تعمیرات کولر گازی

علت یکسره کار کردن کولر گازی | چرا کولر گازی به صورت یکسره کار می کند

دستگاه های کولر گازی یک نوع از سیستم های گرمایشی و سرمایشی است که در جهان امروز دوست داران بسیاری دارد. این دستگاه بیشتر در منطقه های با آب و هوای سخت و شرجی استفاده می شود. اگر در منزل خود کولر گازی دارید بدون شک ممکن است با برخی مشکلات رو به رو شوید که یکی از آن ها یکسره کار کردن کولر گازی است که یکی از مهم ترین مشکلات این دستگاه به حساب می آید. برای رفع این مشکل باید دستگاه را سرویس کنید.

اختلال در مدار الکتریکی کولر گازی چگونه اتفاق می افتد

قسمت اصلی کولر گازی، مدار آن است، بنابراین مدار الکتریکی دستگاه کولر گازی را می توان با مغز مقایسه کرد.

اصلی ترین وظیفه برد الکتریکی کولر گازی تامین کردن ولتاژ تمامی قسمت های کولر گازی نیاز دارند، می باشد. اگر برد اصلی مشکل داشته باشد بدون هیچ گونه شکی دستگاه با مشکلاتی رو به رو می شود و در مواردی موتور دستگاه یکسره و بدون اتومات کار می کند.

 • در این صورت بهتر می باشد از تکنسین های حرفه ای تعمیر کولر گازی راهنمایی بخواهید، زیرا از آنجایی که برد جزو قطعات حساس و با اهمیت کولر گازی است، بهتر می باشد افراد غیر حرفه ای و تازه کار تعمیر آن را انجام ندهند.

مشکلات برد رله کولر گازی را چگونه برطرف کنیم

در بعضی مواقع، نقص در برد رله دلیل بر کارکرد یکسره کولر می گردد. وظیفه قطعه برد رله تامین نمودن برق لازم برای کمپرسور کولر و موتور فن می باشد. در موقع وجود اختلال در این قسمت، ولتاژ برق بدون هیچ گونه وقفه به آنجا منتقل می شود و دستگاه به طور مداوم فعالیت می کند.

 • بعد از چک کردن تمام قطعات یونیت، اگر دیگر قسمت های کولر گازی شما ایراد مهمی نداشته باشد، به احتمال زیاد خرابی از برد رله دستگاه تان است و لازم است آن را تعمیر کنید و یا در صورت نیاز تعویض نمایید.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر کولر گازی فاکر Fakir/نمایندگی کولر گازی فاکر

خرابی ترموستات کولر گازی چیست

یکی دیگر از علت های خاموش و اتومات نکردن خودکار کولر گازی، خرابی ترموستات است. ترموستات قطعه ای است که وظیفه چک و تنظیم نمودن میزان دمای فضا را عهده دار است. به عنوان مثال، اگر دمای هوا کمتر از نقطه ای باشد که تنظیم کرده اید، ترموستات با یک میکرو سوئیچ برق ورودی به موتور فن و همچنین موتور کولر گازی را قطع می کند و باعث خاموش شدن اتوماتیک دستگاه می گردد. اگر دمای فضای محیط بیشتر از دمای تنظیم شده توسط افراد باشد، ترموستات به کمپرسور و همچنین موتور فن انرژی می دهد و کولر گازی به صورت اتومات روشن می گردد.

اگر ترموستات دستگاه دچار مشکلی شده باشد، قابلیت تشخیص صحیح دمای اتاق را ندارد و کارکرد درستی در نتیجه ندارد. در این مواقع این قطعه معیوب باعث می گردد دستگاه به طور مداوم کار نماید.

 • برای برطرف کردن این ایراد ابتدا کولر گازی را روشن نمایید و ترموستات را با مولتی متر چک کنید.
 • اگر اندازه ولتاژ داخل ترموستات رعایت شود و به خوبی کار کند مشکل از قسمت های دیگر است. در غیر این حالت قطعه ترموستات دچار مشکل شده است و باید آن را تعویض کنید.

دلیل یکسره کار کردن کولر گازی

مشکل در ترمیستور دستگاه کولر گازی چیست

یکی دیگر از مورد هایی که باعث می شود کولر گازی بدون توقف کار کند، خرابی حسگر قطعه ترمیستور است. ترمیستور یک حسگر نصب شده روی کولر گازی است که وظیفه اش تشخیص میزان دمای فضا می باشد.

 • اگر حسگر ترمیستور آسیب ببیند، قابلیت حس دما را ندارد که باعث کارکرد مداوم کولر می شود. برای برطرف کردن این ایراد باید اقدام به تعویض ترمیستور کولر گازی خود نمایید.

اختلال در کویل های اواپراتور دستگاه کولر گازی چیست

اواپراتور یکی از قطعه های مهم کولر گازی است که چرخه خنک کننده هوا از طریق این قطعه انجام می گردد و در ادامه توسط یک فن به فضای منزل انتقال می یابد.

در بعضی موارد به علت عدم نگهداری و رسیدگی به کویل های اواپراتور، سیکل خنک کننده به طور صحیح انجام نمی گردد، دمای فضا به حد تنظیم شده روی دستگاه نمی رسد، دستگاه به طور مداوم فعالیت می کند و برای جبران کار خاموش نمی کند.

 • برای حل این ایراد باید کولر گازی را به موقع و در فواصل زمانی منظم نگهداری و سرویس کنید.

آلودگی فیلتر های هوا در کولر گازی باعث چه مشکلاتی می شود

از دیگر علت های خرابی کولر گازی می توانیم به گرفتگی فیلتر های هوا این دستگاه اشاره نمود. فیلتر های هوا در کولر گازی وظیفه منتقل کردن هوای کثیف از فضای خانه به بیرون و همینطور پاکسازی هوای وارد شده به دستگاه را دارد. به طور کلی فیلتر های هوای مربوط به کولر گازی در معرض انواع آلودگی های هوا و همچنین گرد و غبار موجود در هوا می باشند. در این مواقع فیلتر های دستگاه بعد از گذشت زمانی کثیف می شوند و مسیر مربوط به ورودی و خروجی هوا را دچار انسداد می کنند.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ریموت کنترل کولر گازی ال جی

کولر های گازی برای تولید کردن هوای تازه نیاز به هوای مطبوع دارند، در این مواقع هوا کمتری نسبت به قبل وارد دستگاه می گردد و کولر گازی تحت فشار زیادی قرار می گیرد تا دمای فضای اتاق را به نقطه تنظیم برساند. علاوه بر این، دستگاه برای رسیدن به دمای اتاق مورد نظر مدت بیشتری کار می کند. این باعث می شود کولر گازی از حالت خودکار خارج گردد و به طور مداوم بدون خاموشی کار نماید.

 • برای پیشگیری از این مشکل، ما به شما پیشنهاد می کنیم که هر از چند گاهی فیلتر هوا کولر گازی خود را تمیز یا تعویض نمایید. به علاوه با این کار از بوی ناخوشایند کولر و یا نفوذ کردن آلودگی هایی مانند: گرد و غبار و … به فضای خانه جلوگیری می کنید.

دلیل یکسره کار کردن کولر گازی

مشکل در فن ها یا دمنده های کولر گازی باعث چه اتفاقی می شود

فن دستگاه ممکن است یکی از علت هایی باشد که کولر گازی همیشه کار می کند. فن کولر گازی وظیفه انتقال هوای خنک تهیه شده در دستگاه به محیط را بر عهده دارد. اگر فن خراب یا کند باشد، فضای مورد نظر به خوبی خنک نمی گردد. در این گونه مواقع حسگر ترمیستور احساس می کند که کولر گازی به دمای مورد انتظار محیط نرسیده است و کولر بیشتر برای خنک سازی محیط کار می کند که باعث می گردد دستگاه شما به طور مداوم و بدون اتومات کار کند و اصلا خاموش نکند.

 • برای برطرف کردن این ایراد باید فن دستگاه را تعمیر یا در صورت نیاز تعویض نمایید.
 • برای این کار بهتر است از افراد حرفه ای و متخصص کمک بگیرید.

کویل های کندانسور دستگاه کولر گازی کثیف و آلوده است

کویل های کندانسور هوای گرمایی را که دستگاه از فضای خانه به وسیله واحد داخلی گرفته است را به فضای باز منتقل می نماید و در مواقع کثیف بودن این کویل ها یا گرفتگی آن ها نمی توانند این کار را انجام دهند. در این صورت بخشی از گرما با هوای تازه دوباره وارد فضای منزل می گردد. اگر سیم‌پیچ‌های کندانسور آلودگی داشته باشند و یا مسدود شده باشند، دستگاه باید سخت‌تر کار کند تا دمای اتاق را به مقدار مورد نظر برساند که باعث می‌شود به طور مداوم  و به صورت یکسره کار کند.

 • برای پیشگیری از این ایراد بهترین کار این است هر از چند گاهی آن را سرویس کنید و آلودگی های آن را به خوبی تمیز نمایید.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر کولر گازی وستینگ هاوس | نمایندگی تعمیرات کولر گازی وستینگ هاوس

عدم وجود گاز مبرد در کولر گازی باعث چه مشکلی می شود

یکی از دلایل کارکرد مداوم کولر گازی پایین بودن گاز مبرد دستگاه از اندازه معمول آن می باشد. در این صورت کولر گازی کار می نماید اما ظرفیت تامین دمای تنظیم شده برای ترموستات دستگاه را ندارد، در این مواقع کولر گازی باید به طور مداوم برای تامین دمای مورد نیاز کار کند که این اتفاق باعث ایجاد مشکلاتی در دستگاه مانند اتومات نکردن آن می شود.

 • برای برطرف کردن این مشکل اول از همه باید لوله های مسی مربوط به گاز مبرد را چک کنید و اطمینان پیدا کنید که هیچ گونه نشتی ندارند و در ادامه اقدام به شارژ مجدد گاز مبرد کولر گازی خود نمایید.

انتخاب دستگاه کولر گازی نامناسب با محیط و متراژ خانه باعث چه مشکلاتی می شود

کولر های گازی در انواع برندها و مدل های بسیار متنوعی در بازار جهانی موجود است. قبل از اقدام به خرید این دستگاه می توانید برند مورد نظر خود را انتخاب کنید اما با توجه به اندازه محیط مدل را انتخاب نمایید. برای انتخاب کولر گازی از واحد BTU  استفاده می شود که به طور معمول از اعداد ۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ متغیر هستند.

اگر مساحت شما 70 متر مربع می باشد می توانید برای منزلتان از یک کولر گازی با واحد 5000 استفاده کنید; اما اگر مساحت شما بالاتر از 70 متر مربع است و یک کولر گازی 5000 خریداری می نمایید، بدون هیچگونه شکی این کولر گازی قادر به خنک سازی محیط نیست و برای تامین نمودن هوای خنک  تنظیم شده توسط شما نیاز به کار مداوم دارد. برای رفع این ایراد بهتر می باشد بسته به متراژ فضای منزل خود یک کولر گازی با BTU  مناسب تهیه کنید. واحد کولر گازی هر چقدر بالاتر باشد توانایی بیشتری در خنک سازی محیط دارد.

31

یکسره کار کردن کولر به چه علت است

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با دلایل و علت های یکسره شدن کولر گازی آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x