تعمیرات ساختمان

نقاشی ساختمان طرح سنگ | مزایا و معایب طرح سنگ

نقاشی ساختمان طرح سنگ| مزایا و معایب طرح سنگ، انواع طرح سنگ

برای اینکه در دکوراسیون داخلی تغییری دهید، می توانید نقاشی طرح سنگ تراورتن یا مرمر را انتخاب کنید. از جمله المان های اثر بخش در معماری دیوارهای منازل می باشد. در زمان های گذشته دیوار سازه جنبه عنصری عایق در مقابل عوامل طبیعی و دما و محصور کننده داشت، ولی امروزه دیوار منازل در دکوراسیون داخلی نقش زیادی دارد و جنبه دکوراتیو نیز دارد. چون دیوارها قسمت زیاد ظاهر بیرونی سازه را شامل می شود، وقتی تغییری در آنها ایجاد می‌شود، در دکوراسیون داخلی تحولی بزرگ ایجاد می گردد.

نقاشی دیوارها به شکل سنگ مرمر

حتماً شما هم دیوار هایی را که به شکل سنگ های قیمتی مانند شکل سنگ مرمر هستند را دیده اید. در نگاه اول مانند سنگ واقعی به نظر می رسند، ولی این دیوارها رنگ آمیزی شده اند. به این نوع نقاشی پتینه کاری یا طرح سنگ گفته می شود. این نوع رنگ آمیزی ساختمان ها یک ترفند در نقاشی است، که با استفاده از متدها و رنگ های خاص به وسایل قدیمی و کهنه جلوه منحصر به فرد و خاص می بخشد و در ظاهر بافت به صورت کامل تغییر ایجاد می کند.

این طرح نقاشی چون زیبایی بی نظیری دارد، در قسمت های مختلف دکوراسیون درونی و بیرونی ساختمان به کار برده می شود. نقاشی و رنگ آمیزی طرح دار ساختمان ها دارای تنوع زیادی است و از جمله رایج ترین آن می توان به نقاشی طرح سنگ اشاره کرد. طرح سنگ به دیوار ها محدود نمی شود و روی سقف، ستون و درب نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

طرح سنگ

انواع مختلف طرح نقاشی ساختمان

امروزه با توجه به اینکه خمیر ها و رنگ های دکوراتیو توسعه پیدا کرده است، در نقاشی ساختمان طرح ها و روش های مختلفی به کار برده می شود. مدل های مختلف طرح نقاشی با توجه به دکوراسیون داخلی و سلیقه مشتری انتخاب و استفاده می گردد. از جمله طرح های نقاشی ساختمان که در دنیا جزو محبوب ترین ها محسوب می شوند، می‌توان به نقاشی های طرح سنگ، آجر، ترک، چوب، بتن، طلاکاری، گل، ابر و باد و سنگ مرمر اشاره کرد.

حتما بخوانید:   تعمیرات کلی و جزئی ساختمان شامل چه مواردی است | تعمیرات ساختمان با هزینه ای مناسب

مزایا و معایب نقاشی طرح سنگ

اکثر افراد در نگاه اول این نوع طرح را بسیار می پسندند، ولی پیشنهاد می گردد، که با عجله تصمیم نگیرید و مزایا و معایب این طرح را مورد بررسی قرار دهید، تا در انتخاب خود مطمئن باشید. چنانچه بخواهیم مزایای نقاشی طرح سنگ را بیان کنیم، می توانیم به زیبایی بی نظیر آن اشاره کنیم، که اولین مزیت آن می باشد. زیبایی این طرح موجب می شود که در محیط حسی شگفت انگیز به وجود آید و محیطی لوکس از فضای مرده ساخته شود. از مزیت های دیگر این فعالیت این است، که بر روی هر سطحی قابل اجرا می‌باشد. افراد می توانند با پتینه کاری نقاشی طرح سنگ را روی درب، ستون، سقف، دیوار و روی بافت های فلزی و چوبی نیز انجام دهند.

از مزیت های دیگر نقاشی طرح سنگ این می باشد، که چنانچه سطح مورد نظر ترک خوردگی داشته باشد، می‌تواند آن را پنهان کند و چهره زنده و شفاف به سطح مورد نظر ببخشد. نقاشی طرح سنگ ساختمان قابل شستشو بوده و عمر طولانی دارد. همچنین قابل ترمیم نیز می باشد.

نقاشی طرح سنگ علاوه بر مزایای که دارد، با معایبی نیز همراه می‌باشد. از معایب بارز این فعالیت اولین مورد، هزینه بسیار بالای آن می باشد. این فعالیت هنری به علت ظرافت و زیبایی از نقاشی های دیگر ساختمان قیمتش بیشتر است.

همچنین چون پتینه کاری دارای طرح و بافت مشخص است، برای استفاده در کل خانه مناسب نیست و در بخش معدودی می توان از آن استفاده کرد.

نحوه انجام نقاشی طرح سنگ

هر کدام از طرح هایی که در این سبک از رنگ آمیزی وجود دارند، به ابزار آلات مخصوص برای رنگ آمیزی نیاز خواهند داشت. در ادامه نحوه نقاشی طرح سنگ ساختمان را آوردیم.

 • در اولین مرحله کف سطوح مورد نظر را با پارچه یا روزنامه ای که باطله است، باید بپوشانید، تا کف محیط با لکه های رنگ کثیف نشود. پس از آن باید به سراغ دیوار مورد نظر بروید. در صورتی که دیوار ترک یا تورفتگی داشته باشد، باید با پتینه کاری آن را درست نمایید.
 • وقتی که دیوار مورد نظر را صاف کردید، باید آن را تمیز کنید. بهتر است، که روی سطحی که قصد رنگ کردن آن را دارید، گرد و غبار و کثیفی وجود نداشته باشد.
 • وقتی که این مراحل را انجام دادید، باید رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. بهتر است، که رنگ هایی را انتخاب نمایید، که با یکدیگر متضاد باشند. برای نقاشی طرح سنگ ساختمان از جمله ترکیب های مناسب ترکیب سفید و سیاه می باشد. در ابتدا باید رنگ سفید را رقیق کرده و هم بزنید و دیوار مورد نظر را آستر کشی کنید.
 • برای اینکه نتیجه کار بهتر شود، پیشنهاد می شود، که دو بار رنگ سفید را بزنید. برای انجام دادن این کار بهترین وسیله برس می‌باشد.
 • وقتی که آستر خشک شد باید لایه بعدی را با استفاده از پر یا قلموی نازک روی دیوار بزنید. رگه هایی با رنگ مشکی مانند شاخه های درخت روی دیوار پخش نمایید.
 • رنگ سفید و پلی اکریلیک براق را مخلوط کنید و اسفنجی را به آن آغشته نمایید. اجازه دهید، که به درون ظرف رنگ اضافه بچکد و پس از آن به دیوار بزنید، تا رنگ به صورت نرم پخش شود. چند دقیقه باید اجازه دهید، تا خشک شود. پس از آن به وسیله دستمال دیوار را خشک نمایید، تا رنگ از دیوار سرازیر و پخش نشود. حالا باید رنگ ها به خوبی خشک شوند.
 • برای ایجاد رگه های رنگ بر روی دیوار یا ستون، از وسیله ای مانند پر یا قلموی نازک مثل مرحله قبل استفاده کنید و پس از خشک شدن برای صیقلی کردن سطح مورد نظر از رنگ جلای پلی اکریلیک که دارای رنگی شفاف می باشد، استفاده می گردد. این آخرین رویه می باشد، که هم به منظور صیقلی کننده و براق کننده و هم به عنوان محافظ مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در آخرین مرحله برای صیقلی کردن سطح دیوار از سنباده نرم استفاده نمایید، تا آسیبی به لایه‌های رنگ نرسد. وقتی که سنباده زدید، سطح مورد نظر را تمیز کنید و مجدداً رویه بزنید. این کار را باید سه بار تکرار کنید. وقتی سطح را تمیز می کنید باید دقت کنید، که با فشار دادن این کار را انجام ندهید. فقط باید روی سطح دستمال را تکان دهید.
حتما بخوانید:   چگونه بازسازی بنا را آغاز کنیم؟ | مراحل بازسازی بنا

مراحل نقاشی طرح سنگ مشخص می باشد، ولی برای اینکه به نتیجه خوب برسید و مراحل را به خوبی پیاده کنید، نیاز به تجربه زیادی خواهید داشت. در نقاشی طرح سنگ تجربه نقش بسزایی داشته و افراد با تجربه تر اثرها و طرح های بهتری را قطعاً خلق خواهند کرد.

طرح سنگ

تکنیک‌هایی برای اجرای طرح سنگ

سنگ ها در طبیعت دارای طرح های زیبا و متفاوتی هستند. وقتی اینگونه زیبایی به درون ساختمان ها آورده می شود، زیبایی بی نظیری ایجاد می کند. در نقاشی طرح سنگ، طرح سنگ های مختلف به بهترین شیوه روی سطوح مورد نظر اجرا شده و به سنگ واقعی شباهت زیادی خواهد داشت.

تکنیک ماربل برای اجرا کردن طرح سنگ

در این تکنیک برای اجرا کردن طرح سنگ، پتینه با ماربلینگ یا رنگ اجرا می شود. به این ترتیب که با رنگ اکریلیک و روغنی کار آغاز می شود و روی سطوح طرح سنگ کپی می گردد. در ابتدای کار باید سطح مورد نظر با رنگی که مشابه رنگ اصلی است، رنگ آمیزی شود.

تکنیک تراورتن برای اجرا کردن طرح سنگ

از دیگر سنگ هایی که در ایران پرطرفدار است، سنگ های دهبید و تراورتن می باشند، که رنگ آنها روشن بوده و برای طراحی کردن پتینه مناسب و جذاب می باشد. این تکنیک در فضای درونی و بیرونی ساختمان ها قابل اجرا است.

هزینه نقاشی طرح سنگ

 • از جمله عواملی که در قیمت نقاشی طرح سنگ ساختمان تاثیر خواهد گذاشت، متراژ ساختمان می باشد. هر چقدر که متراژ زیادتر باشد، مصالح بیشتری نیاز خواهد بود و مدت نقاشی کردن نیز طولانی‌تر خواهد شد. در نتیجه هزینه نقاشی و رنگ آمیزی بیشتر خواهد بود.
 • اگر افراد ماهر و با تجربه را به کار بگیرید زیبایی و کیفیت کار نهایی بیشتر خواهد بود و این مورد نیز از جمله عواملی می‌باشد، که بر قیمت نهایی تاثیر خواهد گذاشت.
 • برخی از افراد مایل هستند، که چند دست دیوارها را رنگ بزنند. در این صورت رنگ بیشتری نیاز خواهد بود و هزینه بیشتر می‌شود.
 • در بازار رنگ ها با مارک ها و قیمت های مختلفی وجود دارد. با توجه به اینکه از چه مارک و کیفیتی استفاده نمایید، قیمت نهایی متغیر خواهد بود.
حتما بخوانید:   قیمت کاشی کاری| نرخ دستمزد کاشی کاری سال ۱۴۰۲

طرح سنگ

سخن تکمیلی

به صورت کلی نقاشی طرح سنگ اینگونه انجام می شود، که در ابتدا دیوار با رنگ روشن، رنگ می خورد و پس از آن رگه هایی با رنگ تیره بر روی آن ایجاد می شود و در مراحل بعدی جزئیات به طرح سنگ اضافه شده و کم کم طرح مورد نظر شکل خواهد گرفت. رنگ طرح سنگ بسیار متنوع بوده و زیبایی منحصر به فردی دارد. افراد با توجه به سلیقه و دکوراسیون درونی منزل خود می‌توانند طرح مورد نظر را انتخاب و اجرا کنند. پیشنهاد می شود، که انجام این کار را به افراد با تجربه و ماهر بسپارید، تا از نتیجه کار راضی باشید.

31

نقاشی ساختمان طرح سنگ| مزایا و معایب نقاشی طرح سنگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی مراحل نقاشی ساختمان طرح سنگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x