تعمیرات اجاق گاز

دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز چیست؟

گاهی امکان دارد که شعله های اجاق گاز خاموش شود، خاموش شدن شعله های اجاق گاز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و شما برای حل کردن مشکل اجاق گاز نیاز به تعمیر کار ندارید و خودتان به راحتی می توانید مشکل دستگاه را حل کنید. در این مقاله از ایبک امداد به نکات مهمی مثل دلیل روشن نشدن شعله اجاق گاز و روش حل این مشکل خواهیم پرداخت پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید:

خلاصه ای از عوامل خاموش شدن شعله اجاق گاز

در ادامه مقاله خلاصه ای از دلایل خاموش شدن شعله اجاق گاز برای آن بیان خواهیم کرد:

 • به چه دلیل شعله اجاق گاز خاموش می شود؟
 1. اولین دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز ریختن مواد غذایی بر روی دستگاه می باشد.
 2. دلیل بعدی خراب شدن ترموکوپل می باشد.
 3. یکی دیگر از دلایلی که باعث خاموش شدن اجاق گاز می شود خراب بودن ولوم و بوبین می باشد.
 • به چه دلیل یکی از شعله های اجاق گاز روشن نمی شود؟
 1. خراب شدن ترموکوپل
 2. خراب شدن ولوم و بوبین
 • روش رفع کردن اشکال خاموش شدن شعله اجاق گاز
 1. جلوگیری از جابجایی سرشعله
 2.  رفع جابجایی الکترود جرقه زن

شعله اجاق گاز

دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز چه می باشد؟

خاموش شدن شعله اجاق گاز می تواند دلایل زیادی داشته باشد، جابجایی شعله کثیف و جابجایی الکترود جرقه زن امکان دارد حتی با وجود گاز باعث شود که شعله روشن نشود. اما در صورتی که شعله گاز را روشن می کنید اما یکی از آنها روشن نمی شود اجاق گاز شما برای رفع مشکل به تعمیر اساسی نیاز ندارد. در ادامه مقاله چند راهکار ساده برای رفع مشکل برایتان بیان خواهیم کرد پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید:

 • یکی از دلایل خاموش شدن شعله اجاق گاز ریختن مواد غذایی بر روی اجاق گاز می باشد.
 • دلیل دوم که باعث خاموش شدن شعله می شود خراب شدن ترموکوپل است.
 • دلیل آخر هم خراب شدن ولوم و بوبین می باشد.

خاموش شدن شعله اجاق گاز به دلیل ریختن مواد غذایی بر روی دستگاه

وقتی که شما تمام مواد غذایی را برای پختن آماده کردید و وقتی که اجاق گاز را زیاد می کنید می بینید که تمام شعله های گاز روشن هستند و فقط یکی از آنها خاموش می باشد، به شعله گاز دقت کنید اگر به جای شعله آبی، شعله های زرد و نارنجی وجود داشتند به این معناست که چربی ها به شعله اجاق گاز چسبیده و جریان گاز را مسدود کرده اند، برای اینکه بتوانید باقیمانده مواد غذایی را از روی شعله پاک کنید اول باید توری که بر روی شعله قرار گرفته است را بردارید، پس از آن کلاهک را بردارید و پایه شعله را از دستگاه جدا کنید. در این مرحله با استفاده از یک پارچه نم دار و تمیز به آرامی و خوبی محل را تمیز نمایید و لکه ها را پاک کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی کیفیت اجاق گاز هافنبرگ Hoffenberg

خراب شدن ترموکوپل از دلایل خاموش شدن شعله اجاق گاز

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن شعله اجاق گاز خراب بودن ترموکوپل می باشد ترموکوپل مولد جریان الکتریکی می باشد. ترموکوپل به عنوان یک سیستم هشدار بر روی اجاق گاز کار می کند، وقتی که یکی از قطعات اجاق گاز خراب شود جریان گاز را قطع خواهد کرد و باعث می شود اجاق گاز شعله ور نشود.

وجود خرابی در بوبین و ولوم از دلایل خاموش شدن شعله

دیگر از دلایلی که باعث می شود شعله گاز خاموش شود خراب بودن بوبین و ولوم می باشد البته تمام اجاق گازها برای کارکرد درست و صحیح از قطعات و اجزای مختلفی ساخته شده اند، به طور مثال ولوم دستگاه بخشی است که وظیفه تنظیم کردن شعله اجاق گاز را دارد، اگر که ولوم دستگاه آسیب ببیند شما نمی توانید شعله ها را تنظیم کنید و امکان دارد که شعله دستگاه به صورت ناگهانی زیاد و یا کم شود. کم شدن ناگهانی شعله در اجاق گاز احتمال دارد پس از چند دقیقه باعث خاموش شدن شعله شود.

به چه دلیل یکی از شعله های اجاق گاز روشن نمی شود؟

یکی از مشکلاتی که امکان دارد به دلیل به وجود آمدن نقص در سیستم داخلی اجاق گاز به وجود بیاید روشن نماندن شعله اجاق گاز می باشد. مشکلات مختلف باعث خاموش شدن شعله اجاق گاز می شود، اگر که این مشکل سریع حل نشوند احتمال دارد باعث خرابی باقی قطعات شود. این مشکل در اکثر اجاق گازها رایج می باشد و باید سریع بررسی بشود، خراب شدن ولوم، بوبین و ترموکوپل و … می تواند از دلایل روشن نشدن یکی از شعله های اجاق گاز باشد.

روش حل کردن مشکل خاموش شدن شعله های اجاق گاز

گاهی اوقات امکان دارد شکل های اجاق گاز روشن نشود در ادامه مقاله به روش رفع مشکل خاموش شدن شعله اجاق گاز خواهیم پرداخت پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید:

 1. جابه جابی سرشعله دستگاه
 2. جابه جایی الکترود جرقه زن دستگاه

جابجایی الکترود جرقه زن برای حل کردن مشکل خاموش شدن شعله اجاق گاز

وقتی که شما ولوم اجاق گاز را می چرخانید، جرقه زن در چینی فندک، جرقه را به وجود می‌آورد و باعث می شود شعله روشن شود. اگر که الکترود احتراق اشتباه در دستگاه قرار گیرد و فاصله اش از شعله درست نباشد و یا ایده آل نباشد اجاق گاز روشن نخواهد شد. اگر که سرامیک فندک بشکند باعث می شود جرقه به شعله انتقال پیدا نکند و باعث خاموش شدن شعله شود. شکستن سیم ها امکان دارد از عملکرد صحیح جرقه نیز جلوگیری کند، ترانسفورماتور فندکی دستگاه، ولتاژ بالایی دارد و باید شما برای تعمیر کردن آن از یک تعمیرکار حرفه ای و متخصص کمک بگیرید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

جابجایی سرشعله دستگاه برای حل کردن مشکل خاموش شدن شعله اجاق گاز

امکان دارد که شعله پخش کن هنگام قرار دادن ظروف مختلف بر روی دستگاه و یا بعد از تمیز کردن آن حرکت کند. اگر که شعله پخش کن به خوبی و درستی قرار نگیرد شعله اجاق گاز یک مقدار بعد از روشن ماندن دستگاه خاموش خواهد شد. برای حل کردن این مشکل فقط کافی است که بگذارید شعله خنک می شود و پس از آن که سر شعله را دوباره روی شعله بگذارید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیر و عیب یابی اجاق گاز جی پلاس | نمایندگی تعمیر اجاق گاز جی پلاس GPLUS

نکات مهم برای مراقبت و نگهداری از اجاق گاز

یکی از پر استفاده ترین وسایل در آشپزخانه اجاق گاز می باشد، این دستگاه طراحی ساده ای دارد که اگر به خوبی و به درستی از آنها مراقبت نکنید امکان دارد زودتر خراب شود اما برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن نکاتی برایتان بیان خواهیم کرد، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

جلوگیری از پاشیدن مواد غذایی بر روی اجاق گاز برای نگهداری از اجاق گاز

بهتر است که شما به شکلی از دستگاه خود مراقبت کنید که تا حد ممکن نیاز به تمیز کاری نداشته باشد. برای جلوگیری از ریزش مواد غذایی بر روی اجاق گاز شما باید ماهیتابه و قابلمه ای تهیه کنید که عمق بیشتری داشته باشند و مواد غذایی و خوراکی به راحتی از آنها خارج نشود.

تمیز کردن سریع چربی از روی اجاق گاز برای نگهداری از اجاق گاز

هنگامی که شما آشپزی می کنید به احتمال زیاد اجاق گاز لک می شود. شما نمی توانید جلوی این مشکل را بگیرید اما اگر سریع لکه ها را پاک کنید کارتان بسیار راحت می شود. یعنی به محض اینکه اجاق گاز لک شد با استفاده کردن از دستمال نمدار لکه هایی که بر روی اجاق گاز وجود دارد را پاک کنید .

استفاده نکردن از پودر های ساینده برای نگهداری از اجاق گاز

یکی دیگر از نکاتی که برای مراقبت از اجاق گاز خود و افزایش عمر آن باید رعایت کنید این است که برای پاک کردن لکه هایی که بر روی اجاق گاز وجود دارد شما نباید از مواد و پودرهای ساینده استفاده کنید. روش بهتری وجود دارد. برای پاک کردن این لکه ها شما باید یک مقدار مایع شوینده را با آب ترکیب نمایید و یا می توانید محلولی درست کنید که نصف آن از سرکه و نصف دیگرش آب باشد. پس از آن اسفنج را به یکی از این محلول ها آغشته کنید و لکه هایی که بر روی دستگاه وجود دارد را تمیز کنید. هر چه که این لک ها قدیمی تر باشند تمیز کردن آن را سخت تر خواهد شد. هرکاری که می کنید سعی کنید از پودر های ساینده به هیچ وجه استفاده نکنید. استفاده کردن از این پودر ها باعث به وجود آمدن شکاف و خراش بر روی سطح اجاق گاز می شود. اگر شما از پودرهای ساینده استفاده کنید کثیفی ها و مواد غذایی در شکاف ها جمع می شود و پاک کردن آنها کار سختی می باشد.

شعله اجاق گاز

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز را برایتان بیان کردیم و همچنین نکاتی درباره نگهداری از اجاق گاز  را برایتان توضیح دادیم، در صورتی که با خواندن این مقاله نتوانستید مشکل اجاق گاز را حل کنید باید از یک تعمیرکار حرفه ای و متخصص کمک بگیرید. در صورتی که درباره دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز سوالی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تمیز کردن سریع چربی از روی اجاق گاز برای نگهداری از اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا