آموزش

علت قاطی شدن رنگ لباس‌ها در لباسشویی

علت قاطی شدن رنگ لباس‌ها در لباسشویی|پیشگیری از قاطی شدن رنگ لباس‌ها در لباسشویی، برگرداندن رنگ لباس‌ها

یکی از مشکلاتی که کاربران در استفاده از ماشین لباسشویی دارند، قاطی شدن رنگ لباس در ماشین لباسشویی می باشد. برای اینکه بتوانید از این مشکل جلوگیری کنید، باید به نکات مهمی در مورد شستشوی لباس ها در ماشین لباسشویی توجه داشته باشید. در این مطلب به موارد مهمی در مورد نحوه شستشوی لباس ها در ماشین لباسشویی اشاره می کنیم.

قاطی شدن رنگ لباس‌ها در ماشین لباسشویی

قاطی شدن رنگ لباس ها بدین معنا می باشد، که رنگ بعضی از لباس های تیره به لباس های روشن منتقل شده و آن ها تغییر رنگ می‌دهند. وقتی که لباس ها تغییر رنگ می‌دهند، نمی توانید آنها را برطرف کنید و اکثر لباس هایی که از این طریق آسیب می‌بینند، دیگر قابل استفاده نیستند. اما می‌توانید اقدامات بیشتری برای پیشگیری از این اتفاق در شستشو های آینده انجام دهید.

پیشگیری از قاطی شدن رنگ لباس‌ها در ماشین لباسشویی

 • در زمان درآوردن لباس های رنگ شده مراقب باشید که لباس های رنگ شده را خشک نکنید. چون خشک کردن این لباس‌ها موجب می‌شود، که رنگ روی آنها تثبیت شود و از پاک شدن لکه های رنگی مانده جلوگیری خواهد کرد. قبل از اینکه لباس ها خشک شوند، باید لکه ها را از بین ببرید. چنانچه لباس در حال خشک شدن بود و لکه های آنها باقی مانده بودند، بهتر است که به روی آن آب اسپری نمایید، تا خشک نشود و رنگ روی آن باقی نماند.
 •  استفاده از آب بسیار داغ برای شستشوی لباس ها موجب می‌شود، رنگ از پارچه خارج شود. بهتر است که لباس ها در هنگام شستشو کمتر در معرض آب بسیار داغ قرار بگیرند، تا این اتفاق رخ ندهد.
 •  در ماشین لباسشویی از مواد شوینده شیمیایی بسیار قوی برای شستن لباس هایی که رنگی هستند، استفاده نکنید. بهتر است که لباس‌های ظریف را در آب سخت نشویید، چون به الیاف پارچه آسیب خواهد رسید و رنگ آنها کمرنگ می‌شود.
 • برای اینکه رنگ لباس ها کمرنگ نشود آنها را در معرض نور خورشید و گرمای بیش از اندازه به مدت طولانی قرار ندهید. بهتر است لباس هایی که رنگ می‌دهند را به صورت جداگانه بشویید. برای اینکه مطمئن شوید، که آیا لباس شما رنگ می‌دهد یا خیر، می توانید یک پارچه سفید بر روی آنها بکشید.
حتما بخوانید:   نحوه ی دریافت اینترنت رایگان برای دهک پایین

لباس‌ها را از هم جدا کنید

 •  قبل از اینکه لباس ها را در ماشین لباسشویی قرار دهید لباس های تیره را از لباس های رنگ روشن و سفید جدا کنید.
 •  همین جدا کردن لباس موجب خواهد شد که رنگ لباس ها با یکدیگر هماهنگ شده و تغییر رنگ ندهند.
 •  برای اینکه در زمان خود صرفه جویی کنید، می توانید سبد های کوچک برای جدا کردن لباس ها در کنار دستگاه خود قرار دهید، با این کار زمان زیادی را برای جدا کردن لباس ها تلف نخواهید کرد.
 •  با استفاده از تثبیت کننده ها و مواد شیمیایی که برای حفظ رنگ و بافت لباس استفاده می کنید، پس از چندین بار شستشو دوباره شاهد قاطی شدن رنگ‌ها و پوسیدگی آن ها به مرور زمان خواهید بود. پس بهتر است که لباس های مشابه را بدون توجه به تعداد دفعات شستشو، مرتب بشویید تا از رنگ دادن آنها پیشگیری نمایید.

استفاده از تثبیت کننده رنگ برای پیشگیری از رنگ دادن لباس‌ها در لباسشویی

یه از راهکارهایی که می‌توانید برای جلوگیری از قاطی شدن رنگ لباس ها در ماشین لباسشویی انجام دهید، استفاده از تثبیت کننده رنگ می‌باشد. این ماده موجب می‌شود، که انتقال رنگ بر روی پارچه هایی که به درستی رنگ و شسته نشده اند را کاهش دهد. تثبیت کننده رنگ می تواند ذرات سست و شل رنگ را ثابت کند و در نتیجه از قاطی شدن رنگ با لباس‌های داخل ماشین لباسشویی پیشگیری خواهد کرد. اما تثبیت کننده رنگ برای مواد اکریلیک و پلی استر خیلی موثر نخواهد بود.

تثبیت کننده رنگ برای لباس‌ها

مانع سایش لباس‌ها در ماشین لباسشویی شوید

لباس هایی که درون ماشین لباسشویی قرار می گیرند، بر اثر مالیده شدن به یکدیگر آسیب خواهند دید و موجب خواهد شد، که رنگ پارچه ها از قسمت هایی که آسیب دیده است محو گردد. پس بهتر است قبل از شستشوی لباس ها آنها را از داخل بچرخانید و به دکمه ها و زیب‌های لباس نگاه کنید. همچنین توصیه می شود، که ماشین لباسشویی را در سرعت کمتر بگذارید. چون چرخش سریع دستگاه موجب خواهد شد، که اصطکاک بین لباس ها بیشتر شود. توجه کردن به این نکات ساده موجب خواهد شد، که رنگ لباس که درون لباسشویی قرار دارند ثابت بماند.

حتما بخوانید:   آموزش کامل سفید کردن یخچال

استفاده از آب سرد و یا آب ولرم برای شستشوی لباس‌ها در لباسشویی

شستشوی لباس ها در آب سرد یکی از راهکارهایی است که می‌توانید برای پیشگیری از انتقال رنگ از لباسی به لباس دیگر انجام دهید. بهتر است، که ماشین لباسشویی خود را بر روی آب سرد قرار دهید. برای شستن پارچه هایی که ظریف تر هستند، از دور آهسته و کندتر استفاده نمایید، تا رنگ پارچه محو نشود. برای اینکه از جدا شدن رنگ لباس ها پیشگیری کنید، آنها را در آب سرد بشویید. آب گرم و بسیار داغ موجب خواهد شد، که الیاف پارچه شل شود و در نتیجه رنگ پارچه ها به راحتی از آنها جدا شود. چنانچه در منطقه سردی هستید، احتمال دارد که در فصل زمستان آب بسیار سرد باشد، پس دمای دستگاه خود را روی ۳۰ درجه سانتیگراد باید تنظیم نمایید. برای شستن لباس‌ها در آب سرد، باید از مواد شوینده مرغوب استفاده نمایید.

دمای سی درجه برای لکه لباس‌ها

چگونه رنگ لباس‌ها را برگردانیم؟

 •  برای اینکه از لکه های رنگی پیشگیری کنید، لباس هایی که نو هستند را چند بار در آب سرد شستشو دهید.
 •  لباس هایی که ظریف هستند و رنگ آن ها روشن است، را بهتر است که به صورت جدا و به صورت دستی شستشو دهید.
 •  امکان دارد که بعضی از لباس‌ها در ابتدا رنگ نگیرند، اما پس از چندین بار شستن روند بازگشت رنگ شروع خواهد شد.
 •  اگر رنگ اضافه را نتوانستید با روش هایی که ذکر شد تمیز کنید، شاید لازم باشد از پاک کننده رنگ روی لباس استفاده نمایید و آنها را به صورت جداگانه شستشو دهید.

برگرداندن رنگ لباس مشکی و سفید

برگرداندن رنگ لباس های سفید و مشکی کار زیاد سختی نخواهد بود کافی است، که مراحلی که در زیر گفته ایم را به ترتیب انجام دهید، تا به نتیجه مطلوب برسید.

شستشوی مداوم لباس برای از بین بردن لکه‌ لباس‌ها

وقتی که لباس ها رنگی می شوند، اولین راه حل چندین بار شستن لباس خواهد بود. لباس ها را باید چند بار با استفاده از آب گرم و مواد شوینده مناسب شستشو دهید. برای بعضی از لباس سفید مثل لباس های نخی، پس از قاطی شدن رنگ آنها، چند بار شستن با استفاده از مواد شوینده در آب بسیار گرم به صورت کامل از بین خواهد برد. لکه ها به صورت سریع ظاهر می گردند مخصوصاً اگر لباس مرطوب باشد و هنوز به صورت کامل خشک نباشد. بنابراین چنانچه لباس نخی شما لکه دار شده است باید آن را با استفاده از آب گرم مواد شوینده شستشو دهید. در صورتی که به نتیجه مورد نظر خود نرسید می‌توانید راهکار های بعدی را نیز امتحان کنید.

حتما بخوانید:   دلایل سیاه شدن زودپز و راه حل آن

استفاده از سرکه برای از بین بردن لکه لباس‌ها

اگر لباس های سفید خود را چندین بار شستشو دادید، اما لکه های آن از بین نمی رود، شما می توانید از سرکه استفاده کنید. سرکه در از بین بردن لکه های رنگ تاثیر زیادی خواهد داشت. سرکه سفید را با مواد شوینده مخلوط کرده و آن را در ماشین لباسشویی قرار دهید و یا لباس های خود را در این مخلوط به مدت یک شبانه روز قرار دهید، تا لکه ها به صورت کامل از روی لباس‌ها پاک شوند.

استفاده از چای سبز برای از بین بردن لکه لباس‌ها

یکی از راهکارها استفاده از چای سبز است. چای سبز خاصیت پاک کنندگی داشته و می تواند لکه ها را از روی لباس ها پاک کند. برای انجام دادن این روش باید لباس های خود را به مدت ۱۵ دقیقه در آب سرد شستشو دهید و سپس ظرفی را با آب داغ پر کرده و دو تا سه فنجان چای سبز را به آن بیافزاید و لباس ها را در آن به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید. پس از این مدت لباس ها را پهن کنید و روی قسمت هایی که رنگی هستند، نمک پاشیده و ۲۰ دقیقه زمان دهید و پس از این مدت لباس های خود را با استفاده از صابون بشویید. با انجام دادن این مراحل، لکه های رنگی از روی لباس های شما از بین خواهد رفت.

 چای سبز برای از بین بردن لکه لباس‌ها

استفاده از آسپرین برای از بین بردن لکه‌ لباس‌ها

چنانچه لکه های روی لباس سفید از آب میوه و غذا است، شما می توانید این لکه ها را با استفاده از آسپرین از بین ببرید. برای استفاده کردن از این روش باید یک ظرف را از آب پر کرده و ۱۶ آسپرین که له شده است، را داخل آن بریزید و آن را به صورت کامل در آب حل کنید. پس از حل شدن آسپرین ها درون آب، مخلوط را هم بزنید و لباس های خود را برای نیم ساعت در آن قرار دهید. پس از نیم ساعت پارچه را از درون آن برداشته و با مواد شوینده معمولی شستشو دهید. پس از شستشو لکه ی لباس‌ها به طور کامل از بین خواهد رفت.

علت قاطی شدن رنگ لباس‌ها در لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی دلایل قاطی شدن رنگ لباس‌ها در لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا