لوازم اداری‌

تفاوت کارتریج اصل و طرح چیست و چطور تشخیص دهیم؟

تفاوت کارتریج اصل و طرح چیست و چطور تشخیص دهیم؟ | شناسایی کارتریج اصل از طرح

کارتریج از قطعه‌های بسیار مهم پرینتر است. اما وقتی که از کارتریج مدتی استفاده می‌کنید، تونر یا جوهر آن تمام می‌شود. در این شرایط باید برای شارژ یا تعویض کارتریج اقدامات لازم را انجام دهید. در بازار انواع گوناگونی از کارتریج‌های تقلبی و اصلی وجود دارد. اگر تفاوت کارتریج طرح و اصل را ندانید ضررهای مالی زیادی خواهید داشت. پرینترها از دو نوع کارتریج تونر و کارتریج جوهر افشان استفاده می‌کنند.

کارتریج‌ها برای چاپ سندها رنگ مورد نیاز را در اختیار پرینتر قرار می‌دهند. کارتریج‌ها در ‌رنگ‌های گوناگون در بازار موجود هستند و با توجه به مدل دستگاه امکان دارد که از یک یا چند کارتریج در رنگ‌های گوناگون استفاده شود. اما کارتریج‌ها از جمله مواد مصرفی می‌باشد و پس از مدتی نیاز به تعویض یا شارژ خواهند داشت. با توجه به اینکه کارتریج‌های اصل و قیمت تجهیزات شارژ بسیار بالا است، برای همه امکان‌پذیر نخواهد بود. به همین دلیل در بازار کارتریج‌های طرح با قیمت‌های پایین‌تر و مناسب‌تر وجود دارد، که استفاده از دستگاه پرینتر را برای همه آسان‌تر کرده است.

کارتریج جوهر افشان

کارتریج‌های جوهر افشان در مقایسه با کارتریج لیزری عمر کمتری دارند و باید هر مدت یکبار حتماً از کارتریج استفاده نمایید. چون اگر برای مدت طولانی استفاده نشود کارتریج خشک خواهد شد. صفحات چاپ شده با استفاده از کارتریج جوهر افشان دارای عمر کمتری هستند و پس از مدتی پاک می‌شوند.

کارتریج لیزری یا تونر

کارتریج تونر بیشتر در پرینترهای لیزری استفاده می‌شود. کارتریج لیزری به هیچ عنوان نباید در محیط‌هایی که رطوبت زیاد دارند، قرار بگیرند. چون تونر جنسی از پودر دارد و هنگامی که با رطوبت برخورد می‌کند گلوله شده و با گذشت زمان به سنگ تبدیل می‌شود. این موضوع موجب می‌شود که پرینتر و کارتریج آسیب ببینند.

پس از اینکه تونر یا جوهر کارتریج تمام شد نیاز است که کارتریج را شارژ یا تعویض نمایید. اگر کیفیت چاپ صفحات برای شما دارای اهمیت است و از نظر مالی دغدغه ندارید بهتر است که کارتریج را عوض کنید، ولی اگر اولویت شما هزینه پایین‌تر است، می‌توانید کارت لیزری را شارژ نمایید.

حتما بخوانید:   تعمیر کارتریج خشک شده | آیا کارتریج های خشک شده قابل تعمیر هستند

تفاوت کارتریج اصل و طرح

کیفیت کارتریج اصل بسیار بالا است و می‌توان که اینگونه گفت که نرخ خرابی کارتریج‌های اصل نزدیک به صفر درصد می‌باشد. کارتریج‌های اورجینال و اصلی در بیشتر مواقع توسط شرکت‌های صاحب برند کارتریج ساخته می‌شوند. چون برای کارتریج‌های اصل از مواد اولیه مرغوب استفاده می‌شود، قیمت آنها بالاتر خواهد بود. به همین دلیل بسیاری از افراد نمی‌توانند کارتریج اصل را خریداری کنند و همین قیمت بالای کارتریج اورجینال یکی از معایب آن محسوب می‌شود.

در این کارتریج‌ها از مرغوب‌ترین و بهترین پودرها استفاده شده است و این موجب می‌شود که کارتریج‌های اصل کیفیت بسیار خوبی داشته باشند.

کارتریج

کارتریج طرح

این کارتریج طبق ساخت و طراحی کارتریج‌های اورجینال و اصل ساخته شده اند، اما اصل نیستند و آنها را شرکت‌های برند ساخته‌اند. این کارتریج‌ها کیفیت کارتریج‌های اصلی را ندارند و کیفیت آنها با تولید کننده آنها مشخص می‌گردد. یکی از مزیت‌های بسیار مهم کارتریج‌های طرح، قیمت مناسب و پایین آنها می‌باشد.

یک نوع دیگر از کارتریج‌های طرح در بازار وجود دارد که با تعویض و جمع آوری قطعه‌های کارتریج‌های کارکرده ساخته می‌شوند. به کارتریج‌های شارژ شده  Refilled و به کارتریج‌های با قطعات دست دوم Remanufactured می‌گویند.

شناسایی کارتریج طرح از اصل

شناسایی کردن کارتریج‌های طرح از کارتریج‌های اصل برای افراد معمولی و تازه وارد کار سخت و دشواری خواهد بود. اکثر برندهای با کیفیت و معروف کارتریج‌های تولیدی را با نمادهای غیر قابل کپی ارائه می‌کنند و شناسایی کارتریج‌های اصل از طرح را امکان‌پذیر می‌کنند، اما می‌توانید کارتریج‌های تقلبی و اصلی را از روش‌های زیر هم شناسایی کنید:

توجه به بسته‌بندی

محصولاتی که اورجینال و اصلی هستند، دارای لوگوهای معتبر شرکت سازنده، هولوگرام و بسته‌بندی خوب می‌باشند. بنابراین در مواقعی که کارتریج را خریداری می‌کنید، باید به نحوه بسته‌بندی محصول توجه داشته باشید.

فروشندگان مجاز و معتبر

سعی کنید برای تهیه کردن کارتریج اورجینال و اصلی و یا کارتریج طرح با کیفیت از فروشگاه‌های معتبر و تخصصی فروش کارتریج استفاده نمایید. چون شرکت‌های معتبر هم جنس با کیفیت را ارائه می‌دهند و هم محصولاتی که ارائه می‌شود، دارای گارانتی خواهد بود.

کیفیت عملکرد کارتریج

کیفیت صفحاتی که با استفاده از کارتریج اصل چاپ می‌شود قابل مقایسه با کیفیت صفحات چاپ شده با کارتریج تقلبی نیست و شما وقتی که یک صفحه را چاپ می‌کنید، می‌توانید تفاوت این دو را به راحتی تشخیص دهید.

حتما بخوانید:   مشکلات رایج پرینتر ها و نحوه برطرف کردن آنها

قیمت مشکوک

پیش از آنکه کارتریج را تهیه کنید، قیمت محصول مورد نظر را از فروشگاه‌های مختلف بپرسید. اگر قیمت‌ها و بسته‌بندی برابر بودند، با یکدیگر هیچ تفاوتی ندارند. اما اگر بسته‌بندی دارای کیفیت مناسبی نبود و یا کارتریج هولوگرام ندارد، بدین معنا خواهد بود که محصول تقلبی است. همچنین اگر قیمت محصول پایین‌تر از حد بود، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کارتریج تقلبی بوده و اورجینال نیست.

زود تمام شدن کارتریج طرح

کارتریج‌های تقلبی و طرح ظرفیت چاپشان نسبت به کارتریج‌های اصل پایین‌تر است. اگر از کارتریج اصل قبل از این استفاده کرده باشید، به راحتی می‌توانید این موضوع را متوجه شوید.

ویژگی های کارتریج طرح با کیفیت

در صورتی که کارتریج‌های طرح بی‌کیفیت تهیه کنید، صفحات بی‌کیفیت چاپ خواهید کرد، به پرینتر خود آسیب خواهید زد، گارانتی پرینتر را از دست خواهید داد. اما اگر کارتریج‌های طرح درجه یک استفاده کنید، این معایب وجود نخواهد داشت. کارتریج‌های طرح با کیفیت دارای این ویژگی‌ها هستند:

  1. گارانتی معتبر دارند.
  2. استفاده کردن از آنها گارانتی را منقضی نخواهد کرد.
  3. مواد مصرفی در این محصولات مرغوب و درجه یک است.
  4. تست‌های کنترل کیفی روی آنها انجام شده است.
  5. قیمت این محصولات ۲۵ درصد کارتریج‌های اصل می‌باشد.
  6. کیفیت چاپ کارتریج طرح درجه یک بسیار خوب و بالا می‌باشد.
  7. نرخ خرابی این محصولات کمتر از ۵ درصد می‌باشد.

شناسایی کارتریج اصل در برندهای گوناگون

یکی از روش‌های بسیار ساده برای شناسایی کارتریج اصل در برندهای مختلف این است که کدهای QR روی آنها را اسکن کنید. شما می‌توانید با نرم‌افزار بارکد خوان یا گوشی هوشمند به راحتی این کار را انجام دهید. وقتی که اسکن را انجام دادید، صفحه نمایشی باز خواهد شد که اصالت کالا را تأیید می‌کند.

کارتریج

کارتریج برادر اصل

اکثراً روی همه محصولات این برند هولوگرام اصالت کالا وجود دارد. برای شناسایی کارتریج برادر اصل باید به این موضوع توجه داشته باشید. با تغییر کردن زاویه‌ی دید ۱ الی ۴ نقطه بالای کلمه برادر را مشاهده خواهید کرد. همچنین وقتی که کارتریج را می‌چرخانید، کلمه برادر Brother کمرنگ خواهد بود.

کارتریج سامسونگ اصل

روی کارتریج سامسونگ لیبلی که وجود دارد به رنگ سفید است و روی آن لوگوی سامسونگ قرار دارد. وقتی که زاویه دید ۶۰ درجه تغییر کند، یک لایه کبود رنگ یا براق آبی که عبارت سامسونگ به رنگ طلایی وجود دارد، به نمایش در می آید. در غیر این صورت کارتریج تقلبی خواهد بود.

کارتریج اپسون

برای اینکه کارتریج اصل برند اپسون را بیابید، بهتر است که روی گوشی خود نرم‌افزار Uniqolabel را نصب نمایید. چون با استفاده از این نرم‌افزار و اسکن هولوگرام روی کارتریج، وضعیت تقلبی یا اصلی بودن محصول مشخص خواهد شد.

حتما بخوانید:   راهنمای خرید پرینترهای چند کاره | انواع پرینترهای چند کاره

کارتریج پاناسونیک

برای آنکه بتوانید کارتریج اصل برند پاناسونیک را شناسایی کنید، باید به هولوگرام روی آن توجه داشته باشید. هولوگرام این محصول به سه صورت نمایش داده می‌شود. کلمه پاناسونیک چند خط به رنگ‌های نارنجی، زرد و سبز نوشته شده است. وقتی که زاویه دید را تغییر می‌دهید، روی آنها خطوط مورب سفید رنگی می‌افتد. همچنین وقتی زاویه دید تغییر می‌کند، کلمه پاناسونیک در مستطیل سبز رنگ مشاهده می‌شود.

کارتریج کانن

در بدنه کارتریج برند کانن، لوگوی آن به صورت برجسته هک شده است. همچنین می‌توانید اصل بودن محصول را با توجه به هولوگرام آن تشخیص دهید. هولوگرام کارتریج اصل برند کانون وقتی در زیر نور آفتاب قرار می‌گیرد به رنگ طلایی و با تغییر زاویه دید به رنگ سبز خواهد بود.

دلیل قیمت بیشتر کارتریج‌های اصلی

یکی از علت‌های قیمت زیاد کارتریج‌های اصلی در مقایسه با کارتریج‌های طرح این است که برای ساخت این محصولات از مواد اولیه با کیفیت و مرغوب استفاده می‌شود. همچنین شرکت‌های ساخت کارتریج و پرینتر برای تولید، طراحی و تحقیقات تولید محصولات اصلی هزینه‌های زیادی را صرف می‌کنند. از طرف دیگر چون با فروش دستگاه سود زیادی دریافت نمی‌کنند، بهترین راه برای سود و درآمد بیشتر فروش کارتریج‌های با کیفیت و اورجینال می‌باشد.

اما شرکت‌هایی که کارتریج‌های طرح می‌سازند، برای طراحی کارتریج‌ها هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند و  کارتریج‌های اصل را کپی کرده و هزینه مواد اولیه را می‌دهند. در این شرایط هزینه برای کارتریج‌های طرح، به کیفیت مواد آنها بستگی خواهد داشت.

سخن تکمیلی

اگر تفاوت کارتریج‌های طرح و اصل را بدانید، در زمان خرید می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. در هنگام خرید نیز می‌توانید از فروشنده در مورد طرح یا اصل بودن کارتریج سوال کنید. اگر امکان خرید کارتریج اورجینال و اصل برای شما وجود ندارد، بهتر است که از کارتریج‌های طرح با کیفیت استفاده کنید و آن را از شرکت‌های معتبر تهیه کنید، تا اگر مشکلی به وجود آمد، بتوانید از خدمات گارانتی آن استفاده نمایید.

همچنین در مواقعی که کارتریج طرح شما با مشکلات و اختلالاتی مواجه شد، حتماً عیب یابی و تعمیر آن را به افراد ماهر بسپارید تا برای مدت زمان بیشتری بتوانید با خیال راحت از آن استفاده نمایید. کارتریج‌های طرح بی‌کیفیت درصد احتمال خرابی بیشتری را دارند.

31

تفاوت کارتریج اصل و طرح چیست و چطور تشخیص دهیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه شناسایی کارتریج اصل و طرح

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x