مجله لوازم خانگی

علت روشن نشدن توستر | عیب‌یابی و تعمیر توستر

علت روشن نشدن توستر | عیب‌یابی و تعمیر توستر، ایرادات برقی توستر

یکی از وسایل خانگی جدید که امروزه زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، توستر است. به همین دلیل کاربران هنوز زیاد با نحوه استفاده از این دستگاه آشنایی ندارند و امکان دارد که ایرادات و مشکلاتی که برای توستر به وجود می‌آید، برای افراد مبهم باشد. بنابراین بهتر است در مورد مشکلات متداولی که برای این دستگاه به وجود می‌آید مانند روشن نشدن توستر، اطلاعات لازم را داشته باشید تا در صورت مواجه شدن با آنها بهترین اقدامات را انجام دهید.

عیب‌یابی روشن نشدن توستر

موارد زیر می‌توانند موجب شوند که توستر شما روشن نشود. بنابراین باید آنها را مورد بررسی قرار دهید:

 1. برق منزل شما قطع شده است.
 2. پریز برقی که استفاده می‌کنید، خرابی دارد.
 3. سیم دوشاخه برق توستر خراب است.
 4. درب توستر خرابی دارد.
 5. المنت توستر خراب است.
 6. فن توستر خراب است.
 7. اتصالات داخلی مشکل دارد.

قطعی برق منزل دلیل روشن نشدن توستر

اولین دلیلی که موجب روشن نشدن توستر می‌شود قطع بودن برق منزل است. وسایل برقی برای اینکه بتوانند کار کنند و روشن شوند، به انرژی برق نیاز خواهند داشت. بنابراین قبل از اینکه چیز دیگری را بررسی کنید، حتماً مطمئن شوید که برق منزل شما وصل است. همچنین امکان دارد که برق وصل باشد ولی فیوز پریده باشد. این موضوع را نیز بررسی نمایید.

خرابی پریز برق دلیل روشن نشدن توستر

پس از اینکه اطمینان حاصل کردید برق منزل شما وصل است، باید عامل دیگری که مانع رسیدن برق به توستر می‌شود را نیز بررسی کنید و این عامل خراب بودن پریز برق می‌باشد. خرابی پریز موجب می‌شود که توستر نتواند روشن شود. بنابراین باید پریز برق را مورد بررسی قرار دهید. می‌توانید از یک وسیله برقی دیگر برای این کار کمک بگیرید و آن را به همان پریز وصل کنید. اگر دستگاه دوم روشن شد، مشکل از پریز برق نخواهد بود.

سیم دوشاخه برق توستر خراب است

یکی دیگر از موانع روشن شدن توستر خرابی سیم دوشاخه برق آن می‌باشد. در این صورت به قطعات داخلی توستر برق نمی‌رسد و در نتیجه دستگاه نمی‌تواند روشن شود. بنابراین باید سیم دو شاخه را نیز مورد بررسی قرار دهید. اگر توستر شما از نوع قدیمی است، امکان دارد که سیم کیفیت سابق را نداشته باشد. وضعیت ظاهری سیم دو شاخه را بررسی نمایید. اگر لهیدگی و سوختگی روی سیم وجود داشت، باید آن را عوض کنید.

حتما بخوانید:   بهترین ظروف برای پخت و پز کدامند | ظروف سالم برای طبخ غذا

توستر

درب توستر خراب است

یکی از ایرادات فنی در توستر که موجب روشن نشدن آن می‌شود، خراب بودن درب دستگاه می‌باشد. در صورتی که این مورد را بررسی کرده و مشکل را برطرف کنید، توستر شما روشن خواهد شد. بسته نشدن درب توستر یک مشکلی مکانیکی بوده و نیاز به تعمیر خواهد داشت. با توجه به برند و مدل توستری که از آن استفاده می‌کنید، نحوه تعمیر درب آن متفاوت خواهد بود.

فن توستر خرابی دارد

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن توستر خراب بودن فن دستگاه است. فن در توستر موجب می‌شود که قطعات داخلی خنک شوند. دمای توستر در حین کار کردن امکان دارد که افزایش پیدا کند. وقتی که فن روشن می‌شود دمای بخش‌های مختلف توستر کنترل می‌شود و خیلی افزایش پیدا نمی‌کند. اگر فن توستر خراب باشد، دمای آن بیش از اندازه بالا می‌رود و در این شرایط توستر خاموش شده و روشن نمی‌شود.

اتصالات درونی توستر خراب است

یکی دیگر از مواردی که مانع از روشن شدن توستر می‌شود، مربوط به خرابی اتصالات درونی توستر می‌باشد. اگر این مشکل در دستگاه شما وجود داشته باشد، برق در قطعات مختلف به جریان نمی‌افتد و در نتیجه عملکرد این قطعه‌ها با اختلال مواجه می‌شود. در این شرایط باید توستر را باز کرده و همه اتصالات داخلی دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. بررسی اتصالات داخلی توستر به تخصص نیاز خواهد داشت. برای این کار حتماً از تعمیرکاران متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

خرابی ترموستات توستر

اگر ترموستات توستر از کار بیفتد، دستگاه روشن نمی‌شود در این شرایط باید در پوش توستر را باز کنید و از محل اصلی ترموستات را بیرون آورید با استفاده از آومتر، ترموستات را بررسی کنید. عیب‌یابی و بررسی ترموستات توستر بهتر است که توسط افراد کاربلد انجام شود.

با روشن شدن توستر فیوز می‌پرد

اولین دلیل بروز این مشکل این است که سیم‌های اصلی از مکان خود بیرون آمده و خارج شده‌اند. اگر توستر از ارتفاع سقوط کرده باشد و یا ضربه بسیار محکمی به آن وارد شده باشد، این احتمال وجود دارد که سیم‌های اصلی از محل مخصوص خود خارج شوند. در این صورت سیم‌های اصلی به دیگر سیم‌ها برخورد کرده و موجب بروز این مشکل در دستگاه می‌شوند. برای اینکه مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید، باید سیم‌ها را در محل مخصوص خود قرار دهید.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر چرخ گوشت براون Braun

دومین دلیل این مشکل این است که عایق سیم هادی سوخته است. همه هادی‌های دستگاه از داخل با استفاده از عایق‌های نسوز پوشانده شده‌اند. بر اثر استفاده کردن طولانی مدت از توستر، ممکن است که این عایق‌ها از بین رفته و یا آسیب ببینند. در این شرایط هادی‌ها به هم برخورد کرده و سوختگی رخ خواهد داد. در این شرایط جریان برق قطع شده و دستگاه خاموش خواهد شد.

بالا نیامدن سیلندر توستر

معمولا با داغ شدن هر ماده‌ای مانند نان، سیلندر توستر به سمت بالا حرکت می‌کند. در غیر این صورت احتمال دارد که بخش مکانیکی دستگاه معیوب شده باشد. در این حالت باید توستر را از برق کشیده و بخش تحتانی آن را باز کنید. حالا سیلندرها را با دست فشار دهید. انجام دادن این کار موجب می‌شود که زبانه در محل خود قرار بگیرد. پس از آن زبانه را با دست بکشید. این فشار موجب خواهد شد سیلندر دستگاه به سمت بالا بیاید. در غیر این صورت احتمالاً قطعات نیاز به تعویض خواهند داشت.

یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل این است که سیم پیچی رله مغناطیسی توستر سوخته است. در پوش را باز کنید و سیلندر را به سمت پایین فشار دهید. با استفاده از سیم رابط جریان ۲۲۰ ولت را به سیم پیچ رله متصل نمایید. اگر سیم پیچ سالم باشد، سیلندر به سمت بالا می‌آید. در غیر این صورت رله مغناطیسی باید مجدد سیم پیچی گردد.

توستر

خارج شدن دود از توستر

در مواقعی که نان در دستگاه می‌سوزد، از توستر دود خارج خواهد شد. با توجه به اینکه در توستر ترموستات وجود دارد، هیچ موقع نان را نمی‌سوزاند. دلیل سوختن نان عامل دیگری خواهد بود.

سینی زیر توستر را هر چند وقت یکبار باید عوض کنید. چون تکه‌های نان پس از مدتی روی هم جمع می‌شوند و می‌سوزند. در این حالت از توستر شما دود تولید شده و از آن دود خارج می‌شود. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، پس از استفاده از توستر، سینی دستگاه خود را با دقت تمیز کنید.

چنانچه سینی توستر خالی بود، اما باز هم این مشکل در دستگاه شما وجود داشت، احتمالاً تکه نانی به المنت توستر چسبیده است. برای رفع مشکل دستگاه خود را خاموش نموده و المنت‌ها را به خوبی تمیز نمایید.

نکات مهم استفاده از توستر

اگر از هر وسیله‌ای به صورت صحیح و اصولی استفاده نشود، آن وسیله در مدت زمان بسیار کمتر دچار استهلاک شده و با مشکلات و خرابی‌هایی مواجه می‌شود. بنابراین در حین استفاده از توستر بهتر است که به نکات مهم نگهداری و استفاده از این دستگاه توجه کافی داشته باشید تا خرابی‌ها و مشکلات در این دستگاه را به حداقل برسانید.

 • پس از اینکه دستگاه توستر استفاده کردید، حتماً تکه نان‌هایی که در آن وجود دارد را خارج کنید. در غیر این صورت تکه نان‌ها در استفاده‌های بعدی از دستگاه می‌سوزند و موجب می‌شوند که دود از دستگاه شما بلند شود.
 • نان‌ها را با توجه به سایز دستگاه خود برش بزنید و داخل آن بگذارید و تکه نان‌هایی که بزرگتر از اندازه توستر هستند را درون دستگاه قرار ندهید.
 • سینی توستر را بهتر است که پس از هر بار استفاده خالی کرده و با دقت تمیز نمایید.
 • قبل از اینکه اهرم توستر را به طرف پایین بکشید، دمای آن را به صورت صحیح تنظیم نمایید.
 • چنانچه از توستر شما بوی لاستیک آمد، دستگاه خود را فوری خاموش کرده و قطعه‌های درونی توستر را مورد بررسی قرار دهید و این مشکل را جدی بگیرید.
 • وقتی که توستر روشن است، نباید هیچ شی خارجی مثل قاشق و چاقو را داخل آن کنید. چون این کار بسیار خطرناک بوده و فاجعه آفرین خواهد بود.
 • در مواقعی که توستر شما با ایراد و خرابی مواجه می‌شود حتماً عیب یابی و تعمیر دستگاه خود را به افراد و تکنسین متخصص در این زمینه بسپارید.
حتما بخوانید:   بررسی انواع یخچال های هتلی|کاربرد یخچال های هتلی

سخن تکمیلی

توستر یکی از لوازم خانگی است که بیشتر افراد امروزه از آن استفاده می‌کنند. در برخی مواقع به دلایل گوناگون ممکن است که دستگاه شما با ایرادات و خرابی‌هایی مثل روشن نشدن مواجه شود. روشن نشدن توستر هم دلایل برقی می‌تواند داشته باشد و هم دلایل فنی.

در این مطلب دلایل برقی مثل قطع بودن برق منزل، ایراد داشتن سیم دو شاخه دستگاه، خراب بودن پریز برق را به صورت کامل توضیح داده و در ادامه دلایل فنی مانند خراب بودن درب دستگاه، خراب بودن ترموستات توستر و خرابی فن دستگاه را مورد بررسی قرار دادیم و نحوه برطرف کردن هر کدام از این مشکلات را بیان کردیم. چنانچه در زمینه تعمیر لوازم الکتریکی تجربه کافی ندارید پیشنهاد می‌شود که عیب یابی و تعمیر توستر خود را به تعمیرکاران بسپارید.

31

علت روشن نشدن توستر | عیب یابی و تعمیر توستر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل روشن نشدن توستر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x