تعمیرات هود

فاصله استاندارد هود تا اجاق گاز چقدر باید باشد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

فاصله استاندارد هود تا اجاق گاز چقدر باید باشد؟ این نکته‌ای است که باید به هنگام نصب اجاق گاز و هود خود به آن توجه کامل داشته باشید. اجاق گاز و هود دو عضو بسیار مهم آشپزخانه می باشند که باید فاصله آنها استاندارد باشد. در این مقاله از ایبک امداد، قصد داریم برای آگاهی شما کاربران این موضوع را بررسی کنیم:

اهمیت رعایت نکات فاصله هود از اجاق گاز

یکی از عوامل مهم در بازدهی بیشتر هود، رعایت کردن فاصله استاندارد هود از اجاق گاز است. متاسفانه برخی از مصرف کنندگان به اندازه و ارتفاع هود اهمیت نمی دهند. در صورتیکه این موضوع تأثیر بسیار زیادی در کارکرد هود دارد. رعایت نکردن فاصله استاندارد می تواند اختلالات و مشکلات زیادی را برای سلامت شما و دستگاه ایجاد کند. چنانچه بتازگی هود خریداری کرده اید، باید در زمان نصب آن فاصله هود و اجاق گاز را در نظر گرفته تا به هنگام استفاده از هود دچار مشکل نشوید.

مشکلات ناشی از عدم توجه به رعایت ارتفاع هود از اجاق گاز

برخی از مصرف کنندگان بر این باور هستند که نیاز به رعایت ارتفاع هود از اجاق گاز نیست و مشکلی پیش نخواهد آمد. ولی باید بدانید در صورت رعایت نکردن فاصله ارتفاع هود از اجاق گاز چه مشکلاتی پیش رو خواهید داشت:

 1. در صورت رعایت نکردن فاصله استاندارد، احتمال آتش سوزی وجود دارد.
 2. ایمنی شما که  مشغول آشپزی هستید به خطر می افتد.
 3. هود توانایی خارج کردن بوی نامطبوع ناشی از پخت غذا را نخواهد داشت.
 4. هود نمی تواند ذرات موجود در محیط آشپزخانه را جذب کند.
 5. چربی ها در آشپزخانه جمع شده و باعث کثیف شدن کابینت ها می شوند.
 6. با روشن شدن اجاق گاز، اکسید نیتروژن در محیط پخش می شود. اگر اندازه ارتفاع هود مناسب نباشد، این گاز باعث ایجاد بیماری‌ های بسیار خطرناک می شود.
 7. پخش شدن گاز های سمی به دلیل روشن بودن اجاق گاز، چنانچه بخوبی جذب هود نشود، ممکن است باعث به وجود آمدن بیماری های تنفسی و سرطان شود.

هود

فاصله مناسب و استاندارد هود از اجاق گاز چقدر باید باشد؟

جهت بهره مندی از کارکرد مناسب اجاق گاز و هود باید فاصله استاندارد آنها را بخوبی رعایت کنید.‌

 • معمولاً باید این فاصله ۶۰ تا ۸۰ سانتی متر باشد. البته به هنگام نصب هود علاوه بر فاصله مناسب و استاندارد تا اجاق باید به موارد دیگر مثل نوع اجاق گاز، طول و عرض هود و نوع هود توجه کامل داشته باشید تا نصب کامل و دقیقی داشته باشید.
 • امکان دارد نصب کردن هود کمی سخت باشد. چنانچه شما تجربه این کار را ندارید قطعاً نمی توانید هود را بخوبی تراز کنید و ممکن است تراز نبودن هود باعث ایجاد اختلال در کارکرد دستگاه شود.
 • حتماً توجه داشته باشید که در نصب هود، مدل آن بسیار مهم است. مثلاً هود شومینه ای باید در ارتفاع ۷۰ سانتی متری نصب شود.

فاصله استاندارد انواع هود تا اجاق گاز

در محاسبه فاصله استاندارد باید به نوع هود توجه داشته باشید.

 1. هود های مخفی باید تا اجاق گاز ۶۵ سانتی متر فاصله داشته باشند.
 2. هود های مورب تا اجاق گاز ۶۰ سانتی متر باید فاصله داشته باشند.
 3. هود های شومینه ای تا اجاق گاز  باید ۷۰ سانتی متر فاصله داشته باشند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر هود ماژیک شف Magic chef|نمایندگی تعمیرات هود ماژیک شف

حداکثر ارتفاع هود تا اجاق گاز باید چقدر باشد؟

ممکن است بسیاری از کاربران فاصله کابینت هایشان تا هود بیشتر از اندازه استاندارد باشد، پس بهتر است هود را بالاتر از اندازه استاندارد گاز تا هود نصب کنند.

 1. حداکثر استاندارد فاصله هود های معمولی تا اجاق باید حدود ۸۰ سانتی متر باشد.
 2. حداکثر استاندارد فاصله هودهای فضای باز تا اجاق باید ۱۰۰ سانتی متر باشد.

اکنون این سوال پیش می آید، اگر هود بیشتر از حداکثر فاصله استاندارد نصب شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در این بخش به این سوال می پردازیم:

اگر هود را در فاصله بیشتر از حد استاندارد نصب کنیم چه اتفاقی می افتد؟

چنانچه فاصله هود را بیشتر از اندازه استاندارد نصب کنید مشکل ایجاد می شود. در ادامه به مشکلاتی که پیش می آید می پردازیم:

عدم کارکرد درست و صحیح هود

هوای آشپزخانه شما توسط هود جمع می شود وقتی هود دستگاه را روشن می کنید، هنگام آشپزی متوجه می شوید که در اتاق دود جمع شده است. در زمان طولانی ممکن است بر روی سطوح آشپزخانه و مناطق دیگر آن مثل سقف و دیوارها چربی بشیند. بعضی از دود های حاصل از آشپزی به جای عبور از دریچه و خروج از خانه در آشپزخانه باقی مانده و باعث شده که هود نتواند جذب چربی و دود را بخوبی انجام دهد.

فشار زیاد به موتور هود

از نظر کارشناسان چنانچه ارتفاع هود تا اجاق بیشتر از اندازه استاندارد و مجاز باشد، دستگاه بخوبی کار نکرده و به موتور هود فشار زیادی وارد می شود. ممکن است موتور هود دچار آسیب دیدگی و خرابی شود.

تنظیم سرعت بیشتر هود

وقتی مکش هود خوب نباشد شما مجبور خواهید شد، سرعت موتور و قدرت مکش هود را بیشتر کنید. در اینصورت به موتور فشار زیادی وارد می شود.

مصرف انرژی بیشتر

اگر سرعت و قدرت هود را بیشتر کنید امکان دارد هوای خنک یا گرم را از داخل آشپزخانه خارج کند در اینصورت باید بخاری یا کولر را روشن کنید. مصرف برق هود نیز بیشتر خواهد شد.

سبک آشپزی شما

نوع آشپزی شما مسئله مهمی در جهت فاصله بین گاز و هود شما است. آیا غذای روغنی بیشتر مصرف می کنید یا آب پز؟ آیا روی اجاق گاز خود کباب درست می کنید؟ غذاهای چرب و کبابی نسبت به دیگر غذا ها ذرات و بوی بیشتری تولید می کنند. در منازلی که سبک آشپزی آنها بیشتر غذاهای کبابی و چرب است، حتماً باید از هود قوی تری استفاده کنید. همچنین فاصله هود با گاز باید کمتر باشد. نوع اجاق گاز اهمیت بسزایی در تعیین فاصله دارد. اجاق هایی که گازی هستند، بو و چربی بیشتری نسبت به اجاق های برقی تولید می کنند.

قامت و قد شما

قد شما فاکتور مهمی جهت تعیین فاصله بین هود و اجاق گاز است.

 • اگر شما قد بلند باشید باید توجه کنید که هود هنگام آشپزی جلوی دید شما را نگیرد تا بتوانید به راحتی آشپزی کنید. حتی ممکن است مجبور شوید بیشتر روی اجاق گاز خم شوید، یا ممکن است سر و صورت شما به هود برخورد کند.
 • اگر قد شما کوتاه تر باشد بهتر است به ارتفاع هود توجه بیشتری داشته باشید تا هنگام پخت و پز برای شما مزاحمت ایجاد نکند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  مرکز تعمیرات هود گوفرGuffer | نمایندگی گوفر تهران

چه عواملی را برای محاسبه فاصله بین اجاق گاز و هود باید در نظر گرفت؟

فاصله مجاز و استاندارد هود از اجاق بین ۶۰ تا ۸۰ سانتی متر می باشد ولی به پارامتر های دیگر هم باید توجه کنید. در این بخش به موارد مهمی که تعیین کننده فاصله هود از اجاق گاز می باشد توجه کنید:

 1. مدل دستگاه هود
 2. اندازه آشپزخانه
 3. قدرت موتور و مکش هود

مدل هود چه تأثیری در محاسبه ارتفاع هود تا اجاق گاز دارد؟

هود های مختلفی تولید و روانه بازار می شوند. هود T شکل، هود توکار، هود گنبدی، هود مخفی، هود روکار و …..هود هایی می باشند که در بازار موجود هستند. بهتر است قبل از نصب به مدل هود توجه کرده و فاصله استاندارد هود از اجاق گاز را در نظر داشته باشید.

نوع، قدرت و ابعاد هود و تأثیر آن در ارتفاع مجاز هود از اجاق گاز

یکی از نکات مهمی که تعیین کننده فاصله استاندارد هود از اجاق گاز می باشد، ابعاد و قدرت هود شما است. در ادامه به موارد زیر توجه کنید:

 • باید عرض هود به اندازه ای باشد که تمامی عرض اجاق شما را بپوشاند.
 • اگر هود از اجاق کوچکتر باشد باید فاصله را کمتر کرده و آنرا نصب کنید تا بهتر بتواند گاز، بو و رطوبت را جذب کند.
 • چنانچه هود نسبت به هود های دیگر قدرت کمتری داشته باشد، باید حتماً هود را در فاصله کمتر از اجاق نصب کنید تا دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد.
 • انواع مختلف هود های موجود در بازار متناسب با نوع دستگاه باید در فاصله های متفاوتی از اجاق نصب شوند.

حجم آشپزخانه و تأثیر آن در ارتفاع مجاز هود از اجاق گاز

ابعاد و اندازه آشپزخانه شما، از نکاتی می باشد که در تعیین فاصله استاندارد دستگاه با اجاق باید به آن توجه خاصی شود. ممکن است ارتفاع کم باشد و مناسب نصب هود نباشد. بهتر است در این شرایط از کارشناس متخصص کمک بگیرید. ممکن است آشپزخانه شما کوچک باشد یا سقف خانه شما کوتاه تر باشد. در این حالت باید حتماً هود را در فاصله کمتر از اجاق گاز خود نصب کنید تا بخار و بو در محیط پخش نشده و هود بخوبی آنها را جذب کرده و از محیط آشپزخانه و خانه شما خارج کند.

مکش و قدرت هود در میزان فاصله هود تا اجاق گاز چه تأثیری دارد؟

مکش و قدرت هود تأثیر زیادی در تعیین فاصله مجاز هود از اجاق گاز دارد. اگر قدرت و مکش هود کم باشد، هود را نزدیکتر به اجاق نصب می کنند تا مکش کم هود جبران شده و عملکرد هود بهتر شود.

هود

جمع بندی

هر آشپزخانه ای جهت تهویه مطبوع احتیاج به هود دارد. بعضی از کاربران نمی دانند فاصله استاندارد هود تا اجاق گاز چقدر باید باشد؟ در این مقاله از ایبک امداد برای آگاهی شما مصرف کنندگان، مطالب بسیار مهمی را برایتان بیان کردیم. شما می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا کارشناسان ما در ایبک امداد در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

فاصله استاندارد هود تا اجاق گاز چقدر باید باشد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

حداکثر ارتفاع هود تا اجاق گاز باید چقدر باشد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا