خدمات ساختمان

کاربرد پشم شیشه در صنعت ساختمان | پشم شیشه چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

امروزه در آپارتمان های چند طبقه، استفاده از عایق های صوتی و حرارتی بسیار مهم و با اهمیت می باشد. عایق های حرارتی عاملی هستند که باعث می شوند در مصرف انرژی صرفه جویی شود و همچنین از منابع انرژی برای آیندگان محافظت می کنند. پشم شیشه از قدیمی ترین و پرمصرف ترین انواع عایق حرارتی می باشد. دانستن کاربرد پشم شیشه می تواند کمک بزرگی به شما در فرایند ساختمان سازی باشد.

پشم شیشه چیست؟

پشم شیشه یک نوع عایق حرارتی و صوتی است که از الیاف شیشه ای تشکیل شده است. پشم شیشه با ذوب کردن شیشه و پاشیدن آن به صورت الیاف ریز و نازک تولید می شود. این الیاف با هم توده می شوند و به صورت مات، رول یا پنل در دسترس هستند. پشم شیشه به دلیل داشتن هواگیر در بین الیاف، دارای خاصیت عایق بودن بالا است و کاربرد پشم شیشه این است که مانع از انتقال حرارت و صدا می شود.

کاربرد پشم شیشه چیست؟

همانطور که می دانید کاربرد پشم شیشه این است که به عنوان عایق در بسیاری از صنایع و ساختمان های مختلف استفاده می کنند، برخی دیگر از این کاربردها عبارتند از:

عایق سقف و دیوار

از جمله کاربرد پشم شیشه این است که با قرار گرفتن در فضای خالی بین سقف و دیوار، از گرمایش یا سرمایش زائد فضای داخل ساختمان جلوگیری می کند. این مسئله باعث صرفه جویی در هزینه انرژی و کاهش آلودگی محيط زيست می شود.

عایق لوله ها و تجهیزات

همچنین یکی دیگر از کاربرد پشم شیشه این است که با پوشاندن لوله ها و تجهیزات حامل سیالات گرم یا سرد، از دست دادن حرارت یا سرمای آنها جلوگیری می کند. این باعث افزایش کارایی و عمر لوله ها و تجهيزات می شود.

حتما بخوانید:   لوله کشی پلیکا یا پوش فیت، کدام یک بهتر است؟

عایق صوت

پشم شيشه با جذب صدای نامطلوب از خارج يا داخل ساختمان و از انتقال آن به فضا ديگر جلوگيری می كند. اين باعث بهبود رفاه و آسایش ساكنين يا كاركنان می شود.

چطور می توان پشم شیشه را استفاده کرد؟

برای استفاده از کاربرد پشم شیشه، مراحل زیر را طی کنید:

انتخاب نوع و اندازه پشم شیشه

 بسته به نوع و مقدار فضایی که قصد عایق کردن آن را دارید، نوع و اندازه پشم شیشه را انتخاب کنید. پشم شیشه می تواند به صورت مات، رول یا پنل با ضخامت و عرض مختلف باشد. به طور کلی، برای عایق کردن سقف و دیوار، پشم شیشه رول مناسب تر است و برای عایق کردن لوله ها و تجهیزات، پشم شیشه مات یا پنل مناسب تر است.

کاربرد پشم شیشه در صنایع

اندازه گیری فضای مورد نظر

با استفاده از نوار اندازه گیری، طول، عرض و ارتفاع فضایی که قصد عایق کردن آن را دارید را اندازه گیری کنید. سپس با توجه به ابعاد پشم شیشه انتخاب شده، تعداد لازم برای پوشاندن فضای مورد نظر را محاسبه کنید.

برش و نصب پشم شیشه

 با استفاده از قیچی یا چاقو، پشم شیشه را به اندازه مورد نظر ببرید. سپس با استفاده از چسب، میخ یا سوزن، پشم شیشه را به سطح مورد نظر بچسبانید یا بکوبید. مراقب باشید که فضای خالی بین پشم شیشه و سطح مورد نظر را حداقل کنید. همچنین مراقب باشید که پشم شیشه را خیلی فشار ندهید چون باعث کاهش خاصیت عایق بودن آن می شود.

مزایای استفاده از پشم شیشه

استفاده از پشم شیشه با مزایای زیر همراه است:

کاهش هزینه انرژی

پشم شيشه با جلوگيری از اتلاف انرژی گرمایی و سرمایی جلوگیری می کند که باعث صرفه جویی در هزينه انرژی می شود. بر اساس يک مطالعه، استفاده از پشم شيشه در سقف و ديوار می تواند تا ۴۰ درصد از هزينه گرمايش و سرمايش را كاهش دهد.

افزایش رفاه و آسایش

 از دیگر کاربرد پشم شیشه عایق صوتی بودن آن است. به این صورت که با استفاده از پشم شیشه می توان از صدای نامطلوب از خارج يا داخل ساختمان جلوگیری کرد که باعث بهبود رفاه و آسایش ساكنين يا كاركنان می شود. براساس يک مطالعه، استفاده از این محصول در سقف و ديوار می تواند تا ۵۰ درصد از سطح صدا را كاهش دهد.

حتما بخوانید:   آشنایی با انواع رنگ سرد | رنگ های سرد چگونه در دکوراسیون به کار می‌روند؟

حفاظت از محيط زيست

 پشم شيشه با كاهش مصرف انرژی و كربن، حفاظت از محيط زيست را به همراه دارد. براساس يک مطالعه، استفاده از پشم شيشه در سقف و ديوار می تواند تا ۸۰۰ کيلوگرم از انتشار گاز گلخانه ای را جلوگيرى كند. همچنین پشم شیشه قابل بازیافت است و کمترین ضایعات را در فرایند تولید دارد.

معایب پشم شیشه چیست؟

پشم شیشه به دلیل کاربرد و مزایای که دارد در صنایع مختلف خیلی از آن استفاده می کنند. اما کاربرد پشم شیشه همچون محصولات دیگر علاوه بر مزایای فراوانی که دارد از یکسری معایب هم دارا می باشد. معایب این محصول عبارتند از:

حساسيت و التهاب پوست

 تماس پشم شيشه با پوست، موجب حساسيت و التهاب پوست می شود. الياف ريز و نازک پشم شيشه می توانند به پوست نفوذ كرده و باعث خارش، قرمزی، سوزش و برآمدگی شوند. برخی افراد ممكن است به پشم شيشه حساسيت بيشتری داشته باشند و علائم شديدتری را تجربه كنند.

آسيب به ريه ها

استنشاق پشم شيشه، موجب آسيب به ريه ها می شود. الياف ريز و نازک پشم شيشه می توانند به راحتی در هوا پخش شده و با تنفس وارد ريه ها شوند. اين الياف ممكن است در ريه ها گير كرده و باعث سرفه، خلط، تنگی نفس و التهاب ريه شوند.

آتش گيرى و آب گيرى

 پشم شيشه با قرار گرفتن در دما يا رطوبت بالا، موجب آتش گيرى يا آب گيرى می شود. پشم شيشه در دما يا رطوبت بالا ممكن است خصوصيات عایق بودن خود را از دست دهد و حرارت يا صدا را منتقل كند. همچنین این ماده ممکن است در دمای بالای ۵۰۰ درجه سانتی گراد احتراق کند یا در صورت تماس با آب فاسد یا آلوده شود.

انواع پشم شیشه

پشم شیشه را می توان بر اساس شکل، ضخامت، رنگ و کاربرد آن به انواع مختلف تقسیم کرد. برخی از این انواع عبارتند از:

پشم شيشه پتو

 اين نوع پشم شيشه به صورت پتوی نرم و قابل خم شدن است كه معمولا روی يک لايه كاغذی يا فويلی قرار می گيرد. اين نوع پشم شيشه دارای ضخامت های مختلف از ۲۵ تا ۲۰۰ ميلی متر و رنگ های مختلف از سفيد تا آبی است. کاربرد پشم شيشه پتو برای عایق كردن سقف و ديوار می باشد.

حتما بخوانید:   عایق صدا و کاربرد آن در بازسازی ساختمان

پشم شيشه مات

اين نوع پشم شيشه به صورت مات يا فرشی سخت و قابل برش است كه معمولا روی يک لايه كاغذی يا فويلی قرار می گيرد. اين نوع پشم شيشه دارای ضخامت های مختلف از ۲۵ تا ۱۰۰ ميلی متر و رنگ های مختلف از سفيد تا قهوه ای است. کاربرد پشم شیشه مات برای عایق کردن لوله ها و تجهیزات می باشد.

پشم شيشه رول

پشم شيشه رول به صورت رول يا لوله ای نرم و قابل خم شدن است كه معمولا روی يک لايه كاغذی يا فويلی قرار می گيرد. این نوع پشم شیشه دارای ضخامت های مختلف از ۲۵ تا ۲۰۰ ميلي متر و عرض های مختلف از ۴۰ تا ۱۲۰ سانتی متر است. کاربرد پشم شیشه رول برای عایق کردن سقف و دیوار می باشد.

پشم شيشه پنل

پشم شیشه پنل به صورت پنل یا تخته ای سخت و قابل برش است که معمولا روی یک لایه کاغذی یا فویلی قرار می گیرد. این نوع پشم شیشه دارای ضخامت های مختلف از ۲۵ تا ۱۰۰ ميلي متر و ابعاد مختلف از ۶۰×۶۰ تا ۱۲۰×۲۴۰ سانتی متر است. کاربرد پشم شیشه پنل برای عایق کردن سقف، دیوار، کف و درب می باشد.

کاربرد پشم شیشه چیست

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی کاربرد پشم شیشه پرداختیم و گفتیم که پشم شیشه یک نوع عایق حرارتی و صوتی است که از الیاف شیشه ای تشکیل شده است.  کاربرد پشم شیشه در صنایع مختلف بسیار زیاد است. مخصوصا در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد توجه است.

ایبک امداد با داشتن کارشناسان مجرب و حرفه ای شرایطی را فراهم نموده است که شما تمامی خدمات ساختمانی خود را با خیال آسوده به این مجموعه بسپارید. چنانچه قصد برقراری با کارشناسان ما را دارید، با شماره ای که در وبسایت درج شده است، تماس بگیرید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

کاربرد پشم شیشه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کاربرد پشم شیشه چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x