تعمیرات اجاق گاز

دلیل داغ شدن ولوم اجاق گاز چیست | نحوه تعمیر اجاق گاز

راهکاری کلیدی و اصولی جهت برای افزایش عمر مفید ولوم های گاز

ولوم های اجاق گاز یکی از اجزای مهم کنترل شعله گاز محسوب می شود. که ممکن است به دلایل مختلفی در مجاورت با شعله های گاز داغ شود. علت داغ شدن ولوم اجاق گاز به عوامل مختلفی بستگی دارد که با توجه به علت این مشکل می توانید اقدامات لازم را جهت رفع آن انجام دهید. خرابی و ایجاد هرگونه مشکل در ولوم اجاق گاز می تواند سبب نگرانی کاربر  شود.

علت داغ شدن ولوم اجاق گاز

ولوم اجاق گاز یکی از قطعات مهم و کاربردی در اجاق گاز محسوب می شود که معمولا از جنس پلاستیکی محکم و یا فلزی مقاوم ساخته شده است. داغ شدن این قطعه در اجاق گاز ممکن است عملکرد آشپزی را برای شما با مشکل مواجه کند. ایجاد اختلال در این قطعه از اجاق گاز، دمای شعله دچار مشکل می شود و سبب کم و زیاد شدن خواهد شد.

همچنین اگر در منزل کودک خردسال دارید، داغ بودن این قطعه می تواند آسیبی به کودک وارد کند، اگر به علت داغ شدن ولوم اجاق گاز توجه نکنید، ممکن است سبب ذوب شدن و یا وارد کردن صدمه به قطعات دیگر گاز شوید. خرابی ولوم اجاق گاز ممکن است سبب ایجاد اختلال در برد الکترونیک دستگاه گردد.

اگر بلافاصله بعد از روشن شدن گاز متوجه گرما در ولوم گاز شده اید، باید سریعا در جهت برطرف کردن مشکل اقدامات لازم را انجام دهید. برای اینکه بتوانید مشکل داغ شدن ولوم گاز را برطرف کنید، بهتر است با علت داغ شدن ولوم اجاق گاز آشنا شوید.

با پیدا کردن علت این مشکل می توانید از خطرات احتمالی تا حدود زیادی جلوگیری نمایید. موارد زیر جزء علت های رایج داغ شدن ولوم اجاق گاز محسوب می شوند.

کیفیت پایین ولوم

معمولا ولوم های اجاق گاز از پلاستیک محکم و یا فلزی مقاوم تشکیل شده اند که اگر جنس محصول مرغوب نباشد، ممکن است به سرعت دچار مشکل گردد. پایین بودن کیفیت ولوم از لحاظ جنس یکی از علت های رایج داغ شدن آن محسوب می شود.

برای برطرف کردن این مشکل بهتر است از ولوم های با کیفیت استفاده کنید. مواقعی که ولوم اجاق گاز گرم باشد، امکان لمس برای تنظیم دمای شعله وجود ندارد پس هرچه سریعتر به برطرف کردن این مشکل اقدام نمایید.

طراحی نامناسب اجاق گاز

یکی دیگر از علت های رایج داغ شدن ولوم اجاق گاز طراحی نامناسب اجاق گاز است. معمولا اجاق گازهای رومیزی در صورتی که طراحی مناسبی نداشته باشند، سبب داغ شدن ولوم می شوند. زمانی که فاصله بین ولوم و صفحه گاز استاندارد نباشد، احتمال داغ شدن ولوم بعد از روشن شدن شعله گاز وجود دارد.

برای برطرف کردن این مشکل می توانید از پلیت نسوز روی دستگیره استفاده کنید تا از داغ شدن آن جلوگیری نمایید. البته در طراحی نامناسب اجاق گاز برای گرم شدن ولوم چاره ای وجود ندارد. بلکه باید میزان دمای شعله را کاهش دهید و بیش از اندازه آن را زیاد نکنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش نگهداری درست و اصولی از اجاق گاز | راهنمای نگهداری و استفاده صحیح از اجاق گاز

عدم رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از اجاق گاز

در برخی مواقع علت داغ شدن ولوم اجاق گاز به نحوه استفاده مصرف کننده بستگی دارد که اگر نکات ایمنی رعایت نشود، ممکن است ولوم به سرعت داغ گردد. با روشن شدن شعله بزرگ به صورت بیش از اندازه، ممکن است دستگیره گرم شود. بنابراین برای جلوگیری از داغ شدن ولوم حواستان باشد دمای شعله را در حد متوسط قرار دهید.

عایق بندی نامناسب

یکی دیگر از دلایل داغ شدن ولوم اجاق گاز مربوط به عایق بندی نامناسب آن است. به صورت کلی برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی در اجاق گاز، توسط پشم شیشه یک عایق بندی مناسب در آن ایجاد می شود.

با استفاده از این روش به راحتی می توانید از هدر رفتن گرما جلوگیری کنید. زمانی که عایق بندی اجاق گاز به درستی صورت نگیرد، ممکن است گرما به ولوم گاز منتقل شود که در این صورت سبب داغ شدن آن خواهد شد. بر این اساس بهتر است در هنگام خرید اجاق گاز حتما از عایق بندی مناسب آن اطمینان حاصل کنید.

محکم بسته نشدن درب فر اجاق گاز

زمانی که درب فر اجاق گاز به درستی و محکم بسته نشود، ممکن است گرما از قسمت محفظه داخلی فر سبب گرم شدن ولوم شود. زمانی که درزگیر موجود در درب فر دچار مشکل شود، امکان بستن درب به صورت صحیح وجود نخواهد داشت.

بنابراین برای برطرف کردن این مشکل حتما درزگیر و واشر درب فر را بررسی کنید و در صورت ایجاد مشکل به تعویض آن بپردازید. برای تعویض درزگیر فر حتما از خاموش بودن فر و گاز اطمینان حاصل نمایید.

خرابی لولای درب فر

یک دیگر از علت های رایج داغ شدن ولوم اجاق گاز مربوط به خرابی لولای درب فر است. زمانی که لولای درب فر خراب شده باشد، درب به درستی بسته نمی شود. در این صورت هوای گرم درون فر به محیط منتقل شده و سبب داغ شدن ولوم می شود.

برای اینکه بتوانید این مشکل را برطرف کنید باید هرچه سریعتر لولای درب فر را بررسی کنید و در صورت آسیب دیدگی به تعمیر و یا تعویض آن بپردازید.

البته اگر برای تعویض لولای درب فر از مهارت و تخصص خوبی برخوردار نیستید، حتما از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

علت داغ شدن ولوم اجاق گاز

خرابی فن خنک کننده

یکی از قطعات مهم در اجاق گاز فن خنک کننده است که برای خنک کردن برد الکتریکی در اجاق گاز تعبیه شده است. این قطعه تا حدود زیادی از خراب شدن قطعات دیگر در گاز جلوگیری می کند. بنابراین اگر فن خنک کننده در اجاق گاز با مشکل روبه رو شود ولوم های اجاق گاز نیز ممکن است داغ شوند که در این صورت باید بررسی های لازم را آغاز کنید.

خرابی فن خنک کننده از جمله علت های رایج داغ شدن ولوم محسوب می شود که در صورت تشخیص به موقع می توانید از ایجاد خسارت به گاز تا حدود زیادی جلوگیری نمایید. تعویض این قطعه نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد که اگر تجربه کافی ندارید، بهتر است از تعمیرکاران متخصص کمک بگیرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ویژگی ها و کیفیت اجاق گاز ویرپول | خدمات پس از فروش اجاق گاز ویرپول

نحوه صحیح تمیز کردن ولوم اجاق گاز

تمیز کردن ولوم اجاق گاز باید با حساسیت بسیار بالایی صورت گیرد تا بتواند از عملکرد فوق العاده ای برخوردار شود. در هنگام تمیز کردن اجاق گاز حتما به تمیزی ولوم ها نیز بپردازید و با استفاده از روشی درست و اصولی از سختی کار تا حدود زیادی کم کنید.

مراحل تمیز کردن ولوم اجاق گاز عبارت است از:

مرحله اول

برای تمیز کردن ولوم های اجاق گاز ابتدا ولوم ها را از جای خود جدا کنید.

مرحله دوم

بعد از جدا کردن ولوم از اجاق گاز حالا درون ظرفی مقداری سرکه و آب بریزید و ولوم ها را درون آن قرار دهید. سرکه به دلیل خاصیت پاک کنندگی فوق العاده خود در کوتاه ترین زمان ممکن هرگونه آلودگی را از ولوم ها جدا می کند.

مرحله سوم

بعد از مدت زمانی مشخص حالا توسط یک مسواک کهنه و یا اسفنج سطح ولوم را تمیز کنید تا هرگونه چربی و لکه از روی آن از بین برود. اگر میزان آلودگی در ولوم ها زیاد است، بهتر است از مقداری جوش شیرین استفاده کنید تا سرعت تمیزی افزایش پیدا کند. با توجه به ترکیب سرکه و جوش شیرین سرعت عمل تمیز شدن ولوم ها از چربی و آلودگی افزایش می یابد.

مرحله چهارم

بعد از شستن ولوم توسط سرکه و جوش شیرین، حالا با مقداری مایع ظرفشویی و آب داغ مجدد آنها را بشویید.

مرحله پنجم

بعد از شستن ولوم ها اجازه دهید تا به درستی خشک شود و سپس در جای خود قرار دهید.

برای افزایش عمر ولوم ها چه کنیم؟

برای افزایش طول عمر ولوم ها می توانید از محافظ برای آنها استفاده کنید که در این صورت طول عمر محصول افزایش پیدا می کند. محافظ ولوم به عنوان یک پوشش مقاوم از کثیف شدن، داغ شدن، ریختن مایعات، شکستگی و تغییر رنگ آن جلوگیری خواهد کرد.

مشکلات دیگر برای ولوم اجاق گاز

به صورت کلی عوامل متعددی می توانند علت داغ شدن ولوم اجاق گاز باشند که با کمی تامل می توانید اقدامات لازم برای برطرف کردن مشکل را انجام دهید. علاوه بر داغ شدن ولوم اجاق گاز ممکن است مشکلات دیگری برای آن رخ دهد.

به عنوان مثال برق دار بودن و جرقه نزدن ولوم اجاق گاز نمونه هایی دیگر برای مشکلات این قطعه محسوب می شوند. البته جرقه نزدن ولوم می تواند به دلیل خرابی ترانس جرقه زن باشد که در این صورت باید مشکل را برطرف نمایید.

علت داغ شدن ولوم اجاق گاز

نتیجه گیری

خرابی و یا داغ شدن ولوم اجاق گاز یکی از مشکلات اساسی برای اجاق گاز محسوب می شود که باید هر چه سریعتر اقدامات لازم برای برطرف کردن مشکل را انجام دهید.

علت داغ شدن ولوم اجاق گاز ممکن است به عوامل متعددی مربوط شود. بنابراین ابتدا مشکل را عیب یابی کنید. چنانچه دانش تخصصی این کار را ندارید، می توانید با مجموعه ایبک امداد تماس بگیرید و از خدمات تعمیر اجاق گاز آنها در محل خود بهره مند گردید.

علت داغ شدن ولوم اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت داغ شدن ولوم اجاق گاز و راهکار جهت رفع آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا