مجله لوازم خانگی

دلیل پخته نشدن غذا در زودپز | عیب یابی زودپز

دلیل پخته نشدن غذا در زودپز | عیب یابی زودپز، رفع مشکلات زودپز

یکی از مشکلات اساسی که برای زودپز می‌تواند رخ دهد این است که غذا درون این دستگاه پخته نشود. در برخی مواقع امکان دارد که غذاهایی که درون زودپز قرار می‌دهید، پخته نشوند. هنگامی که می‌خواهید غذا را از داخل دستگاه بیرون آورید با غذای نپخته روبرو می‌شوید. دلایل گوناگونی می‌تواند موجب بروز این مشکل در زودپز شود که هر کدام از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دلایل پخته نشدن غذا در زودپز

  1. واشر زودپز خراب شده است.
  2. واشر سوپاپ تنظیم زودپز آسیب دیده است.
  3. درب زودپز خرابی و مشکل دارد.
  4. سوپاپ اطمینان زودپز خراب شده است.

در صورتی که در دستگاه زودپز شما هر کدام از این مشکلات وجود داشته باشد، موجب خواهد شد که مواد غذایی داخل دستگاه به خوبی پخته نشوند. بنابراین بهتر است که با نحوه برطرف کردن هر کدام از این مشکلات آگاهی کافی داشته باشید، تا در هنگام مواجهه با آنها بهترین و مناسب‌ترین اقدامات را انجام دهید.

واشر زودپز خراب است

همانطور که گفته شد یکی از دلایل پخته نشدن مواد غذایی در دستگاه زودپز خراب بودن واشر آن می‌باشد. در زودپز مواد غذایی با فشار بخار در مدت زمان بسیار کمی پخته می‌شوند و وقتی که واشر زودپز خرابی و مشکل داشته باشد، فشار درون زودپز شما به بیرون نفوذ کرده و از فشار گرمای داخل دستگاه کاسته خواهد شد. بنابراین مشکل و خراب بودن واشر زودپز در پخت غذاها تأثیر کاملا منفی می‌گذارد و موجب می‌گردد که این دستگاه در مدت زمان مورد نظر پخت مواد غذایی را انجام ندهد. برای رفع مشکل در این شرایط باید با توجه به مدل زودپز خود واشر با کیفیت و جدید را خریداری کرده و جایگزین نمایید.

زودپز

آسیب‌دیدگی واشر سوپاپ تنظیم زودپز

یکی دیگر از دلایل پخته نشدن مواد غذایی در دستگاه زودپز آسیب دیدگی واشر سوپاپ آن می‌باشد. واشر سوپاپ موجب می‌شود که در زودپز سطح متعادلی از بخار آب ایجاد گردد. این بخار آب با توجه به مواد غذایی قرار گرفته در زودپز متفاوت خواهد بود. بنابراین وقتی واشر سوپاپ تنظیم آسیب دیده است، عملکرد زودپز هم دچار اختلال شده و نمی‌تواند برای پخت غذاها مقدار بخار را تنظیم کند. برای تعمیر کردن زودپز و رفع مشکل به وجود آمده باید واشر آسیب دیده را عوض کنید. اگر آگاهی لازم را در این زمینه ندارید، برای تعویض این قطعه از افراد ماهر کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر پر کاربردترین لوازم برقی منزل

درب زودپز خراب است

یکی از اجزای اصلی زودپز که بر پخت مواد غذایی تأثیر بسیار زیادی دارد و مانع از خارج شدن بخار داخل دستگاه به بیرون می‌شود، درب آن است. هرگونه ضربه خوردگی، شکستگی، تغییر شکل و فرورفتگی در این قسمت موجب خواهد شد که بخار داخل زودپز به بیرون نفوذ کند و عملکرد دستگاه مختل شود. در این حالت مواد غذایی داخل زودپز به خوبی پخته نخواهند شد. بنابراین باید درب دستگاه خود را مورد بررسی قرار داده و مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید.

سوپاپ اطمینان زودپز خراب است

همانطور که از اسم این قطعه مشخص است، دستگاه زودپز شما با داشتن آن می‌تواند به طور کامل بی خطر و مطمئن مورد استفاده قرار بگیرد. در حقیقت سوپاپ اطمینان بخارپز بخار آب اضافه را خارج می‌کند و موجب می‌شود که داخل دیگ زودپز فشار بخار آب به حالت متعادل باشد.

اگر دستگاهی دارای سوپاپ اطمینان نیست، می‌تواند به یک وسیله خطرناک تبدیل شود. بنابراین در هنگام تهیه کردن زودپز باید اطمینان حاصل نمایید که زودپز دارای سوپاپ اطمینان می‌باشد. از دلایل دیگری که موجب می‌شود مواد غذایی داخل زودپز به صورت کامل پخته نشود، خراب بودن سوپاپ اطمینان دستگاه می‌باشد. وقتی که این قطعه خرابی داشته باشد، سوپاپ زودتر عمل می‌کند و زودتر از حالت استاندارد بخار را از داخل محفظه خارج می‌کند و این موجب می‌گردد که غذاها نپخته و خام از بخارپز بیرون آیند. برای تعمیر سوپاپ اطمینان زودپز باید با مراکز معتبر تعمیر زودپز تماس حاصل کنید.

علاوه بر دلایلی که در بالا ذکر شده و مورد بررسی قرار گرفتند، برای نپختن مواد غذایی درون دستگاه زودپز می‌توان دلایل دیگری نیز آورد که در ادامه آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

زیاد بودن حجم مواد غذایی

باید به این نکته توجه داشته باشید که هر کدام از دستگاه‌های زودپز فقط حجم مشخصی از مواد را درون خود می‌توانند جای دهند و آنها را به صورت کامل بپزند. بنابراین در مواقعی که حجم مواد غذایی که درون بخارپز قرار دارد بیش از اندازه زیاد است و بیشتر از ظرفیت دستگاه است، نباید از زودپز انتظار داشته باشید که پخت مواد غذایی شما را به خوبی انجام دهد. برای اینکه از ظرفیت زودپز خود اطلاع پیدا کنید، بهتر است که دفترچه راهنمای محصول را مطالعه نمایید.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات جاروشارژی سامسونگ | خدمات تعمیر جاروشارژی SAMSUNG

زودپز

با کیفیت نبودن زودپز

زودپزها در طرح‌ها، مدل‌ها، اندازه‌ها و برندهای گوناگون در بازار وجود دارند. برخی از دستگاه‌های زودپز در نهایت برتری و کیفیت طراحی و تولید شده‌اند. اما برخی دیگر از این دستگاه‌ها بسیار بی‌کیفیت هستند. یکی از دلایل پخته نشدن غذا در زودپز نامناسب بودن جنس بدنه زودپز می‌باشد. چون در آنها از فلز‌هایی استفاده شده است که رسانایی گرمایشی خوبی ندارند و در این حالت انتقال حرارت به مواد غذایی به کندی انجام می‌شود و در نتیجه پخت مواد غذایی به صورت مناسب انجام نمی‌شود.

بی کیفیت بودن مواد غذایی

امکان دارد که حبوبات، گوشت و یا هر نوع ماده غذایی دیگری که در زودپز برای پخته شدن قرار دادید، دارای کیفیت خوبی نباشد و از نوع دیرپز باشد. بنابراین بهتر است که در هنگام تهیه کردن مواردی مانند حبوبات و گوشت به کیفیت مطلوب و تازگی آنها توجه ویژه داشته باشید تا با این مشکل مواجه نشوید. اگر مواد غذایی که داخل زودپز قرار می‌دهید تازه بوده و دارای کیفیت خوبی باشد در همان مدت زمان مورد نظر پخت آن به خوبی انجام خواهد شد.

از دستورالعمل های زودپز استفاده نمی‌کنید

هر کدام از دستگاه‌های زودپز که در بازار وجود دارند دارای دستورالعمل‌های ویژه و خاصی می‌باشند و نحوه استفاده کردن از آنها با یکدیگر متفاوت است. در نتیجه باید قبل از اینکه از دستگاه زودپز خود استفاده نمایید، دفترچه راهنمای آن را با دقت مطالعه نمایید تا با برنامه‌ها و کارکردهای زودپز خود آشنا شوید. اگر در زمان استفاده از این دستگاه نکات گفته شده رعایت نگردد، نباید از زودپز خود انتظار پخت مناسب مواد غذایی را داشته باشید.

نحوه عملکرد زودپز

مواد غذایی در زودپزها تحت فشار و در یک ظرف دربسته پخته می‌شوند. استفاده از این شیوه موجب می‌شود که سرعت پخت مواد غذایی بسیار افزایش پیدا کند و در مدت زمان بسیار کوتاهی مواد غذایی پخته و آماده شوند. هر مایع در دمای خاصی به جوش می‌آید که به آن دمای جوش گفته می‌شود. نقطه جوش هر کدام از مایعات متفاوت است. وقتی که فشار افزایش پیدا می‌کند، بالاتر می‌رود و وقتی که فشار کمتر می‌شود، کاهش پیدا می‌کند.

در حقیقت نحوه عملکرد دستگاه زودپز همین گونه است. وقتی که مواد غذایی را با کمی آب داخل دستگاه قرار می‌دهید و به آنها حرارت می‌دهید، آب می‌جوشد و بخار تولید می‌شود. با گذشت زمان داخل ظرف بخار آب بیشتر می‌شود و موجب می‌گردد که فشار داخل محفظه بیشتر شود. بنابراین نقطه جوش آب با بیشتر شدن فشار بالاتر رفته و نزدیک ۱۳۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. وقتی مواد غذایی در دمای بالاتر قرار می‌گیرند، سرعت پخت آنها بیشتر می‌شود و در مدت زمان بسیار کمتری به طور کامل پخته می‌شوند.

حتما بخوانید:   تعمیر چرخ گوشت بلک اند دکر

وقتی که دیگ زودپز تهیه می‌کنید، برای اینکه از خطرات احتمالی پیشگیری کنید باید به نشان استاندارد دستگاه خود توجه داشته باشید و به صورت مرتب سوپاپ اطمینان را تمیز نمایید. با کمی توجه و دقت می‌توانید از زودپز به راحتی استفاده و نگهداری نمایید. با توجه به اینکه سرعت آشپزی برای اکثر افراد به خصوص افرادی که شاغل هستند بسیار حائز اهمیت است، به دنبال وسایلی هستند که در عین حال که سرعت آشپزی را بیشتر می‌کند، مواد غذایی سالم و تمیز تحویل دهد. به همین علت دستگاه‌های زودپز بسیار مورد استقبال قرار گرفته و افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند.

نکات ایمنی استفاده از زودپز

نکاتی وجود دارد که حتماً باید به آنها توجه شود تا از حوادث احتمالی پیشگیری شده و مواد غذایی بهتر پخته شوند.

  • با توجه به اینکه زودپز با فشار بخار آب کار خود را انجام می‌دهد، اگر بخار اضافه از محفظه خارج نگردد، زودپز به بمبی تبدیل می‌شود و منفجر خواهد شد. بنابراین باید نکات ایمنی را رعایت کنید.
  • هنگام تهیه کردن زودپز باید دستگاهی را انتخاب نمایید که استاندارد داشته و مجهز به سیستم‌های ایمنی بیشتری است. در این دستگاه‌ها می‌توانید برنامه‌ریزی پخت داشته باشید.
  • وقتی که زودپز تهیه می‌کنید، از فروشنده بخواهید که طریقه استفاده از آن را برای شما به طور کامل توضیح دهد.
  • پیش از آنکه دستگاه خود را استفاده کنید، دفترچه راهنمای آن را با دقت زیاد مطالعه نمایید. هر کدام از زودپزها دستورالعمل استفاده مخصوصی دارند.
  • بهتر است زودپزهایی را انتخاب کنید که دارای قفل ایمنی هستند. در دستگاه‌های قدیمی‌تر ممکن است که درب ناگهان باز شده و حادثه بیافریند.
  • زودپز‌هایی که در بازار وجود دارند در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف هستند. زودپزی را انتخاب کنید که نیازهای شما را برطرف کند و دارای دسته بلندی باشد. بلند بودن دسته موجب می‌گردد که بیش از اندازه داغ نشود و وقتی که می‌خواهید ظرف را بردارید، دست شما نمی‌سوزد.

31

دلیل پخته نشدن غذا در زودپز | عیب یابی زودپز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل پخته نشدن غذا در زودپز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x