تعمیرات کولر آبی

کولر آبی بدون تسمه چیست | مزایا و معایب کولر آبی بدون تسمه

کولر آبی بدون تسمه به دلیل نداشتن یاتاقان، شفت، پولی و تسمه سر و صدا و همچنین لرزش کمتری نسبت به کولرهای آبی معمولی دارند. این کولرها نسبت به کولرهای معمولی دارای خرابی‌ های کمتری بوده و کمتر هم به سرویس نیازمندند. آیا می‌دانید که کولر آبی بدون تسمه چگونه کار می‌کند و یا مزایا و معایب آن چیست؟ اگر می‌خواهید پاسخ این سوالات را بدانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا شما را با ویژگی‌های کولر آبی بدون تسمه آشنا کنیم.

کولر آبی بدون تسمه چیست؟

فن آکسیال یا همان کولر آبی بدون تسمه، یکی از انواع کولرهای آبی در بازار است که حلزونی، یاتاقان، شفت و تسمه ندارد. از این کولر آبی برای محیط های صنعتی و خانه استفاده می کنند. کارخانه های مختلف، مراکز صنعتی و مرغداری ها هم می توانند از آن استفاده کنند زیرا قدرت این کولر بسیار زیاد بوده و فضاهای بزرگ را هم خنک می کند. در ادامه می خواهیم شما را با عملکرد این کولر و همچنین معایب و مزایای آن آشنا کنیم و بگوییم که فرق کولر آبی تسمه دار با بدون تسمه چیست؟

کولر آبی بدون تسمه چگونه کار می کند؟

عملکرد و سیستم کار این کولرهای آبی مانند کولرهای معمولی است ولی جهت خروجی هوا در کولر بدون تسمه، با کولر معمولی فرق می‌کند. هوای گرم در کولرهای آبی معمولی که پوشالی یا سلولزی هستند، برخورد می کند و آب را به بخار سرد تبدیل کرده و محیط را خنک می کند. ولی در کولرهای بدون تسمه هوا برای وارد شدن و یا خارج شدن از کولر فضای ثابت و مشخصی دارد. برای اینکه با روش کار کولرهای بدون تسمه آشنا شوید، می‌توانید یک دستمال خیس را برداشته و روبروی پنکه بنشینید و دستمال را در روی صورت خود قرار بدهید.

کولر آبی بدون تسمه

کولر آبی بدون تسمه چه مزایا و معایبی دارد؟

کولر آبی بدون تسمه هم مانند کولرهای آبی دیگر دارای معایب و مزایای مختلفی است که باید در هنگام خرید به تمام موارد بیان شده توجه کنید.

مزایای کولر آبی بدون تسمه

کولرهای آبی بدون تسمه دارای مزایای زیادی هستند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • نسبت به کولرهای دیگر قیمت پایین‌تری دارند.
 • به دلیل نداشتن بعضی از قطعات نیاز به تعمیر و سرویس کمتری دارند.
 • این کولرها سبک تر بوده و به راحتی می توان آنها را جابجا کرد.
 • کولر آبی بدون تسمه در هوای نیمه خشک و خشک، کارایی بالایی دارد.
 • در این کولرها به جای پوشال از پد سلولزی استفاده شده است.
 • پدهای سلولزی در این کولر نیاز به تعویض سالیانه ندارند.
 • کولرهای آبی بدون تسمه، نسبت به کولر معمولی کمتر انرژی مصرف می کنند.

کولرهای آبی بدون تسمه چه معایبی دارند؟

خوشبختانه این کولرها دارای معایب زیادی نیستند، تنها عیب کولر آبی بدون تسمه این است که اگر مقدار رطوبت هوا زیاد شود، کولر کمتر خنک می کند. پس در مناطقی که آب و هوای خشک دارند این کولر مناسب بوده و کاربرد بیشتری دارد ولی برای مناطقی که آب و هوای مرطوب دارند استفاده از این کولر توصیه نمی‌شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی | علائم خرابی یاتاقان کولر آبی

کولر آبی تسمه دار با کولر آبی بدون تسمه چه تفاوتی دارد؟

کولر آبی تسمه دار تفاوت زیادی با کولر آبی بدون تسمه دارد ولی برای اینکه با تفاوت این کولرها آشنا شوید باید ابتدا ویژگی هر کدام را بشناسید.

ویژگی کولرهای آبی بدون تسمه

مهمترین ویژگی‌های کولر آبی بدون تسمه عبارتند از:

 • فن کولر آبی بدون تسمه به صورت پره‌ای بوده و دمندگی بالایی دارد.
 • الکتروموتور کولرهای آبی بدون تسمه، تسمه نداشته و این باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.
 • جابجایی هوا در کولرهای بدون تسمه به بزرگ بودن پره‌ های آن بستگی دارد.
 • کولرهای آبی بدون تسمه دارای صدای کمی می باشند.
 • در این کولرها به جای پوشال از پدهای سلولزی استفاده می شود.

ویژگی کولرهای آبی تسمه دار

کولرهای آبی تسمه‌دار ویژگی های خاص خود را دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • فن کولرهای تسمه‌دار از نوع گریز از مرکز یا همان سانتریفیوژی می‌باشد.
 • هوا به شکل شعاعی به وسیله فن این کولر منتقل خواهد شد.
 • سرعت چرخش فن در این کولر ثابت بوده پس حجم هوای انتقالی در آن هم ثابت است.
 • کولر آبی تسمه دار صدا دارد.
 • این کولرها به نگهداری مداوم و سرویس سالیانه نیاز دارند که باید به وسیله کارشناس انجام بگیرد.
 • کولر آبی تسمه دار نیاز به پوشال دارد.

کولر آبی بدون تسمه چه کاربردی دارد؟

این کولرها نه تنها برای منازل با متراژ‌های متفاوت، مناسبند بلکه برای مجموعه های خیلی بزرگ با کارکردهای مختلف هم کاربرد دارند. اگر شما برای نصب کولر آبی مکان مشخصی را در نظر نگرفته اید، می‌توانید از کولر آبی بدون تسمه برای این مکان ها استفاده کنید.

در کولرهای آبی بدون تسمه از پدهای سلولزی استفاده می شود. این  پدها تا حدودی مثل فیلتر عمل می کنند و از وارد شدن آلاینده ها و گرد و غبار به داخل جلوگیری می کنند، به همین علت از این کولرها برای فضاهای صنعتی استفاده می شود. کولرهای آبی تسمه دار با مشکلاتی مانند پارگی تسمه، تعویض پوشال، روغن کاری و یا سوختن دینام مواجه می‌شوند که خوشبختانه استفاده از کولر بدون تسمه باعث می شود شما با این مشکلات مواجه نشوید.

کولر آبی بدون تسمه چه مزایایی نسبت به کولرهای آبی معمولی دارند؟

همانطور که در ابتدا هم از مزایای کولر آبی بدون تسمه برایتان صحبت کردیم، باید بگوییم این کولرها نسبت به نوع معمولی مزایای زیادی دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

۱- این کولرها تسمه ندارند.

وقتی در کولر آبی تسمه وجود داشته باشد، انرژی به هدر رفته و صدای زیادی هم تولید می‌شود. هنگامی که کولر کار می‌کند مقداری از ماده که برای تسمه استفاده می شود، تبخیر شده و تبدیل به گاز می شود. تنفس کردن این گاز برای ریه و سلامت انسان به شدت مضر است. تسمه را باید به طور مرتب و سالیانه عوض کرد زیرا به مرور زمان دچار فرسودگی می شود و اگر هر سال آن را عوض نکنید امکان دارد پاره شود. پاره شدن تسمه ایجاد صدای ناهنجار در کولر آبی خواهد کرد. علاوه بر آن باعث می‌شود دینام کولر هم آسیب دیده و نتوانید از کولر استفاده کنید. ولی وقتی کولر بدون تسمه می خرید، دیگر نیازی به عوض کردن سالیانه آن ندارید و نگرانی هم از جهت آسیب دیدگی کولر آبی نخواهید داشت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عایق رطوبتی کولر آبی | مزایای استفاده از عایق رطوبتی

۲- کولر بدون تسمه یاتاقان ندارد.

کولرهای معمولی دارای یاتاقان بوده که حتماً باید به طور مرتب روغن کاری و سرویس شوند. اگر در هنگام شروع فصل گرما و سرویس اولیه کولر، یاتاقان را روغن کاری نکنید، یاتاقان خشک کار کرده و این باعث می شود این قطعه به تدریج از بین رفته و خرد شود. وقتی یاتاقان آسیب می بیند صدای ناهنجاری از کولر شنیده می شود که می تواند باعث خرابی محور پروانه و موتور هم بشود یا گاهی باعث می‌شود پروانه سخت کار کند. پس وقتی کولر شما دارای یاتاقان نباشد دیگر روغن کاری و سرویس های منظم هم نیازی نیست و شما نگرانی از جهت آسیب دیدن قطعات کولر نخواهید داشت.

۳- کولرهای بدون تسمه، پولی ندارند.

در کولرهای آبی معمولی پولی وجود دارد که اگر خراب شود باد خنک داخل کانال پرتاب نمی شود. در صورت خرابی پولی، به موتور کولر فشار زیادی وارد شده و موتور آسیب می بیند.

۴- کولر بدون تسمه شفت ندارد.

کولرهای آبی معمولی دارای شفت هستند که اگر شفت آسیب ببیند، پروانه کولر کار نمی کند و در عملکرد کولر هم اختلال ایجاد خواهد شد و در نتیجه هوای محیط هم خنک نمی شود.

۵- کولرهای بدون تسمه هزینه نگهداری پایینی دارند.

همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم کولرهای آبی بدون تسمه، پولی، یاتاقان و تسمه ندارند و نیازی هم به سرویس کاری زیاد نیست زیرا به ندرت این کولر خراب می شود به همین دلیل هزینه نگهداری آن بسیار پایین است.

۶- کولر بدون تسمه لرزش و صدای کمی دارد.

معمولاً در کولرهای آبی صدا به علت پولی، تسمه و یاتاقان است. وقتی این قطعات در کولرهای آبی وجود نداشته باشد، مسلماً صدای آن هم به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند. نداشتن تسمه به کم شدن لرزش بدنه کولر کمک زیادی خواهد کرد.

۷- کولر آبی بدون تسمه راندمان بالاتری دارد.

تسمه در کولرهای آبی باعث کاهش راندمان و اتلاف انرژی می شود. وقتی تسمه از کولر حذف شود از اتلاف انرژی هم جلوگیری خواهد شد.

۸- کولر آبی بدون تسمه پد سلولزی دارد.

در کولرهای آبی معمولی از پوشال های چوبی استفاده می‌شود که معایب خاصی دارند ولی در کولرهای بدون تسمه معمولاً از پد سلولزی استفاده می شود. کولرهای سلولزی مزایای بیشتری نسبت به کولرهای پوشالی دارند. پدهای سلولزی عملکرد بهتری برای خنک کردن هوا دارند.

کولر آبی بدون تسمه

کولرهای آبی بدون تسمه برای چه جاهایی مناسب هستند؟

این کولرها به دلیل نداشتن تسمه نیاز به روغن کاری و سرویسکاری چندانی ندارند و می توانید در تمام جاهایی که دسترسی به آن کمی دشوار است، کولر را قرار بدهید. برای خرید توصیه می‌کنیم از کولرهای آبی بدون تسمه خریداری کنید، زیرا کمتر مجبور به روغن کاری، سرویس کاری و تعمیر کولر خواهید شد.

کولر آبی بدون تسمه چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مزایا و معایب کولر آبی بدون تسمه

امتیاز کاربر: ۳.۷۴ ( ۲۷ نتایج)

نوشته های مشابه

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

 1. این کولر ها هرچی خاک توی فضا وجود داره را وارد منزل می‌کنه ،باز حلزونی ها اگه پوشالش سلولوزی باشه اصلا خاک وارد خونه نمیشه.فقط بدرد محیط صنعتی میخوره.
  نظر شخصی بنده

 2. با سلام و وقت بخیر
  متاسفانه برخلاف تصور عمومی با وجود اینکه در کولر آبی بدون تسمه خبری از قطعات کولر آبی معمولی نیست و انتظار می رود صدای کمتری داشته باشد این طور نیست و بخاطر اتصال مستقیم پروانه به موتور و گردش هوا صدای زیادی تولید میکند و در یک محیط بسته آزاردهنده هست از طرفی میزان رطوبت انتقالی آن علیرغم سرمای تولیدی بسیار زیاد هست به حدی که بعد از خرید باعث پشیمانیم شده.

 3. من دنبال ساحت کولر هستم با دو مدل یکی اینکه با برق ۱۲ ولت کار کنه و دوم بدون تسمه نه این مدل که متاسفانه بدلیل گران بودن موتور اون و عدم کفاف ساخت اون نمیتونم فعلا درست کنم ولی با قیمت ۱۵ میلیونی که برای کولر آبی گذاشتن بخوان میتوانن بدون تسمه و پولی اون بسازن

 4. با سلام من قصد داشنم این کولر یعنی بدون تسمه را بخرم ولی با توجه به نارضایتی دوستان منصرف شدم ای کلش دوستان تولید کننده فقط بفکر فروش و کسب سود نباشند یه کمی هم به ملت ایران احترام بگذارند و بخاطر رفاه مردم کار کنن و در اصل وقتی تولید کننده بفکر مردم باشه و کالای با کیفیت تولید کنه شک نکنید که مشتری برای خرید صف میکشه و این باعث افزایش سود تولید کننده میشه . بزرگوارا که بفکر ما نیستم حداقل خودمون هوای همدیگه رو داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا