تعمیرات پکیج و آب گرمکن

علت یکسره روشن ماندن پکیج | خاموش نشدن پکیج

دلیل یکسره روشن ماندن پکیج | خاموش نشدن پکیج، تست فن پکیج

در فصل های سرد سال پکیج آب گرم را به طرف رادیاتورها با استفاده از پمپ می فرستد و به این ترتیب گرمای محیط را تأمین می‌کند. به همین دلیل پمپ یکسره کار می‌کند و تا زمانی که دمای آب به دمای تنظیم شده برسد، روشن خواهد بود. ولی در فصل های گرم سال پکیج فقط در مواقعی که شیر آب گرم باز می شود روشن خواهد شد. بنابراین باید بدانید، که خاموش نشدن و یکسره کار کردن پکیج در فصل تابستان مدنظر است یا در زمستان. به این معنا که پکیج علاوه بر اینکه آب را گرم می‌کند، برای گرم کردن محیط نیز فعالیت می نماید.

نکته بعدی این است، که وقتی در مورد خاموش نشدن پکیج و روشن ماندن آن صحبت می شود، خاموش نشدن یا روشن ماندن کدام قسمت و چه قطعه ای از پکیج مد نظر است . اینکه شعله یا فن و یا پمپ پکیج روشن می ماند و کار می کند. در ادامه دلایل هر کدام از این موارد را توضیح خواهیم داد.

روشن ماندن فن پکیج

وقتی که مدل‌های گوناگون پکیج روشن می گردد، بررسی کردن وضعیت دستگاه در افزایش طول عمر آن تأثیر زیادی خواهد داشت. قبل از اینکه برای برطرف کردن دلیل خاموش نشدن فن پکیج نسبت به سرویس و تعمیر آن اقدام نمایید، باید بررسی نمایید، که خاموش نشدن و یکسره روشن بودن آن اختلالی در کارکرد دستگاه ایجاد نموده است یا خیر؟ آیا پکیج آب مصرفی و محیط خانه را خوب گرم می کند؟ میزان مصرف گاز دستگاه نرمال و طبیعی است؟

چنانچه در نحوه کار و روند آن اختلالی وجود ندارد و آب گرم هم تأمین می‌کند، خاموش نشدن فن پکیج به علت عیب و نقص جدی نخواهد بود. باید بدانید، که در فصل زمستان پمپ پکیج که مهمترین قطعه پکیج است به طور یکسره کار خواهد کرد. وقتی پمپ کار می کند، فن پکیج نیز به طور یکسره روشن خواهد بود.

بنابراین باید زمانی به دنبال دلیل یکسره کار کردن پکیج باشید، که در کارکرد دستگاه شما اختلالی به وجود آمده باشد و یا آب گرم نداشته باشید.

حتما بخوانید:   دلیل آب دادن آبگرمکن دیواری چیست و چطور آن را برطرف کنیم؟

پکیج

دلیل روشن ماندن پکیج

پیدا کردن دلیل یکسره کار کردن و روشن ماندن پکیج به علت اینکه در عملکرد آن تأثیر مستقیمی دارد، همراه با شرایط متفاوتی است. اما چنانچه عملکرد پکیج مشکلی داشته باشد و آب گرم تأمین نشود و یا پکیج مدام ارور می دهد، باید بررسی نمایید، که فن پکیج چرا روشن می ماند؟ در ادامه دلایلی که موجب می‌شود پکیج روشن بماند را بررسی می کنیم:

الکترود جرقه زن پکیج خراب است

در برخی مواقع چنانچه در الکترود جرقه زن عیب و نقص وجود داشته باشد، می‌تواند موجب شود، که فن پکیج به صورت یکسره کار کند. برای برطرف کردن این مشکل باید ولتاژ جریان برق اندازه گیری شود. چون در ولتاژ پایین پکیج روشن نخواهد شد. در تعویض کردن قطعه های مهم پکیج باید به نوع پکیج توجه شود و این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

یون الکترود ایراد دارد

چنانچه فن پکیج روشن مانده و به طور یکسره کار می‌کند، ولی جرقه زن دستگاه نمی تواند جرقه بزند، باید مشکل را در یون جرقه زن پیدا کنید. در صورتی که یون ترک خورده و یا اکسید شده باشد، موجب خواهد شد، که در الکترود جرقه زن نقص به وجود آید. برای برطرف کردن مشکل در این شرایط باید در پکیج این قطعه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن عوض کنید.

دودکش گرفته است

در پکیج های خانگی یکی از مواردی که نقش مهمی را ایفا می کند، دودکش می باشد. چنانچه گرفتگی در آن وجود داشته باشد، حتی اگر فن آن به طور یکسره کار کند، نمی تواند روشن شود. در برخی مواقع در دودکش لانه پرندگان موجب انسداد و گرفتگی شده و موجب می گردد، که دود از از آن نتواند عبور کند.

همچنین در صورتی که فلنج نامناسب در دودکش به کار برده شده باشد، تعادل در دهش و مکش فن از بین رفته و موجب می شود، که در سوئیچ هوا اختلال به وجود آید و در نهایت جرقه زن عملکرد مناسبی نداشته باشد.

در این مواقع تخلیه دود را نمی‌تواند دودکش به صورت صحیح انجام دهد و نمی تواند به طرف بیرون هدایت کند. همچنین این موضوع موجب خواهد شد، که سنسور پکیج نیز فعال گردد. در این شرایط از دودکش استاندارد و فرنج مناسب برای ایمنی بیشتر باید استفاده نمود و همچنین بهتر است، که افراد ماهر نصب پکیج را انجام دهند. بهتر است، که در این شرایط سوئیچ هوا نیز مورد بررسی قرار بگیرد و مطمئن شوید، که به صورت صحیح کار می کند.

حتما بخوانید:   علل یکسره روشن ماندن پکیج

فن پکیج خراب است

چنانچه موارد بالا را بررسی نمودید و مشکل یکسره کار کردن فن پکیج از این موارد نبود، باید فن پکیج را بررسی نمایید. چنانچه کنتاکت رله فن گیر کرده باشد و یا برد پکیج خرابی داشته باشد، ممکن است، که اختلالاتی در عملکرد فن پکیج به وجود آید.

پرشر یا برد دستگاه خراب است

در صورتی که پرشر سوئیچ هوا و برد دستگاه خرابی داشته باشد می‌تواند موجب شود که فن پکیج روشن بماند. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید بهتر است، که از تکنسین متخصص بخواهید، که دستگاه شما را مورد بررسی قرار دهد.

پکیج

دلیل روشن نشدن فن پکیج

برای اینکه روشن ماندن فن پکیج برطرف گردد از جمله اقدامات اساسی تست فن پکیج می‌باشد. البته وقتی فن پکیج روشن نمی شود، علت هایی به غیر از سوختن دارد. وقتی که فن روشن نمی شود، باید دلایل زیر را مورد بررسی قرار دهید و در آخر فن پکیج را تست کنید:

  • احتمال دارد، که رله فن سوخته باشد.
  • ممکن است، که پروانه فن گیر کرده باشد.

تست فن پکیج

وقتی که پکیج روشن می‌گردد و گاز و دودی که ایجاد می‌شود را از آن خارج می کند و هوای مورد نیاز را با مکش به درون پکیج می آورد. فن دستگاه برای خارج کردن دود و آوردن هوای مورد نیاز از برق استفاده خواهد کرد. پکیج هایی که فن دار هستند از دودکش دوجداره برای انجام شدن این پروسه استفاده می کنند.

چنانچه فن پکیج کار نکند، پکیج اجازه روشن شدن نخواهد داشت. باید بدانید، که برق ۲۲۰ ولت برای فن لازم است و با استفاده از برد این انرژی به فن می‌رسد. چنانچه انرژی مورد نیاز به فن پکیج نتواند برسد، باید در دستگاه ایراد را بیابید، اما چنانچه به فن دستگاه برق ۲۲۰ ولت می رسد، ولی کار نمی کند، احتمالاً فن دستگاه مشکل دارد.

چون فن با استفاده از برق ۲۲۰ ولت می تواند کار کند، روش عملی و تجربی برای تست نمودن فن دستگاه این می باشد، که به طور مستقیم سیم های فن را به برق شهر متصل نمایید و مطمئن شوید، که سالم هستند.

یکی دیگر از راهکارها برای تست نمودن فن پکیج این است، که به صدای دستگاه گوش دهید. در برخی مواقع که فن دستگاه خراب می‌شود، پکیج با صدای بیشتر و انرژی کمتر کار خواهد کرد. چون برای خروج و ورود هوا توان کافی ندارد. در این شرایط برای اینکه فن را تست کنید، می توانید از آوومتر استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   تست و تعویض ترموکوپل آبگرمکن دیواری | تعمیر تخصصی آبگرمکن دیواری

یکسره کار کردن پکیج در حالت تابستان

همانطور که گفته شد پکیج ها در دو حالت زمستانه و تابستانه کار می‌کنند و دلیل یکسره کار کردن پکیج ها در این دو حالت با یکدیگر فرق خواهد داشت و باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد.

وقتی که پکیج در حالت تابستانه به صورت یکسره کار می‌کند و خاموش نمی شود، احتمالا مشکل مربوط به قسمت‌های داخلی دستگاه می باشد. از جمله قطعه هایی که در عملکرد پکیج در حالت تابستانه موثر است فلومتر می باشد، که به آن فلوسوئیچ هم گفته می‌شود.

این قطعه وظیفه دارد، که باز و بسته شدن آب را به برد الکترونیکی اطلاع دهد. چنانچه فلومتر معیوب باشد امکان دارد، که باز و بسته شدن آب در دستگاه به برد الکترونیکی به طور اشتباه گزارش گردد و در این حالت دستوری که از برد صادر می‌شود، هم غلط خواهد بود و این موجب می گردد، که پکیج در حالت تابستانه به طور یکسره کار کند و خاموش نشود. در این شرایط باید فلومتر دستگاه شما توسط تعمیرکاران متخصص عوض شود.

در صورتی که پکیج عملکرد عادی داشته باشد، فشار آن بر روی عدد یک و نیم بار خواهد بود. چنانچه فشارسنج عددی به غیر از این عدد را نشان می دهد، باید پرشر سوئیچ هوا را مورد بررسی قرار دهید. احتمالا مشکل به وجود آمده مربوط به این قطعه خواهد بود.

در صورتی که دودکش پکیج به صورت صحیح نصب نشده و به قرارگیری درست آن توجه نشده باشد، موجب خواهد شد، که پکیج عملکرد خوبی نداشته باشد و در این حالت امکان دارد، که پکیج به طور یکسره کار کند و خاموش نشود.

سخن تکمیلی

در این مطلب عوامل مختلفی که موجب می گردد پکیج شما در حالت تابستانه و زمستانه به صورت یکسره کار کند و خاموش نشود را مورد بررسی قرار دادیم. برای اینکه کمتر با این مشکلات مواجه شوید بهتر است، که وقتی پکیج را روشن می کنید، قطعات مختلف آن را مورد بررسی قرار دهید و همچنین به نحوه نصب دودکش آن توجه کافی داشته باشید. دلایلی که موجب یکسره کار کردن پکیج می‌شود در حالت تابستانه و زمستانه با یکدیگر متفاوت است و باید جداگانه بررسی گردند.

31

دلیل یکسره روشن ماندن پکیج | خاموش نشدن پکیج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل روشن ماندن پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x