تعمیرات اسپرسوساز

چگونه طول عمر دستگاه اسپرسوساز را بالا ببریم؟

اسپرسوساز می تواند می تواند به عنوان یکی از پرکاربرد ترین دستگاه ها چه در محل کار و چه در منزل باشد و کسانی که علاقه مند به نوشیدن قهوه هستند حتماً به این دستگاه نیاز خواهند داشت. رعایت نکاتی جهت افزایش طول عمر اسپرسوساز می تواند از صرف هزینه های تعمیر و یا خرید دوباره دستگاه جلوگیری کند. ایبک امداد در این مقاله به بررسی نکات مهم جهت افزایش طول عمر اسپرسوساز می پردازد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

روش استفاده درست از اسپرسوساز

اسپرسوساز مثل هر دستگاه برقی دیگری به دلیل کارایی زیاد و امکاناتی که دارد از اهمیت زیادی برخوردار است پس به همین خاطر لازم است جهت جلوگیری از خراب شدن و آسیب دیدن به دستگاه راهکارهایی را مورد توجه قرار دهید تا عمر دستگاه خود را افزایش دهید. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چه عواملی می تواند باعث افزایش و یا کاهش طول عمر اسپرسوساز شود در پاسخ به این سوال باید بگوییم عوامل گوناگونی می توانند باعث شوند که عمر دستگاه شما پایین آید و اسپرسو ساز خراب شود. اسپرسوساز دستگاهی پیچیده نیست و دم کردن قهوه تازه درون آن با رعایت نکاتی ساده می تواند انجام شود اما لازم است که به طور منظم از دستگاه خود مراقبت کنید و در نگهداری از آن سهل انگاری نکنید. همانطور که می دانید نوشیدن قهوه فواید زیادی برای انسان دارد و می‌تواند در بهبود کیفیت خلق و خوی انسان موثر باشد. خیلی از افراد دوست دارند که روز خود را با یک فنجان قهوه شروع کنند به همین خاطر داشتن یک دستگاه اسپرسوساز برای این افراد بسیار ضروری است. چگونه طول عمر دستگاه اسپرسوساز را بالا ببریم؟تمیز کردن و نگهداری از دستگاه به صورت مرتب می تواند امر بسیار حیاتی و مهم می باشد به دلیل قیمت بالای اسپرسوساز لازم است در محافظت از آن بکوشید تا متحمل صرف هزینه‌های بالای تعمیر آن نشوید.

چگونه می توانیم باعث افزایش طول عمر اسپرسوساز خانگی خود شویم؟

نوشیدن یک فنجان قهوه و شروع یک صبح پرانگیزه می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد. مراقبت کردن درست از اسپرسوساز می‌تواند در عملکرد دستگاه تاثیر زیادی بگذارد. معمولاً اسپرسوسازها دارای گارانتی و ضمانت می باشند اما درست مراقبت کردن و نگهداری اصولی از اسپرسوساز می تواند عمر آن را افزایش داده و کمتر آن را با آسیب مواجه کند. راه های درست نگهداری و مراقبت از اسپرسوساز زیاد سخت نیستند اما نیاز به مراقبت منظم و دوره ای دارند که این موارد علاوه بر این که می تواند دستگاه شما را سالم نگه دارد در کیفیت طعم قهوه نیز بسیار موثر است. دستگاه اسپرسوساز خود را به صورت مرتب تمیز کنید. حتما دیده اید که پس از استفاده کردن از اسپرسوساز مقداری از قهوه از فنجان و یا دستگاه بیرون می ریزد که می‌تواند باعث کثیف شدن، لکه شدن و خراب شدن اسپرسوساز شود و لازم است پس از هر بار استفاده کردن از اسپرسوساز باقیمانده قهوه را که در زیر آن جمع شده خالی کنید و دستگاه را کاملا تمیز کنید. برای آنکه بتوانید از خراب شدن اسپرسوساز جلوگیری کنید لازم است آن را همیشه تمیز نگه دارید زیرا این کار می‌تواند باعث افزایش کارایی و طول عمر اسپرسوساز شود. اسپرسوساز جدا از نوع و مدل آن و برندی که دارد برای آن که سالهای سال مورد استفاده شما قرار گیرد باید به صورت اصولی نگهداری شود. تخلیه تفاله قهوه و شستشو و تمیز کردن محفظه آن با استفاده از برس کوچک می‌تواند در افزایش کارایی اسپرسوساز موثر باشد و همچنین باید مخزن شیر اسپرسوساز را بعد از هر بار استفاده کردن به صورت کامل تمیز کنید. تفاله قهوه، رسوبات، گرد و غبار و … می‌تواند باعث فشار به دستگاه اسپرسوساز خواهد شد و همین امر می‌تواند باعث نیم سوز شدن اسپرسوساز گردد. مراقبت کردن از دستگاه هزینه به مراتب کمتر از تعمیر آن دارد. رعایت نکات مهم و تمیز کردن هفتگی و مرتب دستگاه می‌تواند باعث بهتر شدن عملکرد آن شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل آبکی شدن اسپرسو چیست؟ | چگونه مشکل را رفع کنیم؟

تمیز کردن دستگاه پس از تهیه هر شات از اسپرسو

برای آنکه بتوانید یک قهوه با طعم عالی و بی نظیر تهیه کنید لازم است اسپرسوساز را هر چند وقت یک بار کاملاً رسوب زدایی کرده و پس از هر بار استفاده کردن از آن دستگاه را تمیز کنید. نظافت دستگاه در طولانی مدت می تواند در هزینه های سرویس و تعمیر آن صرفه‌جویی کند. نفوذ باکتری ها به قهوه می‌تواند طعم آن را نامطلوب کرده و بوی دلپذیر قهوه را از بین ببرد. حتی اگر شما بهترین نوع دانه قهوه را تهیه کنید و آن را به بهترین شکل ممکن آسیاب کنید اگر دستگاه اسپرسوساز شما به خوبی تمیز نشود عصاره قهوه به خوبی گرفته نمی شود و طعم قهوه لذیذ نخواهد بود. پس لازم است هر از گاهی دستگاه را با ترکیب سرکه سفید و آب کاملا تمیز و ضدعفونی کنید.

نحوه رسوب زدایی در اسپرسوساز

حتما این جمله را شنیده اید که پیشگیری بهتر از درمان است پس لازم است تا جایی که امکان دارد از ایجاد رسوب در اسپرسوساز جلوگیری کنید. جهت جلوگیری کردن از تولید رسوب در اسپرسوساز بهتر است از آب تصفیه شده در دستگاه استفاده کنید. چگونه طول عمر دستگاه اسپرسوساز را بالا ببریم؟چنانچه آب منطقه شما سختی زیادی دارد بهتر است حتماً از آب تصفیه شده جهت تهیه اسپرسو استفاده کنید. آبی که سختی زیادی دارد باعث رسوب در اسپرسوساز شده و به قطعات دستگاه آسیب وارد می کند. پس بهتر است بسته به میزان استفاده شما از اسپرسوساز به صورت هفتگی و ماهانه رسوب زدایی را انجام دهید.

روش تمیز کردن روزانه اسپرسوساز

بهتر است اسپرسوساز خود را به بهترین شکل ممکن نگه دارید و آن را تمیز کنید زیرا تمیز بودن اسپرسوساز می‌تواند کیفیت قهوه را بسیار بهتر کند. برای آنکه بتوانید کار رسوب زدایی و نظافت اسپرسوساز را به بهترین شکل ممکن انجام دهید لازم است همه قطعاتی که قابلیت جدا شدن دارند را پس از هر بار استفاده کردن از اسپرسوساز از دستگاه جدا کرده و کاملا آنها را شستشو دهید و پس از خشک شدن دوباره سر جای خود قرار دهید. برای انجام دادن این کار لازم است موارد زیر را مورد توجه قرار دهید. تمیز کردن نازل بخار را در راس کارهای خود قرار دهید. نازل بخار در اثر استفاده مکرر از اسپرسوساز به شیر آغشته شده و بیشتر از قطعات دیگر نیاز به نظافت و تمیزی دارد. برای تمیز کردن نازل بخار لازم است آن را روشن کنید و اجازه دهید به طور مداوم یک دقیقه کار کند اکنون باید بخش بیرونی نازل بخار را به کمک یک دستمال مرطوب تمیز کنید و پس از آن با دستمال خشک کاملا آن را پاک کنید. چنانچه اسپرسوساز شما خانگی است و تعداد شات هایی که در طول روز تهیه می‌کنید کم است پس از هربار استفاده کردن از اسپرسوساز موارد زیر را انجام دهید.

  • پرتافیلتر را از اسپرسوساز بیرون آورده و کاملا آن را بشویید.
  • پرتافیلتر را سر جای خود قرار دهید و فنجان بزرگی را زیر آن قرار دهید.
  • اسپرسو ساز را روشن کنید و اجازه دهید تا فنجان پر شود.
  • پس از آنکه این کار را انجام دادید دوباره پرتافیلتر را برداشته و آن را کاملاً بشویید و پس از خشک شدن در جای خود قرار دهید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات اسپرسو ساز گوسونیک Gosonic| نمایندگی اسپرسو ساز گوسونیک

اندازه متناسب آسیاب قهوه چقدر باید باشد؟

معمولاً اسپرسوسازها دارای درجه تنظیم آسیاب می باشند یعنی قبل از آنکه اسپرسوساز را روشن کنید بسته به اندازه و نوع دانه های قهوه باید درجه آسیاب را تنظیم کنید. چنانچه درجه تنظیم آسیاب را درست انتخاب نکنید اسپرسوساز خوب کار نمی کند و می تواند دچار آسیب شود.چگونه طول عمر دستگاه اسپرسوساز را بالا ببریم؟ علاوه بر آن تنظیم اشتباه درجه آسیاب می تواند عطر و طعم اصلی قهوه را خراب کند و از بین ببرد.

هرگز اسپرسو ساز را به مدت طولانی روشن نگذارید

اسپرسوسازهای اتوماتیک و نیمه اتوماتیک قابلیت خاموش شدن به صورت خودکار را دارند و پس از آن که قهوه دم کشید خاموش می شوند. دم کشیدن قهوه جدا از نوع دستگاه اسپرسوساز زیاد طولانی نمی باشد و روشن بودن اسپرسوساز طی این مدت آسیبی به دستگاه وارد نخواهد کرد. بنابراین باید به این نکته توجه کنید چنانچه اسپرسوساز شما به صورت خودکار خاموش نمی شود به یاد داشته باشید پس از آنکه قهوه شما آماده شد دستگاه را خاموش کنید زیرا روشن ماندن اسپرسوساز به مدت طولانی می تواند باعث اختلال در عملکرد اسپرسوساز شده و مشکلات زیادی برای دستگاه پیش آورد.

شوینده مناسب جهت تمیز کردن اسپرسوساز

هنگامی که اسپرسوساز خریداری می کنید باید به دستورالعمل های آن کاملاً دقت کنید. مطالبی در رابطه با شستشوی صحیح اسپرسوساز در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است که رعایت آنها می تواند از آسیب رسیدن به دستگاه جلوگیری کند. چنانچه جهت شستشوی اسپرسوساز محلول و یا ماده خاصی در دفترچه نوشته نشده بود شما می توانید از مواد شوینده مناسب برای انجام این کار استفاده کنید. برخی از این مواد شوینده به شکل پودری می باشند و وزنی در حدود نیم کیلو گرم دارند و برای مدت زمان طولانی قابل استفاده خواهند بود.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد راهکارهایی جهت افزایش کارایی و طول عمر اسپرسوساز بیان کردیم. تمیز نگه داشتن و مراقبت از دستگاه می‌تواند عملکرد اسپرسوساز را بهتر کند و همچنین از هزینه های زیاد تعمیر و مراقبت و سرویس دستگاه جلوگیری خواهد کرد. چنانچه شما نیز از کاربران اسپرسوساز می باشید بهتر است نکات مهم نگهداری اصولی از آن را رعایت کنید. چنانچه سوالی در این رابطه داشتید می توانید آن را در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد هر چه سریع تر به شما پاسخ دهند.

چگونه طول عمر دستگاه اسپرسوساز را بالا ببریم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

چگونه طول عمر دستگاه اسپرسوساز را بالا ببریم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا