تعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلایل روشن نشدن پکیج دیواری بوش Bosch

پکیج دیواری بوش این روزها به یکی از محبوب ترین لوازم گرمایشی برای منازل تبدیل شده است. پکیج بوش دارای مزایا و ویژگی های فراوان می باشد که توانسته نیاز کاربران را برطرف کند اما گاهی اوقات نیز با مشکلاتی مواجه می‌شود. یکی از مشکلات مربوط به پکیج دیواری بوش روشن نشدن دستگاه است. گاهی اوقات آب مصرفی سرد می شود و پکیج بوش در حین کارکرد ناگهان خاموش خواهد شد و شما نمی توانید دستگاه را روشن کنید. موردی که ذکر کردیم یکی از مشکلات مربوط به پکیج دیواری می باشد که تعمیر آن نیاز به مهارت دارد.

علت روشن نشدن پکیج دیواری بوش چیست؟

اولین نکته ای که برای بررسی مشکل پکیج بوش و عیب یابی آن باید در نظر بگیرید، بررسی سیستم می باشد. پکیج با سه عنصر برق، آب و گاز کار می کند. چنانچه در هر کدام از این عناصر مشکلی به وجود آید دستگاه هم از کار افتاده و روشن نخواهد شد.

کم فشار بودن آب

اولین قدم پس از مواجه شدن با مشکل روشن نشدن پکیج بوش بررسی میزان فشار آب می باشد. گاهی اوقات کم شدن میزان فشار آب در سیستم گرمایشی باعث می شود که پکیج خاموش شده و دیگر روشن نشود. همه پکیج ها برای آنکه کار کنند و روشن شوند به میزان حداقلی از آب نیاز دارند. اگر این میزان آب خیلی کم شود و یا کلا قطع شود پکیج خاموش شده و کار نمی کند. گاهی اوقات نیز نشتی از پکیج باعث کمبود میزان آب می شود. جهت کنترل کردن فشار آب پکیج می توانید از یک فشار سنج هم استفاده کنید.

بروز مشکل برق

پس از آنکه آب ورودی به پکیج را بررسی کردید و از عدم مشکل در آن مطمئن شدید بهتر است به سراغ برق پکیج بروید. ابتدا فیوزها را بررسی کنید و متوجه شوید که آیا جریان برق در آن وجود دارد و یا خیر.دلایل روشن نشدن پکیج دیواری بوش Bosch یکی از دلایل رایج در روشن نشدن پکیج مربوط به قطعی برق می باشد. اگر مشکل دستگاه از برق بود باید دوشاخه و پریز برق را هم بررسی کنید و چنانچه مشکل از آنها بود به برطرف کردن آن اقدام نمایید.

کمبود فشار گاز

حالا نوبت به بررسی فشار گاز می رسد. یکی از اصلی ترین عناصر که با کارکرد پکیج مرتبط می باشد گاز است. چنانچه نوسان فشار گاز خیلی زیاد شود می تواند علتی برای خاموش شدن و روشن نشدن پکیج باشد. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که کم شدن فشار گاز در پکیج با هشدار و نمایش کد ارور نشان داده خواهد شد. افزایش و کاهش یافتن جریان گاز می تواند به علت وجود مشکلی در شیر گاز هم باشد. به خاطر داشته باشید پکیج نیز مانند دیگر سیستم های الکترونیکی مشکلات موجود در دستگاه را با نشان دادن کدهای ارور هشدار می دهد. با اطلاع از معنی و مفهوم هر کدام از کدهای ارور سرعت عیب یابی دستگاه بالا رفته و می توانید قطعه خراب شده را به راحتی تعمیر کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تنظیم فشار بار پکیج دیواری بوتان | تنظیم فشار پکیج بوتان در محل

هوا گرفتگی در پکیج

همانطور که گفتیم مشکل روشن نشدن پکیج دلایل گوناگونی دارد که یکی از آنها می تواند هوا گرفتگی دستگاه باشد. گاهی اوقات لوله هایی که وظیفه انتقال جریان آب از پکیج و رادیاتور را دارند دچار گرفتگی می شوند. هوا گرفتگی در این لوله ها باعث می شود که اختلال در انتقال جریان آب ایجاد شود. در این شرایط دستگاه متوجه کمبود جریان آب می شود و برد از روشن شدن پکیج جلوگیری می کند. یکی دیگر از روش هایی که می توانید از هوا گرفتگی در مدار گرمایش پکیج مطمئن شوید کنترل نمودن میزان فشار دستگاه می باشد زیرا هوا گرفتگی موجب افزایش فشار دستگاه خواهد شد.

وجود رسوبات در مدار پکیج

یکی دیگر از مواردی که باعث روشن شدن پکیج می شود ایجاد رسوب داخل لوله ها و رادیاتورها می باشد. آب دارای سختی زیادی است و به همین خاطر باعث رسوب گذاری در قطعات پکیج شده و مانع از عبور یافتن جریان آب در سیستم مدار گرمایشی خواهد شد. رسوب گیری در پکیج باید توسط افراد ماهر انجام شود در غیر این صورت ممکن است خسارت جبران ناپذیر به دستگاه وارد شود.

خراب شدن قطعات پکیج

چنانچه همه مواردی که در بالا ذکر کردیم را بررسی نموده اید و مشکلی در آنها پیدا نکردید لازم است که قطعات پکیج را چک کنید. نخستین قطعه ای که در پکیج باید به سراغ آن رفته و آن را بررسی کنید دودکش پکیج دستگاه می باشد.دلایل روشن نشدن پکیج دیواری بوش Bosch قرارگیری اشتباه دودکش و نصب نادرست آن باعث می شود که دستگاه دود ناشی از احتراق را به صورت درست خارج نکند و کلاهک به شدت داغ شود. به همین علت سنسور دود به علت وجود گرما دستور خاموش کردن پکیج را به برد می دهد.

وجود مشکل در الکترود یون

یکی دیگر از قطعات اصلی الکترود یون می باشد. این قطعه در مشعل پکیج قرار دارد و وظیفه آن تشکیل دادن شعله است. اکسید شدن و یا شکستگی در الکترود یون مانع از تشکیل شدن شعله و روشن شدن پکیج می شود. جهت رفع این مشکل در قطعه می‌توانید از یک سنباده کمک بگیرید و الکترود را با آن تمیز کنید. پس از بررسی موارد بالا می توانید برد الکترونیکی پکیج را بررسی کنید. چنانچه برد خراب شده باشد و یا سوخته باشد پکیج هنگام کار کردن خاموش شده و دیگر روشن نمی شود.

جوش آوردن پکیج

جوش آوردن پکیج یکی از مشکلات عمومی بین همه برندهای پکیج جوش آوردن دستگاه می باشد وقتی که پکیج خیلی داغ شود و دمای آب در آن از حد مجاز خیلی بالاتر برود دستگاه جهت جلوگیری از بروز خطر اقدام به خاموش کردن پکیج می کند. در اصطلاح می گوییم پکیج جوش آورده است. وقتی که دمای آب کاهش پیدا کند پکیج دوباره روشن می شود به همین خاطر می توانیم بگوییم یکی از دلایل خاموش و روشن شدن مداوم پکیج جوش آوردن آن می باشد. جوش آوردن پکیج هم دلایل مختلفی دارد که از آن جمله می توانیم به عدم تنظیم بودن کلید دما، رسوب گرفتن مبدل ثانویه، خراب شدن کلید NTC و … اشاره کنیم. پکیج ها معمولاً دارای نمایشگری می باشند که کدهای ارور را بر روی آن ظاهر می کند. معمولاً جوش آوردن پکیج با بوق های ممتدی هشدار داده می شود. جهت حل این مشکل هم می توانید از یک سرویسکار و تکنسین با تجربه کمک بخواهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل سوختن فیوز برد پکیج چیست | نحوه تست و تعویض فیوز برد پکیج

خراب شدن پمپ آب پکیج

پمپ آب وظیفه پمپاژ کردن آب را به داخل مدار بر عهده دارد. چنانچه پمپ سرکیولاتور یا پمپ گردشی دچار ایرادی شود آب نمی تواند در مدار گردش پیدا کند. این مشکل توسط برد تشخیص داده می‌شود و دستور خاموشی را به پکیج می‌دهد و در نهایت از روشن شدن دستگاه جلوگیری می کند. در بیشتر مواقع پمپ آب در ابتدا نیم سوز شده و پس از آن از کار می افتد و نیم سوز شدن آن باعث خاموش و روشن شدن ناگهانی پکیج می شود و پس از مدتی کاملا ضعیف شده و به طور کلی از کار می افتد و پکیج روشن نخواهد شد.

وجود ایراد در دودکش پکیج

یکی از اجزای مهم سیستم گرمایشی در پکیج دودکش می باشد که وظیفه آن انتقال دود ناشی از احتراق به خارج از محیط است. مشکل دودکش در واقع یک مشکل عمومی در بیشتر پکیج ها می باشد. چنانچه دودکش به صورت درست نصب نشده باشد و یا فاصله آن با سقف استاندارد نباشد برای خارج کردن دود با مشکل مواجه شده و قسمتی از آن در محل دستگاه انباشته می شود. در نهایت پکیج به صورت ناگهانی خاموش خواهد شد. حتی اگر پکیج را روشن کنید بلافاصله پس از آن دوباره خاموش می شود. عیب یابی و برطرف کردن این مشکل باید توسط تکنسین انجام شود.

ایجاد مشکل در شمعک پکیج

اگر شمعک پکیج دچار ایرادی شود دستگاه خاموش خواهد شد. برای بررسی این مشکل لازم است که شیر آب گرم را باز کرده و به طور دستی و با کمک فندک اقدام به روشن کردن شمعک نمایید.دلایل روشن نشدن پکیج دیواری بوش Bosch چنانچه پکیج روشن شد ایراد مربوط به شمعک پکیج می باشد بنابراین باید آن را تعمیر کرده و مشکل دستگاه را برطرف کنید. گاز شمعک به وسیله لوله نازکی تامین می‌شود و ممکن است که این لوله دچار گرفتگی با گرد و خاک و یا دوده شده باشد. بنابراین با تمیز کردن آن مشکل برطرف می شود.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد علل روشن نشدن پکیج بوش را مورد بررسی قرار دادیم و عواملی که باعث می‌شوند پکیج خاموش شده و دیگر روشن نشود را بیان کردیم. روشن نشدن پکیج یکی از مشکلاتی است که فقط مختص برند بوش نمی باشد و هر پکیج با هر برندی می تواند با این مسئله مواجه شود. نکته مهم عیب یابی درست و به موقع می باشد. جهت بررسی دقیق و عیب یابی درست پکیج بوش بهتر است از سرویسکاران و تکنسین های ماهر ایبک امداد کمک بگیرید تا در کمترین زمان و با مناسب ترین هزینه مشکل پکیج شما برطرف شود. چنانچه در مورد مشکلات مربوط به پکیج بوش و راهکارهای رفع آن سوالی داشتید می توانید از کارشناسان ما راهنمایی بخواهید.

دلایل روشن نشدن پکیج دیواری بوش Bosch

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل روشن نشدن پکیج دیواری بوش Bosch

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا