تغذيه

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا | ویژگی های قهوه عربیکا و روبوستا

یکی از پر مصرف‌ ترین و لذیذترین نوشیدنی‌ های جهان قهوه می‌ باشد که بخش ضروری از زندگی بسیاری از افراد را در بر می‌ گیرد. بیشتر از ۱۰۰ نوع قهوه وجود دارد که دو نوع رایج و متداول آن روبوستا و عربیکا می‌ باشند. این نوع از قهوه‌ ها در همه جهان کشت شده و مصرف می‌ گردند و از نظر عطر، طعم، محتوای کافئین و ارزش بازار با یکدیگر متفاوت می‌ باشند.

ویژگی‌ های قهوه عربیکا

حدوداً ۶۰ درصد از تولیدات قهوه جهان را قهوه عربیکا تشکیل می‌ دهد که به طور گسترده‌ ای رشد می‌ کند. قهوه عربیکا در آفریقای شرقی، آمریکای لاتین و آسیا رشد کرده و بسیار به بارندگی و تغییرات دما حساس می‌ باشد و جهت رشد مطلوب نیاز به شرایط ملایم و ثابتی دارد. این قهوه در ارتفاعات ۶۰۰ متری تا ۲۰۰۰ متری از سطح زمین کشت می‌ شود و در مناطق مرتفع می‌ توان آن را بهترین نوع و کیفیت قهوه دانست. کشاورزان ماهری اقدام به کشت قهوه عربیکا می‌ کنند و به برداشت آنها نظارت دارند. دانه‌ های این قهوه معمولاً با دست چیده شده و کیفیت دانه‌ ها بر حسب رنگ، اندازه و چگالی آنها ارزیابی می‌ گردد. پس از آن دانه قهوه شسته شده، خشک و برشته می‌ گردد و عطر و طعم بی‌نظیر آن مشخص می‌ شود.

 • قهوه عربیکا طعم شیرین و لطیفی دارد و اسیدیته آن کم است و به همین خاطر انتخابی متداول برای علاقمندان می باشد.
 • قهوه عربیکا طعمی پیچیده به رایحه شکلات، آجیل و میوه دارد.
 • قهوه عربیکا به علت تقاضای زیاد و عرضه کم از قهوه روبوستا گرانتر است.
 • معمولاً قهوه عربیکا در کافی شاپ‌ های گران قیمت و تخصصی سرو می‌ شود.

ویژگی های قهوه روبوستا

دومین گونه قهوه، قهوه روبوستا می‌ باشد که به صورت گسترده‌ ای رشد کرده و تقریباً می‌ توان گفت ۴۰ درصد از تولیدات قهوه جهان را هم به خود اختصاص داده است. این قهوه به طور معمول در آسیای جنوب شرقی و آفریقا رشد کرده و نسبت به قهوه عربیکا در مقابل بارندگی و تغییرات دوام مقاوم‌ تر می‌ باشد و به همین خاطر محصولی ایده‌ آل جهت کشاورزانی که در مناطق گرمسیری هستند است.تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا | ویژگی های قهوه عربیکا و روبوستا قهوه روبوستا معمولاً در ارتفاعات پایینتری از سطح دریا کشت می‌ شود و به همین خاطر نسبت به قهوه عربیکا سالم‌ تر می‌ ماند و کمتر در معرض آفات و بیماری‌ ها می‌ باشد. کشت قهوه روبوستا کار کمتری نسبت به قهوه عربی دارد و کشاورزان برای برداشت آن از ماشین آلات استفاده می‌ کنند. دانه های قهوه به طور معمول وقتی برداشت می‌ شوند که به طور کامل رسیده باشند و پس از آن خشک و برشته می‌ گردند و طعم آنها مشخص خواهد شد.

 • قهوه روبوستا دارای طعم تلخی می‌ باشد که اسیدیته قوی دارد و برای آنهایی که قهوه تند و قوی دوست دارند مناسب است.
 • رایحه قهوه روبوستا تند است و عطری نزدیک به بادام زمینی و لاستیک سوخته دارد و به همین خاطر محبوبیت کمتری هم در بین قهوه نوشان دارد.
 • قهوه روبوستا ارزان است، عرضه بالایی دارد و به همین خاطر برای کم کردن هزینه‌ های مربوط به قهوه عربیکا با آن ترکیب می‌ شود.
 • به علت کافئین زیاد و طعم قوی‌ که دارد در ترکیب اسپرسو و قهوه فوری مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تهیه قهوه عربی | مزایای مصرف قهوه عربی

اهمیت تفاوت قهوه روبوستا و قهوه عربیکا در صنعت قهوه

قهوه روبوستا و قهوه عربیکا هر دو در صنعت قهوه ضروری می‌ باشند و هر دانه قهوه جایگاه خاصی در بازار دارد. به علت طعم و عطر لطیف و پیچیده‌ ای که قهوه عربیکا دارد و همچنین محتوای کم کافئین که در آن وجود دارد این قهوه به گزینه مناسب برای کافی شاپ‌ ها تبدیل شده است. قهوه عربیکا قیمت بالایی دارد و تقاضای زیاد و عرضه آن کم می‌ باشد. از سمت دیگر قهوه روبوستا عطر و طعم قوی و تند و کافئین بالایی دارد. روبوستا از قهوه عربیکا ارزان‌ تر است و به همین خاطر با آن ترکیب می‌ شود تا هزینه‌ های قهوه عربیکا را کاهش دهد. از قهوه ربوستا به علت کافئین زیاد و طعم قوی که دارد معمولاً در اسپرسو و قهوه فوری استفاده می‌ شود.

محبوبیت قهوه روبوستا و قهوه عربیکا

به صورت کلی می‌ توانیم بگوییم این قهوه به صورت گسترده‌ ای با عطر برتر و طعم قوی که دارد شناخته شده است و معمولاً به صورت تخصصی در کافی شاپ‌ های گران قیمت سرو می‌ شود. تقریباً می‌ توان گفت ۶۰ درصد از تولیدات جهانی قهوه مربوط به قهوه عربیکا است که از پر کاربردترین گونه‌ های قهوه به شمار می‌ آید. این گیاه در آفریقای شرقی، آمریکای لاتین و آسیا رشد کرده و اسیدیته کمی دارد و به علت طعم پیچیده علاقمندان زیادی هم دارد. در مقابل آن قهوه روبوستا دارای عطر و طعم تلخ‌ تر نسبت به قهوه عربیکا می‌ باشد و معمولاً در آسیای جنوب شرقی و آفریقا رشد کرده و در مقابل بارندگی و تغییرات دما هم مقاوم‌ تر است. به همین خاطر برای مناطق گرمسیری بسیار مناسب بوده و کشاورزان این نوع از قهوه را کشت می‌ کنند. قهوه روبوستا ۴۰ درصد از تولیدات جهانی را به خود اختصاص داده و معمولاً با قهوه عربیکا ترکیب می‌ شود تا هزینه‌ های آن را کاهش دهد.

کدام کشورها قهوه عربیکا تولید می‌ کنند؟

چند کشور در جهان هستند که به تولید دانه قهوه عربیکا معروف می‌ باشند.

قهوه عربیکا در کلمبیا: کشور کلمبیا به صورت گسترده‌ ای اقدام به تولید قهوه عربیکا کرده و از بهترین تولید کنندگان هم در جهان می‌ باشد. این کشور شرایط ایده‌ آلی برای رشد قهوه عربیکا دارد. قهوه کلمبیا طعم شیرین و مزه آجیلی و میوه‌ای دارد و بیشتر در مخلوط‌ ها از آن استفاده می‌ شود.تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا | ویژگی های قهوه عربیکا و روبوستا

قهوه عربیکا اتیوپی: کشور اتیوپی در واقع زادگاه قهوه می‌ باشد و به علت تولید دانه‌ های قهوه عربیکا در دنیا بسیار مشهور است. این کشور طیف متنوعی از انواع مختلف قهوه را دارد که هر کدام از آنها خاصیت و ویژگی‌ های خود را دارند. قهوه اتیوپی به علت طعم‌ های مرکباتی، میوه‌ای و گلی معروف می‌ باشد.

قهوه عربیکا برزیل: کشور برزیل هم از بزرگترین تولید کنندگان قهوه در دنیا می‌ باشد و قهوه عربیکا را با کیفیت زیادی تولید می‌ کند. قهوه برزیل به علت طعم ملایم معمولا در ترکیبات مورد استفاده قرار می‌ گیرد. برخی دیگر از قهوه‌ های برزیل دارای طعم‌ های پیچیده‌ ای با آجیل، شکلات و میوه هستند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راه های جلوگیری از کپک زدن ماست در یخچال

کشورهای تولید کننده قهوه روبوستا کدامند؟

قهوه روبوستا معمولاً در آسیای جنوب شرقی و آفریقا کشت می‌ شود و معمولاً نسبت به قهوه عربیکا کیفیت پایین‌ تری دارد. چند کشور در دنیا هستند که به تولید قهوه روبوستا می‌ پردازند.

قهوه روبوستا ویتنام: کشور ویتنام یکی از بزرگترین تولید کنندگان قهوه روبوستا در دنیا می‌ باشد که حدوداً ۴۰ درصد از تولیدات جهان را به خودش اختصاص داده است. به علت طعم قوی قهوه ویتنام بیشتر از آن در ترکیبات قهوه فوری و اسپرسو استفاده می‌ شود.

قهوه روبوستا هند: هندوستان هم یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قهوه روبوستا می‌ باشد. این قهوه به علت طعم خاکی و قوی که دارد معمولاً در ترکیبات قهوه فوری و اسپرسو مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

قهوه روبوستا اوگاندا: کشور اوگاندا هم از برترین تولیدکنندگان قهوه روبوستا می‌ باشد. این قهوه در کشور اوگاندا طعم ملایم دارد و رایحه آن شبیه آجیل و شکلات است.

قهوه ربوستا اندونزی: یکی دیگر از تولیدکنندگان قهوه روبوستا کشور اندونزی می‌ باشد. به ویژه این قهوه در سوماترا و جاوه تولید می‌ شود و طعم قوی و تندی دارد.

قهوه روبوستا برزیل: همانطور که پیش از این هم گفتیم برزیل بیشترین تولید قهوه عربیکا را دارد و علاوه بر آن میزان قابل توجهی هم قهوه روبوستا تولید می کند. این قهوه در کشور برزیل دارای کافئین بالا و طعم قوی می‌ باشد و به همین علت بیشتر در ترکیبات مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

تفاوت قهوه روبوستا و قهوه عربیکا

 • طعم قهوه: قهوه عربیکا دارای طعم شیرین‌ تر و لطیفی است. قهوه روبوستا طعم تلخ و قوی‌ تری دارد.
 • عطر قهوه: عطر قهوه عربیکا پیچیده‌ تر همراه با رایحه شکلات، مغزها و میوه‌ ها می‌ باشد ولی قهوه روبوستا دارای رایحه تندتر مانند لاستیک سوخته و بادام زمینی می‌ باشد.

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا | ویژگی های قهوه عربیکا و روبوستا

 • کافئین قهوه: قهوه عربیکا کافئین کمتری نسبت به قهوه روبوستا دارد.
 • روش کشت: قهوه عربیکا معمولاً در ارتفاعات بالا کشت می‌ شود و به بارندگی و تغییرات دما حساس است ولی قهوه روبوستا در ارتفاعات پایین‌ تر کشت می‌ شود و به بارندگی و تغییرات دما مقاومت بیشتری دارد.
 • قیمت: از نظر قیمت قهوه عربیکا به علت تقاضای بیشتر و عرضه کم گران‌ تر از قهوه روبوستا می‌ باشد.

سخن آخر

در این مقاله از مجله ایبک به تفاوت دو قهوه روبوستا و عربیکا پرداختیم. همانطور که پیش از این گفتیم قهوه عربیکا نسبت به قهوه روبوستا گران‌ تر بوده، کافئین کمتری دارد، دارای طعم ملایم و مزه شیرین می باشد. اما قهوه‌ای روبوستا ارزان‌ تر است و به همین خاطر با قهوه عربیکا ترکیب می‌ شود تا در کاهش هزینه‌ های آن هم موثر باشد. چنانچه شما هم از دوستداران و طرفداران قهوه عربیکا یا روبوستا هستید حتماً تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا، ویژگی های قهوه عربیکا و روبوستا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا