانید در حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنید. اگر مکان سرویس بهداشتی شما کوچک است می توانید از کابینت‌های کوچک در آنجا استفاده کنید.

نکات مهم برای تغییر دادن دکوراسیون خانه در هنگام خانه تکانی

در هنگام خانه تکانی معمولاً افراد دوست دارند که تغییر دکوراسیونی در خانه ایجاد کنند. به غیر از مواردی که گفتیم به چند نکته دیگر هم در هنگام تغییر دکوراسیون خانه، باید توجه کنید که مهمترین آنها عبارتند از:

  • وقتی برای خانه تکانی عید دست به کار شده و می‌خواهید دکوراسیون خانه را هم کمی تغییر دهید، بهتر است تمام دکوری‌های ریز و یا قالی‌های اضافه را از منزل جمع کرده و خانه‌تان را از شلوغی نجات دهید. مثلاً یک گلدان بزرگ و یا یک تابلوی زیبا برای اتاق نشیمن کافیست.
  • نور طبیعی را فراموش نکنید. بهتر است پرده‌های نازک و حریر رنگ روشن را انتخاب کرده و جایگزین پرده‌های ضخیم کنید و بگذارید تا هوای بهاری و نور آفتاب خانه شما را تغییر دهد.
  • استفاده از گیاهان و گل‌های زیبا برای دکوراسیون بهاری واقعاً لازم است. فرقی نمی‌کند در کدام قسمت از خانه می‌خواهید از گلدان استفاده کنید، مهم این است که در خانه گل و گیاه قرار دهید.

گیاهی که برای داخل خانه می‌خواهید انتخاب کنید باید حتماً برای منزل مناسب باشد. بعضی از گیاهان دارای پشه بوده و ممکن است برایتان مشکل ساز شود. گیاهی باید انتخاب کنید که به نور زیاد نیاز نداشته باشد. می‌توانید یک گلدان زیبا در روی میز قرار داده و یا یک گلدان بزرگ در کنار اتاق پذیرایی بگذارید. به این صورت نه تنها باعث زیبایی منزل خود شده‌اید، بلکه هوای خانه هم تمیز می شود.

خانه تکانی

هنگام خانه تکانی با رنگ‌ها آشتی کنید.

معمولاً افراد در زمستان و پاییز از رنگ‌های درخشان دوری می‌کنند ولی وقتی بهار می‌رسد نوبت رنگ‌های درخشان است و باید سراغ سایه‌های روشن، خاص و پرقدرت بروید. با توجه به سلیقه شخصی خود، از پرده، فرش و پادری گرفته تا  ملافه‌های اتاق خواب، بهتر است از رنگ‌های روشن و قدرتمند باشد. ترکیب رنگ‌های نارنجی و زرد می‌تواند باعث دیده شدن نور بهاری در خانه شود.

31

خانه تکانی و تغییر دکوراسیون برای عید نوروز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای تغییر دکوراسیون در خانه تکانی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

4 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x