خدماتخدمات شستشو

علت بوی بد ماشین لباسشویی

در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم برای شما علت بوی بد ماشین لباسشویی را به طور کامل توضیح دهیم تا اگر شما با این مشکل روبرو شدید بتوانید به راحتی آن را برطرف کنید.

بوی بد در ماشین لباسشویی

بوی بدی که شما معمولاً از ماشین لباسشویی استشمام می کنید به دلیل رشد میکروارگانیسم های داخل سبد ماشین لباسشویی می باشد سبد ماشین لباسشویی محیطی مرطوب و گرم است که به دلیل نرم کننده ها و شوینده هایی که در آن باقی مانده جای مناسبی برای رشد باکتری ها، قارچ ها و کپک ها می شود.

اگر ماشین لباسشویی شما زمان لازم را برای خشک کردن نداشته باشد ماده آلی فاسد شده تا جایی که باعث می شود ماشین لباسشویی دچار بو گرفتگی شود و این بوها به لباس های شما هم منتقل خواهد شد گاهی در شرایط بدتر ممکن است که این بو به منزل سرایت کرده و در محیط بپیچد در ادامه می خواهیم شما را با دلایل بوی بد در ماشین لباسشویی و روش های برطرف کردن آن آشنا کنیم با ما همراه باشید.

دلایل بوی بد و ناخوشایند در ماشین لباسشویی چیست؟

دلایل زیادی می تواند باعث بوی بد در ماشین لباسشویی شما شود شاید ما امکان این را نداشته باشیم که تمام آن ها را برایتان توضیح دهیم ولی به طور خلاصه شما را با این دلایل آشنا خواهیم کرد:

۱- اگر لباسهای خیس درون ماشین لباسشویی برای مدتی بماند و شما آنها را خارج نکنید باعث می شود که هم ماشین لباسشویی و هم لباسهای شما بو بگیرد و همچنین باعث رشد قارچها شده و ایجاد ناراحتی پوستی خواهد کرد.

۲- اگر شما بعد از شستشو درب ماشین لباسشویی را ببندید و یا لباس ها را خارج نکنید باعث بروز این مشکل خواهد شد و ماشین لباسشویی شما بوی ناخوشایندی می گیرد.

۳- خیس بودن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی می تواند باعث بو گرفتن ماشین لباسشویی شود بعد از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی، لاستیک دور درب آن را کاملاً خشک کنید.

۴- باید ماشین لباسشویی را سالیانه سرویس کنید اگر این کار را انجام ندهید و به ماشین لباسشویی رسیدگی نکنید باعث می شود که ماشین لباسشویی شما بو بگیرد.

۵- مسدود شدن پمپ تخلیه می تواند باعث ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی شود به این صورت که اگر لباسی یا شیء در فیلتر پمپ تخلیه گیر کند باعث می شود که ماشین لباسشویی درست تمیز نکرده و پمپ تخلیه هم از کار بیفتد.

۶- هر چند وقت یکبار حتما جاپودری ماشین لباسشویی را تمیز کنید می توانید جاپودری را آرام در آورده و آن را بشویید.

۷- گاهی افراد از بوی فاضلاب ماشین لباسشویی شکایت می‌کنند تا جایی که این بو در تمام خانه و آشپزخانه و اتاق ها هم به مشام می رسد. باید بدانید که بوی فاضلاب ماشین لباسشویی به دلایلی که باعث بو گرفتن دیگ لباسشویی لباسشویی می شود، مربوط نمی شود و معمولا امکان دارد علت اصلی آن مسیر تخلیه فاضلاب و یا استفاده نکردن از سیفون مسیر لوله تخلیه فاضلاب باشد به خصوص در مواقعی که مسیر تخلیه لباسشویی و سینک ظرفشویی شما یکی است این بو بیشتر به مشام خواهد رسید.

مواردی که برای شما گفتیم متداول ترین دلایل بوهای بد ماشین لباسشویی است. حالا می خواهیم روش هایی را برای برطرف کردن این بو برای تان بیان کرده و توضیح دهیم.

چگونه می توانیم بوی بد ماشین لباسشویی را از بین ببریم؟

بوی بد ماشین لباسشویی

در ادامه مطالب می خواهیم برای شما روش هایی را برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی توضیح دهیم:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سیم ارت چگونه می تواند از برق گرفتگی جلوگیری کند؟

۱- استفاده از گرما: ممکن است شما برای این که در انرژی صرفه جویی کنید از تنظیمات آب سرد برای شستشوی لباس های خود استفاده کنید و این بسیار مهم است که شما در آخرین شستشو از ماشین لباسشویی خود، حتما از تنظیمات آب گرم استفاده کنید تا باقیمانده مواد در ماشین لباسشویی کاملاً شسته شود.

۲- استفاده از محصولات مناسب و با کیفیت: اگر ماشین لباسشویی شما از نوع درب جلو می باشد لازم است از پودرها و مواد شوینده مناسب استفاده کنید امروزه محصولات زیادی در بازار با برند های مختلف برای شستشوی لباس در ماشین لباسشویی وجود دارد سعی کنید از موادی استفاده کنید که کف کمتری داشته باشد تا مواد شوینده آن اثر کمتری در داخل لباسشویی شما باقی بگذارد.

۳- جریان هوا را داخل دیگ لباسشویی بهبود ببخشید:  اجزای داخل ماشین لباسشویی شما نیاز به جریان هوای مناسب برای خشک شدن دارد بعد از اینکه شستشوی لباس ها تمام شد لباس ها را سریعاً از ماشین در آورید و درب را باز گذاشته تا رطوبت به طور کامل از داخل آن خارج شود. برای اینکه اطمینان پیدا کنید که داخل آن کامل خشک شده می توانید یک رطوبت زدا و یا فن تهیه کرده و در اتاق رختشویی بگذارید تا داخل لباسشویی شما زودتر خشک شود.

۴- داخل ماشین لباسشویی را کاملا تمیز کنید: قبلاً هم برای شما توضیح دادیم که منبع اصلی بو در داخل ماشین لباسشویی به طور کامل معلوم نمی شود ولی شما باید هر چند وقت یکبار فیلتر پمپ تخلیه و همچنین جاپودری ماشین لباسشویی را تمیز کنید.

برای تمیز کردن داخل لباسشویی چند راه خانگی وجود دارد که ما برای شما توضیح می دهیم:

۱- استفاده از سرکه و جوش شیرین برای تمیز کردن ماشین لباسشویی

یکی از مهمترین کارها برای رفع این مشکل این است که شما تقریباً هر ۶ ماه یکبار دو لیوان سرکه سفید را داخل ماشین لباسشویی بریزید و ۱۵ دقیقه صبر کنید و درب ماشین لباسشویی را بسته و آن را روی برنامه داغ ترین و طولانی ترین مدت شستشو بگذارید و ماشین را روشن کنید تا بدون لباس، عمل شستشو را انجام دهد اگر برای اولین بار که این کار را انجام دادید مشکل بو در ماشین لباسشویی برطرف نشد، می توانید برای بار دوم مقداری هم جوش شیرین به سرکه اضافه کنید و دوباره این کار را تکرار کنید جوش شیرین و سرکه می تواند بوی بد ماشین لباسشویی را از بین ببرد زیرا ترکیب این دو ماده روغن ، چربی، دوده و غیره را در ماشین لباسشویی از بین خواهد برد.

۲- استفاده از شوینده های تجاری در ماشین لباسشویی

برای این کار باید به فروشگاه مراجعه کنید و یک محصول تمیز کننده ماشین لباسشویی را پیدا کرده و آن را داخل محفظه لباسشویی بریزید دقت داشته باشید شوینده ای را انتخاب کنید که بتوانید آن را همراه لباس استفاده کنید.

۳- شستشوی ماشین لباسشویی به روش دستی:

حلقه لاستیکی که دور درب ماشین لباسشویی قرار دارد می تواند مکان خوبی برای تجمع کپک ها، قارچ ها و رشد آنها باشد شما باید به وسیله یک پارچه مرطوب و یک پاک کننده ملایم و یا ترکیبی از سرکه و آب، لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را تمیز کنید بعد از اینکه این کار را انجام دادید حتماً باید به وسیله یک پارچه تمیز آن را خشک کنید و در آخر درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا هوا در آن جریان پیدا کند.

برطرف کردن بوی فاضلاب ماشین لباسشویی

همانطور که گفتیم بوی بد فاضلاب ماشین لباسشویی ربطی به بو های مربوط به دیگ لباسشویی ندارد و احتمالاً اشکال از مسیر تخلیه فاضلاب لباسشویی است باید مسیر تخلیه فاضلاب را بررسی کنید تا دچار انسداد و پاره شدن شیلنگ تخلیه نشده باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین اسید برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب و حمام

دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

بوی بد ماشین لباسشویی

 

 

گاهی ممکن است شما از ماشین لباسشویی خود بوی سوختگی به مشامتان برسد دقت داشته باشید که بوی سوختگی یک مشکل کاملاً جدی می باشد و شما در هنگام بروز این مشکل باید حتما جریان برق آن را قطع کنید اگر بوی سوختگی از داخل ماشین لباسشویی بود دوشاخه دستگاه را از پریز در آورید ولی اگر بوی سوختگی مربوط به سیم‌های ماشین لباسشویی بود به آن دست نزنید ابتدا باید جریان برق منزل را قطع کنید و سپس دوشاخه را از پریز برق در آورده و برای تعمیر کردن لباسشویی خود از متخصص کمک بگیرید.

بوی سوختگی ماشین لباسشویی شما هر دلیلی که داشته باشد در هنگام مواجه شدن با این مشکل شما باید حتما به متخصص مربوطه مراجعه کنید در ادامه دلایلی را که می تواند باعث بوی سوختگی در ماشین لباسشویی شما شود به طور خلاصه برایتان توضیح می دهیم.

۱- اضافه بار

ساده ترین مشکلی که ممکن است به ماشین لباسشویی شما فشار وارد کند و باعث بوی سوختگی شود بار زیادی در ماشین لباسشویی می باشد اضافه قرار دادن لباس بیش از اندازه در ماشین لباسشویی باعث می شود که یاتاقان ساییده و پاره شود.

۲- تسمه درایو

تسمه درایو در ماشین لباسشویی هایی که درب آنها به طرف بالا باز می شود قطعه ای می باشد که وظیفه دارد نیرو را در ماشین لباسشویی انتقال دهد اگر این قطعه خراب شود باعث می شود که دستگاه سر و صدای زیادی داشته و بوی سوختگی از آن به مشام برسد.

۳- تسمه پمپ

تسمه پمپ قطعه ای است که به طور معمول به شکل V می باشد این قطعه از موتور درایور به یک قرقره در پمپ تخلیه وصل شده است اگر این قطعه از کار بیفتد و یا اینکه خراب شود باعث می شود بوی سوختن لاستیک از ماشین لباسشویی شما به مشام برسد و تخلیه هم با سر و صدا انجام شود.

۴- پولی موتور

پولی موتور قطعه ای می باشد که موتور به کمک آن تسمه درایو و یا تسمه پمپ را حرکت می دهد این قطعه از جنس مواد مصنوعی و یا فلز می باشد و یکی از اجزایی است که بیشترین تماس را با تسمه های لباسشویی دارد اگر این قطعه فرسوده شود و یا زنگ بزند باعث داغ شدن و اصطکاک بیش از اندازه آن شده و به تسمه ها آسیب وارد می‌کند و باعث بوی سوختگی می شود.

۵- پمپ تخلیه

همانطور که می دانید پمپ تخلیه وظیفه دارد آب را در حین چرخش شستشو تخلیه کند. امکان دارد پمپ تخلیه دارای موتور محور، تسمه محور و یا موتور الکتریکی باشد اگر ماشین لباسشویی شما در هنگام شستشو و یا حتی بعد از آن بوی سوختگی داد، احتمال دارد که پمپ تخلیه خراب شده باشد در این صورت باید به سرویس کار ماشین لباسشویی مراجعه کنید.

۶- کلاچ لباسشویی

کلاچ لباسشویی در بعضی از مدلهای لباسشویی قرار دارد و باعث چرخاندن دیگ شستشو می شود اگر کلاچ فرسوده شود باعث می شود بوی سوختگی از لباسشویی بلند شود.

 

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل بوی بد در ماشین لباسشویی را به طور کامل بیان کردیم و روشهای برطرف کردن آن را هم توضیح دادیم اگر با راهنمایی های انجام شده موفق به حل مشکل نشدید حتما از یک تعمیر کار و یا سرویس کار ماشین لباسشویی برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

علت بوی بد ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا