آموزشخدمات فاضلاب و لوله بازکنی

فاصله لوله فاضلاب توالت فرنگی از دیوار | فاصله استاندارد توالت فرنگی از دیوار

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

قدم اول در لوله کشی و نصب توالت فرنگی محاسبه فاصله لوله فاضلاب از مرکز خروجی کاسه توالت تا دیوار می باشد. با توجه دقیق به این نکته می توانید از مشکلات احتمالی استفاده از توالت فرنگی، که در آینده ممکن است برایتان پیش بیاید جلوگیری کنید. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی محاسبات فاصله لوله فاضلاب توالت فرنگی از دیوار و همچنین نحوه نصب و راه اندازی این وسیله پرکاربرد در سرویس بهداشتی منزل شما می پردازیم:

موقع نصب توالت فرنگی رعایت چه نکاتی الزامی است؟

مجموعه‌ای از ویژگی‌های بسیار مهم در نصب توالت فرنگی نقش بسزایی دارند که باید حتماً به آنها توجه کنید مانند فاصله لوله فاضلاب توالت فرنگی از دیوار، سایز لوله‌ها، ارتفاع شیر توالت و ….. همچنین بعضی از استانداردها در نصب توالت فرنگی وجود دارند که امکان دارد عدم توجه به آنها منجر به مشکلات زیادی از قبیل نشت فاضلاب و آب از کاسه توالت شوند.

اگر قصد دارید توالت فرنگی خود را تعویض یا مجدداً تنظیم کنید باید از فاصله های ناهموار توالت اطمینان پیدا کنید و بخوبی فاصله ها را محاسبه کنید. این فاصله ها از چهار بُعد تشکیل شده اند که عبارتند از:

 1. فاصله مناسب از مرکز خروجی توالت تا دیوار پشت
 2. مقدار مناسب فضا در سمت چپ و راست توالت
 3. فضای مناسب در جلوی کاسه توالت
 4. محل قرار دادن آب سرد

بهتر است این ابعاد را یادداشت کنید و دوباره بررسی کنید تا از درستی اندازه ها اطمینان پیدا کنید. محاسبات اشتباه منجر به مشکلاتی مانند ناراحتی به هنگام نشستن یا نشتی در توالت فرنگی می شود.

فاصله لوله فاضلاب توالت فرنگی از دیوار

فاصله دیوار پشتی تا توالت فرنگی که در اصطلاح به آن آکس می گویند در نصب توالت فرنگی بسیار مهم می باشد. به هنگام لوله کشی فاضلاب یک فاصله مشخصی در نظر گرفته می شود که از دیوار تا مرکز خروجی لوله فاضلاب می باشد. فاصله با توجه به شکل توالت فرنگی و سایز آن متفاوت می باشد مثلاً اگر آکس لوله خروجی ( فاصله مرکز لوله خروجی تا دیوار پشتی ) ۱۸ سانتی متر باشد شما می توانید توالتی را انتخاب کنید که آکس آن ۱۲ تا ۱۸ سانت باشد و نمی توانید توالت فرنگی بالاتری را انتخاب کنید بنابراین قبل از خرید توالت فرنگی یا نصب آن به آکس آن حتما توجه کنید و به هنگام خرید حتما راهنمای محصول مورد نظر خود را مطالعه نمائید تا از اندازه استاندارد آن مطلع شوید.

توالت فرنگی

فاصله توالت فرنگی از دیوار مجاور آن

جهت نصب کاملاً استاندارد و درست انواع توالت فرنگی باید به فاصله دیوار روبرو و مجاور تا توالت فرنگی حتماً توجه کنید. بر اساس استاندارد و با توجه به اندازه و نوع توالت فرنگی لازم می باشد مرکز خروجی توالت فرنگی تا دیوار مجاور در حدود ۱۵ اینچ و درب روبرو فاصله ۲۱ اینچ در نظر گرفته شود. هر شی که در اطراف توالت فرنگی قرار دارد یا فاصله دیوار مجاور بهتر می باشد که ۱۵ اینچ فاصله داشته باشد، البته این فاصله حداقل است. ابعاد و اندازه محیط سرویس بهداشتی به محلی که قرار است توالت فرنگی در آنجا نصب شود بستگی دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نصب و تعمیر کاسه توالت ایرانی بدون تخریب|دلایل تعویض کاسه توالت ایرانی

محاسبه ارتفاع شیر توالت فرنگی

بعد از مشخص کردن فاصله توالت فرنگی تا دیوار پشت، روبرو و مجاور لازم است ارتفاع و اندازه شیر توالت فرنگی را تعیین کنید. جهت محاسبه ارتفاع شیر لازم می باشد از مرکز کاسه توالت فرنگی بر روی دیوار حدوداً ۱۶ اینچ باید به سمت راست توالت فرنگی و ۷ اینچ به سمت بالا در نظر بگیرید.

اندازه سایز لوله توالت فرنگی

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا لازم می باشد سایز و اندازه لوله توالت فرنگی را به درستی معین کنید. باید به ساختار کلی توالت فرنگی توجه داشته باشید، استانداردهای بحش های مختلف مانند قطر لوله که ۱۱۰ میلی متر می باشد را باید در نظر بگیرید. در انتخاب توالت فرنگی علاوه بر قطر لوله به طول لوله توالت فرنگی نیز باید توجه شود، طول لوله توالت فرنگی به اندازه فاصله آن از پشت دیوار است که حدوداً ۳۰ سانتی متر می باشد. این اندازه فاصله کاشی یا سرامیک روی دیوار تا مرکز خروجی توالت فرنگی است. در این محاسبه قرنیز را در نظر نمی گیریم.

ابزارهایی که برای نصب توالت فرنگی نیاز دارید

بعد از تعیین دقیق محل قرار دادن توالت فرنگی باید ابزار هایی که برای نصب نیاز دارید را تهیه کنید. در این بخش به معرفی ابزارهای مورد نیاز نصب توالت فرنگی می پردازیم:

 1. تراز
 2. چسب آکواریوم
 3. پیچ گوشتی و آچار فرانسه
 4. توالت فرنگی
 5. متر
 6. بوگیر ژله ای

نصب توالت فرنگی

بعد از محاسبه توالت فرنگی و فاصله استاندار آن با دیوارهای مجاور، کنار و روبرویش و همچنین میزان ارتفاع شلنگ آب توالت فرنگی باید مراحل نصب را انجام دهید. جهت نصب توالت فرنگی به مراحل زیر توجه کنید:

 • اولین قدم جهت نصب توالت فرنگی در دهانه لوله فاضلاب باید بوگیر ژله ای قرار دهید.
 • نصب بوگیر ژله ای باعث می شود نشت فاضلاب و آب از کاسه توالت به طور چشمگیری کاهش پیدا کند.
 • حلقه های مومی یا بوگیر ژله ای در دو نوع بدون پیچ یا پیچی در بازار موجود است.
 • نوع پیچ دار گران تر می باشد ولی کیفیت بهتری دارد.
 • زمین باید کاملاً تراز باشد و کاسه توالت فرنگی را روی بوگیر قرار داده و آن را فشار دهید تا کاملاً ثابت شود.
 • پیچ و واشر ها را محکم کنید.
 • مخزن را با شلنگ مخصوص به فلکه آب وصل کنید.
 • در انتها تمام قسمت های توالت فرنگی را با استفاده از چسب آکواریوم درزگیری کنید.

تنظیم کردن سیفون توالت فرنگی

جهت تنظیم سیفون ابتدا باید شناور یا فلوتر را در جای خودش قرار دهید و جریان ورودی آب را تنظیم کنید. برای انجام راه اندازی سیفون مراحل زیر را انجام دهید:

 • سیفون باید به درستی آب بندی شود تا از خروج مداوم آب از مخزن جلوگیری شود.
 • با توجه به نوع شناور یا فلوتر شدت جریان آب ورودی به مخزن را تنظیم کنید.
 • فلوتر را باید در جایی قرار دهید که با اجزای دیگر قطعات برخورد نداشته باشد.
 • چنانچه فلوتر به سایر قطعات گیر کند مانع از آبگیری یا تخلیه آب در زمان مناسب می شود.
 • پمپ تخلیه را در جای مناسب قرار داده و تنظیم کنید.
 • زنجیر و پیچ را در جای خود تنظیم کنید نا تخلیه بطور صحیح انجام شود.
 • باید دریچه دو زمانه را ببندید.
 • ورودی دورشور را به خروجی توالت فرنگی وصل کنید.
 • داخل لوله سرریز، شلنگ سرریز آب را قرار دهید.

نکات بسیار مهم در نصب توالت فرنگی

علاوه بر موارد بسیار مهم و ضروری که در بالا ذکر شد در مراحل نصب توالت فرنگی لازم است به چند نکته مهم توجه کنید:

 • حتماً از فلاش تانک مناسب برای توالت فرنگی استفاده کنید.
 • فلاش تانک هایی که ظرفیت خیلی بالایی دارند موجب هدر رفتن آب می شود.
 • فلاش تانک با ظرفیت ۳ تا ۶ لیتر به دلیل حجم کم تا ۸۲ درصد در مصرف آب صرفه جویی می کند.
 • زاویه هواکش به لوله فاضلاب باید ۴۵ درجه باشد. چنانچه کمتر از ۴۵ درجه باشد تصویه هوا بخوبی انجام نمی‌شود و بوی نامطبوع به داخل محیط سرویس بهداشتی بر می گردد.
 • بر اساس استانداردها فاصله توالت فرنگی از دیوارهای پشت، روبرو و مجاور محاسبه و تعیین شود.
 • برای درز گیری می توانید بدنه توالت فرنگی را به زمین پیچ کنید ولی با استفاده از چسب آکواریوم درز گیری خیلی بهتر انجام می شود چون از نشت آب و فاضلاب به بیرون از توالت فرنگی جلوگیری می کند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  لوله کشی تک لایه چیست؟ | لوله کشی توزیع آب مصرفی با لوله های تک لایه

مشکلات رایج توالت فرنگی

به مرور زمان ممکن است توالت های فرنگی دچار مشکل شوند. اصلا نگران نباشید چنانچه دچار این مشکلات شده اید به موارد زیر توجه کنید:

 1. تخلیه نشدن
 2. خراب شدن سیفون
 3. بوی بد فاضلاب
 4. پر نشدن مخزن توالت فرنگی
 5. کند شدن تخلیه آب

دلیل تخلیه نشدن توالت فرنگی

گرفتگی لوله های فاضلاب و بالا زدن چاه یکی از مشکلات رایج توالت فرنگی می باشد که بیشتر مواقع باعث ایجاد بوی زننده فاضلاب می شود. توصیه می شود از متخصص لوله بازکن کمک بگیرید.

خراب شدن سیفون یا فلاش تانک توالت فرنگی

یکی از مشکلات رایج در توالت فرنگی که بیشتر افراد آن را تجربه کرده اند ایراد و خرابی فلاش تانک می باشد که ممکن است به دلایل زیر این مشکل به وجود بیاید:

 • امکان دارد فلوتر دچارمشکل شده و آب را نگه ندارد.
 • ممکن دکمه سیفون توالت خراب شده باشد.

بوی بد توالت فرنگی

یکی دیگر از مشکلات رایج توالت فرنگی بوی بد و آزار دهنده توالت می باشد می توان گفت مشکل به علت گرفتگی توالت فرنگی می باشد. ممکن است شی داخل توالت افتاده باشد و به دلیل پیچ و خم توالت فرنگی در لوله ها گیر کرده باشد بهتر است از لوله بازکنی کمک بگیرید تا مشکل برطرف شود.

کند شدن تخلیه آب

یکی دیگر از رایج ترین خرابی های توالت فرنگی که بیشتر افراد با آن روبرو هستند تخلیه کند آب است. این مشکل به دلیل قرار دادن زانویی های مختلفی است که در سر راه سیفون قرار دارند. می توانید با فنر زدن این مشکل را برطرف کنید، بهتر است از لوله بازکنی کمک بگیرید.

توالت فرنگی

پر نشدن آب مخزن فلاش تانک

در توالت فرنگی با کشیدن سیفون، مخزن باید سریع پر شود تا در مرحله بعدی استفاده شود. اگر مخزن فلاش تانک پر نمی شود موارد زیر را بررسی کنید:

 • امکان دارد شیر ورودی آب دچار رسوب گرفتگی شده باشد و آب بخوبی وارد تانکر نشود.
 • خراب شدن دریچه یا جابجا شدن آن می تواند باعث پر نشدن مخزن فلاش تانک شود.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد میزان فاصله لوله فاضلاب توالت فرنگی از دیوار را مورد بررسی قرار دادیم. توجه داشته باشید قبل از خرید توالت فرنگی ابتدا باید ابعاد فضای سرویس بهداشتی منزل خود را بخوبی محاسبه کرده و سپس اقدام به خرید و نصب توالت فرنگی کنید. می توانید نظرات یا پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه ها با کارشناسان ایبک امداد مطرح کنید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

فاصله لوله فاضلاب توالت فرنگی از دیوار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

موقع نصب توالت فرنگی رعایت چه نکاتی الزامی است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا