تعمیرات تاسیسات برقی

نحوه نصب و سیم کشی فتوسل های سه سیم و چهار سیم

فتوسل ها دارای مقاومت های حساسی می باشند که میزان مقاومت آنها با زیاد یا کم شدن نور، کم یا زیاد شده و باعث بسته شدن مدار می شوند. فتوسل ها در خیابان ها و حیاط ها مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم به نحوه نصب و سیم کشی فتوسل های سه سیم و چهار سیم بپردازیم:

فتوسل چیست؟

فتوسل کلید یا سوئیچی است که این امکان را به شما می‌دهد تا به‌ شکل خودکار چندین چراغ را در طول شب و روز با توجه به مقدار روشنایی، روشن و خاموش کنید. این عمل به واسطه سنسور نوری که در درون آن قرار داده شده انجام می‌شود.

سنسور نور چیست و عملکرد آن چگونه است؟

سنسوری که در درون فتوسل قرار گرفته و به نور حساس است، سنسور نور می‌گویند. همانطور که از نام آن مشخص است، به نور حساس بوده و مقاومت آن، با اندازه و میزان نور محیط به راحتی تغییر پیدا می‌کند. به این شکل مقاومت سنسور نور، با زیاد شدن شدت نور در روز، کم می شود و با کاهش شدت نور و غروب خورشید و تاریک شدن هوا، افزایش پیدا می کند. فتوسل با وجود این سنسور وقتی نور به سطح آن برخورد می‌کند، چراغ هایی متصل شده را روشن کرده و با نتابیدن نور خورشید، لامپ ها را خاموش خواهد کرد. با این روش است که چراغ های خیابان ها به هنگام غروب آفتاب بصورت خودکار روشن خواهد شد. پس هر زمان خاموش و روشن شدن خودکار چراغ ها در اطراف و معابر را مشاهده کردید، حتماً می‌دانید که چه چیزی موجب خاموش یا روشن شدن چراغ ها شده است.

سیم کشی فتوسل

انتخاب محل مناسب نصب فتوسل

باید محل مناسبی را جهت نصب فتوسل انتخاب کنید. توجه داشته باشید انتخاب محلی مناسب و همچنین نصب اصولی و صحیح آن اهمیت بسیار ویژه ای دارد. چون در صورت بروز هر گونه اشتباه در نصب نباید منتظر عملکرد صحیح و مناسب فتوسل خود باشید. باید با رعایت نکاتی مهم که در ادامه به آنها می پردازیم دقت بیشتری داشته باشید که بدرستی فتوسل را نصب کنید.

حتما بخوانید:   میزان در آمد شغل برقکاری چقدر است | برقکار ساختمان
نکته‌ی اول نصب

محلی که برای نصب انتخاب می‌کنید، باید حتماً در معرض تابش نور خورشید قرار گرفته باشد و هیچگونه مانعی در تابش نور به فتوسل وجود نداشته باشد. مثلاً فتوسل را نباید در محل های که امکان دارد در طول روز روی فتوسل سایه بندازد، قرار دهید چون محلی نامناسب می باشد.

نکته‌ی دوم نصب

نباید فتوسل را در کنار یک منبع نور به غیر از خورشید قرار دهید. ممکن است بعضی از افراد فتوسل را در زیر چراغ قرار دهند. بهتر است این را به یاد داشته باشید که هرگز نباید فتوسل را در زیر چراغ های دیگر نصب کنید. چون نور چراغ موجب بروز اختلال در عملکرد فتوسل می‌شود. بهترین محل جهت نصب فتوسل، قرار دادن آن بالا یا پشت چراغ می باشد. حتماً اطمینان پیدا کنید هیچ چراغی نباید در نزدیک فتوسل شما قرار گرفته باشد که در عملکرد آن ایجاد مشکل کند.

مراحل نصب فتوسل

زمان نصب فتوسل فرا رسیده است. برای نصب باید مراحل زیر را بدقت انجام دهید:

مرحله‌ی اول نصب:

پایه‌ی فتوسل را باید در محلی مناسب نصب کنید. تمام فتوسل ها را با یک پایه فلزی، چند عدد پیچ و رول پلاک، که به همراه فتوسل به شما ارائه داده شده را آماده بگذارید. چنانچه می‌ خواهید فتوسل را روی دیوار منزل خود نصب کنید، بهتر است رول پلاک‌ ها را در دیوار گذاشته و سپس پایه را در محل قرار بگذارید و پیچ‌ها را در داخل رول پلاک‌ها بخوبی سفت کنید. تا پایه های فتوسل کامل به دیوار نصب شوند. برای نصب پایه ها فتوسل را روی بدنه‌ قرار دهید. بعضی از چراغ هایی که از جنس فلز می باشند، به جای استفاده از رول پلاک باید حتماً از مهره‌ های مخصوص سطح فلزی استفاده کنید.

مرحله‌ی دوم نصب:

پس از اتصال کامل و صحیح پایه به چراغ یا دیوار، فتوسل را بصورتیکه کلاهک آن بخوبی در بالا قرار گرفته باشد، روی قسمت دیگر پایه قرار داده و با پیچ ها، فتوسل را از بخش زیر آن به پایه فلزی فتوسل بدرستی بسته و آنرا محکم کنید.

در این مرحله فتوسل شما بخوبی نصب شده است.

نحوه سیم کشی فتوسل

بعد از نصب فتوسل ها باید به نوع، رنگ و تعداد سیم های فتوسل ها توجه داشته باشید. فتوسل ها فقط در دو مدل چهار سیم و سه سیم تولید می‌شوند و هر کدام از آنها دارای سیم هایی با رنگ‌های مختلف می باشند. در ادامه این مقاله به نحوه سیم کشی فتوسل هایی که سه سیم دارند می پردازیم و سپس روش سیم کشی در فتوسل چهار سیم را با شما بررسی می کنیم.

حتما بخوانید:   روش سیم کشی آنتن ساختمان چگونه است | آموزش سیم‌کشی آنتن تلویزیون

نحوه نصب و سیم کشی فتوسل های سه سیم

جهت نصب فتوسل های سه سیم ابتدا باید با سیم های فتوسل بخوبی آشنا شوید. در این نوع فتوسل ها دارای یک سیم فاز، یک سیم نول، یک سیم فاز خروجی و یک سیم فاز ورودی می باشند. بطور معمول سیم فاز خروجی به رنگ قرمز و سیم فاز ورودی به رنگ مشکی می باشند و سیم نول نیز به رنگ آبی یا سفید است. اما با این حال نمی‌توان فقط از نظر رنگ، نوع سیم های فتوسل را مشخص کرد. چون ممکن است، تولید کنندگان فتوسل سیم های نول یا فاز را با رنگ های دیگری نیز تولید کنند. به همین علت، باید اطلاعات فتوسل خود که روی جعبه آن درج شده را بخوبی بررسی کنید تا بتوانید شرایط سیم های نول و فاز فتوسل ها را براساس اطلاعاتی که تولید کننده داده مشخص کنید و فقط به رنگ آنها توجه نکرده و اقدام به سیم کشی های فتوسل خود نکنید.

راهنمای رنگ سیم های فتوسل

برای اتصال سیم های فتوسل به رنگ سیم ها دقت بیشتری داشته باشید.

  1. سیم فاز ورودی به رنگ مشکی
  2. سیم فاز خروجی به رنگ قرمز
  3. سیم نول رنگ سفید یا آبی

جهت سیم کشی فتوسل های سه سیم باید سیم فاز ورودی فتوسل را مستقیم به فاز شهر متصل کنید. بعد از آن سیم فاز خروجی را باید به لامپ وصل کنید. ولی جهت متصل کردن سیم نول باید ابتدا تک سیم نول فتوسل را تقسیم به دو انشعاب کرده و یکی از آنها را به نول شهر ‌و دیگری را به لامپ وصل کنید.

نصب فتوسل های چهار سیم

در فتوسل های چهار سیم همانگونه که می‌بینید، چهار عدد سیم وجود دارد. این فتوسل نیز مانند فتوسل سه سیم، دارای دو سیم به رنگ مشکی و قرمز است. ولی تفاوت این دو فتوسل در سیم نول آنها است. در فتوسل سه سیم شما باید تک سیم نول را جدا کرده به لامپ ها و برق شهر وصل کنید. ولی در فتوسل های چهار سیم، دو انشعاب از سیم نول گرفته شده تا شما به آسانی بتوانید آنها را به لامپ و نول شهر وصل کنید و دیگر لازم نباشد انشعاب بگیرید.

راهنمای رنگ سیم ها در فتوسل چهار سیم

در فتوسل های چهار سیم رنگ سیم ها به شرح زیر می باشد:

  1. سیم ورودی فاز مشکی
  2. سیم خروجی فاز رنگ قرمز
  3. سیم نول با دو انشعاب رنگ سفید یا آبی
حتما بخوانید:   کنترل یک لامپ از چند نقطه با کلید صلیبی

جهت سیم کشی صحیح فتوسل های چهار سیم باید سیم ورودی فاز و سیم نول آنرا به نول و فاز شهری وصل کنید. سیم های خروجی فاز و سیم نول که در کنار آن قرار گرفته را باید به لامپ ها متصل کنید.

نحوه تست سیم کشی و نصب فتوسل

بعد از نصب فتوسل ها برای اطمینان پیدا کردن از نصب صحیح بهتر است یک سطح تیره، یک پلاستیک سیاه یا درپوش را که نور نمی تواند از آن عبور کند تهیه کنید و آنرا روی فتوسل بکشید. شما با این عمل مانع از تابیدن نور خورشید به سطح فتوسل تازه نصب کرده خود می‌شوید. در اینصورت از سالم بودن فتوسل و همچنین تست سیم کشی اصولی و صحیح، چراغ های وصل شده به آن اطمینان پیدا می کنید. سپس پلاستیک یا درپوشی که روی فتوسل گذاشته اید را بردارید. با انجام این کار و در صورت سالم بودن فتوسل چراغ ها خاموش می شوند. به اینصورت شما فتوسل خود را تست و از عملکرد صحیح آن نیز مطمئن خواهید شد.

چگونگی تنظیم حساسیت فتوسل

با طلوع خورشید و تا هنگام غروب در هر ساعت از روز شدت زیاد نور در محیط اطراف ما با واحد لوکس اندازه‌ گرفته می شود که در حال تغییر کردن است. اکثراً فتوسل ها به شکل پیش فرض در حد مشخصی از مقدار نور، بصورت خودکار چراغ ها را روشن یا خاموش می‌کنند. مثلاً فتوسل های دامتک با شروع تاریکی و شب با نور 6 الی 10 لوکس می تواند چراغ ها را روشن کرده و با نور 15 الی 20 لوکس به هنگام تابش نور خورشید، چراغ ها را به شکل خودکار خاموش کنند. با تغییر دادن مقدار حساسیت های فتوسل ها، شما به فتوسل فرمان می دهید که در چه مقدار از نور، باید چراغ ها را خاموش یا روشن کند.

سیم کشی فتوسل

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد جهت آگاهی شما کاربران به نحوه نصب و سیم کشی فتوسل های سه سیم و چهار سیم پرداختیم. همچنین از روش تست و چگونگی تنظیم حساسیت فتوسل مطالب مهمی را برایتان بیان کردیم. چنانچه سوالی در خصوص فتوسل داشته باشید می توانید با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

31

نحوه نصب و سیم کشی فتوسل های سه سیم و چهار سیم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای رنگ سیم ها در فتوسل چهار سیم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x