خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

کول گذاری و طوقه چینی چاه | مزایای استفاده از کول گذاری و طوقه چینی چاه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از خدمات شرکت های لوله بازکنی کول گذاری و طوقه چینی می باشد که بسیار از اهمیت زیادی برخوردار است آیا شما هم اطلاعاتی در مورد کول گذاری و طوقه چینی دارید؟ آیا می دانید در این رابطه به چه نکاتی باید توجه کنید؟ در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با کول گذاری و طوقه چینی به طور کامل آشنا کنیم با ما همراه باشید.

کول گذاری و طوقه چینی چاه

یکی از مراحل حفر چاه، کول گذاری و طوقه چینی می باشد. به دیواره های حلقوی چاه که از مصالح ساختمانی هم ساخته می شوند طوقه می گویند طوقه چینی در بالاترین قسمت از میله منتهی به دهانه چاه انجام می شود و درپوش چاه را هم بر روی آن قرار می دهند. طوقه چینی را برای جلوگیری کردن از ریزش چاه و همچنین افزایش استحکام دهانه آن به وسیله آجر فشاری انجام می دهند.

کول ها هم قطعاتی هستند از سیمان و بتن، که در انباری چاه و میله از آنها استفاده می شود. می‌توان گفت کول گذاری چاه مانند یک ستون برای چاه بوده و احتمال تخریب و ریزش چاه را کم کرده و باعث استقامت آن می شود. اگر حفاری میله و همچنین انباری چاه در لایه هایی از خاک انجام شود که دارای استحکام نیست و سست است، جهت تقویت دیواره ها و سقف، کول گذاری می کنند برای کول گذاری از دو نوع تخم مرغی و گرد استفاده می شود. کول گرد جهت میله چاه و کول تخم مرغی که به آن بیضوی هم می‌گویند برای انباری چاه استفاده می شود.
کول گرد میله چاه در قطرهای ۶۰، ۷۰، ۸۰، ۹۰، ۱۰۰ سانتی متر و به ارتفاع ۲۵ و همچنین ضخامت ۳ الی ۴ سانتی متر تولید می گردد. اگر ارتفاع انباری از یک و نیم متر و عرض انباری از ۱.۲ متر بیشتر شود به وسیله کول گذاری باید آن را تقویت کرد کول های انباری اکثراً در ارتفاع ۹۰، ۱۱۰ و ۱۲۰ سانتی متر و همچنین عرض آن در ۵۰، ۷۵ و ۷۰ سانتی متر درست می شوند.

حتما بخوانید:   بررسی دلایل بالا آمدن چاه دستشویی

روش کول گذاری و طوقه چینی

روش کول گذاری چاه به این شکل است که از بالا به پایین آن را انجام می دهند برای اینکه از شکستن کول جلوگیری شود از تسمه استفاده می کنند. تسمه باعث مهار کول می‌شود و از ترک و شکستن آن جلوگیری خواهد کرد بعضی اوقات هم از میلگرد برای این کار استفاده می کنند؛ ولی قیمت کول گذاری با میلگرد بیشتر بوده و اجرای این عملیات هم سخت تر می باشد.

اگر چه ظاهراً کول گذاری چاه پیش پا افتاده و آسان به نظر می‌رسد ولی در اصل اینطور نیست و برای کول گذاری باید از اشخاص متخصص استفاده کنید.

برای طوقه چینی چاه هم باید آجر ها را در هر ردیف، کمی جلوتر از ردیف تحتانی بچینید تا دهانه چاه باریک شود و بتوانید گلدانی را در روی آن نصب کنید. نوع چیدن و همچنین مصالحی که در طوقه چینی مصرف می شود باید به صورتی باشد که در برابر ضربات و فشار مقاومت کافی داشته باشد.

برای طوقه چینی حتماً باید با توجه به قطر چاه مورد نظر، دایره ای را از مرکز دهانه چاه رسم کنید بعد از آن ملات را در روی رج اول بریزید و به شکل یکنواخت حل کنید بعد از اینکه رج اول را چیدید، رج دوم را شروع کنید باید آجرها را طوری بگذارید که ۲ تا ۳ سانتی متر نسبت به رج اول جلوتر باشد. این روش را باید تا انتها ادامه دهید بعد از آن گلدانی را در وسط طوقه چینی نصب کنید.

بعضی از افراد در مورد قیمت کول گذاری سوال می کنند عوامل زیادی بر قیمت کول گذاری و طوقه چینی مؤثر است که می توان به متراژ چاه و همچنین حجم پروژه اشاره کرد برای تعیین قیمت، استفاده از میلگرد برای کار و نوع کولی که مورد استفاده قرار می گیرد در روی قیمت تأثیر گذار است علاوه بر آن دستمزد نیروی کار هم می تواند یکی از عوامل مؤثر در قیمت کول گذاری و طوقه چینی باشد.

کول گذاری و طوقه چینی چاه

طوقه چینی چیست؟

همانطور که گفتیم وقتی دهانه چاه را به وسیله آجر های مخصوص دورچینی می کنند به آن طوقه چینی می گویند در اصل طوقه چینی برای استحکام و حفظ دهانه چاه آب و همچنین چاه فاضلاب انجام می‌شود که با استفاده از ملات و سیمان انجام می گیرد.

حتما بخوانید:   علت قطع نشدن آب سیفون توالت فرنگی چیست؟

چرا از طوقه چینی استفاده می کنند؟

خاک های اطراف دهانه چاه در مقایسه با خاک های انباره چاه و همچنین ته چاه سست می باشد و این می‌تواند به دلیل نزدیک بودن دهانه چاه نسبت به سطح زمین باشد البته دلایل زیاد دیگری هم می تواند ایمنی دهانه چاه را تهدید کند، در صورتی که دهانه چاه دارای مقاومت نباشد باعث ریزش چاه می شود مثلاً اگر در لوله فاضلاب توالت، ترکیدگی ایجاد شده و دچار نشتی شود باعث خواهد شد خاک دهانه چاه که از ماسه است، شسته شده و چاه ریزش کند .

مزایای استفاده از طوقه چینی

همانطور که در ابتدا گفتیم مزیت اصلی طوقه چینی که بسیار هم مهم است جلوگیری کردن از ریزش دهانه چاه می باشد. طوقه را به شکل گلدانی و کله قندی در دهانه چاه قرار می دهند و با این کار باعث استحکام دهانه چاه می شوند. اگر طوقه چینی به روش اصولی و تخصصی انجام شود اطمینان پیدا خواهید کرد که از خطرات احتمالی تا مدت‌ها در امان هستید. یکی دیگر از مزایای طوقه چینی پیدا کردن محل دقیق چاه فاضلاب است.

کول گذاری چیست؟

کول استوانه های سیمانی و بتنی هستند که در اندازه های مختلفی جهت قرار دادن در دهانه و یا داخل چاه به کار می روند. به این کار کول گذاری می گویند. دیوارهای چاه فاضلاب و چاه آب، امکان دارد به دلایل مختلف مانند رانش زمین، رطوبت، سست شدن خاک و غیره ریزش کند و کول گذاری مانع از ریزش چاه می شود.
همانطور که گفتیم باید اندازه کول با قطر چاه متناسب باشد در غیر این صورت نمی تواند مانند نگهدارنده خوبی برای دیواره چاه عمل کند.

کاربرد انواع مختلف کول

کول ها در انواع مختلفی وجود دارند که نسبت به نوع چاه از کول های مختلفی استفاده می شود انواع کول ها عبارتند از:

  • کول تخم مرغی یا بیضی: این مدل کول برای انباره چاه مورد استفاده قرار می گیرد.
  • کول گرد یا دایره: از کول دایره برای میله چاه استفاده می شود کول دایره همانطور که گفتیم در قطر های ۶۰، ۷۰، ۸۰، ۹۰ و ۱۰۰ سانتی متر و همچنین ارتفاع ۲۵ سانتی متر موجود است.

استفاده از کدام کول باصرفه تر است تسمه دار یا میلگرد؟

میلگرد قیمت بیشتری داشته و بنابراین کول میلگرد هم دارای قیمت بالاتری است علاوه بر اینکه بستن و خم کاری دو سر میلگرد و همچنین آماده کردن آن برای قرار گرفتن در قالب کول، نیاز به صرف زمان بیشتری دارد بنابراین میلگرد از جهت اقتصادی به صرفه نیست.

حتما بخوانید:   نکات و تکنیک های لوله کشی فاضلاب|اصول لوله کشی فاضلاب

مزیت استفاده از کول تسمه دار چیست؟

کول تسمه دار نسبت به کول میلگرد از جهت اقتصادی با صرفه تر است و مزیت دیگر آن این است که اگر در حین جابجا کردن صدمه دیده و یا ترک بردارد به دلیل خاصیت فنری بودن تسمه، حالت هندسی این کول تا گذاشتن آن در چاه، حفظ می شود.

نکته مهم: برای تقویت کول چاه می توانید از تسمه های فنری عدل بندی استفاده کنید این کار می تواند در تقویت کردن کول چاه نقش زیادی داشته باشد.

قیمت طوقه چینی و کول گذاری بر چه اساسی محاسبه می شود؟

همانطور که گفتیم حجم این پروژه و همچنین متراژ چاه می تواند مهمترین فاکتور برای قیمت کول گذاری و طوقه چینی چاه باشد. نوع کول هم در قیمت کول گذاری بسیار تأثیر گذار است.
یکی دیگر از عواملی که می تواند در قیمت کول گذاری محاسبه شود استفاده از تسمه یا میلگرد است که در محاسبه قیمت بسیار مؤثر است علاوه بر آن دستمزد کارگر را هم می‌توان به این موارد اضافه کرد.

نکاتی مهم در هنگام جابجایی و بارگیری کول چاه

انتقال و جابجایی کول چاه از اهمیت زیادی برخوردار است که باید به آن توجه کنید برای این منظور به نکات زیر دقت کنید:

  1. کول میله ۶۰ سانتی متری را می توان در خاور ۲۵ متر و همچنین در نیسان ۱۰ متر بارگیری کرد.
  2. کول میله ۷۰ سانتی متری را می توان در خاور ۲۵ متر و همچنین در نیسان ۱۰متر بارگیری کرد.

کول گذاری و طوقه چینی چاه

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با کول گذاری و طوقه چینی چاه به طور کامل آشنا کردیم همانطور که گفتیم کول گذاری و طوقه چینی ایمنی چاه را تأمین و سلامت چاه را هم تضمین می کند و همچنین اینکار بسیار حیاتی بوده و ربطی به این موضوع ندارد که چاه فاضلاب تازه حفر شده باشد و یا کهنه باشد. برای جلوگیری از ریزش چاه و همچنین افزایش استحکام دهانه آن باید حتماً عملیات طوقه چینی انجام شود.

اگر در مورد کول گذاری و طوقه چینی چاه سوالی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید متخصصین ما در ایبک امداد پاسخگوی شما خواهند بود.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

کول گذاری و طوقه چینی چاه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا از طوقه چینی استفاده می کنند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x