خدمات ساختمان

روش ساخت سونا بخار خانگی | قیمت سونا بخار

عمر سونا بخار و استفاده از آن که یک وسیله درمانی، تفریحی می‌ باشد بیشتر از ۳۰۰۰ سال است. سونا بخار خانگی مکانی تفریحی مثل استخر و جکوزی می‌ باشد. نحوه طراحی و ساخت سونا بخار خانگی به توانایی ویژه‌ ای نیاز دارد. معمولا سونا به دو دسته تقسیم می‌ شود. سونای بخار خانگی و سونا خشک. سونا بخار اندازه رطوبت مشخصی دارد و این میزان رطوبت نیز باید طوری باشد که بدن انسان به آسانی بتواند آن را تحمل نماید.  با در نظر گرفتن تحقیقات و پژوهش‌ هایی که روی بدن انسان‌ ها انجام شده است، دمای سونا نباید از ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد بیشتر باشد.

تاریخچه و پیشینه سونا بخار خانگی

سونا بخار اتاق و یا کومه‌ ای کوچک می‌ باشد که دمای آن از دمای بدن انسان بالاتر است. با توجه به آنکه رطوبت سونا بخار تا چه اندازه می‌ تواند باشد می‌ توانیم آن را جزئی از دسته سونا بخار محسوب کنیم. اولین سونا بخار در کشور فنلاند ساخته شد به همین خاطر است که سونا واژه‌ ای با ریشه فنلاندی می‌ باشد.

طراحی و ساخت سونا بخار خانگی

سونا در واقع جزئی از حمام سنتی فنلاند می‌ باشد. سونا بخار یعنی حمام بخار و به علت دمای زیاد و رطوبت بالایی که دارد باعث تعریق بدن خواهد شد. عرق کردن فواید بسیار زیادی برای بدن دارد و در حقیقت می‌ تواند مواد زائد و سموم را دفع کند. روش ساخت سونا بخار خانگی | قیمت سونا بخاردر روش ساخت و طراحی سونا بخار خانگی باید این نکته را در نظر بگیرید که هیچ بخشی از محفظه نباید راهی برای خروج حرارت و بخار داشته باشد.

مزایای سونا بخار خانگی

همانطور که گفتیم سونا بخار باعث تعریق بدن می‌ شود و همین تعریق کردن می‌ تواند فواید زیادی داشته باشد که از آن جمله موارد زیر را نام می‌ بریم.

 • بهبود گردش خون
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • رفع درد عضلات و سفتی مفاصل
 • پوستی براق و شاداب
 • تسکین استرس

دما در سونا بخار خانگی

برخی اوقات این امکان وجود دارد که حرارت اتاق از ۵۰ درجه سانتیگراد بیشتر شود. علاوه بر آن باید توجه کنید نحوه طراحی و ساخت سونا بخار خانگی باید به روشی باشد که حرارت آن بیش از حد افزایش پیدا نکند در غیر این صورت می‌ تواند بر روی بدن انسان سوختگی، ورم و تاول ایجاد نماید. به همین خاطر سازندگان طوری سونا بخار خانگی را طراحی می‌ کنند که دمای آن به بدن انسان آسیبی وارد نکند. بیشترین مشکلی که دما می‌ تواند در سونا بخار خانگی ایجاد کند افزایش یافتن آن است.  کمتر پیش می‌ آید که دمای اتاق سونا کاهش پیدا کند مگر آنکه اتاق درز زیاد داشته باشد و یا گرمایش آن با مشکلی برخورد کرده باشد.

میزان رطوبت در سونا خشک و سونا بخار

بیشتر اوقات افراد دوست دارند که از سونا بخار خانگی استفاده کنند و زیاد علاقمند به استفاده از سونا خشک نیستند اما باید ببینیم که آیا سونا خشک و سونا بخار از نظر پزشکی و درمانی با همدیگر متفاوت هستند یا خیر؟ محققان و پزشکان بر این باورند چنانچه مشکلات تنفسی دارید باید از استفاده کردن از سونا خشک پرهیز کنید.  در غیر این صورت این مورد سلیقه‌ ای می‌ باشد و در مورد فواید درمانی آن دو هیچ تفاوتی وجود ندارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  طراحی ویلا به سبک های مدرن، کلاسیک و تلفیقی

مراحل ساخت سونا و روش آن

روش ساخت سونا بخار خانگی مانند دیگر سازه‌ های تخصصی نیازمند مهارت، تخصص و تبحر کافی می‌ باشد. در ادامه مراحل مختلف طراحی و ساخت سونا خانگی را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.روش ساخت سونا بخار خانگی | قیمت سونا بخار

 1. جانمایی کردن فضای سونا بخار
 2. سیم کشی اتاق سونا بخار
 3. نصب عایق دیواری
 4. نصب سیستم گرمایشی مانند بخاری
 5. نصب نیمکت‌ های اتاق سونا
 6. نصب درب سونا

جانمایی کردن فضای سونا بخار

پیش از آنکه هر کاری جهت طراحی و ساخت اتاق سونا انجام دهید، نخست باید مکانی مناسب برای جانمایی کردن آن آماده نمایید. توجه کنید کف اتاقی که برای قرار دادن سونا بخار در نظر گرفته‌ اید حتماً لازم است غیر قابل نفوذ باشد به عنوان مثال باید کف محل پوشیده شده از سرامیک، سیمان، وینیل و یا … باشد.

سیم کشی در اتاق سونا بخار

برای آنکه گرمایش و روشنایی در اتاق سونا بخار تامین شود، لازم است سیم کشی برق در آنجا انجام شود. محل‌ هایی برای کار گذاشتن چراغ، کلید و یا لوله بخاری باید در نظر بگیرید البته برای لوله بخاری در صورتی است که بخواهید از بخاری گازی استفاده کنید. همه این موارد در روش طراحی و ساخت سونا و بخار موثر می‌ باشند. بنابراین پیشنهاد می‌ کنیم که حتماً با یک برق‌کار ماهر و با تجربه مشورت نمایید.

نصب عایق دیواری

این مرحله مخصوص پوشاندن دیوارها با عایق های مانند پشم شیشه، فیبر و یا دیگر عایق‌ های حرارتی می‌ باشد. دیوارهای خارجی باید با فایبرگلاس به صورت کامل عایق کاری شوند. پس از آنکه دیوارها عایق شدند سقف را نیز عایق‌ بندی نمایید. برای عایق‌ بندی کردن سقف می‌ توانید پوشش‌ های مختلفی به کار بگیرید. روش انجام این کار سلیقه‌ای است بر اساس خواسته خود می‌ توانید هر عایقی که دوست داشتید استفاده کنید.

سیستم گرمایشی در سونا بخار خانگی

پس از آنکه سیستم گرمایشی گازی یا برقی را در جای خود جای گذاری نمودید مانند دستورالعمل‌ هایی که در آن وجود دارد به نصب سیستم بپردازید. در این قسمت باید دقت کنید که بخاری از کف و دیوارها فاصله داشته باشد تا از ایجاد حوادث مختلفی مانند آتش سوزی جلوگیری شود. برای آنکه دمای اتاق سونا را یکنواخت کنید می‌ توانید از سنگ‌ های مختلف نیز استفاده نمایید. قبل از آنکه سنگ‌ ها را داخل اتاق سونا قرار دهید حتماً آنها را تمیز کنید. در غیر اینصورت گرد و خاکی که روی سنگ‌ ها وجود دارد می‌ تواند باعث آتش سوزی شود.

نصب نیمکت‌ ها در سونا بخار خانگی

حالا وقت آن رسیده که نیمکت‌ ها را نصب کنید. در این مرحله می‌ توانید نورپردازی نیمکت‌ ها را نیز انجام دهید. گاهی اوقات به جای نیمکت هم می‌ توان از سکوی سیمانی استفاده کرد. در نتیجه همان طوری که پیش از این هم گفتیم یکی از مهم‌ ترین ابزار و تجهیزات در اتاق سونا بخار خانگی ساختن سکو می‌ باشد. این سنگ‌ ها می‌ تواند از جنس کاشی، سرامیک، چوب نرم و … باشد ولی دقت کنید سکوهایی که جنس آنها چوبی است نسبت به سکوهای سنگی و سرامیکی عمر کوتاه‌ تری دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رفع صدای کرکره برقی | عوامل ایجاد کننده صدا در کرکره برقی

نصب درب در اتاق سونا بخار

پس از آنکه همه مراحل بالا را انجام دادید و قدم به قدم پیش رفتید حالا نوبت به نصب درب و تنظیم آن می‌ رسد. درب سونا رو باید طوری نصب کنید که درزهای اطراف آن به طور کلی بسته شود و حرارت و بخار از اتاق خارج نگردد. توجه کنید که نکات مربوط به عایق کاری هم در این بخش بسیار با اهمیت است و حتماً باید به آن توجه شود.

استفاده از هیتر در سونا بخار خانگی

انواع مختلف هیتر برای سونا بخار خانگی در بازار وجود دارد که با نام‌ های زیر شناخته می‌ شود. هیتر و گرمکن‌ هایی که با مادون قرمز کار می‌ کنند و از این طریق حرارت را به سونا می‌ دهند، هیترها و گرمکن‌ های ساده‌ ای که به شکل سنگی می‌ باشند. معمولاً در سونا بخار خانگی از هیتر مادون قرمز استفاده می‌ شود. اگر چه برخی از متخصصین بر این باورند که مادون قرمز فایده زیادی برای انسان ندارد و همچنین می‌ تواند خطرناک و مضر هم باشد. در سونا خشک معمولاً از هیترهای ساده سنگی استفاده می‌ کنند. همانطور که می‌ دانید سونا بخار دارای رطوبت بسیار بالایی است و هیتر مادون قرمز هم به تنهایی قادر به تامین بخار موجود در آن نمی‌ باشد بنابراین برای تامین این رطوبت نیاز به سیستم‌ های مجهز دیگری نیز است.

روش ساختن سونا بخار چوبی

معمولا برای ساختن سونا بخار از چوب‌ های نرم و صاف مانند چوب سکویا، صنوبر، سرو و … استفاده می‌ کنند. در واقع بهترین چوب‌ ها برای ساختن سونا بخار همین چوب‌ هایی هستند که از آنها نام بردیم. اتاق سونا بخار معمولاً در همه خانه‌ ها یافت نمی‌ شود و معمولاً خانه‌ های لاکچری و گرانبها دارای سونا بخار می‌ باشند.

قیمت ساخت اتاق سونا بخار

طراحی، اجرا و ساخت یک سونا بخار خانگی به هزینه بسیار زیادی احتیاج دارد. بهره بردن از نیروی کار متخصص و حرفه‌ ای در این زمینه می‌ تواند از صرف هزینه‌ های اضافی جلوگیری نماید. روش ساخت سونا بخار خانگی | قیمت سونا بخارمی‌ توانید با هزینه بسیار مناسب‌ تری اقدام به ساخت یک سونا بخار و یا سونا خشک خانگی نمایید. برای ساختن سونا بخار خانگی به الوارهایی نیاز می‌ باشد که عایق کاری شده است تا حرارت و رطوبت از الوار رد نشود. در واقع دیوارهای سونا بخار و سقف آن باید عایق رطوبت و حرارت باشند. در بازار سونا بخار از پیش ساخته شده نیز وجود دارد که هزینه آنها نسبت به سونا بخارهایی که سفارشی می‌ باشند مناسب‌ تر است.

کلام پایانی

یکی از تجهیزات تفریحی که می‌ تواند در خانه‌ ها وجود داشته باشد، سونا بخار خانگی است که برای لاغری و سلامتی انسان بسیار مفید می باشد. توجه کنید آب بندی بودن فضا و عدم خروج بخار از سونا و دیواره‌ های آن بسیار حیاتی و مهم می‌ باشد زیرا چنانچه بخار در سونا وجود نداشته باشد تاثیر گذاری آن نیز کاهش پیدا می‌ کند. علاوه بر آن می‌ تواند به سازه‌ های مجاور هم آسیب وارد کند و انرژی را هدر دهد.

 

 

روش ساخت سونا بخار خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش ساخت سونا بخار خانگی، قیمت سونا بخار خانگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا