تعمیرات جاروبرقی

رفع مشکل آب رفتن در جاروبرقی | آشنایی با جاروبرقی آب و خاک

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مشکلاتی که در هنگام جارو کشیدن ممکن است برای شما ایجاد شود آب رفتن در جاروبرقی است. معمولاً کاربران گاهی متوجه نبوده و آب را جارو می‌کنند و این می‌تواند باعث پیامدهای بدی برای آنها باشد. اگر برای شما هم پیش آمده که اشتباهاً با جاروبرقی معمولی آب را جارو کنید و نمی دانید چگونه می توانید مشکل را برطرف کنید، بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

چگونه می‌توانیم آب‌ها را به وسیله جارو برقی جمع کنیم؟

شاید جاروبرقی شما مکش زیادی داشته باشد و برای پاک کردن تمام کثیفی‌ها عالی به نظر بیاید ولی شما نمی‌توانید برای تمام مواد و لکه‌ها از جاروبرقی استفاده کنید. بیشتر کاربران سؤال می‌کنند که آیا می‌توانیم به وسیله جارو برقی آب را هم جمع کنیم و مشکلی برای دستگاه ما به وجود نمی‌آید؟ در پاسخ باید بگوییم که آب جزو موادی می‌باشد که به وسیله جاروبرقی معمولی، نمی‌توان آن را جمع کرد. این جاروبرقی ها برای جارو کردن آب طراحی نشده اند پس اگر می‌خواهید که آب را به وسیله جاروبرقی جمع کنید باید به این نکته توجه کنید که با این کار نه تنها آسیب جدی به جاروبرقی می‌رسد بلکه خطر برق گرفتگی هم شما را تهدید می‌کند. برای جمع کردن آب به وسیله جاروبرقی باید جاروبرقی‌ های مخصوص آب و خاک را خریداری کنید.

آب رفتن در جاروبرقی

آشنایی با جاروبرقی آب و خاک

اگر به دنبال یک جاروبرقی هستید که همه کثیفی‌ها، خرده‌های شیشه و حتی آب را جمع کند، می‌توانید جاروبرقی‌های آب و خاک خریداری کنید. این جاروبرقی نه تنها مواد جامد را جمع می‌کند، بلکه مایعات را هم می‌تواند از تمام سطوح پاک کند. بیشتر جاروبرقی‌هایی که در منازل وجود دارند از مدل معمولی بوده و فقط خاک را تمیز می‌کنند و توانایی مکش آب و رطوبت را هم ندارند.

جاروبرقی آب و خاک دارای قدرت مکش بسیار بالایی بوده و تقریباً می‌توان گفت که وسیله‌ای همه کاره است. شما می‌توانید به وسیله این جاروبرقی، باد تشک‌های بازی را تخلیه کنید و یا لوله را باز کنید و مهمتر از آن کثیفی‌ها و مایعات ریز و درشت را جمع کنید، ولی به این نکته مهم هم توجه کنید که این جاروبرقی‌ها قیمت بسیار بالایی دارند و به دلیل وزن زیاد و بزرگ بودن، جابجایی آن کمی دشوار است. اگر می‌خواهید این جاروبرقی را خریداری کنید باید ابتدا با شرایط آن آشنا باشید و متناسب با نیاز خود جاروبرقی مناسب را بخرید.

جارو کردن آب و سوختن موتور

جاروبرقی های معمولی مخصوص رطوبت و آب نیستند و شما نمی‌توانید برای جمع کردن آب از آنها استفاده کنید. در این جاروبرقی‌ها اگر چیزی غیر از خاک وارد موتور شود، باعث سوختن آن خواهد شد. افرادی که این مورد را تجربه کرده‌اند می‌گویند که وقتی با جاروبرقی معمولی آب را جارو کردند، موتور دستگاه آنها سوخته است، پس اگر برای شما هم این شرایط پیش آمد و ناخواسته به وسیله جارو برقی خود آب را جارو کردید، حتماً سریعاً برای تعمیر آن اقدام کنید.

در صورت رفتن آب به جاروبرقی چه کار کنیم؟

البته پیشنهاد می‌کنیم که مراقب باشید به هیچ وجه آب به داخل جاروبرقی شما نفوذ پیدا نکند ولی اگر به دلایلی این مشکل برایتان پیش آمد، سریعاً جارو برقی را خاموش کرده و با تعمیرکار ماهر تماس بگیرید، ولی باید به این نکته توجه کنید که امکان دارد شما در مرحله اول متوجه نشوید که آب وارد جاروبرقی شما شده ولی بعد از اینکه از دستگاه استفاده کردید بوی بدی مثل بوی گندیدگی به مشامتان برسد و این بو به شما اخطار می‌دهد که داخل جارو برقی شما آب رفته است. در این زمان باید قطعات جاروبرقی را باز کنید و تمام قطعات را کاملاً خشک کنید. مطمئناً بعد از استفاده دوباره، صدای ناهنجاری از آن خواهید شنید که نشان می‌دهد به موتور فشار می‌آید. در این صورت باید بگوییم که موتور دستگاه شما نیم سوز شده است ولی اکثر موتورهای جاروبرقی وقتی آب به داخل آنها نفوذ پیدا می‌کند سریعاً می‌سوزند و برای استفاده کردن دوباره هم راهی باقی نمی‌ماند. همانطور که در ابتدا برایتان توضیح دادیم بعد از اینکه آب به جاروبرقی نفوذ پیدا کرد بدون استفاده دوباره، سریعاً آن را به تعمیرکار بسپارید زیرا موتوری که در جاروبرقی وجود دارد، جزو قطعات مهم دستگاه بوده و اگر عملکرد درستی نداشته باشد دستگاه شما به طور کلی از حرکت باز می‌ایستد و این مشکل به این دلیل ایجاد می‌شود که موتور نیروی لازم را جهت عملکرد جاروبرقی ایجاد نمی‌کند. اگر موتور جاروبرقی بسوزد لازم است که یک موتور جدید بخرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی مزایا و معایب جاروبرقی هوور

چگونه می‌توانیم قطعات جاروبرقی را باز کنیم؟

باز کردن قطعات وسایل برقی به تخصص خاصی نیاز دارد و جاروبرقی هم مانند وسایل دیگر بوده و شما باید برای باز کردن آن مهارت و دانش لازم را داشته باشید. برای باز کردن قطعات جاروبرقی، ابتدا دوشاخه را از برق درآورید. وقتی می‌خواهید قطعات را باز کنید باید از مکان قرارگیری آنها عکس بگیرید زیرا ممکن است در هنگام جایگذاری آنها، با مشکل روبرو شوید. وقتی آب به داخل جارو برقی شما راه پیدا کرد همان ابتدا آن را از برق بکشید و کیسه آن را بیرون بیاورید. به روش زیر می‌توان قطعات جاروبرقی را از یکدیگر جدا کرد:

 •  در ابتدا باید لوله جاروبرقی، کیسه و فیلترها را جدا کنید.
 • به وسیله پیچ گوشتی تمام پیچ‌های روی بدنه دستگاه را باز کنید.
 • بدنه را به طرف بالا حرکت بدهید تا بتوانید به اجزای الکترونیکی و موتور دستگاه دسترسی یابید.
 • در مرحله بعدی باید موتور جاروبرقی را به آرامی بیرون بیاورید.
 • البته باید پیچ‌های پوشش موتور را هم باز کنید.
 • حالا تلاش کنید تا قطعاتی را که مشاهده می‌کنید خیس هستند، خشک کنید.
 • در جارو برقی سیم جمع کن کنار موتور تعبیه شده باید توجه کنید که به آن آسیب وارد نشود.

چه مواردی باعث می‌شوند که موتور جارو برقی شما بسوزد؟

در ابتدا برایتان گفتیم که یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث سوختن موتور جاروبرقی می‌شود مکش آب به وسیله جاروهای معمولی است. حالا می‌خواهیم بدانیم چه موارد دیگری باعث می‌شوند که موتور جاروبرقی شما بسوزد:

 • اگر شما در حال استفاده از جاروبرقی هستید و متوجه می‌شوید که یک دکمه یا یک سکه در روی زمین افتاده، شاید راحت‌تر است که با جاروبرقی آن را جارو کنید ولی باید بگوییم که این کار شما لطمه زیادی به دستگاه می‌زند. اجسام فلزی و سخت هر قدر هم که بزرگ نبوده و کوچک باشند به فضای داخلی جاروبرقی آسیب می‌زنند. توصیه می‌کنیم اگر جسم سختی در روی زمین افتاده ابتدا آن را بردارید و سپس از جاروبرقی استفاده کنید.
 • اگر جاروبرقی شما دارای کیسه است بهتر است بدانید که ظرفیت کیسه چقدر است و قبل از اینکه کیسه کاملاً پر شود، آن را خالی کنید. فراموش نکنید که پر شدن کیسه باعث می‌شود قدرت دستگاه شما کم شده و به موتور فشار وارد شود، در این صورت جاروبرقی شما داغ می‌کند.
 • جارو کردن شیشه باعث می‌شود کیسه سوراخ شود و شیشه به قسمت‌های دیگر راه پیدا کند. علاوه بر این مورد، لوله خرطومی هم به وسیله مکیدن شیشه، خراشیده و پاره خواهد شد، پس توصیه می‌کنیم برای جمع کردن شیشه‌ها از روی زمین از جارو دستی استفاده کنید و بعد از اینکه تمام شیشه‌ها را جمع کردید برای اطمینان از تمیز شدن زمین، منزل را جاروبرقی بکشید.
 • هیچگاه از دستگاه جاروبرقی خود برای جمع کردن خاکسترهای داغ استفاده نکنید زیرا خاکستر داغ دارای ذرات ریز و داغ است که به قطعات داخلی جاروبرقی آسیب می‌زند، پس ابتدا باید کمی صبر کنید تا خاکسترها کاملاً خنک شود سپس به وسیله جاروبرقی خاک و آب آن‌ها را تمیز کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه زغال جاروبرقی را تعویض کنیم | آموزش تعویض زغال جاروبرقی

نکات طلایی برای نگهداری از جاروبرقی

اگر می‌خواهید جاروبرقی شما عمر بیشتر و کارایی خوبی داشته باشد، باید در حفظ و نگهداری آن تلاش کنید:

 •  فیلتر و کیسه جارو برقی را تمیز کنید و در صورت نیاز آن را عوض کنید: کیسه جاروبرقی هم باید به طور مرتب تمیز شود ولی دقت داشته باشید که هیچگاه نگذارید کیسه کاملاً پر شود. چند بار که از جاروبرقی استفاده کردید، کیسه را خالی کنید و اگر کیسه یکبار مصرف است آن را عوض کنید.
 •  از سیم جاروبرقی مراقبت کنید: سیم جاروبرقی برای روشن شدن دستگاه اهمیت زیادی دارد پس باید مراقب باشید و هیچگاه آن را تا آخر نکشید. هنگامی که از دستگاه جاروبرقی خود استفاده می‌کنید، دقت کنید که سیم کشیده نشود.
 • از لوله خرطومی جاروبرقی باید به خوبی مراقبت کنید: پاره شدن لوله خرطومی باعث خواهد شد که مکش درست انجام نشده و جاروبرقی شما عملکرد درستی نداشته باشد.
 • مراقبت از دسته جاروبرقی: بعضی از افراد برای اینکه گوشه های بالای اتاق را تمیز کنند از جاروبرقی استفاده می کنند. دقت داشته باشید کشیدن زیاد جاروبرقی می‌تواند به دسته آن و یا حتی لوله خرطومی آسیب بزند.
 • تمیز کردن برس‌های جاروبرقی: برس های جاروبرقی برای تمیز کردن منزل اهمیت زیادی دارد و باید آن را به طور مرتب تمیز کنید زیرا گرفتگی در برس‌ها می‌تواند باعث شود جاروبرقی کارایی درستی نداشته و آشغال‌ها را خوب جمع نکند.
 • هیچگاه شن ریزه و شیشه خورده را با جاروبرقی خود جمع نکنید: جاروبرقی‌های معمولی برای جمع کردن آب و شیشه و همچنین مواد سخت طراحی نشده‌اند پس بهتر است برای جمع کردن این وسایل حتماً از جاروبرقی آب و خاک استفاده کنید.

آب رفتن در جاروبرقی

سخن پایانی

جاروبرقی جزو وسایل ضروری در تمام منازل است و نقش بسیار مهمی در نظافت منزل دارد. اگر می‌خواهید جاروبرقی شما عمر زیادی داشته و خوب کار کند، بهتر است از آن درست و اصولی استفاده کنید. هر وسیله برقی برای انجام کار خاصی درست شده پس بهتر است همانگونه که در دفترچه راهنما آمده از آن استفاده کنید. اگر نیاز دارید که آب و یا شیشه خورده و وسایل سخت را با جاروبرقی جارو کنید ، بهتر است جاروبرقی آب و خاک خریداری کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

رفع مشکل آب رفتن در جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آشنایی با جاروبرقی آب و خاک

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا