لوازم اداری‌

دلایل خراب شدن بلید دستگاه کپی و نحوه رفع کردن آنها

دلایل خراب شدن بلید دستگاه کپی و نحوه رفع کردن آنها | نشانه‌های خرابی بلید دستگاه کپی

دستگاه کپی از جمله وسایلی می باشد، که در اکثر موسسات، ادارات، دفاتر فنی و… کاربرد زیادی داشته و به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه کپی با استفاده از روش الکترو فتو گرافی، بر روی کاغذ کپی تصویر، متن، سند و… را انجام می‌دهد. برای اینکه دستگاه شما عملکرد مناسب و بدون مشکلی داشته باشد، باید همه اجزا و قطعه های مختلف آن به صورت درست کار کنند.

از جمله قطعه هایی که می تواند در این دستگاه بر روی کیفیت کپی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد، بلید می باشد، که اگر بلید دستگاه کپی خرابی و ایرادی داشته باشد کپی با مشکلات و ایرادهایی مواجه خواهد شد.

بلید دستگاه کپی

جنس بلید دستگاه کپی از لاستیک است و ظاهری شفاف دارد. بلیط در دستگاه کپی به قطعه فلزی وصل می باشد. همانطور که گفته شد بلید در عملکرد بدون عیب و نقص دستگاه کپی نقش بسیار تاثیرگذار و مهمی دارد، که در صورت آسیب دیده بودن و یا خراش بر روی کیفیت و کپی تأثیر بسیار بدی خواهد گذاشت.

در طول فرآیند چاپ و کپی پس از اینکه تصویر از قسمت درام به تسمه یا کاغذ منتقل شد، تونر مازادی که مورد استفاده قرار گرفته است بر روی درام می‌ماند، که باید این تونر اضافه از روی درام پیش از اینکه عملیات بعدی شروع شود تمیز و پاک شود. تمیز کردن درام دستگاه کپی توسط بلید این دستگاه انجام می گردد. بلید دستگاه کپی سطح درام را از تونر های باقیمانده تمیز می کند. آنها را جمع کرده و به مخزن تونر ضایعاتی منتقل می کند.

بنابراین در صورتیکه بلید دستگاه کپی شما خرابی داشته باشد، متوجه می شوید، که کیفیت چاپ و کپی بسیار کاهش پیدا کرده است و کپی بی کیفیتی را شاهد خواهید بود. چون تونرهای اضافه از سطح درام برای چاپ بعدی پاک نشده اند و این کار موجب می‌شود، که کیفیت و کپی بسیار پایین‌تر باشد. در این حالت باید بلید دستگاه کپی خود را عوض نمایید.

حتما بخوانید:   شناسایی کارتریج اصل از تقلبی با ترفندهایی ساده و کلیدی

بلید دستگاه کپی

دلیل خراب شدن بلید دستگاه

  • مخزن بلید تخلیه نشده است: همانطور که می‌دانید کارکرد و عملکرد بلید اینگونه است، که از روی سطح درام تونر های اضافی باقی مانده را پاک می‌کند و این تونر ها را به مخزن ضایعات تخلیه می‌کند. بنابراین مخزن ضایعات باید در زمان مناسب تخلیه شود. چون با گذشت زمان مخزن ضایعات پر می شود و موجب آسیب دیدن بلید خواهد شد.
  • قفل کردن بلید با درام: در دستگاه کپی بلید عملکردی دارد، که تماس آن با گیرنده های نوری یا سطح درام موجب می گردد، که در زمان تماس با درام قفل کند.
  • از محلول ها برای تمیز کردن بلید استفاده شده است: بلید دستگاه کپی نیز مانند دیگر قسمت‌های این دستگاه به پاکسازی و تمیز کردن نیاز خواهد داشت. نکته بسیار مهم در تمیز کردن دستگاه کپی این است، که در هنگام تمیز کاری نباید از محلول هایی مانند شیشه پاک کن و… استفاده کرد. چون موجب خراب شدن بلید دستگاه کپی می شود. پاکسازی بلید دستگاه کپی باید بدون استفاده از محلول های مختلف باشد. برای اینکه بلید دستگاه کپی را تمیز کنید، باید از دستمال بدون پرز و نرم استفاده نمایید. در ابتدا آن را مرطوب نمایید و بلید دستگاه کپی را با استفاده از آن تمیز کنید.
  • دفرمه شدن و خراش بلید: لبه لاستیکی بلید بسیار حساس است و اگر خراشی داشته باشد یا شکل خود را به هر دلیلی از دست بدهد، کیفیت چاپ بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. چون فوم رول نیز خراب می گردد. بنابراین باید مواظب باشید، که بلید دستگاه کپی پاره یا خراشیده نشود. استفاده کردن از کاغذهای بی کیفیت و نامناسب و در برخی مواقع وجود منگنه یا سوزن در کاغذ، از جمله دلایلی می باشند، که موجب شکستگی و ایجاد خراش بر روی سطح پلاستیک بلید می گردند. بنابراین قبل از اینکه کاغذ را در دستگاه کپی قرار دهید، این موارد را باید چک کنید.
  • استهلاک بلید: اگر در بین قطعه های دستگاه کپی به عامل استهلاک توجه کنید، از جمله قطعه هایی می‌باشد، که استهلاک آن زیادتر است. چون بلید تونر های مانده بر روی سطح درام را تمیز می‌کند، با درام اصطحکاک دارد و بیشتر مستهلک می گردد. استهلاک بیشتر بلید و عوض نکردن آن در زمان مناسب، موجب خراب شدن بلید دستگاه کپی می شود. به همین علت باید به عمر مفید این قطعه توجه ویژه ای داشته باشید و در صورتی که لازم بود، اقدامات لازم برای عوض کردن آن را انجام دهید.
حتما بخوانید:   انواع ماشین‌های اداری و کاربرد هر کدام از آنها

نشانه ها و علائم خراب شدن بلید دستگاه کپی

دلایل مختلفی موجب خراب شدن بلید دستگاه کپی می شوند. در این حالت باید بلید دستگاه کپی تعویض گردد. وقتی بلید دستگاه کپی با مشکلی مواجه می شود، نشانه ها و علائمی بروز خواهد کرد، که شما می توانید با توجه به آنها تشخیص دهید، که این قطعه دچار خرابی شده است. از جمله نشانه ها می توان به این موارد اشاره کرد:

در قسمت پایین صفحه خط نازک وجود دارد

در پایین صفحه خط نازک وجود خواهد داشت. در این صورت می‌توانید پی ببرید، که این خط به علت شکاف یا برش در بلید دستگاه کپی است، که موجب می گردد بلید دستگاه کپی عملکرد مناسبی نداشته باشد. تمیز کردن و پاک کردن تونر از سطح درام می تواند در رفع این مشکل مؤثر باشد.

تونر یا صفحه های خاکستری بر روی درام قابل مشاهده می باشد

یکی دیگر از علائم خراب بودن بلید، خاکستری بودن کاغذ کپی می باشد. وقتی که بر روی درام تونر های باقی مانده را مشاهده می کنید، نشان دهنده این است، که بلید نتوانسته است درام را به خوبی تمیز کند و تونر بر روی سطح درام مانده است و یا اینکه احتمال دارد کاغذ پس از کپی چاپ تیره باشد. بنابراین اگر این حالت را مشاهده کردید، می توانید پی ببرید، که بلید دستگاه کپی فشار مورد نیاز را بر روی درام نداشته است و نمی تواند آن را به خوبی تمیز و پاک کند. در این صورت موجب خواهد شد، که در چاپ بعدی کاغذ چاپ گرفته خاکستری و کمی تیره شود.

حرکت در جهت درام

لبه بلید به صورت مداوم برای تمیز کردن و پاکسازی تونر های سطح درام به آن فشارهای را وارد می نماید. چنانچه روان کردن یا روغن کاری لبه بلید روی درام دستگاه کپی ضعیف باشد، درام قفل می گردد. وقتی که لبه بلید یا درام درگیر می گردد و درجهت درام می چرخد، بر روی درام کمترین فشار وارد خواهد شد یا به طور کامل با درام قفل می‌کند، که به آن قفل کردن بلید می‌گویند. برای کار کردن درست و بدون نقص بلید در این حالت باید نیرو و انرژی مورد نیاز وجود داشته باشد.

کم شدن کیفیت چاپ را جدی بگیرید

در صورتی که به تازگی متوجه شدید دستگاه کپی شما وقتی برگه ها، اسناد، تصاویر و… را چاپ می‌کند، کیفیت مناسبی ندارد، بدون اتلاف وقت باید دستگاه خود را سرویس و تعمیر کنید. چنانچه به خرابی بلید دستگاه کپی توجه نشود، این قطعه می‌شکند و موجب می‌شود، که خرابی به درام نیز منتقل گردد. در این مواقع هزینه تعمیر دستگاه کپی شما بسیار بیشتر خواهد بود. کم شدن کیفیت چاپ دلایل دیگری مانند نامرغوب بودن تونر و… نیز می‌تواند داشته باشد، اما دلیل آن هرچه که باشد، به دستگاه کپی شما فشار بسیار زیادی را وارد خواهد کرد.

حتما بخوانید:   راه‌های اتصال لپ تاپ به وسایل مختلف | اتصال با سیم و بی سیم

نکات مهم نگهداری بلید دستگاه کپی

نگهداری و محافظت از بلید دستگاه کپی قوانین و نکات بسیار مهمی دارد، که همواره باید به آنها توجه داشته باشید. اولین نکته بسیار مهم در مورد نگهداری و محافظت از بلید دستگاه کپی این است، که مخزنی که مخصوص تونرهای اضافه است و توسط بلید دستگاه کپی تونر های اضافه به آن ریخته می شود، باید در زمان مناسب تخلیه گردد. فاصله زمانی تخلیه کردن این مخزن به میزان استفاده شما از دستگاه کپی بستگی خواهد داشت.

یکی دیگر از موارد مهم در نگهداری بلید دستگاه کپی پاک کردن و تمیز نگه داشتن آن می باشد. بلید دستگاه کپی مانند دیگر قسمت های مختلف این دستگاه حساس به گرد و خاک است و باید مرتب آن را پاک و تمیز کنید. برای تمیز کردن بلید دستگاه کپی باید از دستمال های نرم و بدون پرز استفاده کنید.

چنانچه در مورد اجزای درونی دستگاه کپی اطلاعات و آگاهی کافی ندارید بهتر است، که سرویس دوره ای و تمیز کردن آن را به افرادی که در این زمینه آگاهی کافی دارند بسپارید.

بلید دستگاه کپی

بلید دستگاه کپی را تعمیر کنیم یا تعویض؟

در صورتی که بلید دستگاه کپی شما طوری خراب شده است، که تعمیر آن غیر ممکن است، در این حالت مجبور هستید، که بلید دستگاه کپی خود را تعویض نمایید. برای اینکه خرابی ها و مشکلات بلید دستگاه کپی تشخیص داده شده و شناسایی گردد، سیم شارژ، بلید و درام بیرون آورده می شوند، تا وضعیت بلید دستگاه کپی به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار بگیرد. برای کارایی بهتر دستگاه در صورتی که بلید دستگاه کپی را می‌خواهید عوض کنید، بهتر است، که عوض کردن سیم شارژ را با نمونه مشابه را نیز در نظر داشته باشید.

به این نکته توجه داشته باشید، که در صورتی که در مورد دستگاه کپی و اجزای مختلف درونی آن اطلاعات کافی ندارید، بهتر است از خدمات تعمیر و سرویس دستگاه کپی مراکز معتبر استفاده کنید.

31

دلایل خراب شدن بلید دستگاه کپی و نحوه رفع کردن آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل خرابی بلید دستگاه کپی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x