تعمیرات کولر گازی

انواع مختلف کمپرسور کولر گازی | آشنایی با کمپرسورهای کولر گازی

کولرهای گازی جزو وسایل کاربردی می باشند که افراد برای خلاص شدن از گرما از آن استفاده می کنند. کولر گازی قطعات زیادی دارند که یکی از مهمترین آنها، کمپرسور است. کمپرسور در کولر گازی نقش مهمی داشته و قلب آن محسوب می شود. اگر کمپرسور در عملکرد خود با عیب و نقصی مواجه شود، کولر شما هم دچار خرابی شده و کارکرد درستی نخواهد داشت. کمپرسورهای کولر گازی و یا همان موتور، در خنک کردن محیط اطراف، نقش بسیار اساسی دارند، به همین دلیل اگر شما با ویژگی های آن آشنا شوید، می توانید در جهت تعمیر و سرویس آن اقدامات لازم را انجام دهید.

کمپرسور کولر گازی چیست؟

همانطور که گفتیم کمپرسور کولر نقش مهمی در عملکرد آن دارد و به همین علت باید در هنگام خریدن کولر گازی به نوع کمپرسور آن هم توجه کنید. وقتی کمپرسور خاموش می شود یعنی از کار افتاده است. کولرهای گازی که در بازار وجود دارند دارای کمپرسورهای مختلفی می باشند که هر کدام از آنها برای منطقه جغرافی معینی درست شده اند. کمپرسور کولر گازی برند جنرال، برند گری و همچنین برندهای دیگر دارای ویژگی خاصی می باشند که اگر شما از این ویژگی ها اطلاع داشته باشید، می توانید به عملکرد آنها کمک کنید.

کمپرسور هم مثل کندانسور در قسمت بیرون کولر نصب می‌شود و وظایفی مثل گردش گاز در قسمت مدار و همچنین افزایش فشار را بر عهده دارد‌. در هنگامی که تصمیم به خرید کولر گازی می گیرید، باید به نوع و قدرت کمپرسور توجه کنید تا بتوانید بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنید.

آشنایی با انواع کمپرسورهای کولر گازی

کولرهای گازی به طور کلی به سه نوع تقسیم بندی می شود که هر کدام از آنها دارای ویژگی خاصی هستند. قیمت و روش تعمیر این کولرها بیشتر به کمپرسور آن بستگی دارد. کمپرسورهای کولر گازی به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند که عبارت هستند از:

 • کمپرسورهای پیستونی
 • کمپرسورهای دوار یا روتاری
 • کمپرسورهای مارپیچی یا اسکرول
حتما بخوانید:   تفاوت کولر گازی جنرال و اجنرال از لحاظ قیمت و کیفیت | میزان صدای کولر گازی اجنرال

آشنایی با انواع کمپرسورهای کولر گازی به شما کمک می‌کند که بهترین نوع کمپرسور را، که با شرایط جوی مناطق مورد نظرتان متناسب باشد، خریداری کنید. بعضی از کمپرسورها برای مناطق گرمسیری مناسب بوده و بعضی دیگر هم برای مناطق سردسیر بسیار مناسب هستند.

کمپرسور کولر گازی

۱- با کمپرسور پیستونی آشنا شوید.

کمپرسور پیستونی، کمپرس گاز را به داخل کولر به وسیله پیستون و سیلندر انجام می‌دهد. برای اینکه این موضوع را درک کنید باید بگوییم روش کار این پیستون، سیستم احتراق ماشین را به یاد ما می‌آورد. این کمپرسور جزو کمپرسورهای قدیمی کولر گازی می‌باشند که در بیشتر یخچال ها هم از آن استفاده می‌شود. تعمیر کولر گازی که دارای کمپرسور پیستونی می‌باشد امری کاملاً تخصصی بوده و باید به وسیله افراد ماهر و آموزش دیده انجام شود. ظرفیت کمپرسورهای پیستونی حدوداً بین ۱۸ هزار تا ۳۶هزار Btu/h  می‌باشد.

این کمپرسور حجم زیاد گاز را متراکم کرده و نسبت به کمپرسورهای دیگر قدرت بالاتری دارد، پس می توانید از این کمپرسور برای مناطق گرمسیر مثل جنوب کشور و همچنین استان خوزستان استفاده کنید.

کمپرسورهای پیستونی دارای مزایایی هستند که در ادامه شما را با آن آشنا خواهیم کرد:

 • کمپرسورهای پیستونی با انواع گازهای مبرد سازگاری دارند.
 • این  کمپرسور دارای تحمل دمای زیادی می باشد و به دلیل این ویژگی در مناطق گرمسیر از آن استفاده می شود.
 • کمپرسورهای پیستونی در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارند.
 • این کمپرسور دارای قیمت پایینی بوده و ارزان می باشد.

تمامی محصولات، در کنار مزایای فراوانی که دارند دارای معایبی هم هستند و کمپرسور پیستونی هم به همین صورت است. مصرف زیاد برق، سر و صدای زیاد، و راندمان پایین جزو مهم‌ترین معایب این کمپرسور است.

۲- آشنایی با کمپرسور دوار یا روتاری

کمپرسور دوار یا روتاری، یکی دیگر از کمپرسورهای کولر گازی می باشد که در بازار به نام کمپرسور خوشه‌ای، دراز و موشکی هم معروف است. کمپرسور روتاری، عملیات کمپرس گاز و مکش را به وسیله چرخیدن تیغه‌ها انجام می‌دهد. این کمپرسور در مقایسه با کمپرسور پیستونی دارای مصرف برق کمتری است و صدای کمتری هم تولید می‌کند. ظرفیت این کمپرسور حدوداً بین ۷ هزار تا ۳۶ هزار Btu/h می‌باشد.

کولرهای گازی که موتور روتاری دارند برای مناطق مرطوب و معتدل بسیار مناسب هستند. این کمپرسورها گرمای کمی دارند و به همین علت توصیه می‌کنیم که از این کولرها برای مناطق گرمسیری که دمای بالایی دارند، استفاده نکنید.

حتما بخوانید:   اسپیلت چیست | تفاوت های اسپیلت و کولر گازی

کمپرسور روتاری دارای مزایای زیادی است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • بازدهی بالا
 • ابعاد کوچکتر
 • وزن کمتر
 • مصرف کم انرژی
 • صدای کم

هزینه تعمیر کردن این کولرهای گازی که دارای کمپرسور روتاری می‌باشند کمی بیشتر از کولرهای گازی با موتور پیستونی است. تکنسین های حرفه ای که بتوانند کولر گازی با موتور روتاری را تعمیر کنند، بسیار کم بوده و احتمال دارد برای پیدا کردن یک تعمیرکار ماهر، کمی با مشکل مواجه شوید.

کمپرسورهای روتاری خودشان به دو نوع تویین ( دوقلو) و معمولی تولید می‌شوند. در مدل‌های معمولی این کمپرسور گاز فقط در یک غلتک وجود دارد ولی در مدل تویین روتاری، برای کمپرسور گاز، از دو غلتک استفاده می‌شود. وجود این دو غلتک در کمپرسور می تواند باعث بالا رفتن عملکرد نهایی کولر گازی شود. سرویس کولرهای گازی که دارای کمپرسور تویین روتاری می‌باشند، اهمیت زیادی دارد و نباید آن را پشت گوش بیندازید زیرا ممکن است برای کولر گازی شما مشکلات جدی ایجاد کند.

۳- آشنایی با کمپرسور مارپیچی یا اسکرول

یکی از بروزترین و جدیدترین کمپرسورهای کولر گازی، کمپرسور اسکرول است. در این کمپرسور دو مارپیچ وجود دارد که در خلاف جهت هم کار می‌کنند. این حرکت در خلاف جهت باعث خواهد شد که گاز در کولر گازی فشرده شود. در کمپرسورهای اسکرول، یکی از کمپرس ها در حال حرکت بوده و دیگری ثابت است ولی این دو به شکلی قرار گرفتند که می توانند بر خلاف جهت هم حرکت کنند. این حرکت کاملاً تنظیم شده بوده و علاوه بر اینکه باعث فشرده شدن گاز  می‌شود، بلکه گاز را به طرف خروجی هم هدایت می‌کند.

کمپرسور اسکرول در مقایسه با کمپرسورهای دیگر کولر گازی، دارای راندمان بیشتری بوده و سر و صدای کمتری دارد. این کمپرسورها را در کولرهای گازی دیواری، دستگاه تهویه مطبوع مرکزی، داکت اسپیلت و … مورد استفاده قرار می‌دهند. ظرفیت این کولرها که با موتور اسکرول هم کار می‌کنند، حدوداً ۲۴هزار الی ۹۶ هزار Btu/h می‌باشد.

موتور اسکرول کولر گازی مزایایی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • کولر گازی با موتور اسکرول دارای لرزش کمی در هنگام کار می‌باشد.
 • صدای آن نسبت به کولرهای دیگر بسیار کم است.
 • مصرف برق بهینه و پایینی دارد.
 • عمر مفید آن بالاتر می‌باشد.
 • راندمان کار این کولر بالاتر است.
 • ابعاد آن نسبت به کمپرسورهای دیگر کولر گازی کوچکتر است.
 • در قسمت‌های مختلف کولر رسوب گرفتگی ایجاد نمی‌شود
 • در این موتورها روغن به هدر نمی‌رود.
حتما بخوانید:   خرابی شیر برق کولر گازی | علل و نشانه های خرابی شیر برق کولر گازی

علاوه بر مزایایی که نام بردیم، کمپرسور با موتور اسکرول معایبی هم دارد که مهمترین آنها قیمت بسیار بالای این کمپرسور است. این کمپرسور را فقط می‌توان در کولرهای گازی نصب کرد که ظرفیت بالایی داشته باشند. اگر سرویس و روغن کاری کولر آبی شما به موقع انجام نشود ، مطمئناً کولر آسیب پذیر می‌شود.

چگونه می‌توان در کولر گازی، قدرت کمپرسور را تشخیص داد؟

برای اینکه شما بتوانید قدرت کمپرسور را در کولر گازی تشخیص بدهید، بهترین راه استفاده از معیاری به نام BTU می‌باشد. در اصل BTU به شما نشان خواهد داد که با توجه به مساحت و فضایی که در اختیار دارید به چه قدرت و ظرفیت اسپیلت نیاز دارید. بعد از اینکه آن را مشخص کردید حالا باید بتوانید مناسب‌ترین کمپرسور را انتخاب کرده و تشخیص دهید. دقت داشته باشید هرچه BTU عدد بالاتری را نشان دهد، متوجه خواهید شد که مقدار خنک کنندگی در اسپیلت بالاتر است.

کمپرسور کولر گازی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با انواع کمپرسورهای کولر گازی آشنا کنیم. کمپرسور در عملکرد کولر گازی نقشی کاملاً حیاتی دارد. اگر شما برای کولر خود کمپرسور نامناسب انتخاب کنید، مسلماً عملکرد آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مثلاً تصور کنید که شما بخواهید در اهواز از کولر گازی با کمپرسور روتاری استفاده کنید. مسلماً عملکرد در راندمان این کولر برای منطقه نام برده شده، بسیار پایین بوده و حتی نزدیک به صفر می‌باشد.

توصیه می‌کنیم برای بالا بردن راندمان کار کولر گازی، حتماً به شکل دوره‌ای و قبل از اینکه فصل تابستان فرا برسد، سرویس کولر گازی را انجام دهید زیرا سرویس کولر به بالا رفتن راندمان کار آن کمک خواهد کرد. اگر تصمیم به تعمیر کولر گازی گرفتید توصیه می‌کنیم سراغ بهترین متخصص بروید تا مجبور نشوید در فصل گرما بدون کولر سر کنید.

 

31

انواع مختلف کمپرسور کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آشنایی با کمپرسورهای کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x