تعمیرات تاسیسات برقی

راهکارهایی برای بالا بردن امنیت کرکره برقی

افزایش ضریب امنیت در کرکره برقی

کرکره برقی یکی از بهترین راه کارها برای افزایش امنیت بسیاری از مکان های تحت مالکیت افراد است که به کمک بهره مندی از تکنولوژی حفاظتی جدید تر نسبت به سایر انواع کرکره و همچنین ساختار جدیدتر و ضریب امنیت بالا توجه بسیاری از صاحبان کسب و کار را به خود جلب کرده و جایگزین درب های آهنی و سنگین شده است.

امروزه کرکره های برقی در دو نوع تولید و ساخته می شوند که عبارت اند از کرکره برقی با تیغه آلومینیومی و کرکره برقی با تیغه شفاف. این کرکره ها در برابر ضربه مقاوم بوده و امروزه به فراوانی برای حفاظت از ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری، انبارها و پارکینگ ها و … از آن استفاده می شود.

با اینکه امروزه کرکره های برقی به شکلی گسترده و با اطمینان و امنیت بالا مورد استفاده قرار می گیرند با این حال ممکن است برخی افراد به دنبال امنیت بیشتری برای حفاظت از مکان مورد نظر باشند و البته می توانند با استفاده از راهکارهایی به میزان امنیت دلخواه دست پیدا کنند.

با توجه به اهمیت امنیت در کرکره های برقی، در مقاله پیش رو راهکارهایی برای افزایش ضریب امنیت این کرکره ها ارائه شده است که مطالعه آن به طور قطع راهنمایی سودمند در جهت آگاهی بیشتر خواننده خواهد بود.

کرکره برقی و انواع تیغه آن

امروزه کرکره برقی به یکی از نخستین و بهترین موارد برای حفاظت از املاک و دارایی های افراد تبدیل شده است. این کرکره ها به دلیل کم بودن فضای مورد استفاده، قیمت پایین تر نسبت به جک های اتوماتیک و درب های شیشه ای خودکار، بالا بودن ضریب امنیت و همچنین سر و صدای پایین از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

در حال حاضر کرکره های برقی بر اساس نوع تیغه در دو نوع تولید و به بازار عرضه می شوند، که عبارتند از:

 • تیغه آلومینیومی

تیغه های آلومینیومی سبک، زیبا، مقاوم و مطابق با استاندارهای روز دنیا ساخته می شوند. کرکره های با تیغه آلومینیومی معمول ترین نوع کرکره برقی هستند که طرفداران بسیاری دارند.

 • تیغه شفاف
حتما بخوانید:   نحوه نصب و سیم کشی فتوسل های سه سیم و چهار سیم

تیغه های شفاف از جنس پلی کربنات ساخته می شوند و دارای ظاهری بسیار شیک و مجلل هستند که به طور طبیعی دارای قیمت بالایی نیز می باشند.

کرکره برقی 3

روش های افزایش امنیت کرکره برقی

از جمله راهکارهای موثر بالا بردن امنیت کرکره های برقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نصب اصولی

با آنکه کرکره های برقی دارای امنیت بالایی نسبت به درب های آهنی هستند، اما باید توجه داشت که؛ این نصب اصولی کرکره برقی است که موجب می شود که افراد استفاده کننده بتوانند از امکانات آن برای حفظ اموال خود بهره مند شوند.

برای نصب بایستی از کمک افراد ماهر و دارای تجربه در زمینه نصب کرکره برقی استفاده نمود و همچنین باید مراقب بود که هر دو ردیف تیغه ها از هر دو طرف با استفاده از پیچ های بلند به شفت متصل شده باشند.

در اینجا باید اشاره کرد که نصب غیر اصولی کرکره ها باعث می شود که با استفاده از دیلم و سایر ابزار بتوان به راحتی درب را چند سانتی متر بالا برد و وارد فضای داخلی مکان مورد نظر شد.

 • توجه به جنس تیغه

چنانچه گفته شد تیغه های کرکره از دو جنس شفاف و آلومینیومی ساخته می شوند که استفاده از نوع آلومینیومی آن به دلیل استحکام و همچنین قیمت مناسب تر رایج است. در هنگام خرید کرکره آلومینیومی باید توجه داشت که کرکره برقی آلومینیومی بایستی از تیغه های ضخیم ساخته شده باشد.

در این مورد باید توجه داشت که تیغه های نازک با اعمال فشار و ضربه به سادگی آسیب می بینند و وارد کردن فشار به تیغه میانی آن ها باعث می شود که درب از ریل خارج شود و به سادگی بتوان به فضای داخل آن دسترسی پیدا کرد.

 • نصب قرقره

نصب قرقره از دو طرف راهکاری است که با به کار گیری آن از خارج شدن درب حین فشار و ضربه به کرکره پیشگیری به عمل می آید و در نتیجه دیگر کسی قادر نخواهد بود که درب را با ضربه و فشار باز کند.

 • قطع کردن برق کرکره

برای قطع کردن برق کرکره و افزایش ضریب امنیت آن می توان از نصب قفل استفاده کرد. با نصب قفل بر روی کرکره پس از باز و بسته شدن کرکره با ریموت قفل بسته می شود و دیگر جریان برقی در مدار درب وجود نخواهد داشت. البته برای باز و بسته کردن درب و همچنین برقراری جریان برق ابتدا باید قفل را باز کرد تا ریموت کار کند.

 • نصب کردن دزدگیر

دزدگیر یکی از سیستم های هشدار دهنده است که نصب آن می تواند به میزان قابل توجهی امنیت کرکره های برقی را افزایش دهد. در صورتی که دزدگیر نصب شود و به کرکره درب فشاری برای نفوذ به داخل اعمال شود؛ آنگاه سیستم هشدار فعال و ضمن تولید صدای آژیر با پلیس، نگهبانی و مدیریت (شماره های از پیش تنظیم شده) تماس گرفته می شود.

 • نصب کردن دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته روشی حفاظتی و مبتنی بر سیستم نظارتی هستند که امروزه در بسیاری از اماکن تجاری و اداری که دارای مانیتور هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما بخوانید:   تعمیر دریل مجیک Majic|خدمات تعمیرات دریل مجیک

برای بالا بردن ضریب امنیت کرکره برقی نیز می توان یک دوربین مدار بسته در قسمت بالایی درب نصب نمود و افزون بر آن بر روی ورودی و خروجی ها کنترل و نظارت داشت.

کرکره برقی 1 1

 • استفاده از کرکره مجهز به سیستم کد دهی رولینگ

جهت باز و یا بستن کرکره های برقی موجود در قسمت درب و پنجره می توان به جای کاربرد ریموت کنترل از سیستم های کد دهی رولینگ بهره برد چرا که امنیت بیشتری نسبت به ریموت داشته و کارایی آن نیز بیشتر است. از سوی دیگر باید اشاره نمود که با استفاده از این سیستم باز و بسته کردن کرکره برقی، طول عمر اجزا و قطعات آن افزایش می یابد.

 • نصب کردن قفل هوشمند

شاید بتوان گفت استفاده از کلیدهای خلاص کن راهکاری ساده و عمومی برای قفل کردن در زمان قطعی برق است که شوربختانه قادر به فراهمی امنیت قابل توجهی برای افراد استفاده کننده از آن نیست. به کارگیری قفل های جدیدی که با کارت و یا حتی اثر انگشت باز و بسته می شوند راهکاری نوین و ایده آل برای افزایش امنیت کرکره های برقی و همچنین از بین بردن ضریب امنیت پایین سایر انواع قفل می باشد.

 • حفاظت از ریموت

شاید بتوان گفت ساده ترین راه حل امنیتی، حفاظت از ریموت است، چرا که ریموت در واقعیت همان نقش کلید را برای قفل درب ایفا می کند.

در اینجا باید اشاره کرد که کپی کردن ریموت کرکره برقی کاری سخت و غیر ممکن نیست، بنابراین پیشنهاد می شود که از دادن ریموت به افراد دیگر حتی برای مدت زمان کوتاه خودداری و همچنین برای پیشگیری از گم شدن و سرقت ریموت به خوبی از آن مراقبت شود.

 • استفاده از کاور موتور

جاگذاری درست و اصولی موتور کرکره برقی از دیگر مواردی است که جهت افزایش ضریب امنیت و در هنگام نصب باید آن را مورد توجه قرار داد. بهترین کار آن است که موتور کرکره در داخل فضای شخصی ساختمان (مکان مورد نظر) که به خوبی از آن محافظت می شود، قرار بگیرد.

حتما بخوانید:   سیم کشی کلید دو پل در تأسیسات برقی ساختمان

چنانچه بنا به هر دلیلی مانند کوچک بودن فضا نتوان موتور کرکره را در فضای داخلی قرار داد، پیشنهاد می شود آن را در ارتفاع و مکانی در بالای درب که به راحتی در دسترس نباشد، نصب کرد و همچنین برای آن کاوری فلزی نیز تهیه نمود که به این تربیت بتوان از آن در برابر ضربه و حتی سرقت محافظت کرد.

 • استفاده از قفل برقی

مدتی است که برای افزایش امنیت کرکره های برقی از قفل های برقی استفاده می شود. با استفاده از این قفل ها می توان به صورت خودکار و با فشردن دکمه روی ریموت درب را قفل کرد و پیش از باز کردن کرکره نیز تنها با فشار دادن یک دکمه اقدام به باز کردن قفل نمود.

در اینجا باید اشاره کرد که این قفل ها از استحکام بالایی برخوردار هستند و همچنین نصب آن ها در فضای داخلی دلیلی بر امنیت بالای آن ها است.

 • اطمینان از بسته شدن کامل درب

در هنگام باز و یا بستن کرکره های برقی و به ویژه زمان بستن درب باید منتظر ماند که کرکره به طور کامل پایین بیاید و درب بسته شود چرا که ممکن مواردی پیش بیاید که در اواسط بستن درب، سیستم خودکار درب دچار مشکل شود و درب نیمه بسته رها گردد و یا حتی عدم نظارت بر آن موجب ورود افراد فرصت طلب به داخل آن مکان شود.

 • خرید از برند معتبر

افزون بر تمامی موارد نام برده در بالا، پیشنهاد می شود برای خرید کرکره برقی به مراکز معتبر تولید و فروش آن مراجعه کرد تا بتوان کرکره ای مجهز به تیغه های ضخیم و مرغوب را تهیه کرد. در این مورد باید توجه داشت که برخی از برند های غیر معتبر برای تولید کرکره از آلومینیوم بازیافتی در ضخامت کم استفاده می کنند.

قفل کرکره برقی

در پایان باید اشاره کرد با استفاده از روش های نام برده در بالا می توان امنیت کرکره برقی را به مقدار قابل توجهی افزایش داد. البته پیشنهاد می شود که برای نصب و استفاده از این روش ها به مراکز معتبر تولید و نصب کرکره برقی و تجهیزات مربوط به افزایش امنیت آن مراجعه گردد.

31

راهکارهایی برای بالا بردن امنیت کرکره برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکارهایی برای بالا بردن امنیت کرکره برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x