تعمیراتتعمیرات اجاق گاز

علت خراب شدن تایمر اجاق گاز و روش تعمیر آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

به علت رضایت مردم از اجاق گازها، موجب شد که تولید کنندگان اجاق گاز راه حلی را پیدا کنند که استفاده از آن راحت تر و همچنین بهتر باشد. همین امر باعث شد که تایمر اجاق گاز بر روی آن نصب گردد. کاربرد تایمر های نصب شده بر روی اجاق گازها تنظیم کردن مدت پخت غذا بر روی اجاق گاز و همچنین فر می باشد. امروزه در اکثر اجاق گازهای موجود در بازار تایمر قرار داده شده است که می توان با استفاده از این تایمر به تنظیم مدت زمان پخت غذا اقدام کرد که در مدت مناسب فر و یا اجاق گاز خاموش شود. اما گاهی ممکن است که این تایمرهای اجاق گاز دچار خرابی بشوند و به تعمیر نیاز داشته باشند در این مقاله سعی کردیم که به شما کمک کنیم تا بتوانید علت خراب شدن تایمر اجاق گاز را پیدا کرده و همچنین اقدام به تعمیر آن نمایید.

علت از کار افتادن تایمر اجاق گاز

امروزه در اکثر اجاق گازهایی که در بازار موجود است تایمر تعبیه شده که بتوان راحت مدت پختن غذا در فر و گاز را تنظیم کرد‌. علت کار نکردن تایمر اجاق گاز می‌تواند به دلیل خراب شدن اجزا و قطعات اجاق گاز باشد. برای این که بتوانید تایمر اجاق گاز را تعمیر کنید باید اول علت خرابی آن را پیدا کنید. در ادامه به چند علت خراب شدن تایمر اجاق گاز پرداخته ایم.

قطع جریان برق، علت از کار افتادن تایمر

برای اینکه مشکل از کار افتادن تایمر اجاق گاز را پیدا کنیم باید به همه مواردی که باعث روشن شدن تایمر هستند بپردازیم. برای نمونه جریان برق از مواردی است که موجب کار کردن تایمر اجاق گاز می باشد به همین علت اگر جریان برق قطع باشد یا در تایمر، برق جریان نداشته باشد تایمر اجاق گاز کار نمی کند و روشن نمی شود. از علت های قطع جریان برق می توان به قطع بودن برق و همچنین نوسانات موجود در جریان برق و اتصالی کردن سیم اشاره کرد که باعث می شود تایمر اجاق گاز کار نکند.علت خراب شدن تایمر اجاق گاز و روش تعمیر آن در نتیجه اگر تایمر اجاق گاز کار نکرد قبل از هر چیز باید جریان برق را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که برق جریان دارد. البته ممکن است روشن نشدن تایمر اجاق گاز علت های دیگری هم داشته باشد.

حتما بخوانید:   انواع کد ارور یخچال ال جی به همراه توضیحات

خراب شدن و از کار افتادن برد الکترونیکی

علت دیگر روشن نشدن و از کار افتادن تایمرهای اجاق گاز می تواند خراب بودن برد الکترونیکی که در اجاق گاز وجود دارد باشد. برد الکترونیکی موجود در اجاق گاز قطعه مهم از اجزای اجاق گاز می باشد که مغز دستگاه نام دارد. برد الکترونیکی وظیفه دستور دادن به اجزای اجاق گاز را دارد. همچنین تایمر اجاق گاز از برد الکترونیکی دستور می گیرد و روشن می شود. بنابراین اگر برد الکترونیکی خراب باشد و کار نکند تایمر اجاق گاز هم روشن نمی شود.

روشن نشدن تایمر اجاق گاز و روش تعمیر آن

اگر علت خرابی تایمر اجاق گاز مشکل در جریان برق و یا خراب بودن قطعه مهمی مانند برد الکترونیکی باشد بهتر است برای استفاده از تایمر اجاق گاز را تعمیر کنید. شما می توانید برای تعمیر کردن تایمر اجاق گاز از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید تا علت خرابی آن را پیدا کند و تشخیص دهد و بعد از پیدا کردن مشکل کار نکردن تایمر آن را تعمیر نماید. گاهی ممکن است با عوض کردن برد الکترونیکی مشکل روشن نشدن تایمر اجاق گاز برطرف شود. اگر علت خرابی تایمر و کار نکردن آن مربوط به جریان برق باشد از یک برقکار ماهر درخواست کنید تا مشکل را پیدا کند و هرچه زودتر مشکل آن را برطرف کند.

روش تنظیم کردن تایمر اجاق گاز

در صورتی که در کار کردن تایمر اجاق گاز مشکلاتی مانند چشمک زدن وجود داشت ممکن است که علت این خرابی منبع تغذیه باشد. اگر مشکل از این قطعه باشد باید نسبت به تنظیم تایمر اجاق گاز و یا تعمیر منبع تغذیه اقدام کنید.

نکاتی برای تنظیم کردن تایمر اجاق گاز

 • قبل از هر چیز سعی نمایید تنظیم تایمر اجاق گاز را به صورت دستی انجام دهید.

علت خراب شدن تایمر اجاق گاز و روش تعمیر آن

 • اگر تایمر اجاق گاز همچنان چشمک می زند نشان می‌دهد که اجاق گاز شما در حالت اتوماتیک است و از آن خارج نمی شود.
 • در تایمر سه دکمه قرار دارد که یکی از این دکمه ها برای مدت زمان پخت و دکمه دیگر برای نمایش ساعت و دکمه بعدی برای تنظیم کردن عملکرد دو دکمه دیگر است.
 • با فشار دادن این دکمه می توان زمان و همچنین تایم را در اجاق گاز تنظیم کرد.
حتما بخوانید:   علت یخ زدن کولر گازی پنل داخلی، لوله بزرگ و ..

راهکارهایی جهت استفاده اصولی از اجاق گاز

در ادامه این مطلب سعی داریم به نحوه صحیح استفاده از اجاق گاز بپردازیم.

 • شعله روشن گاز باید به رنگ آبی باشد. وقتی که گاز کامل بسوزد شعله آن آبی رنگ است. اکسیژن موجود در هوا به گاز کمک می کند که کامل بسوزد اگر رنگ شعله به رنگ زرد باشد معنی آن این است که عمل روشن شدن آتش به صورت ناقص انجام شده است.
 • به یاد داشته باشید که هیچ وقت ظرف های سنگین را بر روی صفحه اجاق گاز نگذارید. این کار به گفته تعمیرکاران اجاق گاز عامل اصلی خرابی دستگاه است.
 • هنگامی که روغن و یا چربی غذا بر روی اجاق گاز ریخته شد و آتش گرفت قبل از هر چیز شیر منبع گاز را حتماً ببندید و برای خاموش کردن آتش از یک پارچه بزرگ و خیس استفاده کنید.
 • باقی ماندن ذرات غذا بر روی شعله های گاز از درست و صحیح عمل کردن اجاق گاز جلوگیری می کند. بهتر است که مشعل ها و شعله پخش کن های گاز را مرتب شسته و تمیز نمایید.
 • به یاد داشته باشید که صفحه اجاق گاز از اصلی ترین اجزای اجاق گاز می باشد و اگر شکسته شود و یا خراب شود باید گفت که دیگر نمی توان از آن اجاق گاز استفاده کرد.
 • باید از صفحه گاز به خوبی مراقبت کرد اگر صفحه گاز شما از جنس شیشه است باید مواظب شکسته شدن آن باشید و اگر که از گاز با صفحه استیل استفاده می کنید توجه داشته باشید که قابلمه های بزرگ و سنگین را روی آن نگذارید که این کار باعث می‌شود صفحه استیل گاز شما کج شود و یا تاب بر دارد.

برطرف کردن مشکل گرفتگی شعله گاز

ممکن است با ریختن چربی های غذا بر روی شعله های گاز مشعل ها دچار گرفتگی شوند و فشار گاز کم شود. راه هایی برای تمیز کردن و رفع گرفتگی وجود دارد که در ادامه به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

 • می توانید برای رفع گرفتگی از مایع ظرفشویی استفاده کنید.
 • استفاده از جوش شیرین برای باز شدن گرفتگی شعله های اجاق گاز بسیار کاربردی است.
 • می توانید جوش شیرین را با مقدار کمی آب مخلوط کرده و خمیر درست کنید‌.
 • با استفاده از مسواک و یا اسکاچ شعله های گرفته شده را بسابید و آنها را تمیز کنید و سپس با آب تمیز آبکشی نمایید.

نکاتی در رابطه با تمیز نگه داشتن اجاق گاز

 • در هنگام آشپزی کردن باید دقت کافی داشته باشید که مایعات و مواد غذایی بر روی گاز سر نرود زیرا این کار باعث می‌شود که فندک گاز دچار اشکالاتی شود یا ممکن است مواد غذایی و مایعات قسمت های زیر مشعل ها رفته و باعث زنگ زدگی شود.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر اجاق گاز ویرپول Whirpool | خدمات تعمیر نمایندگی اجاق گاز ویرپول

علت خراب شدن تایمر اجاق گاز و روش تعمیر آن

 • تمیز نگه داشتن اجاق گاز طول عمر آن را افزایش می دهد و همچنین آشپزی با اجاق گاز تمیز لذت بیشتری دارد. شما می‌توانید برای تمیز کردن اجاق گاز اول تمام قسمت های صفحه گاز را با یک دستمال تمیز کنید و مواد غذایی را از روی آن جمع کنید و بعد از یک مواد شوینده برای چربی زدایی گاز استفاده کنید.
 • این نکته را به یاد داشته باشید که برای تمیز کردن اجاق گاز نباید مستقیم آب را روی اجاق گاز ریخت. این کار اشتباه است اگر آب را مستقیم بر روی اجاق گاز بریزید ممکن است که به داخل لوله ها و مجراهای اجاق گاز رفته و در سیستم جریان برق و برق رسانی به قسمت های اجاق گاز مشکل ایجاد کند. علی الخصوص در گاز های شیشه ای این موضوع اهمیت بیشتری دارد.

محل مناسب برای قرار دادن اجاق گاز

محل مناسب برای قرار دادن اجاق گاز باید جایی باشد که از پنجره دور باشد. اجاق گاز باید در سطحی تراز و صاف قرار گیرد تا شعله های گاز به صورت مساوی و یکنواخت روشن شوند و همچنین اجاق گاز باید از سینک ظرفشویی دور باشد که از پاشیده شدن آب بر روی صفحه گاز و همچنین مشعل ها جلوگیری شود تا شعله ها خاموش نشوند. برای عملکرد بهتر اجاق گاز و همچنین ایمن بودن آن بهتر است که اجاق گاز از هر طرف چند سانتی متر فاصله داشته باشد. به این موضوع توجه ویژه داشته باشید که کودکان نباید اصلاً به اجاق گاز نزدیک شوند و با آن کار کنند زیرا ممکن است باعث خطرات جبران ناپذیری بشود.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم به شما کمک کنیم تا بتوانید علت خرابی و از کار افتادن تایمر اجاق گاز را پیدا کنید. اجاق گاز یکی از اصلی ترین وسایل موجود در آشپزخانه است که اگر یکی از قطعه های آن خراب شود و یا از کار بیفتد شاهد کم شدن کیفیت و همچنین از کار افتادن اجاق گاز خواهید بود. پس اگر اجاق گاز شما خراب شد و یا نقصی در عملکرد آن مشاهده کردید می توانید از تعمیرکاران ماهر ایبک امداد برای پیدا کردن اشکالات اجاق گاز و همچنین تعمیر کردن آن راهنمایی و کمک بخواهید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

علت خراب شدن تایمر اجاق گاز و روش تعمیر آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت از کار افتادن تایمر اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x