تعمیرات اجاق گاز

علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز | تعمیر اجاق گاز

علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز | تعمیر اجاق گاز، خرابی الکترود اجاق گاز

اجاق گاز در آشپزخانه برای آشپزی کردن مورد استفاده قرار می گیرد. در زمانی که ایراد و مشکلی برای آن به وجود آید، آشپزی افراد مختل شده و مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. از جمله مشکلاتی که امکان دارد برای اجاق گاز شما پیش آید این است، که جرقه زن آن مدام کار می کند. بروز این مشکل دلایل گوناگونی می تواند داشته باشد. از جمله دلایل مهم آن وارد شدن رطوبت به اجاق گاز است.

در این مواقع باید در کمترین زمان ممکن مشکل به وجود آمده را برطرف کنید. بهتر است، که بررسی اجاق گاز شما توسط تعمیرکاران متخصص در این زمینه انجام شود، تا صدمات جدی تر به اجاق گاز شما وارد نگردد.

چرا فندک اجاق گاز یکسره جرقه می‌زند؟

فندک از قطعه های بسیار مهم در اجاق گازها می باشد. وقتی که ایراد و مشکلی برای فندک اجاق گاز به وجود آید، عملکرد این دستگاه مختل شده و به همین دلیل نیاز است، که فوری ایرادهای آن را برطرف کنید. از جمله دلایل مهم و اصلی جرقه زدن مکرر و مداوم فندک اجاق گاز این موارد می‌باشد:

  • درپوش های شعله اجاق گاز جرم گرفته است.
  • قطعه سوزنی فندک کثیف شده است.
  • رطوبت و نم در جرقه زن فندک وجود دارد.
  • در قسمت ماژول جرقه زن ایرادی وجود دارد.
  • کلید فندک اجاق گاز خرابی دارد.
  • نوسان برق وجود دارد.

نوسان برق دلیل جرقه زدن یکسره اجاق گاز

وقتی که نوسان برق وجود دارد ممکن است، که لوازم خانگی ها آسیب هایی ببینند. همچنین این امکان وجود دارد، که فندک اجاق گاز نیز آسیب دیده و عملکرد درستی نداشته باشد. در این شرایط فندک اجاق گاز احتمال دارد، که قطع شده و بسوزد. همچنین این احتمال نیز وجود دارد، که فندک به صورت یکسره آغاز به جرقه زدن کند.

برای این که جریان را کنترل کنید بهتر است از محافظ برق استفاده نمایید، تا این مشکل برطرف شود. وقتی برق به صورت مرتب قطع و وصل می‌شود و نوسان دارد بهتر است، که از اجاق گاز خود استفاده نکنید.

رطوبت موجب جرقه زدن مداوم اجاق گاز

یکی دیگر از دلایلی که موجب می شود فندک اجاق گاز جرقه بزند این است، که وارد این قطعه شده است. چنانچه آب وارد فندک شود، دچار اتصال می شود. در این مواقع در اجاق گاز سنسور ایمنی فعال می گردد و جرقه زن یا پیلوت و فندک اجاق گاز به صورت یکسره کار کرده و روشن می شوند. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، پیشنهاد می شود با استفاده از حوله نرم رطوبت را خشک کنید. چنانچه در محفظه فندک آب وجود دارد، باید آن را با استفاده از سشوار خشک نمایید.

در مواقعی که شیر یا غذا بر روی اجاق گاز سر می‌رود احتمال دارد، که در جعبه یا محفظه فندک رطوبت ناشی از آنها وارد گردد و این موجب می‌شود فندک اجاق گاز یکسره جرقه بزند. برای اینکه غذا نسوزد بهتر است، که شعله را کم کنید و اگر مایعات بر روی اجاق گاز ریخت، آن را همان موقع تمیز نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مرکز تعمیرات اجاق گاز اسنوا SNOWA | تعمیر در محل

فندک اجاق گاز

کلاهک شعله اجاق گاز تنظیم نیست

از جمله دلایل رایج که موجب می‌شود فندک اجاق گاز به صورت مداوم جرقه بزند این است، که درپوش یا کلاهک شعله به خوبی تنظیم نشده است. وقتی که گاز خنک است، میله های روی شعله را برداشته و کلاهک و درپوش را بردارید و در مرکز صفحه و به صورت صحیح قرار دهید. وقتی این کار را انجام دادید، فندک اجاق گاز را باید مجدداً تست نمایید.

خرابی ماژول یا الکترود

یکی دیگر از قطعات با اهمیت و مهم در اجاق گاز ماژول و الکترود است، که در صورتی که آسیب دیده باشد امکان دارد، که فندک به صورت مداوم جرقه بزند. بنابراین برای اینکه از خرابی اجاق گاز و فندک جلوگیری کنید، باید برق اجاق گاز را قطع نمایید. همچنین باید بدانید، که برای قطع کردن جرقه نباید فندک را بزنید. چون این کار موجب خواهد شد، که ترانس آسیب جدی ببیند.

چنانچه الکترود اجاق گاز ایرادی دارد بهتر است، که برای رفع مشکل آن از تعمیرکاران کمک بگیرید. در صورتی که تعمیر آن امکان پذیر بود آن را تعمیر می کنند و در غیر این صورت آن قطعه را عوض خواهند کرد.

آموزش برطرف کردن مشکل جرقه زدن یکسره فندک اجاق گاز

در صورتی که متوجه شدید اجاق گاز شما مدام جرقه می‌زند برای اینکه بتوانید آن را برطرف کنید، در ابتدا از سوکت برق سیمی که به برق اجاق گاز متصل است را جدا نمایید و تا وقتی که دستگاه به صورت کامل تعمیر نشده است، آن را متصل نکنید. قبل از انجام دادن تعمیرات و برطرف کردن مشکل کلید فندک را فشار ندهید.

چنانچه فکر می‌کنید کلید فندک در اجاق گاز گیر کرده است، به راحتی آن را مشاهده خواهید کرد. برای اصلاح و تشخیص مشکل بهتر است با همکاران متخصص تماس بگیرید. چون کار کردن با برق به تجربه و دانش نیاز دارد و چنانچه به این مورد بی توجهی کنید ممکن است، که خسارت مالی شدیدی ببینید.

پاک کردن مواد غذایی از اجاق گاز

در حین آشپزی باید مواد غذایی که بر روی اجاق گاز باقی مانده است، همان موقع تمیز کنید. تا تکه‌های مواد غذایی بر روی آن باقی نماند. تکه های سوخته موجب می شود، که مسیر جرقه زن و همچنین شیر کنترل دچار انسداد و گرفتگی شود.

برای اینکه مواد غذایی را به طور کامل تمیز کنید، می توانید از گیره کاغذی و سنجاق استفاده نمایید. بهتر است، که برای این کار از خلال دندان استفاده نشود. چون امکان دارد، که بشکند و تکه های آن در اجاق گاز باقی بماند، که این مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

نشانه‌های خراب شدن فندک اجاق گاز

برای پی بردن به سالم یا معیوب بودن فندک اجاق گاز، می‌توانید به نشانه های آن توجه کنید. از جمله مواردی که نشان می دهد اجاق گاز شما سالم است یا خیر، می توان به این موارد اشاره نمود:

فندک اجاق گاز در صورت سالم بودن باید یک جرقه در هر ثانیه بزند. چنانچه مدت زمان جرقه زدن بیشتر است، احتمالاً ترانس یا فندک اجاق گاز شما خرابی و ایرادی دارد.

وقتی که جرقه زن به صورت صحیح کار کند، باید رنگ جرقه ها آبی باشد. چنانچه رنگ دیگری داشته باشد، مانند رنگ های نارنجی یا زرد، احتمالاً جرقه زن یا فندک اجاق گاز ایرادی پیدا کرده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل داغ شدن ولوم اجاق گاز چیست | نحوه تعمیر اجاق گاز

کار نکردن فندک اجاق گاز

وقتی که با توجه به نشانه هایی که در بالا گفته شد متوجه شدید، که فندک شما ایرادهایی دارد، باید دلیل به وجود آمدن این مشکل را بدانید، تا بتوانید آن را برطرف کنید. در ادامه به دلایلی که موجب می‌شود فندک اجاق گاز کار نکند، اشاره خواهیم کرد:

اجاق گاز های جدید قفل کودک دارند و این موجب می‌شود، که شیر گاز توسط کودکان باز نشود و تحت کنترل قرار بگیرد. وقتی که قفل کودک در اجاق گاز فعال گردیده باشد، فندک اجاق گاز کار نخواهد کرد. همچنین وقتی که برای اولین بار از اجاق گاز استفاده می کنید و برق گاز را وصل می نمایید، قفل کودک اتوماتیک فعال خواهد شد. به همین دلیل در این مواقع فندک اجاق گاز کار نخواهد کرد. برای غیر فعال کردن قفل کودک اجاق گاز برای سه ثانیه کلید آن را فشار دهید.

در صورتی که شعله اجاق گاز مرطوب باشد موجب خواهد شد، که فندک اجاق گاز کار نکند. باید بدانید، که در این مواقع بدنه اجاق گاز شما خراب نشده است و وقتی شعله های اجاق گاز خشک شوند، دوباره کار می کنند.

چنانچه منافذ شعله های اجاق گاز انسداد و گرفتگی داشته باشند، باید آنها را تمیز کرده و باز کنید. دقت داشته باشید، که برای تمیز کردن آنها این منفذ ها را بیش از اندازه کج یا باز نکنید. اگر فکر می کنید نمی توانید این کار را انجام دهید بهتر است، که از سرویس کاران کمک بگیرید، تا اجاق گاز شما آسیب نبیند.

برخی از افراد وقتی می خواهند از فندک اجاق گاز استفاده کنند، به آن فشار زیادی وارد می کنند، که موجب می‌شود این دکمه خراب شده و کارایی مناسبی نداشته باشند. در این مواقع برای برطرف کردن مشکل باید فندک یا دکمه فندک را عوض کنید، که این کار نیاز به تخصص دارد و به خاطر اینکه نکات ایمنی رعایت شود بهتر است، که سرویسکاران این کار را انجام دهند.

نوسان برق نیز موجب می‌شود، که فندک اجاق گاز ایراد پیدا کند و بسوزد. در این شرایط باید افراد تعمیرکار فندک اجاق گاز شما را عوض کنند.

فندک اجاق گاز

سخن تکمیلی

در این مطلب دلایلی که موجب می‌شود فندک اجاق گاز به صورت یکسره جرقه بزند و خاموش نشود را مورد بررسی قرار دادیم و نحوه برطرف کردن آنها را توضیح دادیم. باید بدانید، که اجاق گاز با گاز و برق کار می کند. به همین دلیل انجام دادن تعمیرات و عیب یابی اجاق گاز بسیار خطرناک و حساس می‌باشد.

بنابراین بهتر است، که در صورتی که فندک اجاق گاز شما ایراد و خرابی دارد، حتما افراد متخصص نسبت به تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهند. برای اینکه فندک اجاق گاز شما کمتر با چنین مشکلاتی مواجه شود، بهتر است، که پس از آشپزی اجاق گاز خود را تمیز و خشک کنید. این کار موجب افزایش طول عمر مفید اجاق گاز شما خواهد شد.

علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز | تعمیر اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا