تعمیراتتعمیرات ساختمان

روش نصب منبع آب بدون نیاز به پمپ

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

منبع آب یکی از اساسی ترین و مهمترین نیازهای ساختمان به شمار می رود. البته باید بدانید که منبع آب با پمپ معمولاً هزینه‌های زیادی را برای ساکنین ساختمان به جای می گذارد. به همین خاطر نصب منبع آب بدون پمپ می‌تواند جایگزین ایده آل تری برای کسانی باشد که می‌خواهند هزینه کمتری کنند. ایبک امداد در این مقاله به بررسی روش نصب منبع آب بدون پمپ روش پرداخته است. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

انواع سیستم آبرسانی

سیستم آبرسانی شهری، شبکه لوله ای پیچیده‌ای است که آب آشامیدنی تصفیه شده را به مصرف کنندگان مسکونی، تجاری و صنعتی می رساند. در سیستمهای تامین آب، جهت برآورده کردن موفقیت آمیز نیازهای مشاغل، کارخانه ها و همچنین منازل از راه های توزیع و تصفیه مختلفی استفاده می شود. آبی که از طریق سیستمهای تامین آب شهری توزیع شده است، باید با فشار کافی به مصرف کننده برسد. جهت دستیابی به این هدف از چهار نوع سیستم توزیع آب استفاده می شود.

انواع سیستم توزیع آب

1. سیستم های Gridiron

در سیستم هایی که شبکه هستند خط اصلی تامین آب از بخش مرکزی منطقه می گذرد. این در حالی است که شبکه های فرعی برخط اصلی به صورت عمود منشعب می شوند. این سیستم هیچ بن بستی ندارد. به این دلیل که همه لوله های مجزا به هم متصل هستند.

2.سیستم های حلقه

سیستم های حلقه ای یا دایره ای یک منبع تغذیه دارند که یک حلقه یا دایره را در اطراف ناحیه توزیع درست می کنند. در این سیستم انشعاب ها به شکل متقاطع به شبکه تغذیه متصل می شوند. این نوع سیستم معایب و مزایایی نیز در پی دارد که مشابه با سیستمهای فوق است و برای شهر هایی که با خیابان ها و جاده های اصلی برنامه ریزی شده مناسب  است.

روش نصب منبع آب بدون نیاز به پمپ

3. سیستم های شعاعی

در سیستم های شعاعی، ناحیه توزیع به مناطق توزیع مختلف تقسیم می شود. هر منطقه یک مخزن توزیع مرتفع در وسط دارد که از آن مخزن، خطوطی جهت تامین آب به صورت شعاعی به سمت اطراف ناحیه توزیع حرکت می کند. سیستم های شعاعی دارای توزیع سریعی هستند و محاسبات طراحی آسان تری را امکان پذیر می کنند.

4.سیستم های بن بست

بهترین انتخاب جهت شهرهای بزرگ که الگوهای جاده ای مشخصی ندارند سیستم های آبرسانی بن بست است. در این نوع سیستم فقط یک خط اصلی وجود دارد که از طریق شهر با خطوط فرعی که از راست و چپ منشعب  می شود ارتباط دارد. سپس این شبکه های فرعی به چند خطوط انشعابی تقسیم می شوند و اتصالات خدماتی را ارائه می دهند.

حتما بخوانید:   ارور یخچال فریزر سامسونگ

اجزای سیستم آبرسانی

یک سیستم تامین آب شهری از پمپ ها، خطوط لوله، تاسیسات ذخیره آب و سایر لوازم جانبی توزیع متشکل شده است. اساس یک سیستم آبرسانی می تواند شامل موارد زیر باشد

1. منبع آب

منابع آب آشامیدنی می تواند از دریاچه ها، رودخانه ها، آب های زیرزمینی، مخازن، آب باران، کانال‌ها و آب شور باشد. البته در نصب منبع آب از آب های شیرین و تصفیه شده استفاده می شود.

2.تاسیسات تصفیه

در سیستم آبرسانی بر اساس نوع منبع آب از سیستم های تصفیه متفاوتی استفاده خواهدشد.

3. سیستم های انتقال و توزیع

آب تصفیه شده از منبع، از طریق شبکه های اصلی و فرعی به دست مصرف کنندگان نهایی می رسد.

4.سیستم های ذخیره سازی

سیستم های ذخیره سازی شامل مخازن آب  می شود. در سیستم های کوچکتر مخازن تحت فشار به کار برده خواهند شد.

5. ایستگاه های پمپاژ

جهت حفظ فشار بهینه آب، اغلب از ایستگاه های پمپاژ آب استفاده می شود.

6. لوازم جانبی

این لوازم امکان دارد شامل اجزای پشتیبانی مانند خطوط خدمات ژنراتورها، شیرها،        مترها، شیرهای آتش نشانی و سایر لوازم جانبی مورد نیاز جهت اطمینان از عملکرد درست و روان سیستم باشند.

انواع منابع آب

دست یافتن به آب مورد نیاز ممکن است به آسانی باز کردن شیر آب باشد. اما باید بدانید در نهایت آبی که شما استفاده می کنید از اینجا تامین می شود. در واقع منبع آب زمین از مکان‌های مختلفی تامین می‌شود که امکان دارد بعضی از آنها را انتظار نداشته باشید. برای آنکه درک کاملی از فرایند تامین منابع آب آشامیدنی با کیفیت برای منزل خود داشته باشید، بسیار ضروری است که ابتدا این منابع را بشناسید و با آنها آشنا شوید.

مهمترین منابع آب شامل موارد ذیل می باشند:

 1.منابع آب زیرزمینی

باید بدانید که منبع آب بزرگتری نسبت به تمامی رودخانه ها و دریاچه ها در زیر پای شما وجود دارد. اگرچه به دلیل دشواری دست یافتن به این منابع، به سختی می توانیم از آنها استفاده کنیم. آب های زیرزمینی شکاف های بین سنگ بستر و ماسه و شن را پر کرده و فیلتر کردن آلاینده ها را در مقادیر زیاد خسته کننده می کنند. این منابع همچنین باعث اشباع خاک می شوند و دارای رسوب زیادی هستند و به همین خاطر است که آب باید تحت یک فرایند تصفیه کامل قرار گیرد تا قابل استفاده و قابل شرب شود. این در حالی است که آب زیرزمینی از منابع اصلی هیدراتاسیون گیاهان است و اغلب گزینه خوبی برای استفاده مردم         نمی باشد. خوشبختانه ما به طور کامل از منابع آب زیرزمینی دور نیستیم و بسیاری از این منابع، قسمتی از منابع آب سطحی ما را از طریق چشمه های زیرزمینی تغذیه می کنند.

حتما بخوانید:   ارور یخچال فریزر الکترولوکس چه زمانی رخ می‌دهد؟

روش نصب منبع آب بدون نیاز به پمپ

2. منابع فاضلاب

ممکن است نخست از منابع فاضلاب به عنوان یک گزینه جهت منابع آب فکر نکنید اما فاضلاب یک نوع منبع آب در جهان است. فاضلاب آبی است که ما جهت فعالیتهای خانگی، کشاورزی و تولیدی خود استفاده می کنیم که پس از استفاده از آن از راه سیستم های فاضلاب محلی دفع می شود. از آن جایی که این آب قبلاً استفاده شده است، امکان دارد که دارای چندین عنصر سمی نیز باشد که باید قبل از استفاده دوباره از آن فیلتر شده و عناصر سمی از آن دفع شود. متاسفانه اگر چه بازیافت آب یک عمل بسیار معمول در جوامع مختلف است اما اکثر فاضلاب ها هنوز در منابع آب سطحی محلی ریخته می شوند. این مورد باعث می شود که آب ها آلوده شود و فیلتر کردن همه آلاینده‌ها را سخت تر می کند. به همین خاطر تلاش های حفاظتی جهت جلوگیری از ریختن فاضلاب به رودخانه ها و دریاچه ها در حال افزایش است. در زمین های کشاورزی بیشتر کشاورزان با نصب منبع آب درون زمین های کشاورزی خود آب فاضلاب را به سمت زمین ها انتقال می‌دهند.

3. منابع آب شور

اقیانوس های ما بیشتر از ۷۰ درصد از سیاره زمین را تشکیل می دهند. با این حال به دلیل ماهیت شوری آب استفاده از آب های اقیانوس نیازمند فرآیند بسیار دشواری می باشد. در واقع مقدار نمک موجود در آب اقیانوس ها نوشیدن و یا مصرف آن ها را برای زنده ماندن غیر ممکن می سازد. به همین خاطر است که ما به صورت عمده به منابع آب شیرین جهت رفع نیازهای خود متکی هستیم. خبر خوب این است که پیشرفت های اخیر در فناوری فیلتراسیون روشهای موثر تری برای رقیق کردن آب شور و برطرف کردن اسید که ما را برای استفاده از آنها دچار مشکل کرده است فراهم کرده است. با این حال تعداد نیروگاه های نمک‌زدایی به علت میزان انرژی مورد نیاز فرایند تصفیه کم است. البته باید توجه داشت که تکامل بیشتر این ابزارها فرآیند را پایدار تر و تکرار آن را ساده‌تر خواهد کرد.

4.منابع آبی کلاه یخی 

از نظر تئوری امکان بازیابی یخ های قطبی و یخچال های طبیعی برای ما وجود دارد تا از آن جهت تأمین مقداری آب برای مصارف خودمان بهره ببریم. این توده های بزرگ یخ که در اقیانوس ها شناور هستند در واقع از آب شیرین تشکیل شده اند. به همین خاطر است که این آب ها به یکی از ایده آل ترین منابع ما تبدیل شده اند. البته اگر راه های قابل اعتمادی برای استفاده از آنها بتوانیم پیدا کنیم. متاسفانه باید بگوییم که یخچال های طبیعی دسترسی بسیار سختی دارند و بسیار دورتر از آن هستند که بتوانیم مرتب از آنها بهره ببریم. فرایند رسیدن به مناطقی که توده های بزرگ یخی دارند بار اقتصادی زیادی دارد که نمی توان برای دوره های طولانی این کار را انجام داد. علاوه بر این کلاهک های یخی قطبی جهت تنظیم دمای سطح زمین بسیار ضروری هستند. انجام فرایند ذوب آنها در نهایت می تواند دمای جهانی را از تعادل خارج کرده و بیشتر از آن که برای ما سود داشته باشد ضرر در پی خواهد داشت.

حتما بخوانید:   مشکلات رایج در دستگاه کپی | روش های عیب یابی و رفع خرابی دستگاه فتوکپی

روش نصب کردن منبع آب بدون پمپ بر روی پشت بام

نصب یک مخزن آب می تواند بسیار آسان باشد. فرایند نصب آن در زیر آمده است.

  • پایه مخزن را آماده کنید
  • دو نوع پایه وجود دارد بتن و مصالح فشرده.
  • در پایه بتنی یک دال بتنی ۳ اینچی را بریزید که دقیقاً در همه جهات صاف و مسطح و از ابعاد قطر پایه مخزن کمی بزرگتر باشد. قبل از ریختن بتن از متراکم شدن مناسب پایه خاک مطمئن شوید.
  • مواد فشرده یک پد ۳ اینچی از گرد و غبار سنگ شکن متراکم پایه جاده درست کنید که حداقل ۲۴ اینچ قطر بزرگتر از مخزن آب باشد. پایه مخزن باید از هرگونه سنگ یا هرگونه ماده تیز خارجی عاری باشد. چرا که ممکن است به آن آسیب برساند.
  • دو لوله سرریز را نصب کنید.
  • در مرحله دوم نصب منبع آب لوله کشی از اتصالات به سیستم آب متصل شود
  • نصب لوله های پر کننده در پشت بام
  • حالا زمان آن رسیده که لوله خود را که از سقف شما به سمت درب مخزن می‌رود نصب کنید.

اگر از آبی که در مخزن وجود دارد برای مصارف انسانی استفاده می کنید لطفاً با فروشنده محلی خود در ارتباط با فیلتر هایی که نیاز دارید صحبت کنید. همچنین توجه داشته باشید که از قرار گرفتن سبد فیلتر در درب مخزن آب مطمئن شوید. اگرچه فیلتر استاندارد می تواند اختیاری باشد، اما بهترین منطبق با مخزن آب شما است. زیرا باعث می‌شود که هرگونه ناخالصی فیزیکی از بین برود. این حالت می‌تواند از ورود ذرات کوچکی که به اندازه تار مو هستند جلوگیری کرده و از سلامت خانواده تان محافظت کند.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد با انواع منبع آب و نحوه نصب منبع آب آشنا شدید. در مناطقی که جریان آب به اندازه کافی برای تامین نیاز کافی نمی باشد، منبع آب می تواند یکی از مهمترین نیازهای ساختمان به شمار رود.در این مقاله سعی کردیم شمارا با انواع سیستم های آبرسانی، اجزای سیستم آبرسانی و انواع منابع آب آشنا کنیم و به بررسی روش نصب منبع آب بدون نیاز به پمپ پرداختیم. امید است پاسخگوی سوالات شما در این زمینه بوده باشیم.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش نصب منبع آب بدون نیاز به پمپ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

روش نصب منبع آب روش نصب منبع آب بدون نیاز به پمپ سیستم های آبرسانی اجزای سیستم آبرسانی انواع سیستم توزیع آب، منابع آب، سیستم انتقال و توزیع آب منابع زیرزمینی آب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x